Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#37
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postnarcisab1, on 8th June 2010, 00:08, said:

Buna tuturor
va rog sa imi spuneti, daca se poate, care ar fi un traseu ok pentru o familie cu 2 copii mici - am vazut ca sunt mai multe posibilitati - si cum e cu vaporasul si trenuletul? (cat costa, de unde se pot lua - inteleg ca si asta depinde de traseu). De asemenea, ma intereseaza sa ajung sa vad asa cascadele http://www.flickr.co...lano/131235734/

multumesc anticipat!

Narcisa
sigur o sa le vezi asa cascadele, deoarece este pe traseul pe care o sa il faci.
Daca mergi sa vizitezi si marea casacada ''Veliki slap''cascada de 78 de m . o sa trebuiasca sa urci sus poe munte sa te intorci la iesirea de unde ai plecat, asa ca o sa ai posibilitatea sa faci poze de acolo

Attached Files



#38
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Trenuletul si vaporasul sunt incluse in pretul intrarii.

#39
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
La intrarile in parc sunt niste harti mari si foarte clare cu obiectivele, reteaua de carari, traseele vaporaselor si traseul trenuletului. Pe pliantele ce se gasesc acolo iarasi se gasesc harti. Acum depinde de fiecare, ce vrea si cit reuseste sa faca (timp disponibil, virsta, perioada in care se merge, etc.). Organizatorii au trasat citeva trasee ce sunt si marcate pe harti, dar acelea sunt pur orientative. Pot fi ignorate din start si sa va faceti traseul vostru in functie de ritmul vostru de mers. Daca ajungeti in criza de timp, se poate iesi relativ usor din orice punct din parc si se ia trenuletul spre locul unde aveti masina.
Eu zic ca o parcurgere directa, pe directia Nord-Sud cu o trecere cu vaporasul si intoarcere cu trenuletul poate fi facuta de oricine.
Eu am vizitat parcul o data in iunie si o data in august. A fost o mare diferenta. In  iunie lejer, iar in august foarte multa lume, chiar se mergea in sir indian pe unele portiuni.

#40
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
ii dau perfecta dreptate lui biscatrix, In august se merge in sir indian pe marea majoritate a a portiunilor.
Pentru trasee aveti urmatorul link:
http://www.np-plitvi...e...1&Itemid=85
preturi pentru parc:
http://www.np-plitvi...e...0&Itemid=71

#41
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon sau un link pentru o cazare in Plitvice!Am gasit ceva pe net ,dar imi cere 20 de euro de adult si 15 de copil.Din ce am cititt pe forum,am inteles ca ar fi cam 10 euro de persoana.Daca a fost cineva acolo,e scump 20 de euro de persoana sau e acceptabil.Daca ma duc fara sa rezerv din tara,am sansa sa gasesc acolo ceva convenabil,tinand cont ca suntem 8 adulti si 4 copii.Multumesc.

#42
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postradurobertin, on 8th June 2010, 20:30, said:

Salut.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon sau un link pentru o cazare in Plitvice!Am gasit ceva pe net ,dar imi cere 20 de euro de adult si 15 de copil.Din ce am cititt pe forum,am inteles ca ar fi cam 10 euro de persoana.Daca a fost cineva acolo,e scump 20 de euro de persoana sau e acceptabil.Daca ma duc fara sa rezerv din tara,am sansa sa gasesc acolo ceva convenabil,tinand cont ca suntem 8 adulti si 4 copii.Multumesc.
gasiti la fata locului in maxim 30 min, si la pret mult mai bun.
recomandare., cauta mai departe de parc inspre Slunj (Rastoke).

#43
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postradurobertin, on 8th June 2010, 20:30, said:

Salut.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon sau un link pentru o cazare in Plitvice!Am gasit ceva pe net ,dar imi cere 20 de euro de adult si 15 de copil.Din ce am cititt pe forum,am inteles ca ar fi cam 10 euro de persoana.Daca a fost cineva acolo,e scump 20 de euro de persoana sau e acceptabil.Daca ma duc fara sa rezerv din tara,am sansa sa gasesc acolo ceva convenabil,tinand cont ca suntem 8 adulti si 4 copii.Multumesc.


nu-ti fa griji. gasesti la fata locului. Atita doar ca sa ajungi in ore rezonabile si nu noaptea dupa 10-11. Si ei se culca :-))

#44
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postradurobertin, on 8th June 2010, 20:30, said:

Salut.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon sau un link pentru o cazare in Plitvice!Am gasit ceva pe net ,dar imi cere 20 de euro de adult si 15 de copil.Din ce am cititt pe forum,am inteles ca ar fi cam 10 euro de persoana.Daca a fost cineva acolo,e scump 20 de euro de persoana sau e acceptabil.Daca ma duc fara sa rezerv din tara,am sansa sa gasesc acolo ceva convenabil,tinand cont ca suntem 8 adulti si 4 copii.Multumesc.


Depinde in ce perioada mergi si ce conditii se ofera. Nu e un pret batut in cuie. In lunile iulie si august preturile cresc la cazari! Cel mai bine mergi si vezi la fata locului ce oferte ai.

#45
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
si eu mi-am luat de pe net cu 28 euro camera.nu am platit nimic avand doar ca m-am inteles cu proprietarul pe net.

#46
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Va multumesc la toti pentru sfaturi.M-am hotarit,o sa cautam la fata locului.Daca puteti sa-mi spuneti si mie cateva localitati,cu cazari mai multe,tinand cont ca voi veni dinspre Split.O sa stam 7 zile la trogir,dupa care vom pleca la Plitvice ,pe la 7-8 dimineata,si am vrea sa gasim o cazare repede dupa care sa vizitam parcul,si a doua zi plecam spre tara!Va multumesc

#47
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postradurobertin, on 11th June 2010, 10:13, said:

Va multumesc la toti pentru sfaturi.M-am hotarit,o sa cautam la fata locului.Daca puteti sa-mi spuneti si mie cateva localitati,cu cazari mai multe,tinand cont ca voi veni dinspre Split.O sa stam 7 zile la trogir,dupa care vom pleca la Plitvice ,pe la 7-8 dimineata,si am vrea sa gasim o cazare repede dupa care sa vizitam parcul,si a doua zi plecam spre tara!Va multumesc
Dupa cite am vazut eu, marea majoritatea a pensiunilor sunt la nord de parc. Tu vii dinspre sud, deci sa nu te agiti in caz ca ai ajuns deja la parc si nu ai gasit cazare.  Treci de el si de acolo vei gasi plin de semne pentru pensiuni pe distante de kilometri buni. Unde iti place, opresti si intrebi.

#48
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbiscatrix, on 11th June 2010, 11:26, said:

Dupa cite am vazut eu, marea majoritatea a pensiunilor sunt la nord de parc. Tu vii dinspre sud, deci sa nu te agiti in caz ca ai ajuns deja la parc si nu ai gasit cazare.  Treci de el si de acolo vei gasi plin de semne pentru pensiuni pe distante de kilometri buni. Unde iti place, opresti si intrebi.


corect!!!

#49
Miha08

Miha08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2009
Incearca pe www.uniline.ro, e un site specializat pe Croatia, daca vrei sa-ti faci rezervarea deacasa, noi am gasit cazare aproape de Plitvice in satul Korenica la fata locului insa am fost cu prietenii, copii au ramas la bunici.
Aici am fost: http://www.evadeaza....tro-marina.html
Am undeva si un numar de telefon si o adresa, era cazare privata.


View Postradurobertin, on 8th June 2010, 19:30, said:

Salut.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un numar de telefon sau un link pentru o cazare in Plitvice!Am gasit ceva pe net ,dar imi cere 20 de euro de adult si 15 de copil.Din ce am cititt pe forum,am inteles ca ar fi cam 10 euro de persoana.Daca a fost cineva acolo,e scump 20 de euro de persoana sau e acceptabil.Daca ma duc fara sa rezerv din tara,am sansa sa gasesc acolo ceva convenabil,tinand cont ca suntem 8 adulti si 4 copii.Multumesc.


#50
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
In primul an, eu am ajuns pe la 11 noaptea, venind dinspre nord, pensiunile erau sute cred, am intrebat in primul loc unde am vazut lumina si lume afara, iar aia au sunat vecinii care aveau cazare libera. pretul e standard, vreo 15 euro de pers (100kune), daca mai tragi ceva la negociere e ok,La  toate au bucatarie terasa si alte facilitati.

Am fost doi ani la rand si tot ma ofticam ca nu-mi verifica nimeni biletul de 15 euro, nici la trocariciul ala de-i zice tren, nici la vaporas (aici am prins cozi imense la portul ala indepartat, mai sunt doua fata-in fata).... Si doar primisem sfaturi si de la altii sa nu sparg banii pe bilet...

Inclusiv pe bilet aveti harta parcului ( e drept ca mica), dar pliante si hartile cu trasee gasiti la ambele intrari 10-20 ron.

Culmea e ca in ambii ani, n-am mai nimerit din prima masina unde o lasasem printre puzderia de alei si masini de prin padure. In primul an am cautat-o vreo juma de ora despartiti pe echipe... :rolleyes:

Printre cele mai faine chestii: ti-e dat sa auzi toate limbile pamantului, exclamatii de uimire, de multe ori auzi romaneste si atunci taci sa auzi ce vorbesc aia, sunt convins ca si alti romani ascultau ce vorbeam noi...

aaa...sa va luati niste paine cu voi si sa filmati hartuiala la mancare intre pesti si intre rate si pesti

#51
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Am o intrebare ,este nevoie de mai multe zile pentru a vizita intregul parc?

#52
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Postulitia, on 26th June 2010, 23:23, said:

Am o intrebare ,este nevoie de mai multe zile pentru a vizita intregul parc?

o zi plina ( intre 2 nopti cazare in zona ) eu zic ca e suficient sa vizitezi parcul pe cel mai lung traseu .
ia-ti bilet . si eu am fost de 2 ori si de fiecare data ni le-au verificat . ca sa nu mai dezbatem si alt aspect ...

#53
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postdariuscha, on 27th June 2010, 08:18, said:

o zi plina ( intre 2 nopti cazare in zona ) eu zic ca e suficient sa vizitezi parcul pe cel mai lung traseu .
ia-ti bilet . si eu am fost de 2 ori si de fiecare data ni le-au verificat . ca sa nu mai dezbatem si alt aspect ...


Multumesc....sigur ca voi lua bilet,nici n-aveam de gand sa fac altfel....

#54
alexxxh86

alexxxh86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2008
duminica in 4 iulie am vizitat si eu parcul. cazare am luat in localitatea Jezerce la 5km de intrarea II. am platit pentru cazare 12E/pers in camera dubla. micul dejun costa 5E/pers si e foarte consistent. recomand cu caldura pensiunea unde am stat(nr. 77 loc. Jezerce) deoarece are conditii bune, personal foarte amabil, aproape de intrarea in parc si pret bun. referitor la parc noi am urmat traseul recomandat de gazda noastra: intrarea II -> trenulet de la st2 la st4 -> coborat pe poteci pana la p2 -> de la p2 la p3 cu vaporasul -> la cascada de 78m -> st1 si de aici tot cu trenuletul pana la st2 si apoi iesirea. la iesire am vazut ca era chiar traseul H. noi l-am parcurs in 6h cu tot cu drumul pana la masina. recomand acest traseu pentru ca se viziteaza tot parcul, nu este foare dificil deoarece la deal (st2->st4) urcati cu trenuletul si daca nu este aglomerat va incadrati in 6h.

sa va cumparati apa din timp si ceva de rontait. noi la intrarea in parc am dat 27kn pe o sticla de 1.5l de apa. la p3 puteti sa umpleti sticla cu apa de la un robinet cu apa potabila.

daca aveti intrebari va pot ajuta cu ce stiu.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate