Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Solutii mobile internet in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
sper sa fi postat unde trebuie... daca nu, rog un moderator sa mute topicul in aria corecta.
Pe scurt: in urmatoarele luni (aprox 9) voi fi mai mult in Germania. La hotelul la care voi sta internetul este extrem de scump (aprox 8 euro/ora).
stie cineva vreo solutie pt internet mobil de la un furnizor din Germania mai accesibila ca pret? cele din Romania au niste preturi imense (8 euro / MB in roaming) si nu merita.

#2
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
o2 prepay 25/luna cu 5 giga la 3,6M/s, sau tchibo mobil (o2 operator virtual) la 20/luna.
E+ nu merita ca nu are decat UMTS simplu , iar D1 si D2 is prea scumpi (2.95/zi cu 1 giga trafic).

daca vrei alte lamuriri scrie-mi.

#3
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

 Lowrider, on 27th June 2009, 21:59, said:

sper sa fi postat unde trebuie... daca nu, rog un moderator sa mute topicul in aria corecta.
Pe scurt: in urmatoarele luni (aprox 9) voi fi mai mult in Germania. La hotelul la care voi sta internetul este extrem de scump (aprox 8 euro/ora).
stie cineva vreo solutie pt internet mobil de la un furnizor din Germania mai accesibila ca pret? cele din Romania au niste preturi imense (8 euro / MB in roaming) si nu merita.

Am vb cu cineva ce are pe Aldi o retea ce foloseste antenele unei retele mari..
Spunea ca are tarif de 3 ct in retea iar mai nou cu 4 euro pe luna au gratis in retea iar cu 15 euro au net prin modem stick USB cu sim.
Mai multe nu stiu dar daca esti pe acolo te poti interesa!

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 croco6969, on 28th June 2009, 01:36, said:

o2 prepay 25/luna cu 5 giga la 3,6M/s, sau tchibo mobil (o2 operator virtual) la 20/luna.
E+ nu merita ca nu are decat UMTS simplu , iar D1 si D2 is prea scumpi (2.95/zi cu 1 giga trafic).

daca vrei alte lamuriri scrie-mi.


o2 prepay gasisem si eu pe net, dar din pacate inca nu vorbesc germana, asa ca nu am priceput mare lucru. cum platesc cei 25 de euro / luna? (din ce am inteles eu de pe site, acum a scazut la 21,25 euro)
fiind prepay banuiesc ca nu trebuie semnat niciun contract. daca voi fi in tara 2-3 luni si apoi merg iar in Germania 3-4 luni si tot asa, cum fac? trebuie sa am continuitate luna de luna, sau pot sa platesc cei 25 de euro doar cand sunt acolo?

#5
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
pt orice nr din germania mobil prepay, postpay, postpay inclusivfix si sip, este nevoie de inregistrarea nr in baza de date cu buletin sau pasaport. unele magazine cer si adeverinta de locuinta (anmeldung) pt rezidenta temporara sau permanenta.
in privinta cu cartela de la aldi, se cheama medion mobile si este operator vitual al retelei E+, care ofera doar UMTS fara HSDPA.    
http://www.medion-mobile.de/index3.htm
cartelele se incarca f simplu, se gasesc la tot coltu si la automate de pe strada. pt cartela de la aldi nu au decat ei la casa.

Edited by croco6969, 02 July 2009 - 00:28.


#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
dar asta?  Tchibo

#7
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003

 Lowrider, on 3rd July 2009, 23:27, said:

dar asta?  Tchibo
aici  e  pagina din DE

http://www.tchibo.de...=ABE_ZUSATZ_PRE

#8
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Off: Tchibo nu erau aia cu cafeaua ? :) De cand au intrat pe telecom ?

Este confirmat faptul ca trebuie sa ai act de resedinta din Germania ca sa poti sa iti achizitionezi un amarat de PrePay ? N-am intalnit treaba asta inca, decat in Turcia ...

#9
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
De cand am intrat in marele EU ajunge si buletinul, inainte trebuia si act de spatiu german.
Pe langa Tchibo sunt vreo 40-50 de operatori virtuali.
http://tarifrechner....unkanbieter.asp

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
no, am ajuns in Germania si dupa 1 sapt de nervi si drumuri am reusit sa am net. de la tchibo. nu sunt f incantat de el. pe langa faptul ca mi-a luat cateva zile bune pana sa-mi activeze contul, si asta abia dupa ce am trimis si formularul prin fax, am facut si inregistrare online si am si sunat (costa al dracului de mult sa ii suni la relatii cu clientii... mi-au mancat vreo 6 euro numai pentru muzica aia cretina pe care a trebuit s-o ascult pana m-a preluat un operator), imi cade intr-o veselie. f probabil aici (35km de Hamburg) nu au acoperire HSDPA (sau e f slaba) pt ca de obicei am in stanga jos scris UMTS O2. rar am HSDPA, cu o liniuta.
dar in lipsa de altceva, e ok si asa rau cum e...

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
no, am ajuns in Germania si dupa 1 sapt de nervi si drumuri am reusit sa am net. de la tchibo. nu sunt f incantat de el. pe langa faptul ca mi-a luat cateva zile bune pana sa-mi activeze contul, si asta abia dupa ce am trimis si formularul prin fax, am facut si inregistrare online si am si sunat (costa al dracului de mult sa ii suni la relatii cu clientii... mi-au mancat vreo 6 euro numai pentru muzica aia cretina pe care a trebuit s-o ascult pana m-a preluat un operator), imi cade intr-o veselie. f probabil aici (35km de Hamburg) nu au acoperire HSDPA (sau e f slaba) pt ca de obicei am in stanga jos scris UMTS O2. rar am HSDPA, cu o liniuta.
dar in lipsa de altceva, e ok si asa rau cum e...

#12
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
poti sa folosesti sype sau aplicatii gen sip de pe reteaua mobila o2?. Impotriva T mobile si Vodafone germania din cate stiu Comisia EU a declansat o ancheta ca ele blocheaza sau ingreuneaza folosirii voip de pe retelele lor mobile. Poate nici o2 nu face exceptie?

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
scuze de reply-ul tarziu, dar am uitat de subiectul asta... eu nu am avut nicio problema cu 12voip, insa in schimb nu mi-a mers skype. am crezut ca o fi de la conexiunea proasta, dar s-ar putea sa fie "de la ei".
cu yahoo messenger nu am avut nicio problema.

#14
globetrotterul

globetrotterul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.07.2009

 croco6969, on 26th July 2009, 11:27, said:

poti sa folosesti sype sau aplicatii gen sip de pe reteaua mobila o2?. Impotriva T mobile si Vodafone germania din cate stiu Comisia EU a declansat o ancheta ca ele blocheaza sau ingreuneaza folosirii voip de pe retelele lor mobile. Poate nici o2 nu face exceptie?

Din cate stiu, T-Mobile a pierdut procesul si sunt obligati sa lase voip. O companie voip din Germania i-a dat in judecata

#15
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Am luat și eu cartela Aldi Talk.  Am avut multă bătaie de cap, în primul rând nu a mers imediat, a trebuit activată online. Am activat-o dar tot nu a mers, am testat cu un LGu8380 și u8360 pe Linux. Apoi am pus cartela într-un SEk800i și tot degeaba. Așa că am sunat la CC și m-au întrebat ei de setări, etc. câteva minute, apoi au recunoscut că rețeaua nu merge de 2 zile (deci m-am chinuit 2 zile aiurea).  Când le-am explicat că am dat bani pe opțiunea lunară + convorbire la CC care nu-i ieftină (50 cenți minutul), mi-ai dat 5€ și creditul de pe conv. înapoi. (în câteva zile a intrat creditul). Când a început să meargă, tot nu intra pe un calculator cu Windows cu un Nokia. a trebuit setat la serverul ppp remote unix și nu windows.  
Atenție, APN: internet.eplus.de la flatrate lunar și tarifare/mb și tagesflat.eplus.de pentru tagesflat (adică internet 1 zi cu vreo 2€ parcă) .
user: gprs
pass: eplus

pe linux nu a mers de nici o culoare cu LG-urile deși RDS și Orange erau testate pe ele. Nu a mers decât prin K800i pentru care am luat un bluetooth.
Viteza e bună pentru un UMTS simplu, merge "blană". Nu am testat încă în mișcare, am auzit că ar deveni instabil.
Nu merită luat stickul lor pentru că oricum ai doar 3g simplu și poate ăla mai e și blocat în rețea.
pachetul e 15€ și are 10€ credit. Poți încărca cu 15 sau 30€, tarife bune, 3 ct în rețea, 12 national. Cu 4€ ai nelimitart în rețea, cu 15€ nelimitart pe fix în Germania.
FUP cică ar fi la vreo 1 GB pe zi dar nu am degând să dau jos atâta să văd.. P2P zice-se că ar fi restricționat dar ăla îl folosesc doar pe netul fix.
Foarte util netul mobil în Germania, la ei găsești pe google orice.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 13 October 2009 - 13:30.


#16
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Am uitat să zic, pe Windows tot nu merge, nu primești IP și ăia de la Medion Hotline vor să îți bage stickul pe gât, cică nu mere fără.

#17
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
intentionez sa plec o saptamina la berlin, la hotelul la care voi fi cazat nu exista internet as fi interesat de o cartela de internet 3G am o tableta Galaxy Tab2 cu 3g.
As fi interesat care retele sunt mai acesibile la pret. Din ce am gasit pe forumuri ar fi ALDI, Ortel, Tchibo, LIDL, arr mai fi o problema nu le am cu limba germana, cum se fac setarile pentru 3G la retelele din germania automat cum bagi cartela sau trebuie facute manual.
Multumesc!

#18
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Eu am cartela de la Telekom si nu am avut restrictionat niciun serviciu, nici voip nici de alt fel. Totusi, 8 euro/ora internetul de la hotel? Eu am stat la un hotel la Stuttgart si era 8 euro si aveai 20 de ore de net incluse.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate