Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Internet mobil din 10 sep 2009

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3387 replies to this topic

#3205
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004

View Postdarklordsith, on 13th December 2009, 18:22, said:

inside spy, pe Ubuntu ai reusit sa instalezi modemul?

Pe Ubuntu 9.10 mie imi merge (Am MF 110, cel cu 7.2). Dupa ce conectezi modemul la usb iti apare "cd-ul". Trebuie doar sa ii dai eject la "cd" si dupa cateva secunde iti recunoste modemul. Restul se poate seta din NetworkManager.

ps. Sa imi zici daca au aparut setarile pt digi in lista de provideri de pe Ubuntu (le-am trimis acum 2 luni la ei sa le adauge in lista).

#3206
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

View Postnicudotro, on 14th December 2009, 00:00, said:

Pe Ubuntu 9.10 mie imi merge (Am MF 110, cel cu 7.2). Dupa ce conectezi modemul la usb iti apare "cd-ul". Trebuie doar sa ii dai eject la "cd" si dupa cateva secunde iti recunoste modemul. Restul se poate seta din NetworkManager.

ps. Sa imi zici daca au aparut setarile pt digi in lista de provideri de pe Ubuntu (le-am trimis acum 2 luni la ei sa le adauge in lista).
Ubuntu (9.10) nu imi vede modemul (M110) ca 'cd' cand il conectez. Aici e problema. Ce trebuie sa fac sa il vada?

Edited by darklordsith, 14 December 2009 - 08:57.


#3207
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
Sa uploadeze cineva continutul stick-ului USB 7.2 de la RDS (aplicatia Join Air si driverele de windows mac si linux). La mine au disparut in mod misterios dupa instalarea aplicatiei Join Air.
Mersi

#3208
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Le ai atasate.
Pt. linux. Nu stiu de ce, dar nu pot uploada folderul de Win

Attached Files


Edited by darklordsith, 14 December 2009 - 10:24.


#3209
MadHawk

MadHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.08.2008

View PostTheAlphonso, on 14th December 2009, 09:02, said:

Sa uploadeze cineva continutul stick-ului USB 7.2 de la RDS (aplicatia Join Air si driverele de windows mac si linux). La mine au disparut in mod misterios dupa instalarea aplicatiei Join Air.
Mersi
De vreme ce driverele si aplicatia sunt instalate, nu ai nevoie de ele.  ;)
Acel drive care contine aplicatia si driverel, este vizibil doar daca nu sunt instalate.

#3210
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

View Postnicudotro, on 14th December 2009, 00:00, said:

Pe Ubuntu 9.10 mie imi merge (Am MF 110, cel cu 7.2). Dupa ce conectezi modemul la usb iti apare "cd-ul". Trebuie doar sa ii dai eject la "cd" si dupa cateva secunde iti recunoste modemul. Restul se poate seta din NetworkManager.

ps. Sa imi zici daca au aparut setarile pt digi in lista de provideri de pe Ubuntu (le-am trimis acum 2 luni la ei sa le adauge in lista).
Gata, l-am instalat si pe ubuntu. Mi-a aparut stick-ul ca si  mediu de stocare. I-am dat 'eject' si l-am instalat. Acum sunt conectat cu modemul in ubuntu 9.10.
Nu au adaugat si Digi la lista de provideri. Vezi print-screen-ul atasat.

Attached Files



#3211
tzobor

tzobor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.02.2004
cica de azi s-a dat drumul si la abonamentele de 10 ron pe telefon. mi-am facut eu, dar cu incepere de la 1 ian. 2010.

#3212
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Posttzobor, on 14th December 2009, 13:22, said:

cica de azi s-a dat drumul si la abonamentele de 10 ron pe telefon. mi-am facut eu, dar cu incepere de la 1 ian. 2010.
Unde ti-ai facut mai exact ?

#3213
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005

View Posttzobor, on 14th December 2009, 13:22, said:

cica de azi s-a dat drumul si la abonamentele de 10 ron pe telefon. mi-am facut eu, dar cu incepere de la 1 ian. 2010.
si se poate face si la fiberlink2 la abonamentele acelea de 0(zero) euro sau numai la cele de 2 euro? Tu ce fel de abonament de mobil ai?

Edited by Costy-is, 14 December 2009 - 13:41.


#3214
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
M-am oprit azi în punctul teiul doamnei ca să plătesc o factură. La contracte erau doar două doamne, nu pentru modemuri. Nu am întrebat dacă aveau că era coadă la casierie și țipa una că nu știu ce nu îi place la factură. Probabil nici nu mai aveau de era așa pustiu.

#3215
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Am profitat de ziua libera avuta azi si am mers sa-mi iau mult cautatul modem 3G de la RDS. Am intrebat intai la casieria de la Complexul Comercial Apusului si aveau doar modemuri de 3,6 Mbs, iar la cea de-a doua casierie unde am fost, cea de pe str. Dezrobirii am gasit azi la amiaza, modemuri ZTE MF110 (de 7,2 Mbs). Aici aveau doar cateva bucati de astfel de modemuri, si ceva mai multe de 3,6 Mbs. Clientii intrebau toti daca au pe stoc modemuri de 7,2. Doresc sa remarc promptiudinea, amabilitatea, calmul si profesionalismul d-rei de la punctul comercial de pe str. Dezrobirii. In cateva minute am semnat actele si am plecat cu modemul. Spun asta, intucat in noiembrie 2008 am avut de furca serios cu portarea unui numar in reteaua Digi.Mobil. A trebuit sa duca multa munca de lamurire cu doamnele care lucrau la acea vreme la casieriile din Apusului si cea de pe Dezrobirii. Ambele casierii sunt amplasate in sectorul 6 din Bucuresti.
Ca amaununt anecdotic, azi, in timp ce asteptam la coada de cateva persoane la casieria din Dezrobirii, a venit un batranel simpatic cu telefonul fix in brate pe care il distrusese partial cu o seara inainte si venise sa "se denunte" pentru greseala comisa. Bause un pahar in plus si, pe intuneric, doborase telefonul de pe servanta. Are 76 de ani...
Am instalat facil modemul pe un laptop pe car ruleaza Windows Vista Business, iar conexiunea la internet se deruleaza in parametrii normali de functionare.
Apreciez pozitiv pozitia pe piata telecom locala a grupului RCS-RDS S.A. Sunt clientul lor vechi atat la cablu TV, cat si FiberLink, telefonie fixa, internet pe mobil si de azi si Digi.Net. Ofera servicii al caror raport calitate pret este cel mai bun. Optimizarea costurilor utilitatilor oferite de RCS-RDS ajuta cu adevarat la prezervarea bugetului familiei.
Toate cele bune!

#3216
tzobor

tzobor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.02.2004

View PostCosty-is, on 14th December 2009, 13:40, said:

si se poate face si la fiberlink2 la abonamentele acelea de 0(zero) euro sau numai la cele de 2 euro? Tu ce fel de abonament de mobil ai?

eu am facut la casieria din bd. libertatii.

din cate stiu eu oferta e valabila pt cei cu ab. de telefon de 2 euro, indiferent de cablelink/fiberlink 1 sau 2.

#3217
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Tot de acolo am luat si eu dar de promptitudine nu a putut fi vorba.
Iar calmul domnisoarei de la comercial era mai mult decat un calm normal, batea spre indiferenta.
Foarte nemultumiti au fost toti din cauza ei.

#3218
NoptiAlbe

NoptiAlbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.09.2008
Daca am luat un modem de 3,6 (doar asa ceva aveau in complexul Auchan) in ce conditii l-as putea schimba cu unul de 7,2? Are cineva idee de asta?

#3219
705

705

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 29.10.2009
Sincer eu nu vad de ce va deranjeaza atat de mult sa aveti modem de 3,6. Probabil sunteti utilizatori noi de internet mobil!

#3220
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005

View Post705, on 14th December 2009, 17:58, said:

Sincer eu nu vad de ce va deranjeaza atat de mult sa aveti modem de 3,6. Probabil sunteti utilizatori noi de internet mobil!
iti dai seama ca inca mai exista oameni care vor sa renunte la FL sa treaca pe stick sa faca economie  :lol:
cica isi recupereaza investitia in modem in vreo 14 luni  :D :D  
mi-e mila de ei cand vor cere reconectarea peste vreo 3 luni  ;)

#3221
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
LOL. Cine vrea musai stick de 7.2 (nu ca n-ar merge ca uns si ala de 3.6Mbs, chiar si in conditii slabe de semnal) poate sa sa-si cumpere cu putin peste 100lei unul de 7.2MBs, dar sunt bani aruncati aiurea momentan.

Acum intrebare de baraj, merg ZTE MF100/110 pe routerele cu mufa usb pt stick 3G?
Exemple: Fonera 2.0g, 2.0n; Edimax 3G-6200N

#3222
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostNoptiAlbe, on 14th December 2009, 16:52, said:

Daca am luat un modem de 3,6 (doar asa ceva aveau in complexul Auchan) in ce conditii l-as putea schimba cu unul de 7,2? Are cineva idee de asta?
Nu ai cum.

Deocamdata stai foarte bine cu cel de 3,6 - oricum se limiteaza la 386 kbps (sau ceva de genul) dupa 3GB trafic deci nu mai conteaza ce viteza are modemul atunci...
Daca tii neaparat sa ai de 7,2 iti poti cumpara - sunt anunturi pe net destule si sunt relativ ieftine. Insa, cum zicea si Blackhawk, momentan nu-si merita investitia.
Probabil peste vreo 2-3-4 ani, cand toata reteaua va fi upgradata la HSDPA si cand traficul inclus cu viteza nerestrictionata va fi mai mare sau nelimitat - atunci cu siguranta se va merita sa ai modem de 7,2.

Edited by Frankie, 14 December 2009 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate