Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Imprejmuire proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua

Sper ca nu gresesc postand in aceasta sectiune. In caz ca nu are locul aici, rog un moderator sa-l mute.

Vin cu o solicitare de ajutor pentru o problema care ne mananca zilele.....
Stam intr-un cartier privat, nou construit in Oradea, blocuri DM+P+2+M, 12 apartamente/bloc, stil vila, terenul este proprietate privata.
Problema vine de la vecinii din casele existente. Blocul nostru este in spatele caselor, practic ar trebui sa existe un drum intre blocuri si case, dar, din cate am inteles primaria nu are fonduri pentru drum si oricum va fi dificil pentru ca proprietarii caselor s-au intins pe domeniul public, practic siau facut anexe gospodaresti, casa noua, garaje si la o casa chiar si o mica piscina tot pe domeniu public, practic pe viitorul drum. Bineinteles toate constructiile sunt fara autorizatie. Pana nu demult circulatia masinilor a fost efectuat langa bloc, pe terenul nostru + siau parcat masinile chiar langa bloc, pe sub balcoane. Constructorul a delimitat recent  proprietatea prin bordurare cu o bordura inalta de 25 cm, deci s-a rezolvat problema circulatiei si a parcarilor in sensul ca nu se mai poate parca mai aproape de 6 m de bloc. Circulatie se efectuaza pe o alta strada existenta, cu un mic ocolis. Se va amenaja un spatiu verde tot pe cheltuiala constructorului. Si aici vin problemele.
In proiectul initial NU este prevazut gard. Dar daca ne face spatiul verde, ar trebui sa-l protejam cumva. Mai ales contra gainilor care circula de voie pe tot terenul. Am auzit de la un arhitect ca am avea dreptul sa facem un gard de protectie impotriva animalelor de maxim 1 m inaltime si fara autorizatie de construire. Insa la primarie, verbal, ne-a fost comunicat ca nu avem voie nici macar un cm. fara autorizatie! Aici trebuie spus ca una dintre cei care sta la casa si ar fi deranjat de bordura si gard lucreaza la cadastru. De ce cred ca e important axest lucru? Pentru ca initial am cerut lamuriri telefonic de la primarie in privinta gardului si au zis ca se poate. Peste cateva zile, dupa inceperea lucrarilor la bordura si cateva certuri serioase cu locatarii caselor, inclusiv doamna care lucra la cadastru, am mers la primarie personal si atunci au zis deja ca nici macar cu inaltimea de 1cm nu se poate fara autorizatie de constructie. Deci o intorsatura de 180grade in cateva zile!
Au dreptate cei de la primarie? Sau este la latitudinea lor? Unde sunt reglementate aceste aspecte? Daca stiti un act normativ, ceva.........
Apropo, gard viu avem voie fara autorizatie? Pentru a planta pomi in jurul blocului este nevoie de ceva aprobari? Sunt restrictii in ceea ce priveste amplasarea pomilor pe teren privat?

Stiu ca m-am cam intins un pic, dar vroiam sa explic cat mai detaliat problema noastra......

Sper intr-un ajutor real si rapid avand in vedere ca "razboiul" cu vecinii este in toi........

Cu stima,
Ocsi

Edited by Ocsi, 18 August 2009 - 09:00.


#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Daca faceti un gard fara stalpi de beton nu aveti nevoie de autorizatie de constructie.

Referitor la caile de acces, ai iesire la drumul public?

#3
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Deci fara stalpi de beton nu trebuie autorizatie............
Eventual daca ai putea sa-mi dai ceva referinte legale, sa am ceva la mana pt. ca precis va iesi scandal cu cei de la case cand vom incepe cu gardul.
Cai de acces sunt, exista iesire la drum public existent atat de la blocuri, cat si de la case. Drumul "inexistent" de care vorbeam mai inainte ar fi trebuit sa fie un drum de legatura, practic o scurtatura intre 2 drumuri principale.
Gardul ar fi amplasat pe limita de proprietate dintre proprietate privata si proprietate publica.

Cu stima,
Ocsi

#4
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

 Ocsi, on 19th August 2009, 14:06, said:

Deci fara stalpi de beton nu trebuie autorizatie............
Eventual daca ai putea sa-mi dai ceva referinte legale, sa am ceva la mana pt. ca precis va iesi scandal cu cei de la case cand vom incepe cu gardul.
Cai de acces sunt, exista iesire la drum public existent atat de la blocuri, cat si de la case. Drumul "inexistent" de care vorbeam mai inainte ar fi trebuit sa fie un drum de legatura, practic o scurtatura intre 2 drumuri principale.
Gardul ar fi amplasat pe limita de proprietate dintre proprietate privata si proprietate publica.

Cu stima,
Ocsi
Conform Legii nr. 50/1991, cu toate modificarile si completarile ulteriore, orice imprejmuire se realizeaza numai dupa obtinerea Autorizatiei de Construire, ba mai mult chiar si imprejmuirile din gard viu la fel . De ce? Simplu, ideea este sa fie realizata legal, pt. a putea astfel fii sigur ca fiecare 'sta' pe propietatea sa (avize cadastru, receptionarea imprejmuirii la sfirsit cu o comisie, etc). Amenda 1000-100.000 lei.
Pentru copaci nu exista vreo reglementare restrictiva.
In alta ordine de ideii, constructiile invecinate realizate ilegal pe domeniul public al localitatii, reprezinta contraventie continua si se pedepsesc cu amenda de mai sus si masura complementara de demolare . Daca contravenientii nu-si demoleaza constructiile intermenul stabilit in procesul verbal de constatare, atunci primaria  o realizeaza pe cale administrativa pe cheltuiala vinovatilor. Numai o ordonanta prezidentiala poate stopa pt. o vreme demolarea administrativa.
Te indrum insa sa soliciti aceste lucruri la Inspectia de  Stat in Constructii, deoarece sint mult mai seriosi decit serviciul de disciplina in constructii, din Primaria Locala.

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Ocsi, on 19th August 2009, 14:06, said:

Deci fara stalpi de beton nu trebuie autorizatie............
Eventual daca ai putea sa-mi dai ceva referinte legale, sa am ceva la mana pt. ca precis va iesi scandal cu cei de la case cand vom incepe cu gardul.
Numai gardurile de caramida sai beton, cu fundatie, necesita autorizatie (am preluat si eu interpretarea legii de pe avocatnet, mai 2009.).

Vad o actualizare a legii '50 pe site-ul Ordinului Arhitectilor:
http://oarsbvl.files...uarie-20091.doc

Edited by clara_spiele, 19 August 2009 - 18:03.


#6
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc de raspunsuri.
Am facut o adresa catre primarie prin care solicitam o aprobare pentru un gard fara fundatie de 1 metru inaltime.
Pot fi 3 variante :
- ne raspund prin aprobarea cererii
- ne raspund prin respingerea cererii cu motivatia de obligativitate autorizatie de construire
- ne raspund cu mentiunea ca nu avem nevoie de aprobare
o sa va tin la curent

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
De ce sa faci adresa? Sa mai dati spaga unui neispravit? Imprejmuiesti proprietatea si punct.

#8
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 Ocsi, on 21st August 2009, 14:06, said:

Multumesc de raspunsuri.
Am facut o adresa catre primarie prin care solicitam o aprobare pentru un gard fara fundatie de 1 metru inaltime.
Pot fi 3 variante :
- ne raspund prin aprobarea cererii
- ne raspund prin respingerea cererii cu motivatia de obligativitate autorizatie de construire
- ne raspund cu mentiunea ca nu avem nevoie de aprobare
o sa va tin la curent


ce se mai aude cu cererea pentru gard fara fundatie adresata primariei ?
au raspuns ceva, sau colcaie in incompetenta ?

#9
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Citez din Codul Civil, art.585 :
"Tot proprietarul isi poate ingradi proprietatea..."
Autorizatiile de construire se emit doar pt. teren intravilan construibil.
Sa inteleg ca arabilul intravilan sau extravilanul nu se pot imprejmui ?!
Ar contravine Codului Civil...

#10
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Inca nu am primit raspuns desi au trecut 30 zile. Vom merge saptamana asta sa vedem ce se intampla............

#11
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 dincaemanoil, on 19th August 2009, 14:24, said:

Conform Legii nr. 50/1991, cu toate modificarile si completarile ulteriore, orice imprejmuire se realizeaza numai dupa obtinerea Autorizatiei de Construire, ba mai mult chiar si imprejmuirile din gard viu la fel . De ce? Simplu, ideea este sa fie realizata legal, pt. a putea astfel fii sigur ca fiecare 'sta' pe propietatea sa (avize cadastru, receptionarea imprejmuirii la sfirsit cu o comisie, etc). Amenda 1000-100.000 lei.
Pentru copaci nu exista vreo reglementare restrictiva.
In alta ordine de ideii, constructiile invecinate realizate ilegal pe domeniul public al localitatii, reprezinta contraventie continua si se pedepsesc cu amenda de mai sus si masura complementara de demolare . Daca contravenientii nu-si demoleaza constructiile intermenul stabilit in procesul verbal de constatare, atunci primaria  o realizeaza pe cale administrativa pe cheltuiala vinovatilor. Numai o ordonanta prezidentiala poate stopa pt. o vreme demolarea administrativa.
Te indrum insa sa soliciti aceste lucruri la Inspectia de  Stat in Constructii, deoarece sint mult mai seriosi decit serviciul de disciplina in constructii, din Primaria Locala.


hai ca pe asta nu o cred...
chiar si gardul viu ?

Vine ditai Inspectia de Stat in Constructii sa-mi dispuna sistarea lucrarilor la plantatia de gard viu ?
Si ce ma fac, daca din greseala, da o ploaie si mai creste un pic in inaltime ? Intru la penal...  :w00t:

#12
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Ocsi, on 4th October 2009, 18:58, said:

Inca nu am primit raspuns desi au trecut 30 zile. Vom merge saptamana asta sa vedem ce se intampla............
Parerea mea s-o imprejmuiesti odata! Nici o lege nu-ti interzice. Treaba ta daca preferi sa cheltuiesti bani prin procese de prisos.

#13
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
De cand gardul viu intra la categoria ''constructii''?????????? :lol:  :lol:

#14
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 bogdy68, on 5th October 2009, 17:49, said:

De cand gardul viu intra la categoria ''constructii''?????????? :lol:  :lol:


Exista, intr-adevar, mai multe referiri la imprejmuiri in Legea 50/1991, republicata si modificata, etc.
In sensul acestei legi, imprejmuirea se poate realiza inclusiv prin plantatii de orice fel. Scopul imprejmuirilor este evitarea intruziunilor...
Daca eu plantez in sir murul salbatic cu ghimpi, salcam sau catina, pe marginea proprietatii mele, se poate considera ca am realizat o imprejmuire.
Daca ma duc la Primarie sa-mi declar intentiile, ei ma intreaba din ce material vreau sa construiesc gardul. Cand le vorbesc ca vreau sa plantez murul salbatic cu ghimpi, i-am pus deja in dificultate. Fiecare lucrare de constructii poate fi autorizata doar in baza unui proiect PAC, realizat de un arhitect. Apoi cine va semna devizul acestei lucrari, care va fi costul autorizatiei de constructie ? Probabil un padurar ?! Este nevoie si de certificat de urbanism ?
Daca pui toate aceste intrebari functionarului unei primarii rurale si mai ai si pretentia sa primesti raspuns dupa 30 zile, ducandu-te mereu peste el si intrebandu-l de stadiul cererii tale, ai toate sansele sa-l bagi in spital, concedii medicale, iar in final isi va cere singur demisia... Pe el si pe consilierul juridic.
Apoi il dai in judecata si pe primar, caci puietul de mur salbatic cu ghimpi nu a fost plantat la timp.

Eu am, de fapt, urmatoarea problema :
Ma aflu la marginea unui drum care se largeste. Nu mi s-a spus asta cand am cumparat terenul.
Cica atunci era intravilan agricol, acum este construibil, ma rog.
Primarul vrea sa-mi ia vreo 4m din teren, pe o lungime de 40m.
Nu recurge la expropriere pentru cauza de utilitate publica. De fapt nu vrea sa ma despagubeasca.
Normal, nu-mi da autorizatie de construire pentru gard la limita proprietatii, ci retras cu 4m.
Vazand asta, caut solutii sa-i demonstrez ca exista modalitati legale de a folosi cu succes intregul teren, iar daca vrea intr-adevar sa-i cedez o parte, nu are decat sa ma exproprieze legal si sa ma despagubeasca.

Murul salbatic cu ghimpi a fost doar un exemplu...
Ce spuneti de anghinara ? E si planta medicinala, tepi la greu, etc

Oricum, eu i-am spus primarului : ai mare grija ! Raspunzi pt. decizia de a nu-mi da autorizatie de construire pt. gard.
Eu am livada, toti iepurii mi-au ros pomii, toate dihaniile sunt la mine in curte.
Daca nu-mi dai voie sa imprejmuiesc, voi face un gard din capcane pt. iepuri. O sa vina pe capul tau toate asociatiile de protectia animalelor plus proprietarii gainilor, gastelor, oilor, caprelor si vacilor care tranziteaza curtea mea. Ai dat de belea !

#15
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 clara_spiele, on 5th October 2009, 17:45, said:

Parerea mea s-o imprejmuiesti odata! Nici o lege nu-ti interzice. Treaba ta daca preferi sa cheltuiesti bani prin procese de prisos.


Chiar, ce se mai intampla cu autorizatia ?
Se emite sau nu ?

Eu mi-am comandat deja 200 fire de gard-viu, curios sa vad cine m-ar putea impiedica sa-l plantez la limita de proprietate.
Am facut intai niste teste : capra nu-l mananca, oaia nici atat, iar vaca doar se scarpina pe spinare.
Partea proasta este ca pierde frunzele toamna-iarna.
Insa cand infrunzeste din nou se pare ca-i fain de tot.

#16
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
http://oarsbvl.files...uarie-20091.doc
Repet, unde vezi tu necesitatea obtinerii autorizatiei de constructie pentru un gard obisnuit (fara beton)? Arata-mi mie litera din lege?
Te-am sfatuit pur si simplu s-o imprejmuiesti.
In alta ordine de idei, nu poate sa ia nici un milimetru din terenul tau fara expropriere pentru cauza de utilitate publica? Vrea sa largeasca drumul? Este necesar? Bun, atunci sa recurga la procedura exproprierii!

#17
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

 clara_spiele, on 16th October 2009, 16:33, said:

Repet, unde vezi tu necesitatea obtinerii autorizatiei de constructie pentru un gard obisnuit (fara beton)? Arata-mi mie litera din lege?

In alta ordine de idei, nu poate sa ia nici un milimetru din terenul tau fara expropriere pentru cauza de utilitate publica? Vrea sa largeasca drumul? Este necesar? Bun, atunci sa recurga la procedura exproprierii!


Art.3 lit d) + explicatia termenului "imprejmuiri" din anexa

La partea a doua subscriu fara rezerve...

#18
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Eu nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar pot sa spun ca am mai scris o data ca este necesara autorizatia de constructie pentru orice fel de imprejmuire si atunci mi-au sarit toti in cap. Poate n-am motivat eu parerea mea foarte exhaustiv atunci.
Ca idee de baza:
1) Dupa cum s-a scris mai sus exista acel art. 3, lit. d din Legea 50/1991. La acela multi spun ca se aplica numai la imprejmuiri urbane, ca si mobilierul urban, etc. OK.
2) Un pic mai jos, conform literei f) se solicita autorizatie pentru orice lucrari sau amenajari provizorii facute pentru amenajarea de santier. Pe acest considerent se emit de exemplu autorizatii de constructie pentru imprejmuirile de santier. Acestea fiind amenajari strict provizorii, cu atat mai mult o imprejmuire definitiva va necesita autorizatie, indiferent din ce material ar fi ea.
3) In ceea ce priveste materialul imprejmuirii, avem intr-adevar definitia din anexa 2, care include practic si gardurile vii (se vorbeste de "plantatii specifice").
4) Conform art. 11 din aceeasi lege, se stabilesc lucrarile care nu necesita autorizatie. Astfel se arata ca nu trebuie autorizatie pentru reparatia imprejmuirilor. Ridicarea unei imprejmuiri necesita deci autorizatie, nefiind mentionata la exceptii, acestea fiind la randul lor de stricta aplicare.
5) In Ordinul 1430/2005, art. 22, sunt enumerate lucrarile pt. care se poate depune documentatie tehnica simplificata in vederea obtinerii autorizatiei de constructie. La lit. d sunt iar mentionate imprejmuirile. Iata textul:
"B) anexe gospodărești ale locuințelor care alcătuiesc împreună cu aceasta o unitate funcțională distinctă: împrejmuiri și bucătării de vară; grajduri pentru animale mari; hambare, fânare, pătule; magazii, șoproane, garaje; spații pentru activități meșteșugărești, de prelucrare secundară a produselor agricole și silvice; fântâni individuale, WC-uri uscate sau cu tanc vidanjabil, fose vidanjabile; rezervoare de combustibil lichid și gazos;"
Tot de aici rezulta si faptul ca nu prea se poate cere autorizarea unei imprejmuiri definitive decat atunci cand aceasta este strans legata de o constructie. In cazul in care nu am o constructie pe teren sau planificata, nu se va putea solicita decat o autorizatie pentru imprejmuire de santier, deci provizorie.
In consecinta, eu as avea mare grija cand as sfatui pe cineva sa isi faca o imprejmuire fara autorizatie de constructie, pentru ca daca va avea parte de un control, se va alege in mod sigur cu o amenda substantiala.

Virgil, eu cred ca ce poti tu sa faci, daca tot iti pui plante, este sa le pui totusi mai retrase, nu la limita proprietatii, deci la vreo 1-2 m. Daca te trage cineva la raspundere, poti sa spui ca nu e gard, el nemarcand limita proprietatii. Poti sa zici ca le-ai pus pentru ca-ti plac plantele, sunt aspectuoase si miros frumos. :)
Nefiind la limita proprietatii, le va fi mai greu sa demonstreze contrariul. Pe de alta parte, nici nu le dai cei patru m, iti faci si gardul. Un risc de amenda si procese o sa ai oricum si asa.

Edited by Pitzifelnic, 20 October 2009 - 11:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate