Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Xtreamer - Media player HD

- - - - -
  • Please log in to reply
1015 replies to this topic

#1
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
MtzEdit: desi pe site scrie: Ieșire video 1080p HDMI 1.3a cu audio PassThrough pentru DTS-HD MA, DTS-HD HR, Dolby True HD, Dolby Digital Plus >> este total FALS.

http://www.xtreamer.net/

cred ca isi merita propriul topic acest NMT player

as vrea sa stiu daca l-a comandat cineva si sa spuna cateva impresii si rezultate la teste

deasemeni daca a mai platit ceva in plus fata de cei 119 euroi ?

ps.
sunt posesor de wdtv hd media player insa pot sa spun ca sunt cam dezamagit de el ... motive sunt destule .. nu este cazul sa le enumar aici

pps. a aparut primul update de firmware Xtreamer_ver101.xtr (117 MB) http://gator884.host...amer_ver101.xtr


Added Features :
Setup
=========
1. Added multi languages - The new Firmware will now fully support OSD GUI and Subtitles in these languages. (Total of 22 languages will now be supported)
Romanian, Arabic, Hebrew, Czech, Russian, Portuguese, Magyar (Hungrian), Polish, Swedish, Danish, Slovenian, Thai, Finnish, Dutch, Chinese, Korean, Italian, Espaniol,
Deutsch, French, English (default)

2. Added 1080P 24HZ Support.
GOTO Setup ==> AV ==> last menu ( 1080P 24HZ, Default : OFF )
3. Added option to turn off fan.

Photo
=========
1. Add date on Phote information.
2. Fix bug for Display Photo file name on shuffle.
Music
==========
1. Fix bug of RED and GREEN button behavior on playback music
2. Change Jukebox UI
3. Support to diaplay UTF16 ID3 Tag
User Interface
============
1. Add button on format Window and Confirm Window


thx

Edited by Mtz, 20 March 2010 - 01:27.


#2
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Bine bine... tu treci de la WD care este un mic jaf la asta care pare super. Am un amic care are asa ceva. Eu raman inca la Popcorn care este mult mai larg in aplicatii (inca), iar acum astept s avad ce or sa mai scoata

pare bun si in general mnu btrebuie sa mai platesti nimic in afara de cele 5 milioane

#3
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Eu am comandat o dracie de asta. Conform TNT este inca la HUB-ul lor din Liege, deci cela mai devreme maine va fi la mine, cel mai sigur luni marti.

O sa-i fac atunci un mic review, eu l-am luat mai mult pt muzica, poze si ceva web-radio (care va fi in fw urmator), filme mai rarut. In ceea ce priveste pozele, se pare ca se misca ff bine, fara lag vizibil. Asta a fost motivul pt care nu mi-a placut popcornul (mie si asta mi se pare ff lent, nu vreau sa ma gandesc la WD cum este), nu am rabdare 3-4 secunde sa incarce o poza de 1200x800, xtreamerul se pare ca le incarca instant, chiar si pe cele de dimensiuni mari.

Oricum nu ma astept la mare lucru de la cutie.....

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Astazi a venit. Inafara de 119 eur la cursul VISA (509 lei mai exact) nu a trebuit sa mai platesc nimic (desi era cat pe ce, au fost destule abureli atat din partea TNT cat si xtreamer).

Avand in vedere ca sunt inca la munca nu am reusit sa ii testez perfomantele dar dpdv al constructiei nu prea am ce sa ii reprosez. Este bine finisat (negru lucios, se potriveste perfect cu restul sculelor) si vine cu alimentator, un cablu mini-USB - USB, cablu AV, fara cablu HDMI.

Este mai mic decat te-ai astepta si spre deosebire de PCH&co nu arata a cutie ieftina de HDD.

In weekend sper sa ii pot face un mini-review.

#5
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005
@hellrider
Unde l-ai comandat?As dori si eu o jucarie din aceasta.L-a pretul acesta pare o afacere buna.

#6
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
se face comanda doar pe site-ul lor

    http://shop.xtreamer.net/

hellrider felicitari pt achizitie si asteptam un review de la tine

#7
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005
@aoprea
Multumesc ptr promptitudine.
Mai am citeva intrebari.Se poate plati cu VISA ELECTRON?Il pot primi acasa?Nu am mai comandat online in afara tarii.

#8
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
depinde ... vorbeste la banca la care ai cardul si intreaba daca acel card poate fi folosit la tranzactii paypal ... apoi
intra pe www.paypal.com si fa un cont personal ... apoi poti sa platesti

helrider ... citind azi forumul xtreamer am vazut ca ai ceva probleme cu aparatul ... (tu esti acela ?)
ce s-a intamplat ? ai incercat emergency procedure ?

#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pai s-a intamplat ca totul mergea perfect, facusem update la FW 1.0.1., refaceam setarile, am dat drumul la un film, am oprit, am vrut sa vad ce optiuni am la UPnP si brusc ecranul s-a facut negru.

Din pacate procedura de recuperare de urgenta nu functioneaza, am incercat toate posibilitatile cu fw pe stick, pe hdd extern alimentat pe hdd intern...........nimic

Am initiat de dimineata prcedura de returnare...sa vedem.

#10
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Stie cineva cum este calitatea imaginii la Xtreamer comparativ cu WDTV, Popcorn(avand in vedere ca are chipset diferit), pe acelasi video sample?Asta as vrea sa vad .Un test comparativ.

Edited by midelic, 16 July 2009 - 10:24.


#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Urata treaba cu defectarea, de asta este bine sa existe o reprezentanta locala a producatorului.
Pentru a evalua calitatea video este necesar un material special benchmark nu cu nu stiu ce film sau nu stiu ce scena.
Trebuie ceva de genul discurilor HQV , problema este cum poti evalua folosind materiale compresate HD sau SD care pot fi alterate din editare/convertire si nu mai corespund scopului initial.
Discurile originale sunt realizate si editate special pentru a evidentia performanta la diverse procesari la redare, orice modificare duce la pierderea scopului.

#12
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Din ce am vazut aseara, ochiometric, calitatea imaginii la Max Payne 1080p era mult peste ce scoate placa mea nVidia in mod dxva. Dar se stie ca pt material video nVidia sunt cele mai proaste din curtea scolii :thumbdown: .
In schimb upscalingul la material SD este sub Pioneer DV-410....mult sub.

M-a uitmit redarea audio insa....si la asta am pretentia ca ma pricep mai bine decat la video :naughty: . Ca transport pt flacuri este excelent dar am incercat doar cu DAC extern pe optic. Desi cutia este echipata cu un DAC Cirrus Logic, imi este greu sa cred ca ar putea fi decenta pe stereo analog (un user pe forumul lor a testat comparativ cu dacul dintr-un receiver Marantz si a fost dezamagit).

Am mai sapat in problema mea cu cutia si tind sa cred ca este vorba de o problema de incarcare a OS-ului (bazat pe Venus Linux). Din pacate la bootare incepe sa incarce OS-ul si se agata, as prefera sa nu incarce nimic pt a putea convinge cutia sa booteze de pe HDD sau de pe stick cu FW de urgenta.

Sper totusi sa functioneze procedura de inlocuire...conform ultimelor reguli postate la ei, daca se aproba returul, ei trimit o cutie nou si cand vine curierul i-o predai pe cea stricata. Ei zic ca dureaza maxim 15 zile lucratoare.


Avand in vedere experienta mea de mai sus.....in momentul asta nu pot decat sa recomand ca cei interesati sa mai astepte macar o luna....

#13
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004
[quote name='hellrider' date='15th July 2009, 16:01' post='6783040']
Astazi a venit. Inafara de 119 eur la cursul VISA (509 lei mai exact) nu a trebuit sa mai platesc nimic (desi era cat pe ce, au fost destule abureli atat din partea TNT cat si xtreamer).

Avand in vedere ca am si eu o comanda in pending pt o dracie din asta m-ar interesa sa stiu cam ce probleme ai avut cu cei de la TNT ca sa stiu la ce sa ma astept. Ti-au mai cerut ceva bani in plus? Cat si cum ai procedat?


@ITD69: se poate plati cu Visa Electron fara probleme.

#14
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postmihaim80, on 16th July 2009, 14:56, said:

Avand in vedere ca am si eu o comanda in pending pt o dracie din asta m-ar interesa sa stiu cam ce probleme ai avut cu cei de la TNT ca sa stiu la ce sa ma astept. Ti-au mai cerut ceva bani in plus? Cat si cum ai procedat?

Nu au mai cerut nimic in plus, pana la urma au rezolvat cei de la xtreamer cu TNT-ul, nu stiu cum si ce  au facut dar a fost ok.

Se pare ca din cauza problemelor pe care le-au avut cu TNT, vor folosi UPS-ul.

oricum foarte prompti si seriosi oamenii, au incercat pe sistemul lor de support online sa ma ajute pas cu pas dar nu am reusit nimic....deocamdata. Au zis ca mai sunt ceva metode de resuscitare ale cutiei pe care mi le vor prezenta cand le vor testa si ei....daca tot nu merge imi vor trimite o noua cutie la schimb. Chiar au tinut sa ma asigure de mai multe ori ca nu voi ramane fara produs si, pentru ca au fost probleme, imi acorda 10 eur in contul de pe situl lor pt cumparaturi ulterioare (ca sa cumpar ce? dar asta e alta problema)
Foarte  amabili si extrem de saritori, iar oamenii de la suport chiar stiu despre ce este vorba, nu doar niste maimute cu raspunsuri standard ......se pare ca chiar se chinuie sa faca ceva mai mult decat sa vanda un produs si gata......la Seoul era ora 9 seara si tipa de la support ma tot intreba daca ma mai poate ajuta cu ceva....

#15
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004

View Posthellrider, on 16th July 2009, 15:22, said:

Nu au mai cerut nimic in plus, pana la urma au rezolvat cei de la xtreamer cu TNT-ul, nu stiu cum si ce  au facut dar a fost ok.

Se pare ca din cauza problemelor pe care le-au avut cu TNT, vor folosi UPS-ul.

oricum foarte prompti si seriosi oamenii, au incercat pe sistemul lor de support online sa ma ajute pas cu pas dar nu am reusit nimic....deocamdata. Au zis ca mai sunt ceva metode de resuscitare ale cutiei pe care mi le vor prezenta cand le vor testa si ei....daca tot nu merge imi vor trimite o noua cutie la schimb. Chiar au tinut sa ma asigure de mai multe ori ca nu voi ramane fara produs si, pentru ca au fost probleme, imi acorda 10 eur in contul de pe situl lor pt cumparaturi ulterioare (ca sa cumpar ce? dar asta e alta problema)
Foarte  amabili si extrem de saritori, iar oamenii de la suport chiar stiu despre ce este vorba, nu doar niste maimute cu raspunsuri standard ......se pare ca chiar se chinuie sa faca ceva mai mult decat sa vanda un produs si gata......la Seoul era ora 9 seara si tipa de la support ma tot intreba daca ma mai poate ajuta cu ceva....


Multumesc pt raspuns. Am citit pe forum ca mai multe persoane au avut prob cu TNT-ul si eram curios sa vad ce ma asteapta si pe mine tinand cont ca am privilegiul sa traiesc in aceasta minunata tara :) Pacat ca ai avut "norocul" asta, dar se pare ca problema se va rezolva. Oamenii chiar par saritori si dornici sa te ajute, chestie pe care rar am vazut-o. Multa bafta in continuare. sper sa se rezolve repede problema.

#16
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ventilatorul pana la urma cum e? E asa zgomos cum spun ce de pe forumul lor ?

#17
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nici pe departe, pe middle cu FW1.01 nu se aude nimic. Pe high insa e destul de deranjant...dar nimic iesit din comun.

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Posthellrider, on 15th July 2009, 16:01, said:

Astazi a venit. Inafara de 119 eur la cursul VISA (509 lei mai exact) nu a trebuit sa mai platesc nimic (desi era cat pe ce, au fost destule abureli atat din partea TNT cat si xtreamer).
am vazut ca xtreamer e firma inregistrata in Olanda. Tie coletul ti-a sosit din Olanda sau Coreea? Pentru ca in acest din urma caz in mod normal ar fi trebuit sa se impotmoleasca in vama, de unde sa nu scapi fara plata taxelor aferente (probabil inca vreo 40€). Am comandat diverse playere din afara UE, si cu DHL, si cu TNT, si in toate situatiile m-a tras de maneca vama

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate