Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cat de sigure mai sunt bancile in ziua de azi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#1
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Incep acest nou topic pentru ca mi s-a sugerat ca nu-i frumos sa-l deturnez pe cel despre alegerea unui depozit bancar. Incercand sa le explic oamenilor cum stau treburile cu bancile. Sa le tot repet ca este naiv sa mai credem ca totul e roz si bine, iar cu banii in banca dormi linistit.

Prezentam acolo cum e cu garantarea depozitelor: http://forum.softped...t...t&p=5821065

Quote

Veti constata cu stupoare (la mine cel putin asa a fost), ca institutia are acoperire pe aprox. 1% din valoare depozitelor garantate. In total, au cam 1 mld lei noi. Bancile din Romania sunt de asemenea obligate prin lege sa le ofere linii de credit pentru inca 1-1.5% din valoare descoperiri. E greu de crezut ca liniile alea vor mai avea aceiasi adancime in cazul unui colaps general.

BNR sau guvernul Romanie NU AU nici o obligatie de a suplimenta fondurile acestei institutii. Ca sa-l parafrazez pe Martenson: desi nu contest DORINTA guvernului de a acoperi o eventuala lipsa, ma indoiesc de capacitatea lui, in cazul unei crize.

Avertizam inca din primavara in privinta situatiei din Grecia: http://forum.softped...t...t&p=5808423

Care s-a agravat in ultima vreme: http://forum.softped...t...t&p=7472943

Quote

Grecia, la un pas de faliment

Considerata cel mai bun exemplu de integrare financiara din Europa, Grecia s-ar putea dovedi unul dintre cele mai mari esecuri ale Uniunii Europene, deficitul bugetar imens amenintand sa provoace o noua criza in zona euro. Pe scurt, acesta a mintit in legatura cu gravitatea situatiei sale fiscale. In martie, au spus ca au probleme, dar nimic ce nu ar putea fi gestionat. Comisia Europeana a estimat, la acea data, un deficit bugetar de peste 3% din PIB (limita permisa de uniune), pentru 2009, si de 4% pentru anul viitor.

Nimeni nu a fost pregatit pentru a infrunta cifrele adevarate. In octombrie, CE si-a schimbat prognoza, spunand ca tara din sudul Europei va avea un deficit de 12,7% in acest an si de 12,2% in 2010.

Spuneam in primavara ca la noi in tara austriecii se intrec cu grecii pentru primul loc. Adica prima banca falimentata si la noi. Pentru ca vreo 90% din sistemul bancar Romanesc are de fapt actionari straini. Si nu sunt deloc scenarii, pentru ca au inceput sa se intample de-a binelea. Banca austriaca Hypo Group Alpe Adria cu active de vreo trei ori mai mari ca BCR si care a falimentat ieri NU e un scenariu, e caz real:  http://forum.softped...t...t&p=7500073

Iar acum a venit randul Volksbank sa intre pe lista neagra:

Compania-mama a Volksbank intra sub supraveghere

Quote

Österreichische Volksbanken, compania-mama a Volksbank si a patra banca ca marime din Austria, a fost pusa pe lista de supraveghere" a bancii centrale si autoritatii de reglementare a pietei financiare din Austria, scrie MarketWatch.

Österreichische Volksbanken, care este caracterizata de autoritatile de reglementare ca fiind "relevanta sistemic", a inregistrat in primele noua luni o pierdere de 607 milioane de euro.

Mda, deja auzim nume cunoscute si pe la noi. Iar zambetul celor care faceau misto acum cateva luni de cand tot repet aceste avertismente a cam inceput sa se stinga. Desi sunt sigur ca mai sunt persoane care considera ca exagerez. Ca e imediat e gata criza, cel putin asa zice guvernul. La fel cum zicea si anul trecut ca economia duduie si noi nu o sa fim afectati. Iar in ce priveste bancile, BNR si FMI-ul vegheaza. Si are grija de noi. Ei si cu marmota, saraca... :-)

#2
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Mie sa-mi zici cand da faliment ING. Dau o bere.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Unde ai fost Flaviane ca ti-am simtit lipsa :) Chiar ma luasem de ganduri cu stirile astea fortat pozitive ca ne bate lumea cu pietre ca am zis de rau mai in vara. Vezi ca am bagat si eu un topic cu BNR si rezervele dar nu m-ai sustinut si s-a pierdut in anonimat  B)
Uite aici, ce zici ?
http://forum.softped...howtopic=608973

Edited by overseas, 15 December 2009 - 14:16.


#4
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

 overseas, on 15th December 2009, 14:14, said:

Unde ai fost Flaviane ca ti-am simtit lipsa :) Chiar ma luasem de ganduri cu stirile astea fortat pozitive ca ne bate lumea cu pietre ca am zis de rau mai in vara. Vezi ca am bagat si eu un topic cu BNR si rezervele dar nu m-ai sustinut si s-a pierdut in anonimat  B)
Uite aici, ce zici ?
http://forum.softped...howtopic=608973

Cred ca o sa primesti nota 7 de la maestru.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Africanule, vezi topicele din urma cand Flavian (cel mai mult si mai documentat) dar si eu (in subsidiar) combateam pe forum cum ca se va agrava criza si sistemul bancar va avea probleme. Ambii am sustinut ca inceputul dezastrului va fi pe finalul 2009, eu ziceam de toamna.
Dar romanasii nostri experti in toate, o tineau langa nu si nu  :w00t:

#6
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Africanule, stam cu ochii si pe olandezi. Mi-a placut isprava clientilor DSB de acum doua luni. Asa ca daca ING nu se hotaraste, putem sa-i dam noi o mana de ajutor... :)  Exact ca in cazul DSB de care ziceam aici: http://forum.softped...t...t&p=7211623

overseas - sorry, vreo cateva luni prin toamna am fost prins cu alte treburi, dar am continuat sa postez pe blog. In ultima vreme am revenit pe aici si am tot comentat despre aur, dar nu vazusem topicul tau. De BNR m-am lamurit, mai ales dupa ce am vazut in ultima vreme si declaratiile lui Croitoru cum ca euro ajungea la 6 RON fara "ajutorul" FMI: http://forum.softped...t...t&p=7477013

Iar acum vad ca avem parte de vesti bune din partea bancilor in prag de sarbatori, cand lumea de obicei e prinsa cu alte treburi si e mai putin atenta la asa ceva. Si am zis ca e pacat sa nu comenteze chiar nimeni stirile astea... :)

Apropo de povestea cu Volksbank de care ziceam mai sus, adica asta:

Quote

Österreichische Volksbanken, care este caracterizata de autoritatile de reglementare ca fiind "relevanta sistemic", a inregistrat in primele noua luni o pierdere de 607 milioane de euro.
Ce-mi place mie cuvantul asa "sistemic" si cat de des imi este dat sa il tot aud in ultima vreme. La fel si "sinonimul" sau numit "too big to fail". E un mod atat de elegant de a zice ca suntem la un pas de stop-joc pe toata linia...

Nici nu-i de mirare ca Volksbank are probleme. Nu poti creste cu 50% intr-un singur an fara sa-ti asumi niste riscuri:

Activele Volksbank vor creste cu 50% in 2008

Quote

"2007 a fost anul cantitatii, 2008 e cel al diversificarii", spune Herwig Burgstaller, vicepresedinte responsabil pentru zona de risc.
Mda, iar 2009 va fi cel al falimentului ? Pardon al "nationalizarii". Era bine sa o lasam mai usor cu "agresivitatea" probabil:

LA MASA CELOR MARI

Quote

Austriacul Gerald Schreiner a izbutit sa transforme Volksbank dintr-o banca mica si aproape necunoscuta intr-unul din cei mai agresivi jucatori de pe piata, care acum face pasul in topul primelor zece banci din Romania. Care este secretul acestei ascensiuni?

    Banca austriaca a urcat in sistem de pe locul 21 in decembrie 2004 pe 16 in decembrie 2005 (cu o cota de piata de 1,46%), apoi pe 11 in decembrie 2006, iar acum a ajuns, potrivit lui Schreiner, pe locul 10, cu o cota de 3,1%, ceea ce inseamna active de 1,77 miliarde de euro. Austriacul spune ca vrea ca pana in decembrie banca sa urce mai departe pe locul 9 si sa ajunga la 3,25% din piata si la active de 2,3 miliarde de euro, iar in urmatorii trei ani sa ajunga intre primele opt banci din Romania. Si pe urma? "Pe urma o sa vina in locul meu cineva mai putin agresiv", spune Schreiner

Amin !

P.S. Ca de obicei unele linkuri din text sunt scoase datorita regulamentului ariei, politicii softpedia blabla. Curiosii stiu deja unde sa le gaseasca.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tot in Austria e problema cu nationalizarea:
http://www.zf.ro/bus...manesc-5179165/
Se cam incinge treaba acolo.

 Africanul, on 15th December 2009, 14:01, said:

Mie sa-mi zici cand da faliment ING. Dau o bere.

Problema este ca ING RO este branch, ceea ce inseamna ca nu depune bilant separat la BNR, deci nu avem ce sa analizam.
Treaba buna este ca depozitele de la ING RO sunt garantate la Amsterdam.

#8
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, e vorba de Hypo Group Alpe Adria in articolul respectiv. Lumea s-a "obisnuit" deja cu bailouturile generalizate. Dar cand citesti un titlu de genul asta, parca intelegi altfel cum stau lucrurile:

Austria a nationalizat o banca cu active de 43 mld. €, adica jumatate din sistemul bancar romanesc

Quote

Bancile austriece ar rezista unei noi recesiuni. Primele sase banci austriece isi vor putea mentine rata capitalului de baza Tier 1 peste pragul de 6% pana la sfarsitul anului viitor in cazul unei recesiuni globale in forma de "W", potrivit testelor de stres derulate de banca centrala a Austriei.

De aici se desprind doua idei:

1. Ca e tot mai clara povestea cu asa-zisul W, chiar si pentru cei cu ochelari de cal. De fapt unii stim ca adevarata recesiune abia incepe.

2. Ca baietii astia sunt incurabili. Adica falimentam si nationalizam in draci, dar ne "mandrim" ca avem scoruri bune la testele de stres. Si ratinguri AAA pe linie, exact ca Lehman inainte de colaps.

#9
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
@Flaviand
si ce s`a intamplat cu cei care aveau banii in depozite la banca respectiva ? si-a pierdut vreun austriac banii ?  :huh:
traiesti cu iluzia ca daca oamenii o sa`si piarda intr`adevar banii o sa faci mare branza cu aurul ingropat in gradina ?

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu stiu, sa intrebam cativa austrieci daca ei dorm linistiti ca o banca s-a nationalizat iar alta este sub supraveghere speciala. Poate e mai bine asa, o fi vreo teorie moderna de banking, caz in care vom aplica regula si in Romania.

#11
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Guby, iar ai incurcat socotelile. Recomandam de mai bine de un an ca oamenii sa-si bage banii in chestii utile in loc sa-i puna la banca asteptand falimentele.

Aur, ferme si combustibili, acestea erau cateva din alternative. Nu pentru specula sau profit, desi unora doar la asta le sta capul. Ci pentru o minima asigurare impotriva inflatiei si falimentelor.

Asa ca eu probabil branza o sa fac si daca nu-mi ajunge fanul, o sa mai vand niste aur. Iar cand o fi mai rau, in loc sa rozi bordura, da-mi un mesaj  si o sa incerc sa-ti dau o mana de ajutor. Fara sa fac misto asa cum faci tu acum.

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 flaviand, on 15th December 2009, 21:18, said:



frate dar nu te lasi...

#13
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
ma intreb daca pe vremea cand toata lumea era sigura de FNI exista vreun forum pe teme de genul asta.
FNI nu are cum sa pice, banii sunt garantati de stat, de amsterdam, de kapatos si de viena.

traiasca fondul national de investitii

"dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine"

#14
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Flaviand nu te-am luat la misto, am intrebat serios. hai sa trecem putin dincolo de headlines`urile astea pompoase din ziare cu milioane si zeci de milioane de euro pierdute si sa ne concentram pe omul simplu care are niste bani in banca. cred ca la el se refera topicul in cele din urma. a pierdut el direct ceva daca avea cont la banca respectiva ? n`am auzit de asa ceva pana acum.

tu faci mare tam-tam cu aurul, dar am precizat ca in cazul ala de colaps total pe care il astepti tu, nu stiu ce mare branza o sa faci tu cu aurul, unde-l vei valorifica, etc. sa speram ca nu ajungem sa aflam asta.

petrolul la fel...il cumperi electronic...in caz de colaps al bancilor, crezi ca mai vezi vreun baril ? ca o sa fie in faliment si firma unde ai contul de tranzactionare.

de teren nici nu mai vorbesc, nu putem toti sa fim agricultori, sa lasam pe cei care se pricep sa-si faca treaba, noi sa ne vedem de a noastra sa avem bani sa le cumparam produsele

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Din cele 9 banci care s-au angajat sa-si mentina expunerea pe Romania la nivelul din martie 2009, doar trei s-au plasat la o valoare similara sau mai mare fata de reperul stabilit prin acordul de la Viena si doua au mentinut peste 99% din expunere, au spus pentru NewsIn surse implicate in discutii.
Astfel, EFG Eurobank, actionarul majoritar al Bancpost, Alpha Bank si Volksbank sunt singurele grupuri bancare ce s-au plasat, la 30 septembrie 2009, la un nivel de expunere pe Romania egal sau peste cel de la finalul lui martie, fata de care principalele noua banci straine din piata s-au angajat sa-si mentina angajamentele


In cazul Volksbank, faptul ca si-a mentinut expunerea nu este un gest de generozitate fata de Romania. Deoarece banca din Romania a functionat exclusiv ca un terminal de acordat credite in CHF si EUR din sursele grupului si nu din depozite atrase local, banii sunt blocati in credite si se intorc foarte lent prin incasarea ratelor de la clientii romani.
In rest, se vede ce mare asigurare e "gentleman agreementul' cu bancile straine  :lol:

 GubyIQ, on 15th December 2009, 23:13, said:

Flaviand nu te-am luat la misto, am intrebat serios. hai sa trecem putin dincolo de headlines`urile astea pompoase din ziare cu milioane si zeci de milioane de euro pierdute si sa ne concentram pe omul simplu care are niste bani in banca. cred ca la el se refera topicul in cele din urma. a pierdut el direct ceva daca avea cont la banca respectiva ? n`am auzit de asa ceva pana acum.

Daca macar 50% din oamenii simpli care au bani la Volksbank Austria vor sa scoata cashul sau sa transfere fondurile la alta banca, nu vor putea face asta instant. Deci se cheama ca ai bani (pe hartie aka 'extras de cont'), dar nu poti dispune de ei.

In al doilea rand, Flavian si-a expus sugestiile vizavi de solutii in cazul in care sistemul financiar se prabuseste. Nu trebuie sa va cumparati cu totii vaci si ferme. Ideea este ca el se gandeste la alternative. Nu aveti decat sa propuneti alternative mai bune.
Sunt nume reputate care au emis scenarii apocaliptice, nu e Flavian singurul nebun  ;)  Eu personal de asemenea am prevazut un scenariu extrem de pesimist din primavara, dar am sperat ca nu va fi cazul.

Edited by overseas, 16 December 2009 - 09:55.


#16
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Daca macar 50% din oamenii simpli care au bani la Volksbank Austria vor sa scoata cashul sau sa transfere fondurile la alta banca, nu vor putea face asta instant.

Care 50% ? BNR cere o rata de solvabilitate de numai 8%. Multe banci se "dau mari" deja cand au solvabilitate de 10%.

In cazul DSB se laudau cu active de vreo 8 miliarde si ziceau ca au cash de 1.5 miliarde pentru retrageri. Dupa ce au retras oamenii 0.6 miliarde i-au pus pe butuci. Faceti voi socotelile mai departe...

Quote

tu faci mare tam-tam cu aurul, dar am precizat ca in cazul ala de colaps total pe care il astepti tu, nu stiu ce mare branza o sa faci tu cu aurul, unde-l vei valorifica, etc. sa speram ca nu ajungem sa aflam asta.

petrolul la fel...il cumperi electronic...in caz de colaps al bancilor, crezi ca mai vezi vreun baril ? ca o sa fie in faliment si firma unde ai contul de tranzactionare.

de teren nici nu mai vorbesc, nu putem toti sa fim agricultori, sa lasam pe cei care se pricep sa-si faca treaba, noi sa ne vedem de a noastra sa avem bani sa le cumparam produsele

Repetam cu calm si rabdare, pentru a nu induce lumea in eroare ca:

Recomand achizitia aurului FIZIC care nu isi pierde valoarea. In timpul crizei din anii 30 nemtii duceau banii de hartie cu roaba la magazin. Si atunci daca lasai roaba la usa, riscai sa gasesti banii pe trotoar si roaba furata. Aurul in schimb, isi pastra valoarea.

Petrolul il cumpara electronic cei care fac specula. Cine are o casa la tara si macar un tractoras, poate stoca combustibili necesari macar pentru un sezon agricol pentru cazul in care importurile de petrol ar putea avea de suferit o perioada.

Intr-adevar nu putem deveni toti agricultori. Varianta cu ferma era o alternativa pentru cei care aveau disponibili cateva zeci de mii de euro si ar fi putut face ceva util cu ei, decat sa-i piarda la burse. Din pacate unii au uitat mult prea repede vremurile in care un salam, un pachet de unt sau un kilogram de zahar erau greu de gasit, iar banii nu aveau prea mare valoare.

Asa cum spune overseas, astea sunt sugestiile pentru cazul in care sistemul financiar va intampina dificultati majore pe viitor. Cine are alternative mai bune este invitat sa le expuna.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ideea generala este ca sistemul financiar se bazeaza pe prezumptia functionarii in conditii de normalitate. Altfel spus se bazeaza pe incredere. Falimentele pot fi absorbite de sistem numai daca sunt izolate si de amploare mica.
O paralela este cu evaluarea unei firme. In conditiile in care asumam continuarea activitatii, valoarea firmei se calculeaza conform portofoliului de contracte, expertizei managementului, etc. Daca se asuma inchiderea firmei, se evalueaza la pret de fier vechi, creantele nu se iau in calcul la valoarea integrala.
Sorry dar se pare ca multa lume va trebui sa puna mana pe un manual de economie.

#18
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
solutia mea e pastrarea banilor in euro si dolari in depozite in banci pana la limita garantata de stat, combinat cu bani "la saltea".
principiul KISS  :excl:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate