Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Infectie, "masea umflata"

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Am o problema la una dintre masele. Acum 3 zile simteam ca sunt inflamate gingiile, si am inceput sa iau ampicilina, sa cedeze inflamatia...dar dimpotriva, tot creste de 3 zile incoace :(
Sa iau alt antibiotic? Nu stiu ce sa fac, caci nu vad nici un progres de la ampicilina  :mellow:

Mentionez ca am avut aceeasi problema la aceeasi masea inca o data anul acesta, si inca o data acum doi ani.
Ce tratament ma sfatuiti, sau ce sa-i aplic sa cedeze inflamatia?

#2
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
mergi la stomatolog sa-ti dreneze dintele respectiv. si eventual ia amoxacilina

#3
bogdan_extazy

bogdan_extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.06.2008
Subscriu !

#4
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Multumesc de raspunsuri.

Pai eu stiam ca intai trebuie sa cedeze inflamatia, abia apoi pot sa merg sa-mi lucreze dentistul.

Nu are nimic daca intrerup acum tratamentul cu ampicilina si continui direct cu amoxacilina?

#5
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
trebuie sa astepti sa cedeze inflamatia daca vrei sa ti-o extraga. daca vrei s-o salvezi du-te la detist si nu mai astepta inca un an ca sa ceri sfaturi din nou.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci: oricine mai recomandă antibiotice aiurea și după urechea lor de specialiști pe aria asta va fi sancționat!

Așa!
Nu mai lua niciun antibiotic de capul tău, nu rezolvi nimic, faci mult mai mult rău! Mergi la medic și el va ști ce plan de tratament să urmeze!

 alin179, on 29th July 2009, 20:42, said:

amoxacilina
Ce-i ăla?????

 bogdan_extazy, on 29th July 2009, 20:51, said:

Subscriu !
Tu la ce mai subscrii?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
Subscriu ! :)

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pune spray (deodorant) :lol: serios, tu cu gura plina de puroi ceri sfaturi pe forum? daca ti-e frica de dentist, cauta o dentista dragutza

#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cata nebunie! Adica stai doi-trei ani cu probleme la aceeasi masea si nu te duci la doctor? Stiu ca suna aiurea si cumva a babetisme si a cicaleala ce zic eu acum dar pur si simplu nu ma pot abtine. Oare de ce e la noi sictirul asta fata de dinti? Oameni buni, sunt parte din corpul nostru. Cu ei mancati. Chiar asa de usor va lipsiti de ei ca sa ajungeti cat mai repede sa purtati proteze? Cum ar fi sa-ti tai cate un deget la fel de usor precum isi extrag unii maselele? Eu nu stiu cum sa fac sa mi-i pastrez pe ai mei cat mai mult timp, ma apuca groaza numai cand vad o proteza, nu mai zic cand ma gandesc ca la un moment dat poate o voi purta si eu. Multe mentalitati paguboase la noi, din pacate. Si asta cu antibioticul luat ca bomboanele e una dintre ele.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Asta cu o amărâtă de măsea nu-i nimic... însă problema cea mai mare e cu persoanele care-și neglijează anumite leziuni din cavitatea bucală și se prezintă la doctor în ultima fază T3-T4 cu tumori maligne... asta e strigător la cer!

#11
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
lasa inflamatia asa cum e și du-te la dentist sa ți-o dreneze. Dupa care urmezi un tratament medicamentos (iti spune dentistu ce sa iei). Dupa o sapt de tratament medicamentos (cam atat dureaza pana se dezumflă) o sa te pună dentistu sa faci o radiografie. In functie de ce vede acolo o sa faci operatie sa-ti salvezi dintele sau scapi fara operatie.

mai multe: http://www.sfatulmed...esul-dentar_395

PS: Cum a spus si ripper: du-te la dentist mai repede sa nu se ajunga la ceva mult mai grav (deja sunt 2 ani de cand ai probleme cu acel dinte dupa cum ai spus).

Edited by Radu_TGW, 29 July 2009 - 21:23.


#12
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008

 diorama, on 29th July 2009, 22:15, said:

Cata nebunie! Adica stai doi-trei ani cu probleme la aceeasi masea si nu te duci la doctor? Stiu ca suna aiurea si cumva a babetisme si a cicaleala ce zic eu acum dar pur si simplu nu ma pot abtine. Oare de ce e la noi sictirul asta fata de dinti? Oameni buni, sunt parte din corpul nostru. Cu ei mancati. Chiar asa de usor va lipsiti de ei ca sa ajungeti cat mai repede sa purtati proteze? Cum ar fi sa-ti tai cate un deget la fel de usor precum isi extrag unii maselele? Eu nu stiu cum sa fac sa mi-i pastrez pe ai mei cat mai mult timp, ma apuca groaza numai cand vad o proteza, nu mai zic cand ma gandesc ca la un moment dat poate o voi purta si eu. Multe mentalitati paguboase la noi, din pacate. Si asta cu antibioticul luat ca bomboanele e una dintre ele.

Am fost la doctor ...  inca de anul trecut, cand am mai avut problema. Si cu ocazia aia, am mers timp de vreo 2 luni, o data pe saptamana, sa rezolv cat mai multe.
Mi-a tratat mai multe probleme, printre care si maseaua aceasta, care era cariata. Mi-a facut el ce mi-a facut, mi-a pus pansament, apoi plomba ... dar tot aveam probleme cu ea, mai ales la variatii de temperatura. Adica daca mancam ceva foarte rece ma "stresa" putzin maseaua. Cu timpul a trecut, dar vad ca de problema cu inflamatul n-am scapat.

App de ce zici tu, recunosc ca la inceput aveam un fel de fobie fata de dentist, dar dupa 2 sedinte deja mergeam ca la scoala...acum nu mai e problema, doar ca se pare ca n-am tratat cu destula seriozitate inflamatiile  :mellow:

 Radu_TGW, on 29th July 2009, 22:19, said:

lasa inflamatia asa cum e și du-te la dentist sa ți-o dreneze. Dupa care urmezi un tratament medicamentos (iti spune dentistu ce sa iei). Dupa o sapt de tratament medicamentos (cam atat dureaza pana se dezumflă) o sa te pună dentistu sa faci o radiografie. In functie de ce vede acolo o sa faci operatie sa-ti salvezi dintele sau scapi fara operatie.

mai multe: http://www.sfatulmed...esul-dentar_395

PS: Cum a spus si ripper: du-te la dentist mai repede sa nu se ajunga la ceva mult mai grav (deja sunt 2 ani de cand ai probleme cu acel dinte dupa cum ai spus).

Ms de link.
Bine ca nu e asa grav din toate simptomele care le vad acolo  :huh:
Doar - durere pulsatila, in special in timpul masticatiei (mestecarii) sau la atingerea dintelui
   si   - tumefierea in orice zona a gurii, a fetei, a partii de sus sau de jos a obrazului sau a gatului      ... le observ in cazul meu

#13
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
Dentistu' nu cred că plomba de nebun și trata acel dinte ca pe unul cu o simplă carie dacă îi spuneai că te-ai și umflat la ea ...
Trebuie să faci o radiografie neapărat.

#14
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
E adevarat ca nu i-am mentionat ca m-am si umflat la ea ... avand in vedere ca atunci imi cedase inflamatia, si nu i-am dat mare importanta.

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 diorama, on 29th July 2009, 22:15, said:

Cata nebunie! Adica stai doi-trei ani cu probleme la aceeasi masea si nu te duci la doctor?
Afla ca sunt multi asa. Am din astia chiar in familie. Apeleaza la mine doar la 3 noaptea, cand se urca pe pereti si trebuie sa-i tarasc la cabinet pt rezolvarea urgentei. Atat !


 ripper, on 29th July 2009, 22:17, said:

însă problema cea mai mare e cu persoanele care-și neglijează anumite leziuni din cavitatea bucală și se prezintă la doctor în ultima fază T3-T4 cu tumori maligne... asta e strigător la cer!
Si asa aflam ce a mai vazut ripper in ultima vreme la chirurgie.

#16
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In ultima vreme am auzit multe povesti horror pentru ca am o prietena studenta in anul 5 la stoma care face practica la urgenta. E ingrozita de usurinta cu care vin oamenii si zic "dar vreau extractie!!!". Adica un fel de "scapati-ma odata definitiv de chestiile alea tari din gura care au potential mare la durere".

Edited by diorama, 30 July 2009 - 12:59.


#17
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Am fost la medic, mi-a dat o serie de vreo 3 pastile diferite ... si mi-a facut un canal in masea, cica sa iasa puroiul, dar tot incerc sa scot si nu iese nimic :| . In asta a constat drenajul? sau e altceva mai hardcore? :D

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
dap. in asta consta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate