Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#847
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Va supun atentiei dilema mea:
Trebuie sa ma decid ce cos de fum sa aleg. Voi avea o centrala termica pe lemne (atmosferica cel mai probabil, eventual cu gazeificare).
Cosul va fi executat la interior, inaltime de 8-8.5 m, cu 0.5 m peste coama.
Ce sa aleg:
1. Cosurile tip Schiedel / Plewa / Leier - scumpe la gata, cam 200 E/ ml
2. Cosurile tip Effe - ceramice, la care mai trebuie confectionata izolatia exterioara. Pretul e cam la jumatate
Care din ele ar fi mai bun, ca raport calitate/pret.
As vrea Schiedel dar pare cam scump si nu stiu daca merita diferenta fata de Effe.

#848
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Daca urmaresti calitate iti recomand cosurile de fum de la Schiedel.
Se monteaza foarte ushor, rapid, are componente de drenare condens, confectia este din inox, izolate cu vata minerala, asigura un tiraj foarte bun datorita pierderilor mici de temperatura.
Am montat la B.T.C. turnul de birouri de 127m plus 4 subsoluri.
.

View Postradu_vasile59, on 30 aprilie 2013 - 22:02, said:

.......
Ce sa aleg:
1. Cosurile tip Schiedel / Plewa / Leier - scumpe la gata, cam 200 E/ ml
2. Cosurile tip Effe - ceramice, la care mai trebuie confectionata izolatia exterioara. Pretul e cam la jumatate
.......

Edited by panoramic66, 01 May 2013 - 07:05.


#849
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Cosurile de inox nu imi inspira incredere in combinatia cos interior + centrala pe lemne. Raman la cele ceramice (samota, cu canal circular, izolate cu vata bazaltica +/- manta de beton la exterior).

#850
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Care-i motivul increderii la cosurile ceramice?   Posted Image
.

View Postradu_vasile59, on 01 mai 2013 - 20:56, said:

Cosurile de inox nu imi inspira incredere in combinatia cos interior + centrala pe lemne. Raman la cele ceramice (samota, cu canal circular, izolate cu vata bazaltica +/- manta de beton la exterior).

Edited by panoramic66, 02 May 2013 - 08:37.


#851
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Rezista mai bine la coroziunea acida din fum, gudroane etc. Ca temperatura tine si ceramica la 1000 grade, deci nu e o problema asta.

Edited by radu_vasile59, 02 May 2013 - 15:27.


#852
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Ok, tu decizi. Ai grija la imbinare, sa nu-ti scape flacara spre interiorul casei spre corpuri inflamabile, mai ales la trecerile prin plafoane.
Ne auzim dupa prima iarna .
.
PS: toate cosurile fac gudron, daca pui si carbune ...... Posted Image
.
Succes!


View Postradu_vasile59, on 02 mai 2013 - 15:26, said:

Rezista mai bine la coroziunea acida din fum, gudroane etc. Ca temperatura tine si ceramica la 1000 grade, deci nu e o problema asta.


#853
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mersi de urari. Fac gudron toate, si nu numai de la carbuni, ci mai ales de la lemne verzi/ude/neuscate cat trebuie. Izolez cosul, nu il las asa. Si cred ca m-am decis spre cosuri gen Schiedel, desi doare pretul lor ....

#854
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postradu_vasile59, on 02 mai 2013 - 15:26, said:

Rezista mai bine la coroziunea acida din fum, gudroane etc. Ca temperatura tine si ceramica la 1000 grade, deci nu e o problema asta.

NU. Rezista mai bine la socul termic ! Nu propaga incendiu si ... este un sistem mai sigur decat inoxul.
Spuneai ca te-ai hotarat la Schiedel. Este Mercedesul de pe piata cosurilor de fum dar.... o sa ai o problema. Schiedel si-a retras reprezentanta din Romania de ieri.
Cei de la Bramac au infiinat un departament cosuri Schiedel dar nici o persoana de la fostul Schiedel nu a vrut sa lucreze cu Bramac, asa ca acum nu prea are cine sa te indrume, sa-ti faca oferta si altele ... Am auzit ca au si scazut pretul cu aproximativ 10%. Ai sansa sa gesesti pe stoc la unul dintre fostii distribuitori.
Spor la treaba.

#855
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Ok, mersi de pont. Oricum la Schiedel nu ma uitam decat cu titlu informativ.
BTW, stiti ceva de cosurile de fum Leier? Ei sunt printre putinii care au distribuitori constanti in zona mea.
La acest cos ma gandesc eu: http://www.leier.ro/.../co-de-fum-lsk2

#856
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Este ok. Incearca si Tona (copie fidela Schiedel)

#857
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004

View Postradu_vasile59, on 02 mai 2013 - 20:36, said:

La acest cos ma gandesc eu: http://www.leier.ro/.../co-de-fum-lsk2
Exact acest cos folosesc si eu. Am trecut cu bine 2 sezoane.
Eu sunt foarte multumit. Montajul a mers usor, piesele s-au potrivit perfect. Primesti in pachet mortarul ce pui intre elementele circulare, iar accesoriile le cumperi separat. La mine cosul are aprox. 10m si are un tiraj mult-mult mai mare decat cel necesar (eram obligat sa montez un regulator de tiraj manual).
Nu am depuneri aproape deloc, dar asta mai mult depinde de combustibilul / regimul folosit.

Peter

PS. N-am inteles niciodata de ce se spune despre elementul exterior ca e din "beton usor" - de-abia ridici o bucata... :)

#858
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postbakucsp, on 03 mai 2013 - 12:44, said:


PS. N-am inteles niciodata de ce se spune despre elementul exterior ca e din "beton usor" - de-abia ridici o bucata... Posted Image

Asta-i una din diferentele dintre Schiedel si restul. Cele de la Schiedel sunt cele mai usoare, ei au spus "beton usor", iar ceilalti ... au plagiat

#859
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@bakucsp: Mersi de informatii. Sa vad ce oferta primesc, si sper sa ma indrept catre el.
La Schiedel am vazut ca in zona se vand componentele la Dedeman, nu ziceau nimic despre montaj.

#860
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

View Postradu_vasile59, on 30 aprilie 2013 - 22:02, said:

Va supun atentiei dilema mea:
Trebuie sa ma decid ce cos de fum sa aleg. Voi avea o centrala termica pe lemne (atmosferica cel mai probabil, eventual cu gazeificare).
Cosul va fi executat la interior, inaltime de 8-8.5 m, cu 0.5 m peste coama.
Ce sa aleg:
1. Cosurile tip Schiedel / Plewa / Leier - scumpe la gata, cam 200 E/ ml
2. Cosurile tip Effe - ceramice, la care mai trebuie confectionata izolatia exterioara. Pretul e cam la jumatate
Care din ele ar fi mai bun, ca raport calitate/pret.
As vrea Schiedel dar pare cam scump si nu stiu daca merita diferenta fata de Effe.
salut

pe piata din romania a aparut de ceva vreme un sistem profesional gen Schiedel... se numeste TONA (cos tristrat cu tub de samota,vata minerala bazaltica de inalta densitate si mantaua din beton usor,aceste 3 elem sunt net superioare sistemului Schiedel,este  fabricat in Germania,garantat 30 de ani,rezistent la condensul acid etc) TONA este pe piata din Europa din anul 1891 ,adica au ceva ani inainte lui Schiedel........ ca si pret o sa ramai surprins,este undeva la 100 de euro/ml in functie de diametru.

#861
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Multumesc de raspuns. DIn pacate in zona mea nu sunt distribuitori/montatori de cosuri Tona. Deocamdata astept un raspuns de la distribuitorul de cosuri Leier si in functie de raspuns o sa ma reorientez sau nu.
Numa bine!

#862
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

View Postradu_vasile59, on 06 mai 2013 - 08:59, said:

Multumesc de raspuns. DIn pacate in zona mea nu sunt distribuitori/montatori de cosuri Tona. Deocamdata astept un raspuns de la distribuitorul de cosuri Leier si in functie de raspuns o sa ma reorientez sau nu.
Numa bine!
Tona Sisteme de Cosuri livreaza si executa montaj in orice colt al tarii...

#863
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postadriani61, on 12 aprilie 2013 - 18:43, said:


1. NU ! Numai focarele ce functioneaza cu combustibil gazos se pot conecta la un singur cos, la o diferenta de minim 40 cm (pe verticala).
2. Cosul de fum a fost dimensionat pentru un anumit tip de focar. S-ar putea, cupland altceva, sa fie ori subdimensionat, ori supradimensionat.
3. Combustibili diferiti pe acelasi cos = pericol de explozie !

WOW. Adi,ai imbatranit si vorbesti doar prostii;normal ca poti racorda doua seminee/cazane la un singur canal de fum. ma intreb de ce" scoala" schiedel te-a facut sa crezi prostiile pe care le expui p'aici....
poti racorda mai multe cazane/seminee/lemn pe un singur canal de fum, cu singura conditie- ca traseele focarelor pana la cosul de fum sa depaseasca 2,5ml :)


Deja, aparand 2 coturi la 90 gr, reduci semnificativ tirajul cosului de fum. Lungimea pe orizontala nu trebuie sa depaseasca 1/3 din inaltimea utila a cosului de fum (de unde intra fumul in cos, pana la iesire).
Se poate realiza din inox, dar trebuie sa incerci sa folosesti coturi la 45 gr, daca iti permite traseul ... si nu uita sa montezi usi de vizitare pentru curatarea cosului pe intregul sau traseu.

View Postmmtsdc, on 06 mai 2013 - 19:23, said:


alta invetie din "scoala" shiedel:-racordul la 45 gr:)  Ma intreb de ce in Austria si Germania nu se folosesc aceste racorduri....
de ce au nevoie semineele/cazanele din Romania de racord la 45gr?

#864
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008

View Postbakucsp, on 03 mai 2013 - 12:44, said:

Exact acest cos folosesc si eu. Am trecut cu bine 2 sezoane.
Eu sunt foarte multumit. Montajul a mers usor, piesele s-au potrivit perfect. Primesti in pachet mortarul ce pui intre elementele circulare, iar accesoriile le cumperi separat. La mine cosul are aprox. 10m si are un tiraj mult-mult mai mare decat cel necesar (eram obligat sa montez un regulator de tiraj manual).
Nu am depuneri aproape deloc, dar asta mai mult depinde de combustibilul / regimul folosit.

Peter

PS. N-am inteles niciodata de ce se spune despre elementul exterior ca e din "beton usor" - de-abia ridici o bucata... Posted Image
Ce pret are acest sistem?.... pe site-ul lor pagina de preturi este in constructie... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate