Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pasaje grele din Scriptura

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#1
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009
Am deschis topicul acesta ca sa discutam cateva pasaje din Scriptura, evident cu PROBA BIBLICA. Multe texte din Scriptura par a fi greu de inteles, fiindca traducerea nu-i potrivita. Daca are cineva posibilitatea sa le analizeze, sau sa scoata in evidanta o traducere nepotrivita, este bine primit.

2 Tesaloniceni 2:
6 Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7 Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei.

Cine-l opreste pe omul faradelegii?


1 Corinteni 11:
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

Care este diferenta intre invelitoare in vers 6 si vers 15? Sunt sigur ca in textul originar sunt 2 cuvinte diferite. Are cineva posibilitatea de a afla?


1 Corinteni 13:

8 Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârși; limbile vor înceta; cunoștința va avea sfârșit.
9 Căci cunoaștem în parte, și prorocim în parte;
10 dar când va veni ce este desăvârșit, acest "în parte" se va sfârși.

In vers 10 zice "ce" nu "cine" este desavarsit. Dar pe langa asta, anuleaza si vers 8, pt ca Proorociile si limbile nu vor inceta, ci doar "acest" in parte.


Astept comentari...

Fiti binecuvantati

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

2 Tesaloniceni 2:
6 Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7 Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei. Cine-l opreste pe omul faradelegii?

Da, grele pasaje.

Insa, trebuie sa cunosti ce inseamna 1000 spiritual, ca sa intelegi si ca Scriptura este o parabola (Marcu 4:34).
1000 este "completion" a ceea ce este in vedere: dragostea lui Dumnezeu, care scrie ca dureaza 1000 de generatie, iar in alta parte scrie ca este pt totdeauna, etc....

Quote

6 Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.



Apocalipsa 20
7Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;

8și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, cari sînt în cele patru colțuri ale pămîntului, pe Gog și pe Magog, ca să -i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării.

Satan are un timp anume in care va fi dezlegat. Citind Scriptura, vedem ca satan este foarte prezent, deci sensul de "legat" nu este de "disparut".
Unde nu are acces satan sa conduca in imparatia lui? In biserica, unde oamenii devin salvati, indiferent cat rage si mugeste el. Acolo este el LEGAT pe o perioada determinata, dupa care este DEZLEGAT.

Faptul ca este o perioada fixa pt momentul dezlegarii vedem in Daniel 12:11, unde sunt scrise exact 1290 de zile pt ca el sa conduca on templul lui Dumnezeu=biserica.

Cam asta e, pe scurt, treaba cu "la vremea lui" din v6.

In v7 vedem ca FARADELEGEA este oprita.

Cum defineste Scriptura faradelegea?

1 Ioan 3

4Oricine face păcat, face și fărădelege; și păcatul este fărădelege.

In Scriptura, scrie clar cine opreste faradelegea=pacatul.

Geneza 20

6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Știu și Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am și ferit să păcătuiești împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Deci, DUMNEZEU impiedica faradelegea, iar acolo scrie ca cel care o impiedica va fi LUAT din drum=MESOS=mijloc

Este o cominicare a faptului ca in biserica, la termenul stabilit, va conduce satan si nu va mai fi salvare, deoarece fara Dumnezu acolo nu are cum.
Se confirma si cu multe alte pasaje: Apoc 18:23, etc....

#3
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

Insa, trebuie sa cunosti ce inseamna 1000 spiritual, ca sa intelegi si ca Scriptura este o parabola (Marcu 4:34).
1000 este "completion" a ceea ce este in vedere: dragostea lui Dumnezeu, care scrie ca dureaza 1000 de generatie, iar in alta parte scrie ca este pt totdeauna, etc....
Ž
Marcu 4:34 arata ca Domnul vorbea NORODULUI in pilde. Uceniciilor le explica cum stateau lucrurile:

Nu le vorbea deloc fără pildă; dar, când era singur la o parte, lămurea ucenicilor Săi toate lucrurile.

Apostolul Ioan confirma acest lucru cand scrie ca Duhul Sfant ne va invata toate lucrurile (Ioan 14:26)

Quote

In biserica, unde oamenii devin salvati, indiferent cat rage si mugeste el. Acolo este el LEGAT pe o perioada determinata, dupa care este DEZLEGAT.
Unde scrie asta in Sriptura?

Quote

Apocalipsa 20
7Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;

8și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, cari sînt în cele patru colțuri ale pămîntului, pe Gog și pe Magog, ca să -i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării.
Problema dezlegari oricum se desfasoare dupa cei o mie de ani imparatiti cu Hristos (vezi Apocalipsa 20:3-6)

Quote

Faptul ca este o perioada fixa pt momentul dezlegarii vedem in Daniel 12:11, unde sunt scrise exact 1290 de zile pt ca el sa conduca on templul lui Dumnezeu=biserica.
In versetul pe care l-ai citat scrie doar ca vor fi 1290 de zile, de la vremea cand va incet jertfa necurmata si de cand se va aseza uraciunea pustiitorului. Nimic mai mult.

2 Tesaloniceni 2:

3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,

4 potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

Quote

Cum defineste Scriptura faradelegea?

1 Ioan 3

4Oricine face păcat, face și fărădelege; și păcatul este fărădelege.

In Scriptura, scrie clar cine opreste faradelegea=pacatul.

Geneza 20

6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Știu și Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am și ferit să păcătuiești împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Deci, DUMNEZEU impiedica faradelegea, iar acolo scrie ca cel care o impiedica va fi LUAT din drum=MESOS=mijloc
De acord cu tine aici.

Quote

Este o cominicare a faptului ca in biserica, la termenul stabilit, va conduce satan si nu va mai fi salvare, deoarece fara Dumnezu acolo nu are cum.
Se confirma si cu multe alte pasaje: Apoc 18:23, etc....
Este mai degraba o comunicare a faptului ca biserica, la termenul stabilit, nu va mai fi pe pamant, pt ca Hristos o va lua la Sine! (Matei 24:30-31)

Edited by fcc2008, 02 December 2009 - 16:21.


#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Marcu 4:34 arata ca Domnul vorbea NORODULUI in pilde. Uceniciilor le explica cum stateau lucrurile:

Nu le vorbea deloc fără pildă; dar, când era singur la o parte, lămurea ucenicilor Săi toate lucrurile.

Apostolul Ioan confirma acest lucru cand scrie ca Duhul Sfant ne va invata toate lucrurile (Ioan 14:26)
Norodul sunt cei nesalvati. Iar, pana si revelatia catre cei salvati se face LA TIMPUL POTRIVIT.

Oricum, e lunga si lipsita de rezultat discutia cu tine referitoare la hermeneutica gramatical-literal-istorica folosita de biserici, pe care teologii nu o pot proba.
Iti pot da versuri unde scrie clar ca daca nu ai intelepciune nu poti stii, iar cu hermeneutica folosita de seminarii nu ai cum sa afli formulele si calendarul.

Quote

In biserica, unde oamenii devin salvati, indiferent cat rage si mugeste el. Acolo este el LEGAT pe o perioada determinata, dupa care este DEZLEGAT.

Quote

Unde scrie asta in Sriptura?
Intrebare lipsita de profesionalism, insa o sa-ti raspund, deoarece asta e meseria.

Exista salvare in biserici:

1 Corinteni 3

12Iar dacă clădește cineva pe această temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fîn, trestie,

    13lucrarea fiecăruia va fi dată pe față: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc. Și focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.

    14Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea, rămîne în picioare, el va primi o răsplată.

    15Dacă lucrarea lui va fi arsă, își va pierde răsplata. Cît despre el, va fi mîntuit, dar ca prin foc.

    16Nu știți că voi sînteți Templul lui Dumnezeu, și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?

etc...

Satan vrea sa opreasca aceasta.

1 Petru 5

7 Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi. Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tircoale ca un leu care racneste, si cauta pe cine sa inghita.


Apocalipsa 12

13Cînd s'a văzut balaurul aruncat pe pămînt, a început să urmărească pe femeia, care născuse copilul de parte bărbătească.

    14Și cele două aripi ale vulturului celui mare au fost date femeii, ca să zboare cu ele în pustie, în locul ei unde este hrănită o vreme, vremi, și jumătatea unei vremei, departe de fața șarpelui.

    15Atunci șarpele a aruncat din gură apă, ca un rîu, după femeie, ca s'o ia rîul.

    16Dar pămîntul a dat ajutor femeii. Pămîntul și -a deschis gura, și a înghițit rîul, pe care -l aruncase balaurul din gură.

    17Și balaurul, mîniat pe femeie, s'a dus să facă război cu rămășița seminței ei, cari păzesc poruncile lui Dumnezeu, și țin mărturia lui Isus Hristos.


Quote

Problema dezlegari oricum se desfasoare dupa cei o mie de ani imparatiti cu Hristos (vezi Apocalipsa 20:3-6)
Da, problema lipsei interliniarelor, unde se vede clar ca este CHILIOI-plural.
Deci, vad ca nu putem discuta o sumedenie de lucruri, datorita lipsei tale de pregatire.
Observ, insa, ca citezi din escatologia bisericii tale foarte lejer...... Fara sa fi studiat singur. Too bad, man!

Quote

In versetul pe care l-ai citat scrie doar ca vor fi 1290 de zile, de la vremea cand va incet jertfa necurmata si de cand se va aseza uraciunea pustiitorului. Nimic mai mult.
Deci, factorul temporal din versul 2 tesaloniceni PANA CAND te lasa rece..... Nimic mai mult.
Daca ai fi studiat un pic, ai fi asociat limbajul paralel "uraciunea - pustiitorului in templu" cu domnia lui satan in biserici, femeia=biserica ce devine curva, Ierusalimul ce devine Sodoma si Egipt.

De curiozitate, ce interliniara si ce lexicon folosesti? Ca sa nu mai pierd timpul cu contraziceri aiurea.

Quote

Este mai degraba o comunicare a faptului ca biserica, la termenul stabilit, nu va mai fi pe pamant, pt ca Hristos o va lua la Sine! (Matei 24:30-31)

Macar bunul simt sa citesti Apoc 18 sa-l fi avut...... ai fi observat ca negustorii stau deoparte, privesc, etc..... Deci nu este la raptura, care, conform 1 Tes 4  si Ioan 5:23-24 este la sfarsitul acestei lumi.
Asa, pe scurt....

Edited by zexelica, 02 December 2009 - 18:33.


#5
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

Iti pot da versuri unde scrie clar ca daca nu ai intelepciune nu poti stii, iar cu hermeneutica folosita de seminarii nu ai cum sa afli formulele si calendarul.
De acord.

Quote

Observ, insa, ca citezi din escatologia bisericii tale foarte lejer...... Fara sa fi studiat singur. Too bad, man!
Nu sunt de acord cu o multime de lucruri care se predic la adunare, si asta am observat din cauza ca am studiat singur.

Quote

Macar bunul simt sa citesti Apoc 18 sa-l fi avut...... ai fi observat ca negustorii stau deoparte, privesc, etc..... Deci nu este la raptura, care, conform 1 Tes 4 si Ioan 5:23-24 este la sfarsitul acestei lumi.
Stai linistit, cunosc textul si l-am citit de mai multe ori!

Nu inteleg cum poate Satan sa domneasca bisericile, daca Biserica lui Hristos este cladita de cei salvati. deci cade automat. iar intrunirile care le fac credinciosii in numele lui Hristos (unde se vor uni 2 sau 3 in numele meu, etc) nu este biserica, ci adunarea. vezi ca si Pavel face distinctia intre biserica si adunare in mai multe locuri.

1 Cor 11:16 Dacă iubește cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei și nici Bisericile lui Dumnezeu

1 Cor 11:18 Mai intii de toate, aud ca atunci cind veniti la adunare, intre voi sint desbinari. Si in parte o cred,

O intrebare simpla, daca noi doi si inca alti doi sau trei ne intalnim intro zi undeva si-i dam Slava lui Dumnezeu pt ca ne-a creat si ca ne-a salvat, nu stiu ce rau am face, sau unde ar avea putere cel rau?

Quote

De curiozitate, ce interliniara si ce lexicon folosesti? Ca sa nu mai pierd timpul cu contraziceri aiurea.
Doar chiar tu mi-ai dat referintele de interlinea si lexicon, asa ca le am pe care le folosesti si tu. dar inca n-am apucat sa studiez pasaje cheie in lumina traducerii.

Oricum am sa m-ai cugetez la cele scrise de tine.

Am mai adus inca 2 pasaje din Scriptura in topicu asta. Care ar fi explicatia dupa Scriptura?

Edited by fcc2008, 02 December 2009 - 19:25.


#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
OK. Daca vrei pe cineva sa te ia cu binisorul, nu ai gasit locul bun. Eu ti le spun verde in fata.

Quote

Stai linistit, cunosc textul si l-am citit de mai multe ori!

Nu inteleg cum poate Satan sa domneasca bisericile, daca Biserica lui Hristos este cladita de cei salvati. deci cade automat. iar intrunirile care le fac credinciosii in numele lui Hristos (unde se vor uni 2 sau 3 in numele meu, etc) nu este biserica, ci adunarea. vezi ca si Pavel face distinctia intre biserica si adunare in mai multe locuri.
E simplu si general. Aceasta "neintelegere" se datoreaza bisericii, care, predica liberul arbitru, deci, daca faci tu ceva, orice, rezultatul este salvarea. Asta inseamna ca ei considera biserica "a saved membership", deoarece toti de acolo sunt capabili sa faca ceva pt salvare.

In realitate, Galateni 4 ne invata despre Ierusalimul "ce acum este" Ierusalimul "de deasupra". Este cunoscut in teologie ca biserica nominala si cea eterna.

I Apoc 2 si 3 ai biserici unde deja guverneaza satan. Cum poate sa fie aia biserica din Evrei 12:22-23?

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Confuzia adunare pamanteasca <=> biserica eterna, mireasa, etc. este o doctrina gresita, in care ei predica invincibilitatea bisericii locale. Fapt prezis de Dumnezeu foarte clar, spunand de cei care spun "Pace si liniste" cand este distrugere.

Ieremia 5
1,,Cutreierați ulițele Ierusalimului, uitați-vă, întrebați și căutați în piețe, dacă se găsește un om, dacă este vreunul care să înfăptuiască ce este drept, care să se țină de adevăr, și voi ierta Ierusalimul.

    2Chiar cînd zic: ,Viu este Domnul!` ei jură strîmb.`

    3,,Doamne, nu văd ochii Tăi adevărul? Tu -i lovești și ei nu simt nimic; îi nimicești, și nu vor să ia învățătură; iau o înfățișare mai tare de cît stînca, nu vor să se întoarcă la Tine.``

    4,,Eu ziceam: ,Numai cei mici sînt așa; ei lucrează fără minte, pentru că nu cunosc calea Domnului, Legea Dumnezeului lor!

    5Mă voi duce deci la cei mari, și le voi vorbi; căci ei cunosc calea Domnului, Legea Dumnezeului lor!` ,Dar toți au sfărîmat jugul, și au rupt legăturile.

    6De aceea îi omoară leul din pădure, și -i nimicește lupul din pustie. Stă la pîndă pardosul înaintea cetăților lor: toți cei ce vor ieși din ele vor fi sfîșiați; căci fărădelegile lor sînt multe, abaterile lor s'au înmulțit!``

    7,,Cum să te iert? -zice Domnul-Copiii tăi M'au părăsit, și jură pe dumnezei cari n'au ființă. Și după ce le-am primit jurămintele, se dedau la preacurvie, și aleargă cu grămada în casa curvei!

    8Ca niște cai bine hrăniți, cari aleargă încoace și încolo, fiecare nechează după nevasta aproapelui său.``

    9,,Să nu pedepsesc Eu aceste lucruri, zice Domnul, să nu-Mi răzbun Eu pe un asemenea popor?``

    10,,Suiți-vă pe zidurile ei și dărîmați, dar nu nimiciți de tot! Luați -i butucii aceștia, căci nu sînt ai Domnului!

    11Căci casa lui Israel și casa lui Iuda Mi-au fost necredincioase, zice Domnul.``

    12,,Ei tăgăduiesc pe Domnul și zic: ,Nu este El! Și nu va veni nenorocirea peste noi; nu vom vedea nici sabia nici foametea.

    13Proroocii sînt vînt, și nu Dumnezeu vorbește în ei. Așa să li se facă și lor!``

Apocalipsa 18

7Pe cît s'a slăvit pe sine însăș, și s'a desfătat în risipă, pe atît dați -i chin și tînguire! Pentrucă zice în inima ei: ,,Șed ca împărăteasă, nu sînt văduvă, și nu voi ști ce este tînguirea!``

Cam ce se intampla in biserici: "nimic nu ni se va intampla noua"......

Insa, cine nu iese din biserica si sa propovaduiasca singur, se pune parte cu cei de acolo.

Apocalipsa 18

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei, și să nu fiți loviți cu urgiile ei!

In sfarsit......increderea lor este in biserica si in asigurarea pastorilor lor ca ei sunt salvati, desi vad ca nu pot intelege Scriptura, totusi aleg sa se minta singuri decat sa recunoasca ca sunt nesalvati si ca nu sta in puterea lor sa fie salvati.

#7
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pastori ,Episcopii,Veghetorii,etc . Cei carora le-a fost incredintat sa supravegheze si apoi saracele oi de care Domnului i se face mila cand priveste jugul si vinderea asupra lor. Pastorii de nimic, Veghetorii.

Acum ca sa ajungi in functie ai nevoie de diplome omenesti si recomandari omenesti nu o dovada data de Duhul
ajung tinerii pastori cu acte in regula, da ca sa spuna ce este gresit in doctrina nu mai au putere , nici sa se impotriveasca daca vor sa termine cu bine.
Totusi am vazut de-a lungul timpului oameni care auzeau si vedeau cu inima si cu duhul si binecuvantarea Domnului peste ei dar au fost scosi din functii sau bisericile lor izolate de comunitatea de apartenenta.

Situatia biserici pamintesti este descrisa in epistolele sfintilor tot pamintesti care nu erau in necunostinta de taina faradelegi dar si de taina lui Hristos

Ioan intermediarul Revelatiei spune:

text 1

1 Ioan 2:18 Copilașilor, este ceasul cel de pe urmă. Și, după cum ați auzit că are să vină anticrist, să știți că acum s-au ridicat mulți anticriști: prin aceasta cunoaștem că este ceasul de pe urmă.
1 Ioan 2:19 Ei au ieșit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai noștri. Căci dacă ar fi fost dintre ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci au ieșit, ca să se arate că nu toți sunt dintre ai noștri.


1 Ioan 2:24 Ce ați auzit de la început, aceea să rămână în voi. Dacă rămâne în voi ce ați auzit de la început, și voi veți rămâne în Fiul și în Tatăl.
1 Ioan 2:25 Și făgăduința, pe care ne-a făcut-o El, este aceasta: viața veșnică.
1 Ioan 2:26 V-am scris aceste lucruri în vederea celor ce caută să vă rătăcească.
1 Ioan 2:27 Cât despre voi, ungerea, pe care ați primit-o de la El, rămâne în voi, și n-aveți trebuință să vă învețe cineva; ci, după cum ungerea Lui vă învață despre toate lucrurile și este adevărată, și nu este o minciună, rămâneți în El, după cum v-a învățat ea.
1 Ioan 2:28 Și acum, copilașilor, rămâneți în El, pentru ca atunci când Se va arăta El, să avem îndrăzneală, și, la venirea Lui, să nu rămânem de rușine și depărtați de El.

in biserici

1 un inceput bun
2Duhul, ungerea, calauzirea
3 ramineti in El
4 la venirea Lui nu raminem departati de El
5 V-am scris aceste lucruri în vederea celor ce caută să vă rătăcească
6Ei au ieșit din mijlocul nostru

Daca raminem in El  dupa cum invata Ea,  Ungerea (Duhul) la venirea Lui nu raminem departati de El



Text 2

3 Ioan 1:9 Am scris ceva Bisericii, dar Diotref, căruia îi place să aibă întâietatea între ei, nu vrea să știe de noi.
3 Ioan 1:10 De aceea, când voi veni, îi voi aduce aminte de faptele pe care le face, căci ne clevetește cu vorbe rele. Nu se mulțumește cu atât; dar nici el nu primește pe frați, și împiedică și pe cei ce voiesc să-i primească, și-i dă afară din Biserică.

Aceasta caracteristica este actuala.


1 Intiietatea
2 nu vrea sa stie de apostoli (trimisi Domnului)
3 cleveteste
4 impiedica pe altii
5 da afara din biserici pe fratii credinciosi Domnului

Ei merg la judecata Fiului

Căci sîntem în clipa cînd judecata stă să înceapă dela casa lui Dumnezeu...

Ioan 5:22  Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului,  

Ioan 5:29  .... Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.  

dar  cine-i in ascultare nu

Ioan 5:24  Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Celce M-a trimes, are viața vecinică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.

Chiar daca au fost coexistenti

Tot așa va fi și în ziua când Se va arăta Fiul omului.

  Atunci, din doi bărbați cari vor fi la cîmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat.   Vă spun că, în noaptea aceea, doi inși vor fi în acelaș pat, unul va fi luat și altul va fi lăsat;  
Doi bărbați vor fi la cîmp: unul va fi luat și altul va fi lăsat.


Sigur biserica este cernuta continuu dar sigur sant si care scapa:  

De aceea vă pregătesc Împărăția, după cum Tatăl Meu Mi-a pregătit-o Mie,
...
Luca 22:31 Domnul a zis: "Simone, Simone, Satana v-a cerut să vă cearnă ca grâul. Luca 22:32 Dar Eu M-am rugat pentru tine, ca să nu se piardă credința ta; și după ce te vei întoarce la Dumnezeu, să întărești pe frații tăi."

Edited by husand, 03 December 2009 - 12:16.


#8
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 2nd December 2009, 18:14, said:

Macar bunul simt sa citesti Apoc 18 sa-l fi avut...... ai fi observat ca negustorii stau deoparte, privesc, etc..... Deci nu este la raptura, care, conform 1 Tes 4  si Ioan 5:23-24 este la sfarsitul acestei lumi.
Asa, pe scurt....


Foarte sfatos  dar in profunzime subtire.
Vezi ca scrie ca negustorii erau ai ei( femeii )dar nu te clintesti si nu poti modifica textul.
Daca erau ai ei schimba multe de inteles

Iar daca imparatia nu este de o mie de ani nu schimba cu nimic datele despre ea si instalarea lui Hristos peste Israel care deja este pregatita. Este statul este Ierusalimul populat , operatie in curs si nu mai este mult.


Chiar daca 1290m zile ar fi de la nasterea bisericii toate epistolele sant scrise dupa aceea data si nu schimba cu nimic situatia de atunci si cea de acum si cerintele stabilite de apostoli data prin DUH

Biserica este cea zugravita in epistole careia i se vorbeste in Apocalipsa de aceeasi persoana Capul.

Edited by husand, 03 December 2009 - 12:53.


#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
FCC nu este Federal Correctional Center, nu? Sper.... ca acolo nu se fumeaza :lol: si nu ai gantere la sala :lol:

#10
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009
[quote]FCC nu este Federal Correctional Center, nu? Sper.... ca acolo nu se fumeaza  si nu ai gantere la sala[/quote]

nu nuu... ha ha ha, ce comic. sunt doar initialele mele si a sotiei mele + anul casatoriei.

vad ca tu si husand iara va contraziceti pe tema bisericii, ca si pe restul forumului :))

[quote]Oricum am sa m-ai cugetez la cele scrise de tine.

[u]Am mai adus inca 2 pasaje din Scriptura in topicu asta. Care ar fi explicatia dupa Scriptura?[/[/u]quote]

Edited by fcc2008, 03 December 2009 - 17:49.


#11
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

E simplu si general. Aceasta "neintelegere" se datoreaza bisericii, care, predica liberul arbitru, deci, daca faci tu ceva, orice, rezultatul este salvarea. Asta inseamna ca ei considera biserica "a saved membership", deoarece toti de acolo sunt capabili sa faca ceva pt salvare.
Am citit topicul predestinarii si cunosc pasajele pe care le-ai citat si care le arata scripturile. Intradevar sunt scrise lucruri foarte tainice in capitolul 9 din cartea romanilor. definitia pentru alegerea care sa facut, ne este aratata un pic mai inainte:

Romani 8:29 Căci pe aceia, pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie cel întâi născut dintre mai mulți frați.

Asa ca alegerea are la baza, cunostiinta, ceea ce ne da de inteles ca exista PRECUNOASTERE, si nu PREDESTINARE!

Pe langa asta, chiar petru zicea, ca cei nestatornici, rastalmacesc cuvintele lui pavel spre pierzarea lor!

Ce te faci cu versetul asta?

Deutoronom 30:

15 Iată, îți pun azi înainte viața și binele, moartea și răul.

16 Căci îți poruncesc azi să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, să umbli pe căile Lui, și să păzești poruncile Lui, legile Lui și rânduielile Lui, ca să trăiești și să te înmulțești, și ca Domnul, Dumnezeul tău să te binecuvânteze în țara pe care o vei lua în stăpânire.

17 Dar dacă inima ta se va abate, dacă nu vei asculta, și te vei lăsa amăgit să te închini înaintea altor dumnezei și să le slujești,

18 vă spun astăzi că veți pieri, și nu veți avea zile multe în țara pe care o veți lua în stăpânire, după ce veți trece Iordanul.

19 Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul. Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta,

20 iubind pe Domnul, Dumnezeul tău, ascultând de glasul Lui, și lipindu-te de El: căci de aceasta atârnă viața ta și lungimea zilelor tale, și numai așa vei putea locui în țara pe care a jurat Domnul că o va da părinților tăi, lui Avraam, Isaac și Iacov".

Sau:

Ezechiel 33:11 Spune-le: "Pe viața Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreți să muriți voi, casa lui Israel?" -

Dar nu as vrea sa discutam asta aici in topicul meu, deorcare este un topic cu titlul predestinare, si sa discutat deja.

Quote

Confuzia adunare pamanteasca <=> biserica eterna, mireasa, etc. este o doctrina gresita, in care ei predica invincibilitatea bisericii locale. Fapt prezis de Dumnezeu foarte clar, spunand de cei care spun "Pace si liniste" cand este distrugere.

Am impresia ca tu faci confuzia intre adunarea pamanteasca si cel de-al treilea templu din ierusalim, care va fi rezidit. acolo satan se va aseza si se va da drept Dumnezeu. (2 Tesaloniceni 2:4)

Sunt destule versete care indica ca templul va fi rezidit, oricum sunt sigur ca le stii si tu, de aceea nu ma mai obosesc sa ti le adun.

biserica nu este o cladire, ca si templul, ci un organism viu:

1 Petru 2:5 Si voi, ca niste pietre vii, sinteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Quote

Cam ce se intampla in biserici: "nimic nu ni se va intampla noua"......
nu cred asta. asta poate se predica la niste oameni inculti, departe de evanghelie. adunarea depinde de oameni! daca satan a intrat la oameni --> si adunarea va fi pe masura. daca oameni tin adevarul lui Dumnezeu sus, adunarea lor nu va fi spre osanda, ci spre slava lui Dumnezeu. asa ca nu inteleg framantarea ta despre adunari.

Edited by fcc2008, 03 December 2009 - 19:06.


#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Ce te faci cu versetul asta?

Deutoronom 30:

15 Iată, îți pun azi înainte viața și binele, moartea și răul.

16 Căci îți poruncesc azi să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, să umbli pe căile Lui, și să păzești poruncile Lui, legile Lui și rânduielile Lui, ca să trăiești și să te înmulțești, și ca Domnul, Dumnezeul tău să te binecuvânteze în țara pe care o vei lua în stăpânire.

17 Dar dacă inima ta se va abate, dacă nu vei asculta, și te vei lăsa amăgit să te închini înaintea altor dumnezei și să le slujești,

18 vă spun astăzi că veți pieri, și nu veți avea zile multe în țara pe care o veți lua în stăpânire, după ce veți trece Iordanul.

19 Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul. Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta,
Ce sa ma fac? Citesc CU ATENTIE si observa ca in versul 16 spune Domnul ca PORUNCESTE.

Deci, A ALEGE este PORUNCA, iar tot Dumnezeu spune ca NU POT IMPLINI LEGEA, tocmai de aceea am nevoie de El.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Simplu.

#13
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009

View Postzexelica, on 4th December 2009, 00:13, said:

Ce sa ma fac? Citesc CU ATENTIE si observa ca in versul 16 spune Domnul ca PORUNCESTE.

Deci, A ALEGE este PORUNCA, iar tot Dumnezeu spune ca NU POT IMPLINI LEGEA, tocmai de aceea am nevoie de El.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Simplu.
Am stiut ca ai sa te "legi" de porunca din vers 16 :) eram sigur. Romani 8:7 se refera la firea pamanteasca! adica firea pamanteasca nu poate sa se supuna. si asa este. Si datorita Duhului lui Dumnezeu, devenim duhovnicesti (vezi vers 9).

Vad ca asta e tema ta preferata ... prigonirea adunarii si spargerea liber arbitrului :) altceva mai stii sa canti?

Te ai legat de porunca la deutoronom, dar ai ocolit frumos celalalte intrebari puse de mine, de parca nu ar fi fost:

Quote

O intrebare simpla, daca noi doi si inca alti doi sau trei ne intalnim intro zi undeva si-i dam Slava lui Dumnezeu pt ca ne-a creat si ca ne-a salvat, nu stiu ce rau am face, sau unde ar avea putere cel rau?

Quote

Am mai adus inca 2 pasaje din Scriptura in topicu asta. Care ar fi explicatia dupa Scriptura?

Fii binecuvantat!

Edited by fcc2008, 04 December 2009 - 06:38.


#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postfcc2008, on 4th December 2009, 06:37, said:

Am stiut ca ai sa te "legi" de porunca din vers 16 :) eram sigur. Romani 8:7 se refera la firea pamanteasca! adica firea pamanteasca nu poate sa se supuna. si asa este. Si datorita Duhului lui Dumnezeu, devenim duhovnicesti (vezi vers 9).
Deci, inainte de salvare suntem pamantesti, deci NU PUTEM ASCULTA, deci nu putem alege, iubi, crede, etc.....
Corect.

Quote

Vad ca asta e tema ta preferata ... prigonirea adunarii si spargerea liber arbitrului :) altceva mai stii sa canti?
Orice este impotriva Scripturii si orice doctrina gresita combat cu argumente biblice.

Quote

Te ai legat de porunca la deutoronom, dar ai ocolit frumos celalalte intrebari puse de mine, de parca nu ar fi fost:
Ai adus proba ca in biserica au existat salvati, da, corect. Biserica a fost institutia manadatata de Dumnezeu sa fie custodele Cuvantului si sa propovaduiasca Evanghelia, este via ce a fost data altor lucratori.

Insa, nicaieri nu scrie ca biserica nominala nu va fi pedepsita, ba din contra.

1 Petru 4

17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

Cei salvati nu au cum sa fie judecati de 2 ori, deci nu este biserica din Evrei 12:22-23, cea eterna, formata numai din salvati.

Stiu, deranjeaza subiectul, pt ca toti cei din biserici au increderea si speranta in acea comunitate si nu in Dumnezeu.

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 4th December 2009, 10:25, said:

Deci, inainte de salvare suntem pamantesti, deci NU PUTEM ASCULTA, deci nu putem alege, iubi, crede, etc.....
Corect.


Orice este impotriva Scripturii si orice doctrina gresita combat cu argumente biblice.


Ai adus proba ca in biserica au existat salvati, da, corect. Biserica a fost institutia manadatata de Dumnezeu sa fie custodele Cuvantului si sa propovaduiasca Evanghelia, este via ce a fost data altor lucratori.

Insa, nicaieri nu scrie ca biserica nominala nu va fi pedepsita, ba din contra.

1 Petru 4

17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

Cei salvati nu au cum sa fie judecati de 2 ori, deci nu este biserica din Evrei 12:22-23, cea eterna, formata numai din salvati.

Stiu, deranjeaza subiectul, pt ca toti cei din biserici au increderea si speranta in acea comunitate si nu in Dumnezeu.


In sfarsit te-ai clarificat  Biserica nominala
I-AI PRINS PE FATARNICI IN FATARNICIA LOR.

Da acolo sant si lucrari omenesti (idolatrie) si inimi impartite,  apropie-te cu deplina iubire si rabdare pina si Dumnezeu are indelunga rabdare nu de alta dar tot ce fac acolo o fac din inima, se mira si aproape plang ca nu este binecuvintare si numai ce merg bine un timp si iar se incurca itele si asa o suferinta lipsita de intelepciune cu toate ca D-zeu zice :
1 Petru 5:7  Și aruncați asupra Lui toate îngrijorările voastre, căci El însuș îngrijește de voi.
Doamne marestele credinta.

Edited by husand, 04 December 2009 - 14:32.


#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, ignorarea probei ca exista un timp in care Dumnezeu parseste congregatiile bisericesti estedatorita faptului ca neghina trebuie legata pt a putea fi judecata.
Separarea graului de neghina asa se face: numai cei salvati asculta porunca de a iesi din biserici, deoarece Dumnezeu le deschide ochii. Restul, merita ce patesc, sa se creada in siguranta, ca nimic nu-i atinge. Exact ca Israel.

#17
fcc2008

fcc2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2009

Quote

Stiu, deranjeaza subiectul, pt ca toti cei din biserici au increderea si speranta in acea comunitate si nu in Dumnezeu.
Nu deranjeaza deloc, doar ca noi suntem chemati sa aducem roade, mai ales cand e vorba de propovaduirea cuvantului. Pe langa asta si propavaduirea are limita ei:

1 Corinteni 14:38 Si daca cineva nu intelege, sa nu inteleaga!

Quote

O intrebare simpla, daca noi doi si inca alti doi sau trei ne intalnim intro zi undeva si-i dam Slava lui Dumnezeu pt ca ne-a creat si ca ne-a salvat, nu stiu ce rau am face, sau unde ar avea putere cel rau?

Quote

Am mai adus inca 2 pasaje din Scriptura in topicu asta. Care ar fi explicatia dupa Scriptura?

1 Corinteni 11:
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

Care este diferenta intre invelitoare in vers 6 si vers 15? Sunt sigur ca in textul originar sunt 2 cuvinte diferite. Are cineva posibilitatea de a afla?


1 Corinteni 13:

8 Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârși; limbile vor înceta; cunoștința va avea sfârșit.
9 Căci cunoaștem în parte, și prorocim în parte;
10 dar când va veni ce este desăvârșit, acest "în parte" se va sfârși.

In vers 10 zice "ce" nu "cine" este desavarsit. Dar pe langa asta, anuleaza si vers 8, pt ca Proorociile si limbile nu vor inceta, ci doar "acest" in parte.


#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

O intrebare simpla, daca noi doi si inca alti doi sau trei ne intalnim intro zi undeva si-i dam Slava lui Dumnezeu pt ca ne-a creat si ca ne-a salvat, nu stiu ce rau am face, sau unde ar avea putere cel rau?
.
Cel rau are putere unde il lasa Dumnezeu sa-si faca mendrele. Plantarea neghinei din Matei 13 iti este indiferenta, vad.

Iar, Dumnezeu nu va mai fi in mijloc, scrie in versurile supuse atentiei noastre si nestudiate de catre tine. Sunt indicii temporale ignorate observ: PANA CAND, LA VREMEA LUI.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate