Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#4555
Liuro

Liuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2011

View PostManiaxro, on 6th May 2012, 13:09, said:

As vrea sa stiu daca a cumparat cineva motocultoare Gardelina, de la acea firma din Bacau care le comercializeaza si ce parere are despre produse. Imi face o ochiul o motosapa de 6,5cp cu cutie de viteze -1 0 1 2 cu tot cu roti de cauciuc (mici) la 2000 ron.


Eu sunt posesorul unui astfel de motocultor achizitionat de la firma din Bacau si pot spune ca pana in prezent sunt foarte multumit. Eu am luat modelul BSR500 sz de 7 cp . Am facut muncile din aceasta primavara cu succes .

#4556
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View PostManiaxro, on 6th May 2012, 13:09, said:

As vrea sa stiu daca a cumparat cineva motocultoare Gardelina, de la acea firma din Bacau care le comercializeaza si ce parere are despre produse. Imi face o ochiul o motosapa de 6,5cp cu cutie de viteze -1 0 1 2 cu tot cu roti de cauciuc (mici) la 2000 ron.
Mai bine o cumperi de la Dedeman ca este 1799 lei si cu roti mari. In afara de nume si culoare nu difera nimic.

#4557
Maniaxro

Maniaxro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 19.04.2012

View Postpufarin, on 6th May 2012, 19:36, said:

Mai bine o cumperi de la Dedeman ca este 1799 lei si cu roti mari. In afara de nume si culoare nu difera nimic.

Te referi la Loncin  Lc75? Pt ca in ultima oferta Dedeman apare fara roti.

#4558
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
buna ziua , am luat un Bertolini 202 , second si nu merge inapoi . APAS MANETA DAR NU VREA . Aveti idee de asa ceva ??? Multumesc

Edited by horia66, 07 May 2012 - 12:44.


#4559
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postpredrag80, on 6th May 2012, 06:27, said:

Si nici nu poate fi uitat pentru ca este un om de treaba. In rest, Tiganii trec si cainii latra.

Ia te uita! Te-o pacalit si pe matale?! Bag de zama ca-i mai dihai decit Ka! :D

#4560
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostManiaxro, on 6th May 2012, 21:14, said:

Te referi la Loncin  Lc75? Pt ca in ultima oferta Dedeman apare fara roti.

Asa apare si in oferta noastra, fara roti si cu 100 lei mai ieftina, insa are si roti de transport incluse dar sint mici, m-am interesat personal.

Edited by NickRvl, 06 May 2012 - 21:13.


#4561
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postilincaiustin, on 6th May 2012, 19:28, said:

buna ziua , am luat un Bertolini 202 , second si nu merge inapoi . APAS MANETA DAR NU VREA . Aveti idee de asa ceva ??? Multumesc

I-o am luat Bertolini 222 asa ca nu stiu a raspunde la intrebarea matale din cauza zeroului. Nu i-am schimbat oloiul de la prima partida de amor si pina acu. Desi i-am cumparat ulei nou si i-l arat cum sade mumos pe raft.
Desfa naibii carcasa aia de plastic si vezi ce are, de nu au nica intinzatoarele vezi reglajul cablului de la maneta si pe final. Daca avusesi Pegas in junime musai o sa te descurci. Vezi ca suroabele-s asezate cam timpitel.

#4562
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Și uite-așa, am intrat și eu în rândul celor drepți :thumbup:

Attached Files



#4563
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View PostManiaxro, on 6th May 2012, 21:14, said:

Te referi la Loncin  Lc75? Pt ca in ultima oferta Dedeman apare fara roti.
Are roti mari l-am vazut ieri la Dedeman-ul din sos. Giurgiului.

#4564
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,439
  • Înscris: 31.01.2010

View Postgubi_dutu, on 7th May 2012, 07:19, said:

Și uite-așa, am intrat și eu în rândul celor drepți :thumbup:

Fereasca Dumnezeu de asa ceva!!!!
1000 de ani fara reparatii capitele atit tu cit si motocultorul!


Grig

#4565
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare.
Am o motosapa, dar nu stiu ce marca, vad ca pe motor scrie Mitsubishi.
Uitati AICI
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ctsxBI48mRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stie cineva despre ce este vorba?

Edited by bonygy, 07 May 2012 - 11:27.


#4566
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 5th May 2012, 12:01, said:

Situatia aia reala de care vorbesti, nu s-a manifestat niciodata la motocultoarele comercializate de persoana respectiva. Niciunul din cei ce au cumparat, nu au fost nemultumiti de performante, garantie sau service, ba dimpotriva.




Logica cu "alea nemtesti e bune si alea chinezesti e proaste" e cam ... inapoiata. Eu personal, de exemplu, am avut si am unele echipamente fabricate in China, de care sunt ultra-multumit. Multifunctional Xerox, motosapa Pubert-Loncin, GPS Smailo... Adevarat spunea cineva ca [,] chinezu' iti fabrica ce vrei: vrei ieftin, ieftin iti produce; vrei calitate, calitate iti produce. Si da, trec testul anului. Ba chiar testul a 4-5 ani.

Si inca ceva: ai luat teapa de la persoana la care te referi ? Daca nu, de ce te iei de el, mai ales ca nici nu-l cunosti ? De ce nu strigi in gura mare ca firma X (de la care ti-ai luat teapa) sunt niste hoti ? Poti s-o scrii si cu majuscule, ca-ti promit eu ca nu nu-ti editez postul si nici nu te suspend.
Domnu' sef, daca tot imi dai o replica in public, pe care o merit, poate ca-mi faci si dreptatea necesara; adica sa-i spui domnului cu diploma, sa nu se mai creada superior tuturor de nu-i impartasesc impresiile chinezesti, si-i disconsidera posturile in care ne improasca cu dejectii intelectuale, apeland la umorul lui specific, de santier. Daca "intra-n hora... joaca, ori pleaca si sta pe scaun"; da' nu joaca din fund, precum gandeste...ca-i bine.
N-am nimic nici cu ai de dau din cap si spun "da!!!...asa-i cum zice el...alesul...",(aplaudacii) da' nu-nteleg o iota. Totusi sa se abtina de la epitete ( fiindca am observat ca stiu ce-s alea).
Ori nimeni nu mai jigneste pe nimeni si ne comportam civilizat, ori ne balacarim ca porcii, ori "unii e mai egali ca altii", s-atunci ne resemnam...c-asa-i in tenis.
Posturile mele nu contin nici abjectii literare, nici referiri directe, nici atacuri directe, totusi eu sunt apostrofat.
Nu voi fi ipocrit sa spun ca "n-am mancat usturoi...", dar si mie-mi place echitatea...si eu incerc sa particip constructiv.
NU, n-am luat teapa de la scaiba, dar nu-i suport adresarea obraznica, vadit tendentioasa si aroganta, iar ceea ce sustineam eu, tine de observatii pertinente, nu de experienta mea fata de persoana lui.Mi-am permis sa-l introduc, voalat, in context, dupa ce m-a jignit de mai multe ori, caz in care n-a intervenit nimeni. De,... eu sunt mai nou...
Dealtfel nu sunt singurul care a fost jignit de scaiba, dar sunt printre putinii care au ripostat...si uite rezultate...
Scuze de off-topic, da' iar s-au adunat si tot de pe la asta, magnificul patron, vin...Daca e asa destept, de ce jigneste  generalizand? Un om cu presupusa inteligenta, ar trebui sa stie sa nu faca astfel de erori.
Asta iarna imi ceream scuze, s'apoi a trebuit sa-i citesc din nou, idioteniile care ma jigneau indirect. Si-a cerut el scuze?(nu fata de mine,...ca a jignit la garamada, ca prostu), sau se crede "mai" superior?

#4567
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Buuun, am inteles. Uite, din partea tuturor celor care te-au jignit pana acum, cu sau fara intentie, cer eu scuze in numele lor.

Iar daca se mai intampla, te rog sa-mi dai un "report" la respectiva postare, pentru ca s-o editez sau s-o sterg fara nici un comentariu si sa-i atrag atentia respectivului.

Acestea fiind spuse, putem sa vorbim in continuare numai despre utilaje, recte motosape si motocultoare pe ast' topic, si sa nu mai facem referiri de nici un fel la persoane... ? Please.

#4568
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,439
  • Înscris: 31.01.2010
Bunicul meu avea o vorba cind cineva sarea calul:
e destul o botă la un car de oale.
Cam asa cred că`i si acuma cazul!

Grig

#4569
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View Posthoria66, on 7th May 2012, 15:28, said:

Buuun, am inteles. Uite, din partea tuturor celor care te-au jignit pana acum, cu sau fara intentie, cer eu scuze in numele lor.

Iar daca se mai intampla, te rog sa-mi dai un "report" la respectiva postare, pentru ca s-o editez sau s-o sterg fara nici un comentariu si sa-i atrag atentia respectivului.

Acestea fiind spuse, putem sa vorbim in continuare numai despre utilaje, recte motosape si motocultoare pe ast' topic, si sa nu mai facem referiri de nici un fel la persoane... ? Please.
Ai mare dreptate horia66.Hai sa vorbim pe acest forum numai de utilaje,sa primim si sa dam sfaturi,sa-i ascultam pe "meseriasi"toto ce stiu din experienta lor,site-uri si magazine unde sunt chestii interesante despre utilaje,magazine sau firme cu piese de schimb,etc...

#4570
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007

View Postilincaiustin, on 6th May 2012, 20:28, said:

buna ziua , am luat un Bertolini 202 , second si nu merge inapoi . APAS MANETA DAR NU VREA . Aveti idee de asa ceva ??? Multumesc

Cel mai simplu ar fi daca e de vina cureaua.
Bertolini, daca nu ma insel, are schimbatorul de viteze pe curele, adica tragi o maneta, actioneaza un intinzator pe o curea - merge inainte, tragi alta maneta, actionezi alt intinzator, pe cealalta curea, merge inapoi.
Defectul ar trebui sa fie pe traseul maneta-cablu-intinzator-curea (adica, de ex., cablu sau curea rupte, in cel mai bun caz...)

#4571
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu doresc decit discutii in limita bunului simt, toata lumea stie ca exista un regulament si in acesta e cuprins si limbajul (murdar, jignitor, lasciv....), ia uitati-va in urma ce cuvinte sau folosit, sa "sesizat" moderatorul? nici vorba, atunci de ce sa vorbim la subiect? hai sa vorbim "orice" si "oricum" pentru ca oricum nu conteaza.
Cum si pentru ce sa trecem cu vederea ca sa continuam tot asa?
A mai fost sesizat moderatorul si tot fara nici un raspuns, poate acum?
Si da i-mi doresc si eu sa discutam doar la subiect dar sa sters vreun post pina acum pentru offtopic sau limbaj? Poate se incepe cu al meu :lol:

#4572
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ba, de editat am editat (a se citi modificat) si de sters am sters destule. Daca matale nu apuci sa le citesti, nu-i vina mea. Iar referitor la limbaj, aici nu suntem la gradinita, sa ne bata doamna educatoare la palma ca n-am vorbit frumos. Suntem oameni in toata firea si pe fiecare il caracterizeaza limbajul. Il caracterizeaza, il defineste, il categoriseste ... ii formeaza imaginea.

Pe langa asta, in general in domeniul agricol se vorbeste mai ... bolovanos. Am preferat sa avem opinii tehnice variate, provenite din experienta, edificatoare.

Nu va convine norma de bun-simt instituita pe aceasta arie ? Vreti sa stau cu parul in mana ? Se poate si asa. Dar sa nu va suparati cand o sa ploua cu "suspend"-uri. OK ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate