Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#55
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Spre deosebire de o pompa sau de un grup electrogen, care cer putere in palier (nu se modifica rapid in timp), motosapa taie pamant care, prin definitie, e un amestec neomogen de solide, cele mai multe coezive (se lipesc unele de altele). Din acest motiv, masina respectiva e supusa unor forte si momente care variaza rapid in timp, culminand cu socurile date de exemplu de un cataroi sau un rest de arac aflat accidental sub suprafata solului (invizibil de la sol) care-ti smulge coarnele masinariei din mana si daca nu esti atent iti sparg si vreun dinte sau iti trag una in burta de vezi dublu.
Da, am o honda de 5,5 cai frumosi, cu care rezolv de doi ani o gradina de legume de vreo 2000 mp si o livada si cu care sper de la primavara sa scot si niste banuti cu amenajari de gradini. Sapa pe 90 sau 60 cm latime si intra pana la 35-40 cm adancime (e adevarat, din pacate am un teren foarte greu, brun de padure, si adancimea asta o obtin doar in zonele ameliorate cu nisip si de la a treia trecere.
Ca accesorii, am la ea de toate: plug reversibil (nu am reusit sa ar cu el...), prasitoare, plug de bilonat, freza tractata.
Am in proiect sa mai cumpar si o motosapa mica, de la Stihl, e un motoras mic pus pe un bat si care sapa pe 20 cm latime - ar fi ideala intre randuri. Din pacate e cam scumpa...

Edited by eureur, 25 November 2009 - 16:10.


#56
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteureur, on 25th November 2009, 15:47, said:

culminand cu socurile date de exemplu de un cataroi sau un rest de arac aflat accidental sub suprafata solului (invizibil de la sol) care-ti smulge coarnele masinariei din mana si daca nu esti atent iti sparg si vreun dinte sau iti trag una in burta de vezi dublu.

Uau !  Deci ar trebui sa ne pregatim si de bumbaceala !  :lol:

Asteptam sa ne mai impartasesti din experienta ta cu motosapa.

Cam cat timp iti ia sa sapi cei 2000 mp. ?  Ai avut ceva probleme cu ea in cei 2 ani?

#57
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cam 6 ore in doua treceri, daca lucrez in optim. Daca e uscat, mai mult.
Nu a avut nicio problema, nici macar cureaua uzata, si am folosit-o intensiv. A, mint, a avut o problema, dar era de la utilizator: motorul are cilindrul orizontal, si daca o lasi inclinata spre spate (pe patina) in loc s-o pui pe cricul frontal, are prostul obicei sa i se umple cilindrul cu ulei, mai ales daca e calda. Eu nu am stiut asta, si am patit-o. Distractie mare, demontat bujia, scurs ulei, spalat cilindru, schimbat filtru aer... radeau baietii de la service de mine, ca sunt fraier si nu citesc instructiunile.

#58
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ce-i aia patina ?

eu am luat o Husqvarna cu motor Honda, si are un fel de cric in spate,care am inteles ca ar intra in pamant in mom. operatiunii; in fata n-are nimic,decat roata.

#59
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Aia e patina. E reglabila, cu cat e mai ridicata cu atat mai adanc sapa utilajul. Teoretic si eu am roata in fata, dar numai pentru transport si alte lucrari (prasit, bilonat). La sapat incurca si o scot. In paralel cu ea masina are si un cric frontal.
Attached File  honda.jpg   41.83K   817 downloads

#60
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
La Husky roata din fata se ridica,nu se scoate, si n-are cric pe fata.  Am avut o oferta si pt. o Honda de 5,5 dar era cateva sute in plus,si un motor model ceva mai vechi, asa ca am ramas la Husky.

Din experienta ta, ce zici: am un loc cu lucerna,pe care vreau s-o ierbicidez la primavara;locul e nearat din toamna lui 2007.  Merge sa bag doar motosapa in primavara, si sa nu mai ar cu tractorul ?

#61
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Depinde... Sunt mai multi factori care trebuie luati in seama: tipul de sol (cat e de argilos si cat de compactat este), marimea terenului, cat de imburuienat este, cu ce fel de buruieni (spre exemplu, daca este plin de mazariche, chiar daca erbicidezi, lujerii raman pe sol si se vor infasura pe rotoarele sapei, si iti va fi foarte greu sa destelenesti). Parerea mea este ca daca ai peste 2000 mp sa dai un ierbicid total fara remanenta in sol, de exemplu glifosat (sau nu, daca vrei sa ai locul eco) sa astepti sa se transloce si sa omoare tot (vreo 2 sapt), si sa ari cu un tractor, care iti va rupe solul, il va intoarce si va baga resturile vegetale sub brazda. Dupa aia n-ai decat sa intri cu motosapa sa spargi bolovanii.

#62
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cam la asta ma gandeam si eu. Merci

In privinta a ce este pe teren, am zis-lucerna. Alte buruieni nu prea mai sunt-  le-a terminat lucerna (de-asta am si pus-o)

#63
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Lucerna rezolva buruienile pana prin anul 4, dupa aceea intra in declin, apar golurile care se imburuieneaza rapid, asa ca am dat si eu cu presupusul. Daca ai doar lucerna, fara buruieni, nu merita sa dai ierbicid, intoarcerea culturii e suficienta. Preferabil fa-o acum, in toamna, ca sa si geruiasca aratura, iti va fi mult mai usor la primavara.

#64
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu ...  lucerna a fost anul 2, intra in 3. Deci e in plina putere. Am intentionat sa ierbicidez in toamna asta si sa si ar, dar m-am calicit la inca o coasa si n-a mai apucat sa creasca ca sa pot ierbicida.  Ma gandesc daca, fiind in plina putere,nu va rasari in primavara, chiar daca ar (dar nu ierbicidez). Intentionaz sa fac gradina de zarzavat pe locul respectiv. Chiar nu stiu cum ar fi mai bine.

#65
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
S-ar putea sa mai apara ceva samulastra in primavara, dar o rezolvi in doua etape: prima etapa va fi cand intri cu motosapa sa maruntesti aratura si daca mai apare accidental pe ici pe colo o rezolvi din sapa. Pentru legume, in loc de sapa iti recomand o oaresce investitie, sculele wolf, in special combinatia de grapa stelata cu lama taietoare. Omoara buruiana de sub colet si sparge si bolovanii din aceeasi trecere. Sunt cam scumpute dar merita banii.
Cat despre ierbicidare, mai ales daca faci legumele pentru consum propriu, incearca fara chimicale sau cu cat mai putine, ca oricum mananci mai multe decat poti elimina.

Edited by eureur, 27 November 2009 - 10:58.


#66
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ce scule sunt astea ? ca n-am auzit de ele.  Si ce fac,maruntesc,scot buruiana? - ca sa poata inlocui sapa.
Si cam ce intelegi prin "scumpute" ?

Si daca tot suntem la capitolul explicatii   :)    , ce este "samulastra"  ?

#67
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Samulastra e "buruiana" rasarita in anul urmator din semintele culturii anterioare ramase pe teren dupa recoltare.
Sculele "wolf" sunt scule de mana de gradinarie, sunt mai multe firme care le produc, dar li se spune wolf cum se spune flex la polizorul unghiular.
Dintre ele, eu recomand originalele, Wolf, firma are o gama mai extinsa si mi se par cel mai bune calitativ. Dintre ele, eu ma inteleg cel mai bine cu cea de care am spus, pentru suprafete mai mari, cu una mica - combinatie intre aerator cu 3 dinti pe o parte si lama taietoare pe partea cealalta, de 10 cm latime, pentru lucru intre randurile dese si rarita (plugul de bilonat) manuala, cu care ies rigolele de udare la mare arta.
Despre scumpute, vezi raioanele specializate din supermarketuri, pentru wolf hornbach are cea mai extinsa gama.

#68
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteureur, on 30th November 2009, 10:15, said:

Samulastra e "buruiana" rasarita in anul urmator din semintele culturii anterioare ramase pe teren dupa recoltare.
Sculele "wolf" sunt scule de mana de gradinarie, sunt mai multe firme care le produc, dar li se spune wolf cum se spune flex la polizorul unghiular.
Dintre ele, eu recomand originalele, Wolf, firma are o gama mai extinsa si mi se par cel mai bune calitativ. Dintre ele, eu ma inteleg cel mai bine cu cea de care am spus, pentru suprafete mai mari, cu una mica - combinatie intre aerator cu 3 dinti pe o parte si lama taietoare pe partea cealalta, de 10 cm latime, pentru lucru intre randurile dese si rarita (plugul de bilonat) manuala, cu care ies rigolele de udare la mare arta.
Despre scumpute, vezi raioanele specializate din supermarketuri, pentru wolf hornbach are cea mai extinsa gama.

O sa ma uit; ma mir cum de n-am vazut la Hornbach sculele astea.




View Posteureur, on 25th November 2009, 17:42, said:

Cam 6 ore in doua treceri, daca lucrez in optim. Daca e uscat, mai mult.

Sa inteleg ca e nevoie de 2 treceri ? (doar daca nu e arat, sau si pe aratura de tractor?). Cele 2 treceri banuiesc ca sunt in sensuri diferite,nu ?

#69
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Gata. Am facut o aratura pe cinste, si abia astept sa bag in primavara motosapa, sa vad ce poate.

#70
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
In principiu, pe un teren arat in toamna, primavara 2 treceri sunt suficiente, daca lucrezi in optim - prea umed, se compacteaza in bolovani mari, prea uscat, merge foarte greu. Prima trecere in directia araturii, relativ superficiala, de egalizare, si a doua cat mai adanc, perpendicular pe aratura. Daca se doreste adancime mai mare si maruntire cat mai buna (spre exemplu pentru morcov, care necesita pat fin si adancime mare), poate aparea necesitatea si celei de-a 3 a treceri.

#71
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Sunt nou la trimitere raspunsuri asa ca scuzati daca ma repet.
Nu am vazut aici nici un tractor "home-made"
Am cautat pe net si am dat de o revista "Urob si sam " (Fa-ti singur) in care sunt o multime de tractoare cu toate sculele necesare, facute home-made si folosite de ani buni. Majoritatea pieselor sunt de la fier vechi, asa ca nici costurile cred ca nu sunt prea mari. (Excluzand munca proprie).
Trimit si un atasament

Attached Files



#72
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu e rea ideea, dar trebe sa te mai si pricepi.  ;)

n-ar strica si niste experiente personale; daca are cineva ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate