Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce mananca un ...?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
As vrea sa stiu ce manca diferite popoare.
De exemplu un olandez. Care este alimentul principal si pe ce grupa de alimente se axeaza cel mai mult?
Eventual spuneti si feluri de mancaruri.

#2
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005

 strong_bear, on 23rd November 2009, 21:07, said:

As vrea sa stiu ce manca diferite popoare.
De exemplu un olandez. Care este alimentul principal si pe ce grupa de alimente se axeaza cel mai mult?
Eventual spuneti si feluri de mancaruri.

olandezu din pacate nu manaca :) fumeaza si trage pe nas :D

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 strong_bear, on 23rd November 2009, 21:07, said:

De exemplu un olandez. Care este alimentul principal si pe ce grupa de alimente se axeaza cel mai mult?

Probabil hamburgher si pizza.

#4
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
Romanul mananca shaworma in mall si mici la terasa cu o bericica rece. :)

#5
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

 edy_wheazel, on 23rd November 2009, 22:58, said:

Probabil hamburgher si pizza.
Nu prea cred asta.
DE la hamburgheri si pizza nu ajungi la 1,85 inaltime poate doar la 100 de kg.

 acidhouse, on 23rd November 2009, 22:56, said:

olandezu din pacate nu manaca :) fumeaza si trage pe nas :D
Dar pe langa aceste vicii cred ca au si o alimentatie sanatoasa.
Aia folosesc des bicicletele spre deosebire de romani.

Edited by strong_bear, 24 November 2009 - 20:38.


#6
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Totuși,ei au pe unde merge cu bicicleta in mediul urban,noi?

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 strong_bear, on 23rd November 2009, 20:07, said:

De exemplu un olandez. Care este alimentul principal si pe ce grupa de alimente se axeaza cel mai mult?

Stiu eu, stiu eu!!! :lol:

Mancarea principala la olandezi o constituie: sendvisurile (cu multa paine si 1-2 felii de cascaval!!) si cartofii (prajiti de obicei sau fierti in diferite combinatii; am citit un studiu cum ca intr-o familie olandeza sa mananca in medie de 4 ori pe saptamana cartofi). Sunt niste oameni pragmatici, zic ei, care considera ca au nevoie de mancare ca sa traiasca si nu traiesc ca sa manance.

Feluri obisnuite:
1. cartofi prajiti cu
  * maioneza
  * pindasaus (sos de arahide + sos de soia + alte condimente, li se trage de la timpurile de dominatie a teritoriilor indoneziene)
2. kroket si frikandellen - niste carnati cu tot felul de carnuri si maruntaie, mie mi se par groaznice
3. gehaktballen - chiftele cu tot felul de carnuri si maruntaie, idem pt mine
4. bitterballen - niste chiftele cu miezul moale, idem pt mine
5. hering marinat cu ceapa (yummy)
6. praz si sparanghel :)
7. tompouce - un fel de cremsnit
8. stroopwafel - ceva cu caramel, daca-ti plac dulciurile mananci pana cazi jos
9. cascaval!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10. karnemelk - un fel de iaurt subtire (cred ca la noi se cheama lapte smantanit dar nu stiu sigur)
11. vla - o... budinca lichida
12. stamppot in diferite variante (exemple:)
   * piure de cartofi amestecat cu varza murata tocata si carnati ca aici
   * piure de cartofi amestecat cu tot felul de verze  de varza si carnati ca aici
13. clatite
14. slavink - carne tocata de vita+porc invelita in bacon
15. bomboane cu anis (YUCK!) sau alti drop
16. Hagelslag - niste chestii pe care noi le folosim ca ornament la tort ei le pun pe paine
17. erwtensoep - supa de mazare cu carnati

Cam atat imi vine in minte momentan. Pofta mare

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cascaval? Eu stiu ca olandezii au brinzeturi misto (sint printre natiile cu brinzeturi celebre pe plan mondial, o excursie in Olanda fara degustare de brinza e ca nunta fara lautari), dar nu cascaval!

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
In Ardeni, la granita dintre Franta si Belgia:

- salata de morcovi, cu ou fiert;
- salata de spanac
- salata de papadie, amestecata cu piure si cu jambon afumat;
- supa-crema de diverse legume- praz, ceapa, morcov
- avocado cu ulei si sare
- clatite cu parmezan si sunca
- cartofi prajiti cu maioneza
- bere cu sirop de capsuni

#10
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 abancor, on 24th November 2009, 20:13, said:

Cascaval? Eu stiu ca olandezii au brinzeturi misto (sint printre natiile cu brinzeturi celebre pe plan mondial, o excursie in Olanda fara degustare de brinza e ca nunta fara lautari), dar nu cascaval!

E bine ca stii -_-, dar la specialitatile branzesti olandeze e vorba in general despre hard/semi-hard yellow cheese pe care eu in romana le traduc cascaval! Pentru mine branza e aia alba: cottage cheese, feta cheese, brie si alte imputicioase. Mai au intradevar si branza de capra care-i alba dar e tot tare (ceva mai tare decat casul de oaie/capra de la noi).

[ http://www.photoatlas.com/photo/netherlands_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.365cheeses.com/images/012_Parrano.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://www.hometownannapolis.com/photos/081203cheese.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Am inteles. Eu zic brinza la orice, mai putin la cascaval. Gouda, Maasdamer si ce mai fac olandezii sint brinza in vocabularul meu, in vreme ce cascaval e numai cascavalul. Stiu cum arata brinzeturile olandeze, sint chiar fan, mai ales din aia de capra de care zici (cumpar frecvent, se gaseste la noi). De cite ori vreo rubedenie face escala la Amsterdam imi aduce citeva bucati de brinzeturi suvenir. Eu insumi am degustat destule la fata locului, la Amsterdam si la muzeul satului Zanse Schaans (cu a sau e dublu presupun). Ba chiar aveam impresia ca taietorul ala de brinzeturi e specific olandez (de acolo mi l-am cumparat pe primul). Ce mi-a placut ca mincare la ei sint exact astea: brinzeturile si sandvisurile cu hering si ceapa.

Edited by abancor, 24 November 2009 - 21:57.


#12
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 abancor, on 24th November 2009, 20:42, said:

Am inteles. Eu zic brinza la orice, mai putin la cascaval. Gouda, Maasdamer si ce mai fac olandezii sint brinza in vocabularul meu, in vreme ce cascaval e numai cascavalul. Stiu cum arata brinzeturile olandeze, sint chiar fan, mai ales din aia de capra de care zici (cumpar frecvent, se gaseste la noi). De cite ori vreo rubedenie face escala la Amsterdam imi aduce citeva bucati de brinzeturi suvenir. Eu insumi am degustat destule la fata locului, la Amsterdam si la muzeul satului Zanse Schaans (cu a sau e dublu presupun). Ba chiar aveam impresia ca taietorul ala de brinzeturi e specific olandez (de acolo mi l-am cumparat pe primul). Ce mi-a placut ca mincare la ei sint exact astea: brinzeturile si sandvisurile cu hering si ceapa.
Eu nu prea fac diferenta intre galbejite cand le traduc in romana, toate-s cascaval. :lol:
Spoiler


#13
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Din cate vad nu e exact la ce ma gandeam.Ati omis laptele din cate stiu  ei consuma cel mai mult.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 Dev, on 24th November 2009, 21:54, said:

Eu nu prea fac diferenta intre galbejite cand le traduc in romana, toate-s cascaval. :lol:
Spoiler

Nici o problema, e doar diferente de perceptie! Nu sustin ca e corect sau gresit in vreun fel. Doar ca eu, referindu-ma la tot ce fac olandezii, le-as fi denumit brinza, sau brinzeturi.

Mesajul de mai sus e lung ca raspuns la emoticonul ala. Nu sint deloc paralel cu brinzeturile, mai ales cu alea olandeze (Olanda, in mintea mea, e tara brinzeturilor, inainte de a morilor de vint sau a lalelelor).

Edit: cel mai misto vorbeste despre cit de practici sint ca oameni faptul ca aveau moneda de 2,5 guldeni si bancnota de 250.

Edited by abancor, 24 November 2009 - 21:59.


#15
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

 Dev, on 24th November 2009, 21:54, said:

Stiu eu, stiu eu!!! :lol:

Mancarea principala la olandezi o constituie: sendvisurile (cu multa paine si 1-2 felii de cascaval!!) si cartofii (prajiti de obicei sau fierti in diferite combinatii; am citit un studiu cum ca intr-o familie olandeza sa mananca in medie de 4 ori pe saptamana cartofi). Sunt niste oameni pragmatici, zic ei, care considera ca au nevoie de mancare ca sa traiasca si nu traiesc ca sa manance.


Cam atat imi vine in minte momentan. Pofta mare
Si totusi de la sandvisurile alea au cea mai mare medie de inaltime !? :huh:

#16
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 strong_bear, on 24th November 2009, 20:56, said:

Si totusi de la sandvisurile alea au cea mai mare medie de inaltime !? :huh:
Nu stiu daca tine de mancare neaparat. :habarnam: Cred ca mai mult de genetica si de faptul ca fac foarte mult sport de mici si ca traiesc mai la nord.

#17
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

 strong_bear, on 23rd November 2009, 21:07, said:

As vrea sa stiu ce manca diferite popoare.
De exemplu un olandez. Care este alimentul principal si pe ce grupa de alimente se axeaza cel mai mult?
Eventual spuneti si feluri de mancaruri.

Un olandez?!!! Nu cred ca ai vrea sa stii. Olandezele - pare-se- sunt cele mai nepricepute gospodine. Am mancat la una. Ceva insipid, incolor, inodor! Plus ca am suferit si de sete :D . Un pahar de vin...Desi adusesem o sticla de 2l -_-

Pe cand fiul sau e innebunit de preparatele romanesti facute de sotia romanca!

Edited by ctin64, 24 November 2009 - 23:12.


#18
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 ctin64, on 24th November 2009, 23:09, said:

Un olandez?!!! Nu cred ca ai vrea sa stii. Olandezele - pare-se- sunt cele mai nepricepute gospodine. Am mancat la una. Ceva insipid, incolor, inodor! Plus ca am suferit si de sete :D . Un pahar de vin...Desi adusesem o sticla de 2l -_-

Pe cand fiul sau e innebunit de preparatele romanesti facute de sotia romanca!

Ai avut ghinion. Stiu sa gateasca olandezii. Si mancarurile chiar sunt "lekker"! :D "Matjes" (hering marinat) e cea mai buna mancare dupa un chef. Trezeste mortii!

Edited by alalaltu, 25 November 2009 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate