Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De tinichigii și mecanici avem nevoie. Noi facem filosofi...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View PostTheShen, on 16th June 2009, 10:03, said:

una e sa lucrezi 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana la stat si alta e sa lucrezi 10-12 ore/zi 6 zile pe saptamana la privat pe un rahat de salariu nu?

a cui e vina ca lucrezi tu la spalatorie auto? a societatii sau a ta?

#38
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postallyn1985, on 16th June 2009, 10:19, said:

a cui e vina ca lucrezi tu la spalatorie auto? a societatii sau a ta?
ăla mai degrabă pare program de programator la o multinațională -_-

#39
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postciureanuc, on 16th June 2009, 10:09, said:

Ne poti da niste statistici please?
Promit ca le dau forward la... as vrea sa fac o campanie publicitara pe cladiri mari: Stiati ca Finlanda, o tara cu resurse agricole mai mici decat ale Romaniei ne bate la fundul gol in materie de alimente?


Te mira? noi importam 70% din mancare.

Lasa Finlanda, ia ca exemplu Olanda. ca tot vezi cartofi importati din Olanda in Carrefour, nu?

View Postgigel de hohențolărn, on 16th June 2009, 10:20, said:

ăla mai degrabă pare program de programator la o multinațională -_-

te inseli. si chiar daca te-ai apropia de adevar in ceea ce priveste programul, salariu e mult peste ce maruntis primeste TheShen la stat.

Edited by allyn1985, 16 June 2009 - 09:22.


#40
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postallyn1985, on 16th June 2009, 10:21, said:

te inseli. si chiar daca te-ai apropia de adevar in ceea ce priveste programul, salariu e mult peste ce maruntis primeste TheShen la stat.
sigur că da, programatorii din categoria aia îs nemulțumiți și de 2000 euro pe lună. și să-i vezi cum se întorc ei din concediu că îi cheamă șefu că au nu'ș ce deadline, sau cum dorm nopțile la servici că așa cere șefu. strâng un sac de bani da tot nemulțumiți îs că nu-s plătiți la valoarea lor :lol:

#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostBogdan R, on 16th June 2009, 08:00, said:

Ca numar de medici la mia de locuitori (1,9) Romania se plaseaza pe unul dintre ultimele locuri in UE (media europeana e 3,3). Si va fi muuult mai rau in cativa ani...

Nu te contrazic și sunt sigur că ai dreptate.

Eu mă refer la faptul că tinerii nu par a fi interesați de a lucra în domeniul privat pentru faptul că nici nu sunt suficient de bine pregătiți și nici condițiile din medicina privată nu sunt tocmai ok.  Statul face o concurență neloială medicinei private, menținând acest serviciu în zona protecției sociale. De aceea nici investițiile nu se pot face, fără riscuri mari.

Am în familie rude cu copii studenți la medicină.
Nici părinții și nici copii lor nu vor să audă de sistemul privat.
Visul lor este să ajungă în spital, pentru că de acolo "curg banii" . Se referă la șpaga dată de bolnavi.  Pentru ei asta înseamnă să fii medic și chintesența succesului lor este reprezentată de plicul băgat în buzunar.  Știu, este trist, dar aceștia sunt oamenii. Nu le poți schimba ideile.
Le repugnă ideea de patroni și consideră că dacă ar lucra pentru cineva, sau să fie pe cont propriu, ar fi ceva umilitor pentru ei.  Am avut discuții și cu colegii lor, în mai multe ocazii ( vin la mine să tragă câte un chef ).  Parcă sunt vorbiți între ei și total spălați pe creier, atunci când vine vorba despre carieră, chit că sunt prin anul 3-4.

Poate când o să dea de realitatea spitalelor românești, o să își schimbe ideile, așa cum spui și tu.


Ideea era că avem o acută lipsa de meseriași în orice domeniu.
Indiferent de situație, 90% dintre oamenii cu eu care intru în contact sunt cârpaci, sau incompetenți.
Greu găsești oameni care să facă un lucru bun, fără să îți dea bătăi de cap.

Bogdane, nu îți doresc să ai de a face cu instalatorii, electricienii, zugravii, faianțarii din România. Te vei îmbolnăvi de nervi, mai ales dacă ai trăit mai mulți ani în lumea normală. Sunt ca pruncii. Mereu au nevoie de câte ceva :death: .
Ieri, de exemplu, ditamai echipa de "maiștri" stătea degeaba pentru că nu aveau nu știu ce dibluri.  La 500m era un magazin de unde puteau să le cumpere. Costau cam 10 Euro.    Nu se punea problema să nu aibă bani la ei, nici vorbă.  Îi doare în p**ă de meserie, pentru că toți o văd ca pe ceva provizoriu în drumul către slujba de vis ( șofer la vreo isntrituție publică, paznic ori magazioner ... )

Edited by tomaso, 16 June 2009 - 09:48.


#42
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostTheShen, on 16th June 2009, 09:03, said:

pai vrea multa lume sa lucreze la stat pentru ca patronii isi bat joc de angajati

una e sa lucrezi 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana la stat si alta e sa lucrezi 10-12 ore/zi 6 zile pe saptamana la privat pe un rahat de salariu nu?
nu te obliga nimeni sa fii sclavul patronului respectiv, daca nu-ti convine, il pupi pe cozoroc si-ti vezi de viata ta in continuare

#43
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttomaso, on 16th June 2009, 10:47, said:

Bogdane, nu îți doresc să ai de a face cu instalatorii, electricienii, zugravii, faianțarii din România. Te vei îmbolnăvi de nervi, mai ales dacă ai trăit mai mulți ani în lumea normală. Sunt ca pruncii. Mereu au nevoie de câte ceva :death: .
Ieri, de exemplu, ditamai echipa de "maiștri" stătea degeaba pentru că nu aveau nu știu ce dibluri.  La 500m era un magazin de unde puteau să le cumpere. Costau cam 10 Euro.    Nu se punea problema să nu aibă bani la ei, nici vorbă.  Îi doare în p**ă de meserie, pentru că toți o văd ca pe ceva provizoriu în drumul către slujba de vis ( șofer la vreo isntrituție publică, paznic ori magazioner ... )
e poate vina inatamantului romanesc care a pus accentul pe cultura generala si a neglijat specializarea.
poate am invatat prea mult algoritmi la matematica,numele tuturor muntilor la geografie si alte chestii care folosesc prea putin in viata de zi cu zi (decat daca ai abonament la stii si castigi).
Apoi nu ai succes la femei daca le spui ca esti electrician sau zugrav ,astea nu sunt meserii "romantice"(medic,artist etc).

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttomaso, on 16th June 2009, 10:47, said:

Nu te contrazic și sunt sigur că ai dreptate.
Eu mă refer la faptul că tinerii nu par a fi interesați de a lucra în domeniul privat pentru faptul că nici nu sunt suficient de bine pregătiți și nici condițiile din medicina privată nu sunt tocmai ok.
Din cate am vazut eu (si am vazut destul de multe) conditiile din medicina privata sunt mai bune. Or fi si exceptii, nu bag mana in foc...

View Posttomaso, on 16th June 2009, 10:47, said:

Am avut discuții și cu colegii lor, în mai multe ocazii ( vin la mine să tragă câte un chef ).  Parcă sunt vorbiți între ei și total spălați pe creier, atunci când vine vorba despre carieră, chit că sunt prin anul 3-4.
Poate când o să dea de realitatea spitalelor românești, o să își schimbe ideile, așa cum spui și tu.
Mie spalati pe creier mi se par aproape toti cei ce fac parte din generatia tanara (20-25 ani).
Acuma hai, sariti toti care va simtiti vizati si etichetati-ma drept neocon batran si care nu mai intelege vremurile, ma doare fix in basca  :deviltongue:

View Posttomaso, on 16th June 2009, 10:47, said:

Ideea era că avem o acută lipsa de meseriași în orice domeniu.
Indiferent de situație, 90% dintre oamenii cu eu care intru în contact sunt cârpaci, sau incompetenți.
Greu găsești oameni care să facă un lucru bun, fără să îți dea bătăi de cap.
Bogdane, nu îți doresc să ai de a face cu instalatorii, electricienii, zugravii, faianțarii si functionarii din România. Te vei îmbolnăvi de nervi, mai ales dacă ai trăit mai mulți ani în lumea normală.
Asta asa e. Uite, acum vreun an am avut nevoie de o adeverinta din Romania prin care sa se ateste ca au suspendat alocatia copilului. Imi era necesara aici pentru ca baiatul sa aiba dreptul la alocatia finlandeza.
Am vorbit cu de vreo 3 ori la telefon cu functionara din Romania i-am spus cum sa completeze formularul european, i-am trimis copii dupa toate actele necesare si in final mi-a trimis o adeverinta cu o gramada de greseli (de la denumirea ultimului loc de munca pana la codul numeric personal al baiatului). Nu a fost in stare nici macar sa transcrie corect de pe o foaie pe alta!
Noroc ca nu a contat prea mult, le-am explicat astora ca probabil sunt niste greseli cauzate de neatentie si nu au mai zis nimic.

#45
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostBogdan R, on 16th June 2009, 12:16, said:

Mie spalati pe creier mi se par aproape toti cei ce fac parte din generatia tanara (20-25 ani).
al cui creier? al lui EBA??:D

#46
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 16th June 2009, 13:06, said:

al cui creier? al lui EBA??:D
EBA are 30 de ani...deci nu mai face parte din aceea categorie de tinerei...este cam "old"... ;)

#47
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postsoka norman, on 16th June 2009, 12:16, said:

Apoi nu ai succes la femei daca le spui ca esti electrician sau zugrav ,astea nu sunt meserii "romantice"(medic,artist etc).

sa stii ca au succes mai mare intr-un club niste electricieni care-si dau 3 salarii pe toale de firma si urla "pisi ce chicioare bengoase ai stai sa-mi pun palma de pe curu' tau" decat un medic finut imbracat decent :)

#48
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Tomaso, noi ne-am contrat de mai multe ori cu privire la USA.
De data asta insa, subscriu 100% ideilor tale. Din proprie experienta.

View Posttomaso, on 16th June 2009, 09:47, said:

Am în familie rude cu copii studenți la medicină. (și eu)
Visul lor este să ajungă în spital, pentru că de acolo "curg banii" . Se referă la șpaga dată de bolnavi.  Pentru ei asta înseamnă să fii medic și chintesența succesului lor este reprezentată de plicul băgat în buzunar.  Știu, este trist, dar aceștia sunt oamenii. Nu le poți schimba ideile.
Le repugnă ideea de patroni și consideră că dacă ar lucra pentru cineva, sau să fie pe cont propriu, ar fi ceva umilitor pentru ei.  Am avut discuții și cu colegii lor, în mai multe ocazii ( vin la mine să tragă câte un chef ).  Parcă sunt vorbiți între ei și total spălați pe creier, atunci când vine vorba despre carieră, chit că sunt prin anul 3-4.  (am participat și eu la petreceri de medicinisti, chiar așa gândesc!)

Ideea era că avem o acută lipsa de meseriași în orice domeniu.
Indiferent de situație, 90% dintre oamenii cu eu care intru în contact sunt cârpaci, sau incompetenți.
Greu găsești oameni care să facă un lucru bun, fără să îți dea bătăi de cap.
Bogdane, nu îți doresc să ai de a face cu instalatorii, electricienii, zugravii, faianțarii din România. Te vei îmbolnăvi de nervi, mai ales dacă ai trăit mai mulți ani în lumea normală. Sunt ca pruncii. Mereu au nevoie de câte ceva :death: . (JUR că exact așa a fost și in cazul meu!)
Ieri, de exemplu, ditamai echipa de "maiștri" stătea degeaba pentru că nu aveau nu știu ce dibluri.  La 500m era un magazin de unde puteau să le cumpere. Costau cam 10 Euro.    Nu se punea problema să nu aibă bani la ei, nici vorbă.  Îi doare în p**ă de meserie, pentru că toți o văd ca pe ceva provizoriu în drumul către slujba de vis ( șofer la vreo isntrituție publică, paznic ori magazioner ... ) Câtă dreptate!

Si o mare problema e ca "visul" oamenilor astia nu e sa ajunga musai paznic sau sef de echipa... mai grav este cand se gandesc cum "sa dea un tun"  si/sau sa castige la loto.

P.S.: lucrarea pe care am avut-o cu instalatorii... am facut-o singur pana la urma. O atat de mare lene pentru un job de 4 ore care-ti aducea 1 milion MANOPERA.... nene!, ajunsesem sa ma simt prost ca deranjez omul!  :ack:  In gatu' ma-si, am cuparat eu racorduri, nipluri, coturi si banda teflonata si mi-am terminat treaba. Am economisit 1 milion care l-as fi dat pe spatele papagalilor incompetenti.
1 milion/lucrare de 3-4 ore = 6-8 euro/ora manopera... e salariu de Italia asta. Si nu gasesti oameni in bucuresti sa aiba chef sa se deplaseze. Daca aud UNUL ca e criza, il bat. Jur ca-i... ok, nu vreau sa primesc warn.

Edited by ciureanuc, 16 June 2009 - 13:33.


#49
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postsoka norman, on 16th June 2009, 12:16, said:

e poate vina inatamantului romanesc care a pus accentul pe cultura generala si a neglijat specializarea.
poate am invatat prea mult algoritmi la matematica,numele tuturor muntilor la geografie si alte chestii care folosesc prea putin in viata de zi cu zi (decat daca ai abonament la stii si castigi).
Apoi nu ai succes la femei daca le spui ca esti electrician sau zugrav ,astea nu sunt meserii "romantice"(medic,artist etc).


Nu poate, ci sigur.

Invatamantul romanesc isi propune sa scoata absolventi buni doar la "Vrei sa fii miliardar" , generalisti, care sa stie de toate si nimic ca lumea.

#50
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postdenverash, on 16th June 2009, 13:57, said:

sa stii ca au succes mai mare intr-un club niste electricieni care-si dau 3 salarii pe toale de firma si urla "pisi ce chicioare bengoase ai stai sa-mi pun palma de pe curu' tau" decat un medic finut imbracat decent :)
deci asta e secretul :rolleyes:

#51
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postsoka norman, on 16th June 2009, 11:16, said:

e poate vina inatamantului romanesc care a pus accentul pe cultura generala si a neglijat specializarea.
poate am invatat prea mult algoritmi la matematica,numele tuturor muntilor la geografie si alte chestii care folosesc prea putin in viata de zi cu zi (decat daca ai abonament la stii si castigi).
Apoi nu ai succes la femei daca le spui ca esti electrician sau zugrav ,astea nu sunt meserii "romantice"(medic,artist etc).
Nu, eu cred ca in scoala nu se invata MOTIVAREA. Bucuria care ti-o aduce un lucru facut de mana ta, bucuria sa vezi oameni multumiti de tine si de rezultatele muncii tale.
Nu cred ca tre sa inveti 4 ani sa fii zidar sau faiantar. Cred ca MOTIVATIA e cheia de baza.
In momentul in care oamenii gandesc cum sa dea tunuri, cum sa mai vanda 2 mp de pamant sa se imbogateasca, nimeni nu va mai avea chef sa munceasca serios.
In plus, cred ca nu vom ajunge niciodata ca Suedia, unde sa fii zidar nu e rusinos. In Romania am senzatia ca lumea fuge sa spuna ca face nu stiu ce meserie (desfunda canale, de exemplu).
Faiantarii aia de puneau maini pe curul gagicilor sunt aproape convins ca daca-i intrebi ce meserie au (tu, care nu faci parte din cercul lor) vor spune: "da' care e treaba ba!?"
REPSECTUL si MOTIVATIA pentru meserie, asta e problema in tara.

Faptul ca te invata la scoala numele afluentilor Amazonului, foarte bine!

#52
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

View Postciureanuc, on 16th June 2009, 14:28, said:

Faiantarii aia de puneau maini pe curul gagicilor sunt aproape convins ca daca-i intrebi ce meserie au (tu, care nu faci parte din cercul lor) vor spune: "da' care e treaba ba!?"
REPSECTUL si MOTIVATIA pentru meserie, asta e problema in tara.

am prieten electrician, am prieten mecanic auto, am prieten sofer si nici unuia nu-i este rusine de ce face si ce face o face cu placere si dedicatie.

#53
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postdenverash, on 16th June 2009, 13:36, said:

am prieten electrician, am prieten mecanic auto, am prieten sofer si nici unuia nu-i este rusine de ce face si ce face o face cu placere si dedicatie.
Fiecare cu experienta si probleme lui. Eu (si cred ca si Tomaso) vorbim din experienta proprie.
Cam asa sta experienta mea cu niste "meseriasi" (e e-mailul pe care l-am trimis dupa DOUA SAPTAMANI de cand se apucase de treaba):

Quote

E-mail catre un zidar
Am trecut azi pe la locatie sa iau sculele ramase - duminica sper sa vina alta echipa sa termine.
De la inceput:
Ti-am dat telefon acum cateva saptamani sa-ti explic despre ce e vorba si, cu o superioritate in voce, ai spus: "Care ma, ca in 4 zile e gata" (iti trimisesem si poze sa vezi ce te asteapta).
Ai spus ca vii intr-o Vineri, si Sambata la ora 14 mi-ai dat telefon sa ma intrebi unde stau. DIN CELALAT COLT AL TARII. (in timpul asta eu daramam pereti si incercam sa scot vopseaua de pe alti pereti... pentru ca am stabilit ca lucrarile sa inceapa de Sambata cel tarziu).
Bun, trecem peste asta.
Daca as fi fost plecat in Germania in ultima luna si as fi intrat astazi pentru prima oara in casa, ce as fi vazut?
Ai ajuns Sambata seara (nu punem la socoteala) apoi ai stat de Duminica pana Duminica si cand ai plecat, la locatie erau puse.... am numarat 28 de placi de faianta (nici macar o cutie intreaga), facuta gaura pentru aerisire, data jos vopseaua in bucatarie si baie. Sau stai, in bucatarie am dat eu mai mult de 50% in sambata cu pricina.
Toata saptamana te-ai plans ca nu ai materiale (desi eu ti-am spus clar ca poti cumpara ORICE si eu decontez - cum s-a si intamplat de altfel). Faza cu "nu am gasit magazine" mi se pare o scuza nefondata - chiar in prima zi am fost impreuna la un magazin de zidarie...
Trebuia sa dai vopseaua jos in baie si bucatarie si ai folosit metoda spusa de mine, aflata MIERCURI de pe net? Nu mai spun ca te-am intrebat daca ai nevoie de ajutor sau sa fac ceva INAINTE de a veni tu si ai spus, citez: "Nu".
Tot tu ai spus "Nu ma mai bate la cap, mi-ar conveni sa nu ma intrebi nimic." Asa am facut.
==============
Hai sa vedem ce s-a intamplat saptamana asta:
Ai spus ca ai venit de vineri. Eu mi-am luat liber vineri si am fost la locatie: am dat restul de vopsea jos de pe peretele din bucatarie, am mai largit gaura pentru ventilator, am facut curat.
Am ajuns la 9:30 si am plecat la 16:30... nu stiu cand ai venit, dar nu pana la 16:30.
Azi e joi si ma uit ce diferenta e intre ce am lasat eu vineri si acum (dupa spusele tale - PATRU ZILE - de vineri pana luni cand ai plecat, nu?): sunt terminati 2 pereti de faianta (avau deja ceva faianta pe ei si, in plus, pe unul e usa) si mai sunt puse 2 randuri pe ceilalti doi (in total vreo 7mp). Am mai vazut niste fire trase prin copex care nu ajung nicaieri...
Asta ai facut "de vineri pana luni"?
Luni imi dai telefon sa-mi ceri bani ca nu mai ai... despre ce vorbim aici nene?
Hai sa inchei crestineste: Asa sa ne ajute dumnezeu, fiecaruia dupa merit.
C.

P.S.: nu ma grabesc/grabeam dar vreau sa avansez intr-un ritm decent. Nu pot astepta o saptamana pentru 10mp de faianta - si daca ai fi sincer, si pe tine te-ar "inoportuna" niste mesteri care lucreaza in ritmul asta.
Si pe cuvant ca as fi inteles daca mi-ai fi spus de a doua/a treia zi: "Cristian, e groasa, nu cred ca pot sa fac treaba in timpul promis."

Platisem avans jumatate din pretul lucrarii - bani pe care nu i-am recuperat.

Edited by ciureanuc, 16 June 2009 - 13:50.


#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vanghelie sugereaza:

http://www.goagal.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate