Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Dinte de portelan + pivot

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
andoceo

andoceo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 642
  • Înscris: 09.02.2005
Buna seara,

as dori si eu sa stiu care este cel mai bun material din care ar trebui sa fie facut Pivotul dentar, si de asemenea Coroana din ce material sa fie ( am inteles ca portelanul ar fi cel mai bun ) .

Tin sa precizez ca nu va fi implant, ci va fi pus pivotul pe actuala radacina, iar coroana pe pivot. Nu ma pricep, din informatiile de la dna doctor.

Multumesc de raspunsuri

#2
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
putin off-topic,cat te costa?

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Nu cred ca d-na doctor a omis sa iti spuna TOCMAI pretul lucrarii...

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cel mai bun material e aurul. Singura problema poate fi doar faptul ca o sa arati cam shukar. ;)

enjoy,
Mtz

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-are cum să arate nicicum, e un pivot, nu se vede nimic în gură!
Nu prea folosește nimeni aur pt pivoți...

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
cu o cerere speciala cred ca se poate rezolva. :)

coroana eu zic sa o faci din ceramica. daca era o lucrare mai mare se punea mai stringent problema pretului, la una singura zic ca nu-i asa mare problema.

#7
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
eu intrebam ca-s curios cat mai e  un dinte

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Găsești pe gugăl câte prețuri vrei, nu mai întreba aici!

#9
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 ripper, on 27th October 2009, 18:33, said:

Găsești pe gugăl câte prețuri vrei, nu mai întreba aici!
Dispozitivele radiculare cele mai ok la ora actuala sunt din fibra de sticla(modul de elasticitate mai mare decat la metale, nu corodeaza, nu fractureaza radacina decat foarte rar si atunci in regiunea coletului cand se mai poate salva ceva din radacina restanta) si din titan(nu corodeaza, biocompatibil). Coroana din ceramica e cea mai indicata, in functie locatia dintelui in gura, necesitati estetice, buget si cunostiintele/posibilitatile medicului si ale laboratorului de tehnica dentara se alege exact tipul coroanei.

#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 lordlukas87, on 27th October 2009, 22:57, said:

Dispozitivele radiculare cele mai ok la ora actuala sunt din fibra de sticla(modul de elasticitate mai mare decat la metale, nu corodeaza, nu fractureaza radacina decat foarte rar si atunci in regiunea coletului cand se mai poate salva ceva din radacina restanta)
Eu am intalnit pivoti de fibra recenti, fracturati. Si am vazut si o groaza de pivoti metalici care stateau bine si dupa 20 de ani. Iar fracturi radiculare, am intalnit foarte rar. Deobicei la oameni in varsta, dupa vreo 30 ani de cand aveau lucrarea.
In ziua de azi, daca un pivot fractureaza radacina, este strict vina medicului si nu are nici o scuza, avand in vedere ca radiologii sunt la tot pasul (daca nu are radiologie in cabinet).

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 Fane, on 27th October 2009, 13:43, said:

coroana eu zic sa o faci din ceramica. daca era o lucrare mai mare se punea mai stringent problema pretului, la una singura zic ca nu-i asa mare problema.
Fa si tu te rog un top in ceea ce priveste materialul pentru coroana.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 29 October 2009 - 17:40.


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi mare top nu este. Nu se folosește decât ceramică sau compozit! Acrilat nu cred că mai folosește nimeni la așa ceva...
Ceramica, evident, este cea mai bună!

#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eeeeee ... mai e ceva in top. Ceramica pe ce-o pui ? Pe suport de metal sau de zirconiu ? Daca tot vor fite, sa stie tot.
Si acrilatul se mai foloseste . Foarte mult chiar, din pacate. Daca esti pensioar, ce-o sa-ti pui ? N-ai bani nici de acrilat.

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi normal că mai sunt o grămadă de chestii, n-am vrut să intru în detalii, i-am răspuns fix la ce a întrebat el! Vezi că-l superi dacă-l faci pensionar :D

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 ripper, on 29th October 2009, 19:58, said:

Vezi că-l superi dacă-l faci pensionar
Atata timp cat mai am succes la pustoaicele pofticioase si vine pensia, nu ma deranjeaza. :lol:

Bun, deci deocamdata avem asa:

Coroana (cam cat costa in medie un dinte?):
Ceramica (adica portelan?)
Compozit
Acrilat (asta poate fi pe calitati?)
...

Pivot (cam cat costa in medie?):
Zirconiu
Metal
...

Chestii super-exotice nu prea cred ca sunt intersante. Tiriac cred are consilieri si nu intra pe forum sa afle cat il costa un dinte facut din tabla de racheta de la NASA.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 29 October 2009 - 20:06.


#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-ai vrea mai bine să știi prețul final al manoperei? :P

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Depinde foarte mult la CINE faci lucrarea. Sunt locuri unde acrilatul costa cat portelanuri in alte locuri.
Asa ca intrebarea mea se si potrivea cu topicul, adica pe bucati.

enjoy,
Mtz

#18
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
Pivotii cei mai buni la ora actuala sunt din fibra de sticla - au modul de elasticitate mai mare decat la metale, nu corodeaza, nu fractureaza radacina decat foarte rar si atunci in regiunea coletului cand se mai poate salva ceva din radacina restanta, si din titan - nu corodeaza, biocompatibil.
Coroana din ceramica este cea mai indicata, in functie locatia dintelui in gura, necesitati estetice, buget si cunostiintele/posibilitatile medicului si ale laboratorului de tehnica dentara se alege exact tipul coroanei, adica : ceramica, ceramica + nichel crom, ceramica + metal pretios, ceramica + zirconiu

Edited by ripper, 07 November 2009 - 18:20.
Hai, fără reclamă, te rog!


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate