Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Linda Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1992 replies to this topic

#1603
ARocK

ARocK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAlexSotir, on 21st July 2011, 21:31, said:

Merge crepusculul  :coolspeak:

Binenteles, ca orice lucru in romania, meseria se fura ...  :drac:
Si astfel am revenit la a avea o "scula" profesionala (destul de scumpa) complet automatizata ... manuala (automatismul este in muschiu meu ... trebuie sa ma feresc sa intru sub incidenta Pavlov)  :P

Dont try this at home ...

#1604
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
breaking news! au dat gardul jos!

#1605
paparazzi

paparazzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.01.2006
Alex, spune si tu pana la capat. Gardul dat jos este cel provizoriu, dintre cele 2 faze!
Nu de alta, dar sa nu ii sperii pe vecini care stau la parter si sa-i faci sa vina intr-un suflet acasa, gandind ca despre gardul lor este vorba!  :lol:

#1606
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Eh ... ca sa intelegeti mai bine: a cazut Zidul Berlinului  :peacefingers:

#1607
sabinilie

sabinilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.08.2007

View PostAlexSotir, on 22nd July 2011, 08:35, said:

breaking news! au dat gardul jos!
:clapping:  :coolspeak:   :clapping:
             :punk:

Eu stau super bine:
- am contor si am reusit sa rezolv si cu evaluarea... Azi, cel tarziu luni ajunge dosarul la banca...  :coolspeak:
- Neajunsurile finisajelor se rezolva... Incet (sa nu ameteasca), dar se rezolva... :coolspeak:
Cred ca in 2 saptamani sunt mutat :coolspeak:

Edited by sabinilie, 22 July 2011 - 11:50.


#1608
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Cam care ar fi sansele sa pun masina de spalat in boxa? Eu nu am fost inca in boxa la mine pt ca era apa pe jos si nu stiu exact cum e.
Mi se pare o idee foarte tare avand in vedere ca fiecare apartament are boxa.

#1609
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAlexSotir, on 24th July 2011, 15:40, said:

Cam care ar fi sansele sa pun masina de spalat in boxa? Eu nu am fost inca in boxa la mine pt ca era apa pe jos si nu stiu exact cum e.
Mi se pare o idee foarte tare avand in vedere ca fiecare apartament are boxa.

nu ai nici apa nici scurgere in boxa.

#1610
ARocK

ARocK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.01.2008

View Postsphere9, on 24th July 2011, 23:11, said:

nu ai nici apa nici scurgere in boxa.

cochetez cu aceasta idee de cand m-am mutat

sunt 2 probleme, indicate de sphere:

1. nu ai alimentare apa ... sa zicem ca e cel mai usor de rezolvat, punem niste pexaluri din spatiul tehnic, le insiram prin subsol cu un set de apometre separate (ca sa aduci de la apometrul tau de apartament e prea complicat) si ai alimentare

2. scurgerea/ evacuarea masinii ... ai coloanele de scurgere ale blocului in subsol la o inaltime de 1,5-1,7 m fata de podea ... presupunand ca te legi la coloana nu cred ca are pompa de evacuare a masini puterea sa impinga apa la inaltimea respectiva ... desigur trebe sa te mai si asiguri cu supapa de sens sa nu te trezesti cu niste surprize din coloana catre masina ... sau tragi evacuarea separata pe jos catre spatiul tehnic unde exista basa tehnica si pompa proprie de evacuare a apei ... riscul major este ca vei trece cu teava pe podea unde o ia cineva in picioare sau o protejezi cu ceva metalic

vino la mine intr-o zi si ne uitam ... poate 2 creiere nascocesc ceva ...

#1611
holbanlucian

holbanlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.12.2009

View PostARocK, on 25th July 2011, 09:07, said:

cochetez cu aceasta idee de cand m-am mutat

sunt 2 probleme, indicate de sphere:

1. nu ai alimentare apa ... sa zicem ca e cel mai usor de rezolvat, punem niste pexaluri din spatiul tehnic, le insiram prin subsol cu un set de apometre separate (ca sa aduci de la apometrul tau de apartament e prea complicat) si ai alimentare

2. scurgerea/ evacuarea masinii ... ai coloanele de scurgere ale blocului in subsol la o inaltime de 1,5-1,7 m fata de podea ... presupunand ca te legi la coloana nu cred ca are pompa de evacuare a masini puterea sa impinga apa la inaltimea respectiva ... desigur trebe sa te mai si asiguri cu supapa de sens sa nu te trezesti cu niste surprize din coloana catre masina ... sau tragi evacuarea separata pe jos catre spatiul tehnic unde exista basa tehnica si pompa proprie de evacuare a apei ... riscul major este ca vei trece cu teava pe podea unde o ia cineva in picioare sau o protejezi cu ceva metalic

vino la mine intr-o zi si ne uitam ... poate 2 creiere nascocesc ceva ...


este destul de costisitor sa faci o instalatie pentru a monta o masina de spalat in subsol
sa aproximam: ptr legatura la apa - element bransare Pe 40x20 , robinet, teava, bride , contor +manopera  posibil 450-500 roni
                       ptr evacuare pompa masinii arunca la 60-80 cm pana la 1.5-1.7 mai ramane o diferenta de aproximativ 1 m deci trebuie o pompa pentru a arunca in scurgerea principala si acum materiale : pompa de basha , rezervor ptr inmagazinare apa uzata in care trebuie introdusa pompa ( sau un agregat care se gaseste in comert ptr evacuare prin pompare), teava pp Dn 40 , element de racordare la coloana principala , clapet antiretur , vreo 2-3 coturi +manopera posibil 700-800 ron
deci scump , mai bine cauta o masina slim si cauta un amplasament prin casa
parerea mea

#1612
ARocK

ARocK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.01.2008

View Postholbanlucian, on 25th July 2011, 13:25, said:

este destul de costisitor sa faci o instalatie pentru a monta o masina de spalat in subsol
sa aproximam: ptr legatura la apa - element bransare Pe 40x20 , robinet, teava, bride , contor +manopera  posibil 450-500 roni
                       ptr evacuare pompa masinii arunca la 60-80 cm pana la 1.5-1.7 mai ramane o diferenta de aproximativ 1 m deci trebuie o pompa pentru a arunca in scurgerea principala si acum materiale : pompa de basha , rezervor ptr inmagazinare apa uzata in care trebuie introdusa pompa ( sau un agregat care se gaseste in comert ptr evacuare prin pompare), teava pp Dn 40 , element de racordare la coloana principala , clapet antiretur , vreo 2-3 coturi +manopera posibil 700-800 ron
deci scump , mai bine cauta o masina slim si cauta un amplasament prin casa
parerea mea

scump doamna scump, dincolo era mai ieftin

la evacuare ai mai putea scapa de costuri daca pui un butoi :P ... si il golesti din cand in cand ... din cate stiu eu, in functie de masina si de programul de spalare la un ciclu se consuma intre 5 si 20 litri de apa ... deci un butoias de 60 litri ar rezolva problema ...

totusi ramai cu costul de alimentare, asta daca nu vrei sa torni apa cu galeata si palnia in ea pe tot ciclu de spalare ... maicamea mai facea d-astea cand ramanea fara apa in mijlocul programului de spalare, si baga apa pe la usa de detergent ... o "dixtractie" cum zicea un amic ::lol::

#1613
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Sau urcam masina pe o masa/suport la inaltime de 1m. Ea are cam 1m inaltime. Tavanu ce inaltime are in boxa?
Eu cred ca se poate iesi si mai ieftin la alimentare. Toate piesele alea nu costa extrem de mult, probabil costa manopera dar poate gasim pe cineva sa faca mai ieftin.ala

Ar fi ideal pt ca poti sa pui un suport din ala de rufe si eventual un ventilator si le si usuci acolo.

Edited by AlexSotir, 25 July 2011 - 12:50.


#1614
ARocK

ARocK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAlexSotir, on 25th July 2011, 13:40, said:

Sau urcam masina pe o masa/suport la inaltime de 1m. Ea are cam 1m inaltime. Tavanu ce inaltime are in boxa?
Eu cred ca se poate iesi si mai ieftin la alimentare. Toate piesele alea nu costa extrem de mult, probabil costa manopera dar poate gasim pe cineva sa faca mai ieftin.

cred ca in costul ala ponderea de minim 50% era apometru, aluia nu ai ce-i face ...


PS: tavanu e cam la 2,1-2,2 ... dar tzevile sunt mai jos ...
cu uscatu nici nu ai nevoie ventilator, eu le usuc fara probleme ... hainele de iarna in 3-4 zile sunt uscate, cele de vara de pe-o zi pe alta

Edited by ARocK, 25 July 2011 - 12:52.


#1615
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Un apometru costa foarte putin.
http://www.calor.ro/apometre-de-apa

Intrebam de tavan ca sa stiu cat de mult pot urca masina de spalat pe o masa. Daca zici ca are 2.1 si masina are 1m, o poti pune pe o masa inalta de 1m. De acolo trebuie sa urce inca 70cm daca tevile sunt la 1,70.

Edited by AlexSotir, 25 July 2011 - 12:53.


#1616
ARocK

ARocK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAlexSotir, on 25th July 2011, 13:51, said:

Un apometru costa foarte putin.
http://www.calor.ro/apometre-de-apa

Intrebam de tavan ca sa stiu cat de mult pot urca masina de spalat pe o masa. Daca zici ca are 2.1 si masina are 1m, o poti pune pe o masa inalta de 1m. De acolo trebuie sa urce inca 70cm daca tevile sunt la 1,70.

pai hai sa facem un test la mine
veniti voi cu materialele si manopera ...
pun eu masina si daca e nevoie mufez la pexal ...

:)

#1617
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011

View PostARocK, on 25th July 2011, 13:55, said:

pai hai sa facem un test la mine
veniti voi cu materialele si manopera ...
pun eu masina si daca e nevoie mufez la pexal ...

Daca tot e moca faceti si la mine testul :). Eu vorbeam serios :)).
Trebuie sa incercam la o masina de spalat sa ridicam de furtun sa vedem cat urca. Daca intr-adevar urca 80cm e viabila treaba cu urcatul masinii. Pexalul si alea sunt usor de mufat si chiar si apometrul, partea cea mai grea e acolo unde tai teava principala.

#1618
holbanlucian

holbanlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.12.2009

View PostAlexSotir, on 25th July 2011, 13:51, said:

Un apometru costa foarte putin.
http://www.calor.ro/apometre-de-apa

Intrebam de tavan ca sa stiu cat de mult pot urca masina de spalat pe o masa. Daca zici ca are 2.1 si masina are 1m, o poti pune pe o masa inalta de 1m. De acolo trebuie sa urce inca 70cm daca tevile sunt la 1,70.

da sunt de acord cu solutia mai greu e sa ai o masa care sa fie rezistenta si sa fie bine ancorata ...:) dar nu e greu de realizat

in ceea ce priveste costurile contor 70 lei +racord contor 15 lei + tevaraie 50 lei + element bransare 25 lei +robinet 10-15 lei un total de aproximativ 150 ron sa zicem ca mai dam manopera 100 ron deci uite 250 ron

butoiul e numai bun , galeata e ff indicata mai faci miscare si la 50 de ani nu ai asa multe grasimi in sange deci pana la urma e solutia ECO ca sa fim in trend , dar ce facem cu zgomotul , eu ma duc la boxa si am un fotoliu acolo si stau asa 2-5 minute ma mai relaxez si eu si daca incepe masina ta sa stoarca incepe alt stress deci ... nu stiu mai bine tot in casa

#1619
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011

View Postholbanlucian, on 25th July 2011, 14:04, said:

eu ma duc la boxa si am un fotoliu acolo si stau asa 2-5 minute ma mai relaxez si eu si daca incepe masina ta sa stoarca incepe alt stress deci ... nu stiu mai bine tot in casa
Da ai dreptate, boxa e loc de odihna, si ar trebui sa se interzica orice fel de zgomot la subsol. NOT <_< .
250 de RON nu e asa scump la cate avantaje sunt. Daca compari cu aproximativ 1000 de euro cat ai dat pe fiecare metru patrat util din apartament e chiar un mizilic.

Edited by AlexSotir, 25 July 2011 - 13:12.


#1620
holbanlucian

holbanlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.12.2009

View PostAlexSotir, on 25th July 2011, 14:11, said:

Da ai dreptate, boxa e loc de odihna, si ar trebui sa se interzica orice fel de zgomot la subsol. NOT <_< .
250 de RON nu e asa scump la cate avantaje sunt. Daca compari cu aproximativ 1000 de euro cat ai dat pe fiecare metru patrat util din apartament e chiar un mizilic.

comparatia nu e una potrivita , si din discutie reiese ca nu sunt impotriva ideii , dar trebuie avut grija  sa nu deranjam vecinii (exemplul cu fotoliu este unul tras de par).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate