Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Placa retea - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
Am cateva ore de cand ma chinui sa ii dau de cap si nu pot: cand bag mufa de la net in placa de retea imi apare ca nu e pc'ul conectat la net si nici nu palpaie ledul ala in spate. In  device manager imi apare ca placa imi merge bine.
I-am schimbat slotul, o.0 in vreo 3 locuri, mufa nu cred ca are nimic pentru ca la laptop imi merge netul f bine.

Ce poate fi?
Sa incerc sa pun driverele? <are rost ? o data ce bag mufa degeaba> Alta mufa la cablul de net? < totusi la laptop merge bine>.
pc'ul, placa, netul au mers foarte bine..... all day long..pana azi.




Thanks!

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Nu ar fi rau sa pui driverul la placa de retea.

#3
Maio

Maio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2009
Am si eu exact aceeasi problema, m'am trezit dimineata si pe un calculator nu mergea internetul.

Am retea la mai multe calculatoare in casa si am pus acelasi fir la alt calculator si mergea...

Nu se arind becurile la placa de retea si zice "cable disconnected". Pana azi a mers perfect, windowsul nu detecteaza probleme la placa de retea, driverele sunt bune ca au mers pana acum...

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca nu se aprind ledurile desi cablul in alt pc merge , inseamna ca e arsa placa , nu are treaba driverele .

#5
Maio

Maio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2009
Dar calculatorul o recunoaste ca functionala.

Se poate?

Sa schimb placa?

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Semnalul intra in placa printrun trasformator . Daca s a ars , calculatorul nu are cum sa si dea seama de asta .

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
mai intai vezi daca placa respectiva este enabled in network connections in caz ca este enabled dar este arsa intrarea ar trebuii sa ai un x rosu pe ea ca si cand ar fi cablul scos.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu se da disable chiar singura  :P . Plus ca daca a tot plimbat o prin sloturi , i a cerut driverele , s a instalat din nou si s a activat .

#9
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
dar va ganditi ca poate ar putea fi oprit/ars switchul de la capatul celalalt al cablului ??? dar apare ca nu e conectat poate fi una sau mai multe dintre urmatoarele :

1. cablul de retea este intrerupt/scurt
2. switchul de la capatul celalalt al cablului nu functioneaza bine sau deloc.
3. probleme la placa ta de retea ....

ia'o prin eliminare .....

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Pai nu ai citit ca pe alt calculator conexiunea functioneaza?
Singura defecta ar fi placa de retea si anume acel "multi-traf" adaptor de impedanta amintit.

#11
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008
Foarte ciudat :|, acum imi merge.

Dimineata am deschis comp'ul inainte ca sa o arunc...si, surpriza! :|  Mergea netul.

Wtf? LA cate restarturi, schimba slotul, am pus si driverele cand schimbam slotul, alta mufa la net, suna la un tovaras sa vina si el cu laptopul lui... poate... nah, am eu noroc ca imi merge pe laptopul meu <ii mergea si tovarasului>...
dupa o pauza sa mearga ca inainte o.0

Am I lucky? E si o explicatie... oare? :|

Edited by DungeonMaster, 07 September 2009 - 16:02.


#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Inseamna ca mufa nu e buna , nu se atinge mereu .

#13
DungeonMaster

DungeonMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2008

View Postlucifer76, on 7th September 2009, 17:42, said:

Inseamna ca mufa nu e buna , nu se atinge mereu .


o.0 That simple?
Nu stiu....parca nu imi vine sa cred :)) din toate alea 8...de 4 e nevoie. Culmea ca niciuna din alea sa nu se atinga bine.
Am mai facut mufe si inainte. :))

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si eu am injurat un cablu vreo 2 ore , pe pc mergea , pe laptop nu  :cursing: . M am uitat cu o lupa si am vazut ca era o ramasita de plastic la un contact , poate placa de la pc apasa mai tare pe contact si nu era afectata .

#15
almanah72

almanah72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2009
Va rog frumos, am si eu o problema. Nu stiu daca postez unde trebuie, dar chiar daca voi primi o urecheala va rog sa ma ajutati. De la furtuna de sambata noapte nu mai imi merge netul. Imi arata cable umpluged. Am presupus ca s-a ars placa de retea de pe placa de baza, dar am observat ca are un led aprins portocaliu. Studiind problema in cartea placii de baza am aflat ca becul portocaliu arata ca placa functioneaza la 1Gbps data rate, ori reteaua pe care activez este de 100Mbps. Se poate sa nu mearga din cauza asta? Daca da cum pot trece pe retea de 100? Sper ca intrebarea mea sa fi fost pusa la modul cat mai pertinent astfel incat sa primesc un raspuns asemanator.  Multumesc anticipat

LE am uitat s aprecizez ca placa este  un Gigabyte GA-M52S-S3P

Edited by almanah72, 11 September 2009 - 16:37.


#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,169
  • Înscris: 05.01.2006
O placa de retea pe pci (10/100mega)este 15-30 de lei. Iti sugerez ori sa imprumuti una ori sa cumperi tu una pentru a testa "pe bune" daca cu alta placa de retea mai ai probleme sau nu. Si daca nu este stricata placa de retea de pe placa de baza iti va prinde bine o placa de backup... Se poate sa fie si vreun aparat de la providerul tau de net, dar de obicei el isi protejeaza mai bine aparatele si de aceea tind sa cred ca e ceva de la tine...
Ai mai putea testa placa ta si facand o retea cu un alt calculator...
Alege ce varianta ti se pare mai convenabila/realizabila...

Bafta!

#17
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Asigura-te ca nu este o problema de autonegociere defectuoasa : CLick dreapta de My Network places -> Properties -> click dreapta pe placa de retea -> Properties -> Configure -> Advanced -> Link speed and duplex (sau o variatiune pe tema asta) -> si din Auto trece-o in 10Mbps/Half si verifica daca problema persista

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate