Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preturi si tendinte la apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Dupa munca si iar munca am reusit sa strang de un avans la un apartament...
Faza mai putin placuta e ca lumea cere acuma mult mai mult decat face si e greu sa gasesti ceva la un pret corect.
Eu incerc sa pun mana pe ceva cu vreo 2 camere la un buget de 30000 EUR + 3000 taxe, asigurari, comisioane etc..
Sunt sanse?

#2
northwood

northwood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2005

kiwy, on Jun 2 2005, 22:04, said:

Dupa munca si iar munca am reusit sa strang de un avans la un apartament...
Faza mai putin placuta e ca lumea cere acuma mult mai mult decat face si e greu sa gasesti ceva la un pret corect.
Eu incerc sa pun mana pe ceva cu vreo 2 camere la un buget de 30000 EUR + 3000 taxe, asigurari, comisioane etc..
Sunt sanse?

<{POST_SNAPBACK}>



Pai depinde ce intelegi prin "ceva la un pret corect".

Cu 30.000 gasesti apartament cu 2 camere, dar cu una-doua inconveniente: zona, dimensiune, etaj, an de constructie.

Pentru exemplificare, anul trecut in octombrie am cumparat cu credit BCR un apartament in Crangasi, pe Bd. Ceahlau, 2 camere, decomandat, etajul 1, bloc din 1982. Proprietarul a vrut 26.000 euro, nenegociabil.
Cu taxe, agentie, notar, etc, m-a costat cu totul 27500.

2 saptamani mai tarziu, agentul care m-a ajutat mi-a spus ca mi-l vinde fara probleme cu 29.000.

Uitandu-ma prin ofertele recente, pentru asa ceva se cere acum undeva la 38000-40.000 euro. E drept ca atat se cere, nu stiu daca se si vinde la banii astia.


Mai nou am vazut ca se poarta pe la agentii moda sa nu se mai afiseze preturile (probabil ca sa nu se sperie potentialii clienti din prima). Concluzia este ca singura solutie reala ca sa se mai vanda ceva este negocierea, dincolo de anunturile din ziare si de pe internet.

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Si fi dur...da-le la bot. Sunt atat de nesimtiti incat nu exista unitate de masura. Nu cumpara.

#4
northwood

northwood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2005

Jarrive, on Jun 3 2005, 10:52, said:

Si fi dur...da-le la bot. Sunt atat de nesimtiti incat nu exista unitate de masura. Nu cumpara.

<{POST_SNAPBACK}>


Pentru Jarrive: Asta sigur o sa-i rezolve problema lui kiwy :).

Pentru kiwy: omule, nu stiu in ce situatie esti, adica stai cu chirie, esti casatorit, stai cu parintii, . In functie de astea cateva lucruri si de perspectivele pe care le intrevezi poti lua o decizie (cumperi ce gasesti in banii astia, sau daca nu esti casatorit astepti sa o faci si poti lua imprumut eventual o suma mai mare, sau iti cauti un job mai bine platit sa poti imprumuta mai multi bani, etc).

Oricum, asa cum inteleg eu lucrurile, preturile la apartamente sunt dictate de cerere/oferta. Desigur ca aici intervine si puterea de cumparare, care a fost influentata semnificativ de creditele ipotecare oferite de banci. Cred ca s-a ajuns la limita superioara a sumei medii pe care o poate lua o familie de 2 persoane imprumut. Citeam pe www.ghiseulbancar.ro ca o banca a extins termenul de imprumut la 30 de ani. Asta inseamna inca o crestere a sumei posibil de imprumutat.

Ca sa fac o poveste lunga mai scurta, in ciuda tuturor declaratiilor din presa, ca o sa scada preturile apartamentelor vechi, ca nu se mai cumpara nimic, etc, eu sunt de parere sa nu te culci pe urechea asta si sa iei in calcul cel putin o mentinere a nivelului actual al preturilor declarative (repet, nu stiu pana unde se merge in realitate cu negocierea), si sa-ti bazezi calculele tale pe acest nivel.

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
N-au decat sa ramana la acest nivel. Cu alte cuvinte dau pe o cutie intr-un bloc din 80 30.000 euro, bani cu care dealtfel imi fac o casa pe dn1 la 30 km de bucuresti. Stai asa nene ca se decongestioneaza traficul pe DN1 si usor usor...o sa vedem cum sta treaba. Facem si noi ca ungurii...scumpim tot si dupa aderare o luam usor la vale. Cine castiga? Profitorii de acum. Pai eu castig 250 de Euro si voi aveti pretentii  sa cumpar o casa la 30.000 Euro? Pai n-a costat si nici nu o sa coste vreodata atatia bani. Da...haide domle repede sa cumparam ca nu mai prindem alta. hai sa fim seriosi. Cumparati voi daca vreti. mai bine imi fac credit de 30.000 Euro si imi fac o casuta pe pamant la aer curat unde sa ma relaxez departe de urletele vecinei de la 5 si de muzica manelistului de la 7.

#6
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Din ce am vazut, la unguri au ramas blocurile goale. Inainte de aderare, statul a subventionat constructia de locuinte, si sa-au facut..., cei din occident au venit au strambat din nas si au cumpart doar ce arata bine. Nu mai stiu cat costa un apartament afara(italia/roma, germania( nuremberg,stuttgart/germania) In principiu locuintele nu pot fi mai scumpe decat afara :D dar la romani totul e posibil. Jarrive are dreptate, e preferabil sa cumperi o casa(loc de casa) pe dn1. Cu timpul oamenii or sa se sature sa stea la bloc, o sa-si doreasca copaci si iarba in curte. In cluj, anul trecut ma uitam in ziar si vazusem ca erau mai scumpe decat in bucuresti(doar la o categorie-ap 2 camere cred). Se vinde pamantul de la periferia orasului cu 30-40 E  m2 :) ce mai prescurtare.

#7
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Fratilor in x ani o sa se faca autostrada Buc - oradea sau unde naiba tre sa ajunga. Pai nr masinilor pe DN1 se vaimputina.
Apoi... oameni buni...noi vorbim de confort la blocuri? Alea sunt niste cutii nenorocite. Pentru ce sa platim asemenea pret??? Ca sa vi tu baiat amarat...iei un credit pe viata dupa care barosanu se muta la casa... frate...mute-te tu la casa...si lasa amaratii sa stea la bloc...da nu la preturile astea...ca nu suntem sclavi.

#8
JAN_1980

JAN_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.12.2003
Si eu sunt cam in aceeasi situatie (bine , nu in BUC). Fac un credit pt 30 mii Eur. Bine dar ap este de 3 cam si este perfect. Doar sa muti in el. Preturile nu o sa scada prea curand. Cerea este inca mare (nici cu oferta nu-mi este rusine).
Intrebarea mea ar fii alta : in afara de taxa de timbru si taxa de notar ce trebuie sa mai platesc si inca ceva: in rata de la banca este inclus tot nu? (asigurare si ce mai face ei)

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cam asa stiu eu. iti baga tot in rata...rata dobanda asigurare de viata...asig de incendiu...etc.etc.etc

#10
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

Jarrive, on Jun 3 2005, 12:46, said:

N-au decat sa ramana la acest nivel. Cu alte cuvinte dau pe o cutie intr-un bloc din 80 30.000 euro, bani cu care dealtfel imi fac o casa pe dn1 la 30 km de bucuresti. Stai asa nene ca se decongestioneaza traficul pe DN1 si usor usor...o sa vedem cum sta treaba. Facem si noi ca ungurii...scumpim tot si dupa aderare o luam usor la vale. Cine castiga? Profitorii de acum. Pai eu castig 250 de Euro si voi aveti pretentii  sa cumpar o casa la 30.000 Euro? Pai n-a costat si nici nu o sa coste vreodata atatia bani. Da...haide domle repede sa cumparam ca nu mai prindem alta. hai sa fim seriosi. Cumparati voi daca vreti. mai bine imi fac credit de 30.000 Euro si imi fac o casuta pe pamant la aer curat unde sa ma relaxez departe de urletele vecinei de la 5 si de muzica manelistului de la 7.

<{POST_SNAPBACK}>

poate tu cu 30k EURO iti ridici casa langa  :P DN1  (sin nu pe DN1 ca am eu senzatia ca aia de dla drumuri n- sa-ti dea voie) dar casa pe ce o ridici? nu-ti trebuie si teren? iar un teren in zona aia poate sa te mai duca la 10-20k (depinde cat te tine cearsafu!)
si eu ma gandeam tot asa: casa construita de mine, pana in 50k, dar asa cum vreau eu. cand am inceput sa adun si panantul, trageri de utilitati, aprobari, autorizatii :cursing:  suma poate ajunge usor la 70-80k.

#11
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Eu mi-am facut calculul asa:
  8000 EUR avans
25000 EUR credit
---------------------
33000 EUR total
  3000 EUR taxe etc...
-------------------
30000 EUR net

Pt. schema asta iese o rata de 210 EUR / luna. Nu pot sa ma risc la mai mult. :)
Si incerc sa gasesc ceva prin berceni, pe la piata sudului-brancoveanu-cultural.
Sunt sanse? Sunt alte zone mai ieftine?

#12
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Pe cati ani?

#13
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
25 de ani parca

#14
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

bogwol, on Jun 3 2005, 13:29, said:

poate tu cu 30k EURO iti ridici casa langa  :P DN1  (sin nu pe DN1 ca am eu senzatia ca aia de dla drumuri n- sa-ti dea voie) dar casa pe ce o ridici? nu-ti trebuie si teren? iar un teren in zona aia poate sa te mai duca la 10-20k (depinde cat te tine cearsafu!)
si eu ma gandeam tot asa: casa construita de mine, pana in 50k, dar asa cum vreau eu. cand am inceput sa adun si panantul, trageri de utilitati, aprobari, autorizatii :cursing:  suma poate ajunge usor la 70-80k.

<{POST_SNAPBACK}>

Costurile difera de la om la om. Eu am zis cu 30000 imi fac casa cu tot cu pamant. Lucrez intr-un domeniu adiacent si stiu eu bine ce stiu. Bafta.

#15
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

kiwy, on Jun 3 2005, 16:57, said:

Eu mi-am facut calculul asa:
  8000 EUR avans
25000 EUR credit
---------------------
33000 EUR total
  3000 EUR taxe etc...
-------------------
30000 EUR net

Pt. schema asta iese o rata de 210 EUR / luna. Nu pot sa ma risc la mai mult. :)
Si incerc sa gasesc ceva prin berceni, pe la piata sudului-brancoveanu-cultural.
Sunt sanse? Sunt alte zone mai ieftine?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca tu vrei sa dai 30000 ca sa stai in piata sudului insemana ca iti doresti cu ardoare o casa. Mi se face parul maciuca cand ma gandesc cat poate costa o casa in Bucuresti. Si ce bisnitari..

#16
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

Jarrive, on Jun 9 2005, 12:22, said:

Daca tu vrei sa dai 30000 ca sa stai in piata sudului insemana ca iti doresti cu ardoare o casa. Mi se face parul maciuca cand ma gandesc cat poate costa o casa in Bucuresti. Si ce bisnitari..

<{POST_SNAPBACK}>

Eu caut alternative. :)
De aceea intreb pe aici care e mersul pietei prin bucuresti. Eu acuma stau pe langa piata sudului si mi se pare oki. De aceea ma gandeam sa imi cumpar tot in zona.

#17
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Acolo la voi in Bucuresti printre primele prioritati la cumpararea unui apartament, cel putin pentru mine, ar fi sa vad cum sta treaba cu locurile de parcare!  :deadtongue:  Groaznic din cate am vazut!

#18
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
e adevarata faza cu locul de parcare :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate