Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Expeditie In Munti Bucegi !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
sa nu mai deschid inca un topic:Stiti cumva traseul dinspre Brasov spre Babele cu masina,pe unde se urca?

#38
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Cu masina eu stiu ca se ajunge numai dinspre Sinaia sau Moroieni.

#39
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postike_dubaku, on 10th September 2009, 12:47, said:

sa nu mai deschid inca un topic:Stiti cumva traseul dinspre Brasov spre Babele cu masina,pe unde se urca?

Cum zice <abancor>, numai dinspre sud. De la Brasov la Sinaia, faci dreapta pe langa stadion pe drumul de Targoviste, apoi Cuibul cu dor, Dichiu, Piatra Arsa si Babele.

Citez: Ne ducem la barul de la telecabina, ne luam un suc. Ma duc la barman si-l intreb: ?Auziti, ce drumuri de mers cu masina sunt in jos??. ?Doua, zice: unul pe Moroieni si altul pe Cuibul Dorului. Da? sa n-o luati pe Cuibul Dorului ca e aproape rupt, n-aveti cum sa treceti??

Pentru o descriere a drumului:

http://dragos.roua.r...yron-la-babele/



E MUSAI CU MASINA ?

Edited by o_dor, 10 September 2009 - 17:05.


#40
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

View Posto_dor, on 10th September 2009, 17:58, said:

Cum zice <abancor>, numai dinspre sud. De la Brasov la Sinaia, faci dreapta pe langa stadion pe drumul de Targoviste, apoi Cuibul cu dor, Dichiu, Piatra Arsa si Babele.

Citez: Ne ducem la barul de la telecabina, ne luam un suc. Ma duc la barman si-l intreb: ?Auziti, ce drumuri de mers cu masina sunt in jos??. ?Doua, zice: unul pe Moroieni si altul pe Cuibul Dorului. Da? sa n-o luati pe Cuibul Dorului ca e aproape rupt, n-aveti cum sa treceti??

Pentru o descriere a drumului:

http://dragos.roua.r...yron-la-babele/



E MUSAI CU MASINA ?

Ar fi frumos cu masina.Ma gandesc ca Tucsonul ar rezista cu 4 persoane, si oricum ma duc ptr poze.

#41
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Suficient offtopic.

#42
pontilius

pontilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2009
eu unul am spus de la bun inceput k nu pot merge si k sunt atras de subiect
chiar k e misto poza co vf omu si norul noaptea

#43
raol

raol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2009
Fenomenul, destul de ciudat, s-a petrecut în apropiere de apusul soarelui și a fost surprins în imagini de câțiva turiști aflați la munte. În fotografii se vede foarte clar cum razele de lumină copiază pe cer peisajul de pe Caraiman.


Ce parere aveti !?!

Attached Files



#44
raol

raol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.08.2009
Aveti si Video aici ''amator''

http://www.mediafax....i-video-4883643

#45
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
umbra.
am mai vazut creste dublate asa, prin fagarasi, dimineata, dupa ploaie

#46
qqareb

qqareb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2009

View PostGreuceanu, on 10th September 2009, 18:20, said:

Suficient offtopic.
se pare ca nu sti sa te adaptezi: crocodili nu exista in raurile Romaniei. ori esti defazat ori nu esti intreg la minte. oricum, esti un filfizon

#47
qqareb

qqareb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2009

View Postlaurus, on 9th September 2009, 00:37, said:

Salut oameni buni!

Am venit din mega expeditie ( am fost singur, atat de multi au venit cu mine :)))))))  )  :thumbup:
Sa incepem: vremea sa schimbat brusc, adica vineri a fost frumos, la  fel sambata pana la ora 15 , apoi a venit o furtuna, cu fulgere, grindina si ploaie. Asta ce am apucat eu sa vad pe munte ca la ora 17 deja eram in Busteni. In seara de vineri a fost superb, luna plina, vantul te lua pe sus :), dar ce mi-a placut a fost ca pe o raza de cateva sute de metri de sfinx era cerul liber de nori, de parca o forta invizibila ii tinea deoparte,  :confuzzled: oare de ce nu tinea si vantul? ... hmmm...  :confuzzled:  Acumulatorii la aparatul de fotografiat sau terminat in toiul noptii, dar am apucat sa fac cateva poze frumoase. Referitor la pestera de pe piciorul babei ea este surpata si dupa doar 20 si ceva de metri nu mai poti inainta, de avent nu am ce sa spun ca doar l-am privit de la gura lui. Distanta in linie dreapta de la pestera la avent e de 30 metri. Apoi am cartografiat cu GPS-ul toate "pietrele" de pe Babele, dar imi iese ceva gresit, la sfinx imi arata in fata capului mare 2230m altitudine plus stiu ca are 8 m inaltime sfinxul => 2238 m Punctul maxim, pe cand pe toate site-urile gasesc ca sfinxul e la 2216 m , acum nu stiu care greseste aparatul meu sau masuratoarea celui care a cartat prima data? Poate e cineva care ma lamureste si pe mine.
Urmeaza sa analizez datele obtinute pe teren si sa trag niste concluzii, pentru moment stiu doar ca ele sunt plasate in locurile de unde se vad cel mai bine toate sculpturile a celelalte pietre din jur. A si un lucru foarte interesant acel om mic ce e vizibil 200 si ceva de grade priveste perfect spre vf Omu , unde stim ca e o alta sculptura erodata de timp.

PS: daca stie cineva cu ce programe pot face sfinxul 3d din poze, va rog sa-mi spuneti. Multumesc!

Acum va las sa contemplati niste poze:

Cum? Nici celebrul RAOL nu te-a insotit? a ... ce romani are tara asta, dom le, ce romani ...

Edited by qqareb, 12 September 2009 - 20:06.


#48
qqareb

qqareb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdricsulescu, on 12th September 2009, 14:28, said:

umbra.
am mai vazut creste dublate asa, prin fagarasi, dimineata, dupa ploaie

Uite-l si pe asta: scrie Fagarasi. Incompetenta da pe afara. Uraaa ... Avem viitor cu ce sa perpetuam specia asta penibila.

REGRETE ETERNE!!!

#49
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
qqareb, pauza de meditatie asupra notiunii de limbaj civilizat.

#50
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
iar nu si-a luat qqareb tratamentul...

#51
banescu

banescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2005
ati fost in bucegi?nu ati spus cum a fost....

salut! ati fost in bucegi? nu ati scris nimic despre expeditie...

#52
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
vezi mai sus ca se povesteste ce si cum

#53
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Am citit si eu tot topicul. Oamenii nu au venit fiindca au avut intuitia sa-si dea seama ca se strica timpul. In alt an, si dupa o perioada ploioasa. Cam 15 iulie-1 septembrie. Sau chiar mai devreme, dar dupa ploi. Nu la sf unei perioade frumoase.
Succes in anii viitori.

#54
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
nimic nou?
Nu s-a mai aflat nimic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate