Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Este defapt un tractor monoax si am dat pe el aproximativ 80 de milioane, cu plug, freza si cutite de rezerva, roti de metal si cauciuc, curele de rezerva, kit de reparatie motor. Motorul este diesel de 15 CP, 6 viteze inainte si 2 inapoi.

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc pentru intentie, dar nu pot da 80 de milioane (acum cine stie cat o mai fi). Am o gradina de vreo 3000 mp. Nu cred ca are sens sa investesc atat. O motosapa ceva mai rasarita cred ca ar ajunge.

#21
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu ai pentru ce, intradevar a fost scump dar isi merita bani pana la ultimul leut.


P.S. Bafta la cautat.

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 pufarin, on 3rd October 2009, 13:59, said:

Nu ai pentru ce, intradevar a fost scump dar isi merita bani pana la ultimul leut.


P.S. Bafta la cautat.

Multam.

De curiozitate,ce suprafata lucrezi cu el ?




 mutulica_41, on 28th September 2009, 21:35, said:

Noi avem d-aia luata din Brico, si am reparat la ea de 2 ori pana acum ; nu stiu ce marca e, dar ceva no name, in orice caz, o avem de 3 ani, parca


Ce patise de a trebuit reparata ?

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
In privinta motoarelor Honda situatia este putin derutanta. In sensul in care am vazut de ex. prin supermarketuri diferite marci de motosape echipate cu Honda.

De ex. cu motoare Honda de 5,5 (cat are si motorul de la Husqvarna de care s-a facut vorbire) am mai vazut motosape Practikline,Dragon,MacAllister,Ruris, cu preturi undeva intre 1800 si  2450 lei ( e adevarat,preturile sunt din vara).

La motosape o mai conta si altceva in afara de motor? In ideea de a justifica diferenta de pret a Husqvarnei (in afara de faptul ca platesti brandul).

Edited by DDuras, 03 October 2009 - 14:01.


#24
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 DDuras, on 3rd October 2009, 14:08, said:

De curiozitate,ce suprafata lucrezi cu el ?


4000 metri patrati.

#25
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 DDuras, on 3rd October 2009, 14:08, said:

Multam.

De curiozitate,ce suprafata lucrezi cu el ?







Ce patise de a trebuit reparata ?
Ultima oara vilbrochenl, prima oara nu mai retin, nu intra in atributiile mele, scula isi face treaba, totusi, si e pe 2 roti, cu cateva accesorii ; pe mine pot sa spun ca ma dreanjeaza cata galagie face...PM-UL  mai incolo, abia am venit de la peste, ma ustura ochii acum...

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 mutulica_41, on 4th October 2009, 16:53, said:

abia am venit de la peste, ma ustura ochii acum...

macar a meritat ?  :)

#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ce ma mai constatat: unele firme au categorii distincte de produse: MOTOSAPE si MOTOCULTOARE. Ele arata asemanator.

Care sa fie diferenta ?

#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Motosapele arata la fel ca motocultoarele doar ca au puteri mai mici si sant mai inguste (ca sa poti sa intri pe randuri) plus ca sant mai sarace in accesoriile pe care le poti atasa.

#29
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Eu am una Dragon, cu motor Briggs & Stratton de ~4CP. Atentie ca numele e inselator, se cheama ceva cu 55 si te duce cu gandul la 5.5CP, si obiceiul e f raspandit si la alti producatori. A costat vreo 18-19 mil plus accesoriile (reductor, plug, roti fier). Dar accesoriile astea sunt cam teapa - asa cum e construita nu se poate ara cu ea. Forta are suficienta (cu reductorul pus), si daca nu agati o radacina nu ar patina. Problema e ca fiind ingusta dupa ce ai tras o brazda cu plugul la a doua va calca cu o roata in santul facut prima data si cu cealalta langa, inclinandu-se f mult. Probabil ca ar trebui construita/adaptata o punte mai lata, dar n-am avut timp de ea. Pe de alta parte, nu prea e nevoie de plug - poate sapa f adanc chiar si in pamant tare doar cu freza, practic se ingroapa daca o lasi in loc.
Remorca aia e chiar gluma proasta, mai ales la cat costa (peste 25 mil cand am vazut eu). In primul rand ca de banii aia iti cumperi aparat de sudura, accesorii si materiale si iti faci una singur si mai ramane destul (aparat + accesorii 10 mil, materiale 3-4 mil). Chiar si asa, la ce viteza are dracia aia doar oamenii extrem de rabdatori ar sta sa care ceva cu ea.

#30
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 _bcristian_, on 6th October 2009, 16:52, said:

Chiar si asa, la ce viteza are dracia aia doar oamenii extrem de rabdatori ar sta sa care ceva cu ea.

Hai ca esti simpatic .  :)

PS: merge chiar asa incet ?

Edited by DDuras, 06 October 2009 - 19:06.


#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 _bcristian_, on 6th October 2009, 16:52, said:

asa cum e construita nu se poate ara cu ea. Forta are suficienta (cu reductorul pus), si daca nu agati o radacina nu ar patina. Problema e ca fiind ingusta dupa ce ai tras o brazda cu plugul la a doua va calca cu o roata in santul facut prima data si cu cealalta langa, inclinandu-se f mult. Probabil ca ar trebui construita/adaptata o punte mai lata, dar n-am avut timp de ea.


@clespet - tu ai pus plugul pe Husqvarna ? Are si ea aceiasi problema ?  Pe bune ! , ca asta oricum se afla .  :)

#32
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
@DDuras: da, merge f incet, cam ca mersul normal pe jos. Plus ca directia e f "optimista" sa zicem, sistemul constand in a intoare capul (motorul + roti) cu totul, de coarne, in articulatia cu care e legat de remorca, tu stand pe un scaun mic de plastic pe bara de legatura intre motor si remorca. Iar la unghiuri mari de bracare coarnele ajung la dracu'n praznic, n-am inteles cum ar trebui sa o manevrezi in spatii inguste, probabil in 2 oameni unul pe o parte unul pe alta, pe jos langa ea.

#33
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 DDuras, on 6th October 2009, 22:21, said:

@clespet - tu ai pus plugul pe Husqvarna ? Are si ea aceiasi problema ?  Pe bune ! , ca asta oricum se afla .  :)

???

Sa inteleg ca nu l-ai pus ?

L.E.

 _bcristian_, on 6th October 2009, 16:52, said:

asa cum e construita nu se poate ara cu ea. Problema e ca fiind ingusta dupa ce ai tras o brazda cu plugul la a doua va calca cu o roata in santul facut prima data si cu cealalta langa, inclinandu-se f mult. Probabil ca ar trebui construita/adaptata o punte mai lata, dar n-am avut timp de ea.

@bcristian - Aici, la capitolul "motocultoare" gasesti niste filmulete , inclusiv aratul cu plugul.  Mie mi se pare ca merge destul de ok. La tine este altfel ?

Edited by raduk, 09 October 2009 - 17:40.


#34
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Ce fac aia acolo nu-i arat, e cel mult zgariat pamantul. Plugul ala e in primul rand mic, si in al doilea rand nu-l baga decat jumatate. Fierul ar trebui sa intre ~25cm in pamant, fata de nivelul solului inainte de aratura adica, nu fata de brazda pe care o ridica. Apoi, brazdele trebuie trase mai apropiate. Chiar si asa, uita-te ca si la ei ajunge motosapa destul de inclinata cand trage brazda apropiata, asa cum ar trebui tot timpul de fapt. Plus ca aia lucreaza in sol foarte afanat, care se sparge singur imediat (bine, la adancimea aia nici nu-i de mirare). Ori cand am incercat la mine, cu fierul la adancimea normala, brazda iesea (evident) mult mai "bolovanoasa" si sarea motosapa ca toti dracii cu rotile alea mici de fier pe ei. Teoretic se putea ara cu ea, practic insa era extrem de obositor.
Oricum insa, pt adancimi sub 20 cm, nu merita cu plugul ei - intra si frezele foarte bine la adancimea asta, chiar in pamant mai tare, iar efortul necesar e cu mult mai mic, la fel si timpul de lucru.

#35
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 DDuras, on 6th October 2009, 22:21, said:

@clespet - tu ai pus plugul pe Husqvarna ? Are si ea aceiasi problema ?  Pe bune ! , ca asta oricum se afla .  :)

da l-am pus si am observat anumite probleme. adica:
1. plugul trebuie reglat( depinde de model, daca nu are reglaj e jale) cit intri in sol nu poti sa-l controlezi din mana, ci trebuie reglat din suruburi unghiul de intrare in sol, ce am testat eu  a fost bataie de joc, un "amic" l-a "reglat" cu niste afturi de sudura ca "cica joaca , sare, bla bla...", a facut biza de noi, pe langa faptul ca l-am bagat intr-un sol greu in care casmaua de abia intra 10cm(cu toata greutatea corpului), ... , in fine DACA UNGHIUL NU ESTE BINE REGLAT, PLUGUL VREA SA INTRE MULT IN SOL, MOTORUL NU ARE SUFICIENTA PUTERE SI SE INTEPENE.  cit despre "faza" cu roata, nu pot sa-ti spun nimic pt ca nu am ajuns acolo, nu puteam sa-l bag in sol deloc, insa ceea ce spune _bcristian_ pare plauzibil.
2. greutatea utilajului este de ~50kg, rotile de metal uneori(la plug) nu au suficienta aderenta, de aceea , am recomandat sa :se sudeze un fier beton pe circumferinta rotii(nu pe exteriorul dintilor) si sa se toarne beton, astfel are mei multa aderenta pt ca are mai multa greutate
3. trebuie sa intelegem ca, aceste utilaje, in afara sunt folosite hobby, adica: o gradina de flori, sera, ceva usor..., la noi vrem sa facem ceea ce faceam cu 1-2cai(boi) care trageau 2-3 tone,...,personal, daca mi-as cumpara un utilaj NU AS CUMPARA PT EL: PLUG SI SEMANATOARE. desi exista ca si accesorii pt el.
consider ca frezele intra suficient de mult in sol incat nu mai este nevoie de arat, doar in situatia in care solul nu a fost lucrat anterior(intelenit) se poate arat cu altceva, dupa care lucrat cu motocultorul si se afaneaza.
CONCLUZIE? pt cineva care are 5000mp poate lua: utilajul (inclus freze) + roti metal + prasitoare + rarita(cei care au vie si porumb) + roti cu cauciuc + remorca(unde nu trebuie sa urci dealuri). SUFICIENT
RESPECT. SUCCES. SA NE AUZIM CU BINE.

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@bcristian - multam

@clespet - am fost azi la dealerul Husqvarna de la mine. Am intrebat de T85HX. Are, dar ... guess what ???

Pentru T85HX Husqvarna nu ofera accesorii ! Ci doar pt. modelul mai mare,la vreo 4000 si ceva ron parca. Am fost cu un prieten fata de care dealerul era f.obligat, deci nu cred ca m-a tras in piept. In plus,n-avea nici un interes; interesul ar fi fost mai degraba sa-si vanda din accesorii. Chiar el nu intelegea de ce Husqvarna a inteles sa ofere accesorii doar pt.moelul mai scump.

Asa ca ... acum alta dilema: ori renunt la accesorii si ma multumesc doar cu freza , orirenunt la Husqvarna (care ma tenta) si va trebui sa o iau de la capat cu cautarile .  :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate