Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

multimetru - ce masoara?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Salutare.
Sunt nou in domeniu si as vrea sa-mi spuneti cateva informatii.
1. Ce masoara un multimetru cat de cat complex?
Din cate am observat pe net:
- tensiunea AC
- tensiunea DC
- intensitatea AC
- intensitatea DC
- rezistenta
- capacitatea
- diode
- tranzistori
- temperatura
Pana aici, in linii mari am inteles. Dar ce inseamna "buzzer"si "logic"?

2. Poate aparea si alt simbol pentru temperatura in afara de C<sup>o</sup> pentru temperatura?

3. De ce la multe multimetre lipseste masurarea intensitatii pentru AC?

4. Ce anume se cupleaza la E C B E? stiu ca e vorba de tranzistori dar nu vad concordanta intre tranzistor si gaurile alea.

Multumesc anticipat.

#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007

 mireazma, on 15th November 2009, 00:12, said:

4. Ce anume se cupleaza la E C B E? stiu ca e vorba de tranzistori dar nu vad concordanta intre tranzistor si gaurile alea.

E - emitor
C- colector
B - baza

Verifici cum sunt dispusi pinii unui tranzistor, daca tranzistorul functioneaza, daca este PNP sau NPN. De obicei se foloseste pentru tranzistoarele de semnal mic.

Bafta.

#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Complex nu se reduce neaparat la cat de multe marimi masoara, ci si cat de bine/precis masoara.

Quote

4. Ce anume se cupleaza la E C B E? stiu ca e vorba de tranzistori dar nu vad concordanta intre tranzistor si gaurile alea.
Daca nu vezi concordanda, n-ai nevoie de facilitatea asta.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
1. Uneori  se face  o masurare doar pentru a stabili continuitatea unui traseu si fara sa fim atenti la intrument (Vezi identificarea unor pini la cabluri), de aceea se stabileste un prag de la care sa aclanseze  soneria, numita si buzzer. Similar la masurarea nivelelor logice, nu ne interreseaza valoarea ci pragul de 0 sau 1 din circuit.
2. Poate daca masurarea se face in grade Fahrenheit sau in grade absolute Kelvin.

3. Probabil ca la instrumentele ieftine erorile de masura sunt prea mari si nu se implementeaza acest lucru.

4. Asta tine de posibilitatea introducerii corecte a terminalelor la tranzistoare functie de ordinea practica, ECB, EBC, fara sa-l supui la prea mari deformari.

#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 mireazma, on 15th November 2009, 00:12, said:

Dar ce inseamna "buzzer"si "logic"?
Buzzerul suna cand circuitul masurat este continu,sau in cazul diodelor cand sunt in conductie.

Quote

Poate aparea si alt simbol pentru temperatura in afara de C<sup>o</sup> pentru temperatura?
Daca afiseaza in grade Celsius,nu.

Quote

De ce la multe multimetre lipseste masurarea intensitatii pentru AC?
Este mai simplu fara si deci mai ieftin.

Quote

Ce anume se cupleaza la E C B E? stiu ca e vorba de tranzistori dar nu vad concordanta intre tranzistor si gaurile alea.
Pentru a conecta un tranzistor,trebuie sa stiti cum sun terminalele,iar repetarea conexiunii de emiter ajuta cuplarea la test fara sa fie nevoie sa contorsionati terminalele.
P.S.
Am vazut ca a raspuns mister_rf inainte,il rog sa-l stearga pe al meu,acum fiind inutil.

Edited by miron1947, 15 November 2009 - 00:30.


#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sper ca stii limba engleza.


http://mechatronics....multimeter.html

si aici:

http://www.mindbites...ital-multimeter (video)

Attached Files


Edited by pelikanu, 15 November 2009 - 00:45.


#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De ce sa nu stie engleza? Nu suntem in EU? pardon UE...
Uite, eu nu gasesc acolo raspunsurile la  toate intrebarile puse. B)

Edited by mister_rf, 15 November 2009 - 00:42.


#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Stiu ca acele link-uri + documentul nu contin toate informatiile, inca mai caut un compendiu de electronica in format .pdf.
Imediat ce il gasesc, il voi prezenta pe forum.

Din fericire, vad ca restul raspunsurilor acopera o parte din ceea ce lipseste de la mine.


Partea cu limba engleza - am intrebat deoarece nu este o obligatie sa cunosti limba engleza.
De exemplu, daca el cunoaste doar limba rusa, pot cauta documentatie in limba rusa.

O seara frumoasa!

Edited by pelikanu, 15 November 2009 - 00:58.


#9
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
vreau sa mai completez ceva la aceasta intrebare :

De ce la multe multimetre lipseste masurarea intensitatii pentru AC?

Multimetrele simple contin doar integratul de baza, un compatibil 7106 care comanda direct afisajul si masoara tot ce poate aparatul fara alte integrate. Pentru a masura curenti alternativi, mai ales de nivele asa de mici cum masoara curenti de curent continu, si avand in vedere ca 7106 masoara doar continuu, deci orice este in alternativ trebuie redresat in continuu, tensiunea de pe un sunt fiind foarte mica nu se poate redresa doar cu diode pentru ca au o cadere mare pe ele. Din acest motiv aparatele simple NU masoara curenti alternativi si nici tensiuni alternative mici, ci doar de 200/750 . Aparatele mai "complete" au un bloc cu 1-2 amplificatoare operationale pe post de "dioda fara prag" adica redreseaza tensiuni alternative inclusiv de ordinul milivoltilor.

p.s. nu eram la curent cu treaba asta dar am cumparat din piata un 890D special pentru partea de curent AC, si tocmai ea nu functiona, ca nici tensiunea AC si condensatoare. Studiind si cautand schema, l-am reparat, defectu aflandu-se tocmai in acel bloc cu AO, un LM358.

#10
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Multumesc tuturora pentru raspunsuri si rabdare. Am sa tin pagina asta ca pagina de referinta. Abia am intrat in domeniul electronicii (stiu ca ma repet) si ca sa incep "The journey" aveam nevoie de cateva informatii de baza.

#11
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Detin de ceva timp un multimetru digital HC-3500T care, printre altele, ofera posibilitatea masurarii frecventelor. Are doua trepte, una pana la 20 KHz, cealalta pana la 200 KHz.
As dori sa-i intreb pe cunoscatori, ce fel de frecvente pot masura cu acest aparat si cum trebuie sa procedez ? Mai am nevoie de un convertor sau alt dispozitiv ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate