Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Programul Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9819 replies to this topic

Poll: Programul Prima Casa (1251 member(s) have cast votes)

Credeti ca acest program ieftineste finantarea si ajuta tinerii sa cumpere o locuinta?!

  1. NU (357 votes [28.45%])

    Percentage of vote: 28.45%

  2. DA (720 votes [57.37%])

    Percentage of vote: 57.37%

  3. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul votului. (178 votes [14.18%])

    Percentage of vote: 14.18%

Care este suma pe care ati creditat-o prin acest program

  1. 10.000-15.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  2. 15.000-20.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  3. 20.000-25.000 (38 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  4. 25.000-30.000 (62 votes [4.94%])

    Percentage of vote: 4.94%

  5. 30.000-35.000 (88 votes [7.01%])

    Percentage of vote: 7.01%

  6. 35.000-40.000 (79 votes [6.29%])

    Percentage of vote: 6.29%

  7. 40.000-45.000 (106 votes [8.45%])

    Percentage of vote: 8.45%

  8. 45.000-50.000 (101 votes [8.05%])

    Percentage of vote: 8.05%

  9. 50.000-55.000 (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  10. 55.000-60.000 (278 votes [22.15%])

    Percentage of vote: 22.15%

  11. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (368 votes [29.32%])

    Percentage of vote: 29.32%

Cit timp a durat pina banca a eliberat banii catre vanzator?!

  1. 20-30 zile (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  2. 30-45 zile (108 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

  3. 45-60 zile (158 votes [12.59%])

    Percentage of vote: 12.59%

  4. Mai mult de 60 de zile (214 votes [17.05%])

    Percentage of vote: 17.05%

  5. Datorita timpului prea mare am pierdut avansul catre vanzator (36 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

  6. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (642 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

Vote Guests cannot vote

#8857
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
si eu voiam sa aplic pentru "prima casa" pana am citit acest blog: http://tavanulfals.wordpress.com/ (cititi si articolele din arhiva!!!!) acum sunt decis sa mai astept, pana coboara preturile la o valoare apropiata de cea reala! Atentie: preturile locuintelor sunt tinute sus, de fapt, de programul prima casa!!

Edited by Zenus, 13 March 2011 - 15:32.


#8858
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
Daca angajatorul face modificari pe adeverinta de salariu, taierea frazei prin care se obliga sa anunte banca in cazul in care angajatul paraseste compania poate constituii un motiv pentru anularea creditarii ?

#8859
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostTurboForc3, on 13th March 2011, 18:24, said:

Daca angajatorul face modificari pe adeverinta de salariu, taierea frazei prin care se obliga sa anunte banca in cazul in care angajatul paraseste compania poate constituii un motiv pentru anularea creditarii ?

NU.....si mie mi-a dat adeverinta cu acea "propozitie" taiata si n-au fost probleme....

#8860
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare

Am gasit un apartament care imi place, insa vreaus a va intreb urmatorul lucru: daca platesc un avans de 1000 de euro (5% reprezinta vreo) vreo 2250 euro, o sa am ceva probleme?
Adica apartamentul costa 45000 si eu am antecontract pe 1000 si trimit asa la fond apar probleme? Banca va finanta doar 42500 iar diferenta o suport eu (pana la 5%).
Nu vreau sa astept evaluarea ca sa nu se razgandeasca vanzatorul.
Este ok? De la banca mi-au zis ca da, insa pe net am vazut ca avansul este de minim 5%...nu stiu daca se confunda avansul cu suma care se plateste de cumparator. Eu vreau diferenta sa o platesc la semnarea contractului!
Este ok asa oare?

#8861
gogu69

gogu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.10.2005
Da e ok, se specifica in contract ca banca da suma x iar tu dai restul. Antecontractul poti sa-l faci si pe 5 lei.

#8862
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Pana la urma proprietarii vor 5%. Asta este. Le dau dupa evaluare. Au promis ca asteapta ca nu au acum nici un client asa hotarat.
Oare cum e treaba cu fondurile? Eu am agit, evaluam imobilul si dupa aia ma trezesc ca nu ami au fonduri?
Eu lucrez cu banc Post. Cei de la banca spun ca inca mai pot acorda credoite desi pe la tv am auzit ca au epuizat fondurile. Sa fie oa re doar o cacealma?

#8863
goldking

goldking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.02.2011

View PostZenus, on 13th March 2011, 15:26, said:

si eu voiam sa aplic pentru "prima casa" pana am citit acest blog: http://tavanulfals.wordpress.com/ (cititi si articolele din arhiva!!!!) acum sunt decis sa mai astept, pana coboara preturile la o valoare apropiata de cea reala! Atentie: preturile locuintelor sunt tinute sus, de fapt, de programul prima casa!!
Ca sa iei o decizie importanta cum este cea de a-ti achizitiona o locuinta ar trebui sa te documentezi din mai multe surse si mai ales sa-ti faci niste calcule amanuntite cu prima casa si fara. Eu unul chiar daca ar scadea preturile si mai mult tot nu as putea sa cumpar din cauza ca nu am cash. Atunci cand cumperi prin credit ai nevoie bani pentru avans, 5% la prima casa si 25% la un credit clasic, iar dobanda 4,5% la prima casa 6,5% la clasic. In concluzie pentru un apartament care acum costa 45000 ai plati 2250 avans prin PC iar daca i-ar scadea pretul la 30000 avansul ar fi de 7500 prin credit clasic bani pe care eu nu ii am, iar pentru a ii strange trebuie sa mai astept ani buni iar eu am nevoie de locuinta acum. Ratele fiind comparabile. Poti sa astepti la infinit sperand la o prabusire a preturilor care nu ti-o poate garanta nimeni important este sa-ti cunosti nevoile si sa te adaptezi la cerintele pietei. Nu pretul este intotdeauna cel mai important ci sa raspunzi nevoilor tale cat mai bine si la momentul cand ai nevoie si cand poti. Asteptarea nu este o solutie.
Eu urmaresc de vreo 2 ani acel blog si mereu am asteptat, asa cum ziceau ei, sa se prabuseasca preturile, ba la vara, ba din toamana, ba dupa ce trece iarna si tot asa. Preturile nu s-au prabusit ci doar s-au corectat usor, pentru ca pretul il face piata si nu imaginatia unora. Iar afirmatia ca 1mp construit nu ar trebui sa depaseasca 2 salarii medii pe economie nu este valabila acum asa cum nu a fost valabila niciodata la noi in tara. Asta mai ales pentru ca cei care cumpara nu se bazeaza pe salariul din statisticile oficiale ci pe banii din diverse alte activitati, la negru, sau castigati in strainatate. Asa ca tot timpul se va gasi cineva cu bani sau macar care sa-si permita un avans iar pretul nu-l va face niciodata cel cu salariul mediu care traieste doar din atat.
Eu am cautat mult si bine apartamentul dorit, mai bine de o luna. Dupa sute de telefoane, anunturi prin toate saiturile, si vizionari prin agentii sau pe cont propriu am gasit locuinta dorita. Nu a fost usor si eram foarte aproape sa o pierd in fata altora cu cash. Cand am inceput, studiind piata (adica ziarele), am crezut ca o sa gasesc ceva la 37000 dar realitate este cu totul alta si nu este cea din ziare sau de pe saituri. Am gasit la un pret cu 25% mai mare.Apartamente bune sunt foarte putine si le vand doar cei care au nevoie neaparata de bani. Legea o fac cei cu cash. O persoana documentata si care chiar cauta o locuinta poate intelege mai usor care este mersul pietei, din fata calculatorului lucrurile sunt un pic distorsionate. Eu nu cred ca vor mai scade preturile semnificativ.

#8864
stefalissimo

stefalissimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.06.2008
toata lumea asteapta sa scada preturile la apartamente.voi chiar nu intelegeti ca pretu asta de 500/mp e pragul minim la care s-a ajuns?arunca si tu o privire la materialele de constructii si o sa observi ca numai materialele electrice s-au scumpit din noiembrie cu 30%,nu mai vorbim de rombeton si mana de lucru care nu e de neglijat.tin sa iti spun ca preturile vor creste ,nu vor scadea,dar daca tu vrei sa astepti pana cand vor mai scadea preturile,inseamna ca esti un roman "tipic".sanatate

#8865
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Este vreo banca care efectiv nu mai primeste dosare?

#8866
go_play

go_play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.10.2006

View Postjoystick, on 20th March 2011, 12:46, said:

Este vreo banca care efectiv nu mai primeste dosare?

Raiffeisen, eu tocmai mi-am retras dosarul (care se afla in centrala pt aprobarea finala) de la ei.

#8867
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
pai de ce sa nu mai primeasca?

#8868
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGEORGIANARALUCA, on 9th March 2011, 21:55, said:

buna ziua,

as avea si eu o intrebare,daca ma poate ajuta cineva....
Ma confrunt cu o situatie destul de ciudata.
am aplicat si eu la acest program pt prima casa si sunt la stadiul finalizarii primului dosar cu documentele care trebuie sa ajunga la fond.am gasit un aparatament f bun si la imbunatatiri si la pret, dar am ceva probleme cu actele acestuia. cei de la banca nu suntt de accord ca  actul de prop este de fapt un act de donatie. proprietarul apartamentului a donat in anul 2008 acest ap soacrei sale, dar acest contract de donatie are clauza de uzufruct, adica soacra nu poate vinde aparatementul fara acordul fiicei sale si al ginerelui si nici invers. cei de la banca au ceva indoieli cu privire la acest  contr de donatie, mi-au spus ca exista riscul sa nu-mi aprobe fondul dosarul. ma intreb eu, oare este corect, CV cand va fi incheiat in forma finala nu-l anuleaza pe cel de donatie?
s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie? m-ar interesa, cel putin nu as mai continua cu acest dosar as cauta alt apartament, ne cam preseaza si timpul si plus de asta  nu as mai cheltui bani cu antecontractul si nici cu evaluatorul.

multumesc aniticipat.
raluca

Depinde pentru ce cumparati apartamentul. Daca il cumparati ca investitie merge. Daca il cumparati sa locuiti in el nu merge pentru ca cel care are drept de uzufruct are toate drepturile de folosinta asupra apartamentului sau in functie de stipularile din contractul de uzufruct. Proprietarul poate vinde apartamentul dar cel care beneficiaza de uzufruct nu-si pierde drepturile nici dupa vanzarea apartamentului. E mai bine sa consultati un avocat cu toate copiile documentelor daca e posibil.

#8869
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008

View Postgo_play, on 21st March 2011, 13:48, said:

Raiffeisen, eu tocmai mi-am retras dosarul (care se afla in centrala pt aprobarea finala) de la ei.


Salut,

Pai de ce l-ai retras? Daca era ince ntrala asta nu inseamna caerai in grafic?
Doar nu sunt tampiti si ajung pana in faza aia si nu mai au bani si pentur tine....

#8870
catalinu23

catalinu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2007

View Postjoystick, on 16th March 2011, 19:50, said:

Salutare

Am gasit un apartament care imi place, insa vreaus a va intreb urmatorul lucru: daca platesc un avans de 1000 de euro (5% reprezinta vreo) vreo 2250 euro, o sa am ceva probleme?
Adica apartamentul costa 45000 si eu am antecontract pe 1000 si trimit asa la fond apar probleme? Banca va finanta doar 42500 iar diferenta o suport eu (pana la 5%).
Nu vreau sa astept evaluarea ca sa nu se razgandeasca vanzatorul.
Este ok? De la banca mi-au zis ca da, insa pe net am vazut ca avansul este de minim 5%...nu stiu daca se confunda avansul cu suma care se plateste de cumparator. Eu vreau diferenta sa o platesc la semnarea contractului!
Este ok asa oare?


Salut,
In aceeasi situatie ma aflu si eu, dar m-am interesat la banca (lucrez cu BROM) si nu conteaza ce suma este trecuta pe antecontract. Cei de la banca au nevoie de antecontract ptr. a trimite dosarul mai departe la fond, dar suma poate sa fie 1E, 100E, 1000E sau 5%. Eu sper sa gasesc un vanzator care sa-mi accepte o suma cat mai mica:)
In schimb eu ma lovesc de o alta situatie, poate reusiti sa ma sfatuiti cumva. Sunt in stadiu de cautare al apart., automat prin agentie imobiliara (ptr. ca 99% din apart. scoase la vanzare pe piata sunt prin agentii). Ce comision ati platit voi agentiei, cand (inainte de semnare, sau dupa semnarea ctr. de credit) si mai ales din ce bani? Exista vreo solutie sa platesti agentul imobiliar din banii luati din credit?
Astept cu interes pareri. Ms!

Edited by catalinu23, 22 March 2011 - 10:14.


#8871
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
avansul la precontract se stabileste intre tine si proprietar .
Sunt anumite situatii in care tu poti pierde acel avans sau il poti primi dublu inapoi :) depinde de clauzele acceptate . Este preferabil sa dai un avnas cat mai mic, iti reduci sansele de pierdere in caz ca se intampla ceva .

Restul pana la 5 % ii dai la semnare si banca ii vireaza restul .

Din cate stiu, degeaba ai dosarul la banca centrala la aprobat, fondul da raspunsul final fiind cel care garanteaza pentru tine, daca ei d ecid ca nu pot garanta creditul banca iti da dosarul inapoi, nu are ce face.

@catalinu23 : daca ai de gand sa mergi prin agentii tine cont de sfatul acesta : negociaza comisionul cu agentul de la telefon , nu cand te intalnesti cu el si te pune sa semnezi direct .
Mai mult de 1,5 % MAXIM nu ar trebui sa iti ceara, cu conditia sa se ocupe ei de semnarea actelor la notar. Vezi ca mai gasesti si anunturi de la particulari , mergi pe acelea mai intai .

Banii care ii iei de la banca tu nu ii vezi , se duc direct la proprietar. Agentul nu ai cum sa-l platesti decaat din banii tai . Ar mai fi o solutie dar cam greu de pus in practica.

#8872
go_play

go_play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.10.2006

View Postjoystick, on 21st March 2011, 21:24, said:

Salut,

Pai de ce l-ai retras? Daca era ince ntrala asta nu inseamna caerai in grafic?
Doar nu sunt tampiti si ajung pana in faza aia si nu mai au bani si pentur tine....

Pai simplu, pentru ca m-au asigurat ca nu mai am sanse sa obtin finantarea deoarece dosarul nu a apucat sa plece la fondul de garantare pana vineri...m-au luat cu vrajeala ca ramane in stand-by si daca/poate/bla bla...sau ca imi pot oferi un produs asemanator (pe dracu!) cu prima casa, doar ca avansul e de 15% si suma maxima pe care mi-o pot da e cu 7000 Eur mai mica decat prin prima casa, etc...
Le-am zis pas, am luat actele si le-am dus vis-a-vis (la propriu) la BCR...sper sa rezolv aici.

#8873
catalinu23

catalinu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2007

View Posttak30ver, on 22nd March 2011, 10:37, said:

@catalinu23 : daca ai de gand sa mergi prin agentii tine cont de sfatul acesta : negociaza comisionul cu agentul de la telefon , nu cand te intalnesti cu el si te pune sa semnezi direct .
Mai mult de 1,5 % MAXIM nu ar trebui sa iti ceara, cu conditia sa se ocupe ei de semnarea actelor la notar. Vezi ca mai gasesti si anunturi de la particulari , mergi pe acelea mai intai .

Banii care ii iei de la banca tu nu ii vezi , se duc direct la proprietar. Agentul nu ai cum sa-l platesti decaat din banii tai . Ar mai fi o solutie dar cam greu de pus in practica.

Salut,
Cu negociatul com. ptr agent te referi inainte sa semnezi ctr. ala de vizitare al apart.?
Poate ma poti ajuta cu un site ceva unde pot gasi anunturi de la particulari, ca ma chinuit de cateva zile si nu prea gasesc:l (in Constanta caut)
Sunt deschis la "solutii greu de pus in practica", asa ca poate detaliezi te rog si aici.
Ms!

Edited by catalinu23, 22 March 2011 - 12:33.


#8874
kinderel84

kinderel84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2011
Am si eu o intrebare, a colaborat cineva cu agentia BCR Alba Iulia din Bucuresti, pentru programul Prima Casa? Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate