Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Î din i sau din a ?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
cum se foloseste corect "î"-ul in interiorul cuvintelor ? de ce ? :)

de curind a trebuit sa scriu un document `mai oficial' si m-am lovit de problema asta. de fapt am folosit "î", dar cineva mi-a atras atentia ca este total gresit. <_< de aici o gramada de discutii, insa fara nici o concluzie. am pus mina la intimplare pe niste carti publicate de diverse edituri si am vazut ca predomina "î"-ul. tot asa stiam si de la niste amici care au `studiat literele`, dar nu-mi aduc aminte argumentele vis-a-vis de chestia asta.

asadar... cum o fi ghine de scris si ce argumente exista ?

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
î-ul in interiorul cuvintelor se foloseste, conform noilor reguli ale Academiei Române, numai in cazul cuvintelor compuse in care o parte (cuvântul) începe cu î: deîndată, reînceput și atunci când este la începutul cuvântului: întotdeauna, îngâmfat...
Pt. detalii contacteaza-l pe burvi.

Edited by Inginerul, 05 June 2005 - 20:20.


#3
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
"Ghine" - e la urma urmei cum vrei tu.
In schimb acum vreo ~ 12 ani stiu ca s-a luat hotararea ca in interiorul cuvintelor sa se scrie cu "a",  (ex: cuvantul "roman"), si la inceputul cuvintelor sa se scrie cu "i" (ex: "incercare"). Asta stiu sigur pentru ca in perioada in care s-a luat hotararea eram la scoala in gimnaziu si am avut destul de multa bataie de cap legat de schimbarea asta.

In schimb, de ceva timp observ ca, cel putin in presa fiecare e in legea lui. Unii folosesc doar "i", altii si "i" si "a"... la libera alegere.

#4
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Inginerul: multam de raspuns. totusi as mai avea o traista de nelamuriri. adica doua. de cind au intrat aceste reguli pe fagash si de ce editurile (unele de prestij, cica) nu respecta aceste reguli ?

am verificat trei carti din 2002, 2003 si 2005 scoase de editurile Polirom si Humanitas unde vad ca se foloseste " î ". intr-o alta carte, din 2002, a unei edituri probabil mai obscure, Corgal Press, se foloseste " â ". sa fie Poliromul si Humanitasul `pe linga', ori noile reguli ale Academiei Romane sint foarte proaspete ? :rolleyes:

burvi, ai microfonul.

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

unverdorben, on Jun 5 2005, 21:31, said:

am verificat trei carti din 2002, 2003 si 2005 scoase de editurile Polirom si Humanitas unde vad ca se foloseste " î ". intr-o alta carte, din 2002, a unei edituri probabil mai obscure, Corgal Press, se foloseste " â ". sa fie Poliromul si Humanitasul `pe linga', ori noile reguli ale Academiei Romane sint foarte proaspete ? :rolleyes:

burvi, ai microfonul.

<{POST_SNAPBACK}>


pana vine burvi din vacanta (vreo 2 sapt.) iti explic eu: e mai mult o recomandare, nu o regula scrierea cu "â" din a/sunt in loc de sint... ziare precum EvZ si Romania Libera folosesc in continuare "î" in loc de "â"... detalii aici http://www.academiar..._norme_orto.htm

#6
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
E o intreaga discutie pe tema diacriticelor. In principal...din ce imi aduc eu aminte......î a fost predominant pe vremea comunistilor. Dupa ce a cazut regimul evident ca s-a revenit la folosirea lui â.

Acum de ce l-au folosit comunistii si alte detalii nu pot sa va dau pentru ca nu prea ma macina problema diacriticelor.

Conteaza totusi foarte mult contextul in care le folosesti. Astfel, intr-un document oficial eu personal recomand folosirea lui â pentru ca asa a stabilit Academia Romana.....iar eu deocamdata nu am nici nivelul lor de pregatire......nici experienta profesionala a lor si nici reputatia necesara pentru a-i contrazice.

Ca unii mebri ai Academiei Romane sunt de o credibilitate indoielnica, asta e alta mancare de peste....dar in general presupun ca sunt niste oameni de cultura....cel putin marea lor majoritate.

Din punct de vedere al tiparirii cartilor.....aici fiecare face cum vrea. Folosirea lui î sau â este la latitudinea editurii si a autorului pentru ca problemele tehnice sunt demult depasite.

Deci, conteaza enorm destinatia textului scris si conteaza si persoana caruia ii este adresata. De exemplu.....stiu ca sunt unii profesori care prefera fie î, fie â. Si e bine sa le faci pe plac....stiti voi de ce :)

In fine.....poate ne spune Burvi mai multe......stiu ca el a facut o pasiune din vanarea greselilor gramaticale si de ortografie.......banuiesc ca este cel mai avizat sa ne lamureasca.

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
burvi este in vacanta inca 11 sau 12 zile... nu poate sa raspunda acum  ;)

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
â din a a fost introdus pentru a-i termina de tot pe cei care nu-s in stare sa puna nici macar cratime pe unde trebuie. cind eram mic si citeam carti, adica inainte de a-mi da seama de inutilitatea lor, am dat printre cartile lu tata mare (nu era mare, era rau, da nu pot sa-i spun tata rau) de citeva mai vechi scrise cu â din a si m-am intrebat ce porcarie arhaica mai e si asta si de ce tre sa ma chiorasc ca sa descifrez ce vor sa spuna aia acolo. nici nu banuiam (chiar daca eram avid de sf-uri) ca viitorul in loc sa-mi aduca nave spatiale & shit o sa-mi reinvie cosmarurile copilariei.  :death:

#9
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005

woulfy, on Jun 5 2005, 21:14, said:

"Ghine" - e la urma urmei cum vrei tu.

<{POST_SNAPBACK}>

pai cred ca tocmai aici e problema. n-ar trebui sa fie cum vreau eu. de unde atita flexibilitate ? cind scrii emailuri, scrisorele de dragoste si bilete de lipit pe frigider nu-i mare smecherie sa gresesti ici-colea, dar daca vrei sa publici vreun roman, de exemplu, trebuie sa existe un set de reguli unanim acceptat.

regulile exista, am vazut. de ce nu se supune toata lumea lor ? poate e o problema de obisnuinta. totusi eu am trecut foarte usor la scrierea cu "â" si "sunt", iar acum (de vreo patru ani) inapoi la cea cu "î" si "sînt". dupa cum am spus... nu retin cu exactitate motivele care m-au facut sa reutilizez semnele folosite inainte de noua lege.  :blush:

merci pentru raspunsuri si indicatii  :arigato:

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

unverdorben, on Jun 5 2005, 23:11, said:

regulile exista, am vazut. de ce nu se supune toata lumea lor ?

<{POST_SNAPBACK}>

pt. ca nu sunt obligatorii

#11
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eram student in '93 cînd s-a trecut la â din a (doar ca recomandare). Ideea principală a fost cam așa: comuniștii au impus î din i și noi suntem urmașii Romei și trebuie să scriem cu â din a! Dar Academia nu explica de ce mulțimea de cuvinte care conțin î din i  (provenind din alte vocale cum ar fi u, o, i, e) ar trebui să se scrie așa. și mulțimea de cuvinte ce provin din slavă sau maghiară ar trebui să se scrie cu â din a.
Așa că unii au trecut la noua regulă iar alții nu. În principiu, editurile de calitate (gen Humanitas) și presa recunoscută ca fiind de opoziție n-au adoptat noua recomandare. Regula a fost adoptată de tabloide, editurile ce tipăresc Sandra Brown sau pe idiotul de Coruț și, din păcate, de televiziuni și de Ministerul Învățămîntului.
Așa că, ne place ori nu, în viitor se va scrie cu â din a.
și să nu uit, printre altele, cei ce se opuneau noii recomandări a Academiei invocau simplitatea vechii reguli (ce-i drept impusă de comuniști în 1953). Cred că acest argument a fost de bun simț. A fost o perioadă cînd se dorea schimbarea cu orice preț, dar să nu facem schimbări de fond, ci doar să vopsim gardu'.

Edited by blackcat, 05 June 2005 - 23:01.


#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Nu sunt sigur, dar normele academiei nu prevad ca i din i sa se foloseasca si la sfirsitul cuvintelor?

#13
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005

mufa, on Jun 6 2005, 14:14, said:

Nu sunt sigur, dar normele academiei nu prevad ca i din i sa se foloseasca si la sfirsitul cuvintelor?

<{POST_SNAPBACK}>


Ba da, la sfarsitul cuvintelor i din i.

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
dap...  e "a  târî "

#15
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Parerea mea:
Faptul ca s-a impus, prin lege sau prin alte mijloace, regula literei a din i, mi se pare o anomalie ce caracterizeaza, dealtfel, existenta societatii romanesti de vreo 15 ani incoace. O adunatura de profesori ©academicieni muribunzi s-au gindit ei sa schimbe destinul si traiectoria limbii romane, eventual sa o readuca in matca din care au deranjat-o comunistii in 1900toamna. Imi amintesc cita logoree verbala a strepezit microfoanele in discutii pro si contra acestei noi incizii in burta batrinei noastre limbi. Ceea ce nu am inteles eu: de ce pirlitii aia de academicieni nu si-au folosit resusele lor cenusii sa faca lumina in invatamint, astfel incit generatii intregi de elevi / copii - sa nu devina cobaii unor grupuri obscure - oculte lesinate dupa nume scrijelite in cartea de istorie. Pesemne ca a fost mult mai important pentru ei ca sute de mii de elevi sa isi blameze existenta lor in tara lu' cacademicianu' voda, decit ca scoala romaneasca sa isi reia locul acolo unde i-a stat bine de secole. Printre cele mai mari scoli europene. Ata ete.

#16
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Limba romana, ca si celelalte, evolueaza. E normal!

#17
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

gaskoe, on Jun 7 2005, 00:25, said:

Parerea mea:
Faptul ca s-a impus, prin lege sau prin alte mijloace, regula literei a din i, mi se pare o anomalie ce caracterizeaza, dealtfel, existenta societatii romanesti de vreo 15 ani incoace. O adunatura de profesori &copy;academicieni muribunzi s-au gindit ei...

<{POST_SNAPBACK}>


ca bine le zici...
am avut o profa in anul trei care atinsese deja pragul de 80 de ani, dar nu se lasa...mai nou lesina pe la ore...si ne-a mancat si ficatii!
Decrepitii pamantului!  <_<

#18
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004

gaskoe, on Jun 6 2005, 23:25, said:

Parerea mea:
Faptul ca s-a impus, prin lege sau prin alte mijloace, regula literei a din i, mi se pare o anomalie ce caracterizeaza, dealtfel, existenta societatii romanesti de vreo 15 ani incoace. O adunatura de profesori ©academicieni muribunzi s-au gindit ei sa schimbe destinul si traiectoria limbii romane, eventual sa o readuca in matca din care au deranjat-o comunistii in 1900toamna. Imi amintesc cita logoree verbala a strepezit microfoanele in discutii pro si contra acestei noi incizii in burta batrinei noastre limbi. Ceea ce nu am inteles eu: de ce pirlitii aia de academicieni nu si-au folosit resusele lor cenusii sa faca lumina in invatamint, astfel incit generatii intregi de elevi / copii - sa nu devina cobaii unor grupuri obscure - oculte lesinate dupa nume scrijelite in cartea de istorie. Pesemne ca a fost mult mai important pentru ei ca sute de mii de elevi sa isi blameze existenta lor in tara lu' cacademicianu' voda, decit ca scoala romaneasca sa isi reia locul acolo unde i-a stat bine de secole. Printre cele mai mari scoli europene. Ata ete.

<{POST_SNAPBACK}>


asta nu ne opreste sa folosim cum vrem noi â sau î.
ceea ce imi aduce aminte de un politist de la sectia 7 care mi-a atras atentia foarte sever ca se scrie mai intai NUMELE si dupa aia PRENUMELE... "unde ati invatat sa scrieti asa fara o ordine?" nu e diferenta prea mare intre el si legiuitorii care ignora cutumele curente si impun altele, noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate