Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Solutii de criza All inclusive

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Fostam la o nunta saptamana trecuta ca guest si am intalnit o specie pe cale de reaparitie din motive de criza financiara respectiv taxa forfetara: struto-camila de pozar/filmaci de nunta

Attached File  front1.jpg   471.51K   399 downloads             Attached File  hand1.jpg   702.72K   234 downloads

am insa o mare dilemma ! ce este asta ? un 30D cu hardware update pt live view si filmare SD ? sau camera video cu optiune foto de 8Mp si blitz incorporat?
In orice caz este apreciabil faptul ca omul are lampa de modelaj langa blitz cu lumina variabila 1x10W sau 2x10W.
sau altfel avem un ap foto cu zoom de 32x sau o camera video cu obiectiv interschimbabil

Nu am vazut rezultatul dar am o banuiala  :naughty:
stiu doar ca din motive de dat jos camera de pe suport la schimbarea casetei filmarea a fost LP ...

ps1 Scuze pt OOF dar am facut pozele in graba sa nu deranjez domnul prea preocupat
ps2 mai am ceva de anul trecut pe undeva dar am crezut ca acesti afaceristi prosperi au disparut dintre noi. Am sa caut si exemplarul de last summer

#2
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
Foarte tare, asa le trebuie clientilor neinformati, probabil ca sunt foarte incantati de sistemul pozografului :w00t:

#3
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
am si eu o curiozitate: cum "manevreaza" zoom-ul ap foto fara sa intre cu mana in cadrul de la ap de filmat?  :huh:  :ninja:

Edited by l_stoian79, 14 May 2009 - 11:15.


#4
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred ca este nici un truc: nu manevreaza zoomul, e pus tot timpul mai pe wide, iar incadrearea o face pe "live-view" de la camera video. Important este sa fie subiectul in centru. La 10x15, obiectivul de kkit si calitatea care este, nu conteaza. Lampa "de modelaj" a pus-o acolo pentru ca arata bine si e pe post de bec: ajuta atat la luciul de pe fetele transpirate, cat si la subiectele in miscare, sa nu se mai vada asa tare prin ele...

Edited by DSops, 14 May 2009 - 11:29.


#5
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
@glido: Si daca ai stii cati din astia sunt....

#6
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Exact. De fapt eu rar am vazut pe cineva priceput cu aparatul foto la nunta. Lumea cauta pe cineva care sa ii aduca si foto, si video si muzica. Asa scrie in toate reclamele din oras: servicii complete. Si iti trimit un om care "stie" de toate...

Edited by andreiuc88, 14 May 2009 - 13:31.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cam asa am patit si eu cu un client ametit de preturile practicate de astfel de specimene..........

#8
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postandreiuc88, on May 14 2009, 14:31, said:

Exact. De fapt eu rar am vazut pe cineva priceput cu aparatul foto la nunta. Lumea cauta pe cineva care sa ii aduca si foto, si video si muzica. Asa scrie in toate reclamele din oras: servicii complete. Si iti trimit un om care "stie" de toate...

Nu stiu, cel putin la mine cand vin clientii una dintre intrebarile retorice suna asa "Aveti om separat pt filmare si pt foto nu-i asa?!"
deci ... si eu ofer servicii complete dar omul si aparatul

Quote

Cam asa am patit si eu cu un client ametit de preturile practicate de astfel de specimene..........

Daaaa, dincolo era mai eftin,.......... cunoastem, apoi vin la tine cu CD-ul plangad sa le faci din rht bici si daca  se mai poate salva ceva atunci le iau cel putin diferenta dintre pretul meu si pretul celui care a stricat directia, asa ca invatatura de minte

Edited by glido, 14 May 2009 - 14:04.


#9
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
"Tre' sa dau si meniu?" :roflmaofast:
Genial!

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Pai na... poate o fi gasit la 10 mil si fara meniu. Nu m-ar mira......
Si totusi... nush cum afecteaza criza asta pe viitorii casatoriti, ca nu i-am vazut sa se zgarceasca la muzica su artificii sau aranjamente.....Sa nu mai zic ca muzica a explodat la pret fata de anul trecut e cu cel putin 35-40% mai scump...Acolo nu fac mofturi, nici chiar cand e vorba de 6 meniuri...

Edited by florinel, 14 May 2009 - 14:07.


#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postglido, on May 14 2009, 11:25, said:

Fostam la o nunta saptamana trecuta ca guest si am intalnit o specie pe cale de reaparitie din motive de criza financiara respectiv taxa forfetara: struto-camila de pozar/filmaci de nunta
Un adevarat profesionist. De ce sa manance 2 guri la nunta/botez/inmormantare cand poate manca dublu numai gura lui?  :lol:

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Postglido, on May 14 2009, 14:58, said:

Daaaa, dincolo era mai eftin,.......... cunoastem, apoi vin la tine cu CD-ul plangad sa le faci din rht bici si daca  se mai poate salva ceva atunci le iau cel putin diferenta dintre pretul meu si pretul celui care a stricat directia, asa ca invatatura de minte

E bun ca mai vin si incearca sa recupereze ceva....
In zona asta (moldova) oamenii au coloana vertebrala. Adica daca o venit la tine si n-ai vrut sa le faci la pretu` lor....oricat de jale ar fi materialul, numai din ambitie il pastreaza asa........
Un exemplu am vazut chiar anul trecut, oameni care au optat pentru altcineva ca avea pretul cu vreo 100 euro mai mic si in pretul asta avea oferta filmare cu 2 camere...etc. Am vazut materialul. Filmare cu VHS, filmul se vedea DEZASTRU (nici acum nu-mi vine sa cred ca au dat bani pe asa ceva) focus nu, wb nu, purici da.Basca un sfert de imagine care ramanea in urma.......Filmarea cu 2 camere a insemnat montarea pe post de bibelou a camerei cu nr 2, ca totul s-a filmat numai cu camera 1. Fotografiile nu le-am vazut, dar din filmare am putut sesiza trilurile unei compacte de pana in 500 ron, si ca un adevarat pro , indiferent de adancimea beznei flashul era oprit. Ca doar asa fac profesionisti` , lucreaza la lumina ambianta.Chiar si cand ea lipseste.

Edited by florinel, 14 May 2009 - 14:52.


#13
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
ce nu inteleg e de ce a dat banii pe un 30D

mai stiu si eu pe cineva care a angajat o firma de organizari nunti si a stabilit cu ei sa aiba cameraman si fotograf. cand au stabilit toate detaliile cu cateva zile inainte de nunta, au afla ca de fapt vine doar cameramanul. Normal ca au intrebat "si fotografu unde e?".
Raspunsul: "nu e nevoie de fotograf, se vor face 1000 capturi foto de pe materialul filmat."
E bine ca au avut totusi timp sa schimbe firma...

Edited by edlund, 14 May 2009 - 14:56.


#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Postedlund, on May 14 2009, 15:53, said:

ce nu inteleg e de ce a dat banii pe un 30D


Ei... astea e chestii subtile........
Daca e mare, negru si cu un blitz extern e pro.Da bine la client.Care client s-a invatat sa intrebe: " da`.... vreau sa vad si eu cu ce scule lucrati".....

#15
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Acum cateva zile am aflat si eu de unul din asta care pentru 3mil presteaza foto+video si face si album adica ramane cu 2mil pentru 20 ore de munca.
In afara de memorie buna ce alte optiuni mai au mirii la banii astia ?

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Postvp-emanuel, on May 14 2009, 16:10, said:

Acum cateva zile am aflat si eu de unul din asta care pentru 3mil presteaza foto+video si face si album adica ramane cu 2mil pentru 20 ore de munca.
In afara de memorie buna ce alte optiuni mai au mirii la banii astia ?

Paicum sa ramana cu 2 mil? Daca face si foto si video la banii astia iese cu meniul.....Pai numai casetele video costa vreo 60 ron, albumul+printuri cel putin 100 ron.Daca adaugi curentu` consumat, eventual niscaiva benzina....

#17
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postflorinel, on May 14 2009, 16:17, said:

Paicum sa ramana cu 2 mil? Daca face si foto si video la banii astia iese cu meniul.....Pai numai casetele video costa vreo 60 ron, albumul+printuri cel putin 100 ron.Daca adaugi curentu` consumat, eventual niscaiva benzina....

Pai tu ai cu unii probleme cu meniul (din ce am citi la tine pe blog) la preturi cerute de sute de euro pt foto video, deci respectivii nu sunt chiar fomisti, no da-ti seama ce realizare pe unul din asta cand ciupeste si un meniu pe langa... pe langa ce nu stiu ca din cate spui nu prea ramane cu nimic.

#18
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
si dupa cum am promis, revin cu recolta de anul trecut din fata primariei

Attached File  altu1.jpg   242.98K   250 downloads     Attached File  altu2.jpg   358.75K   169 downloads

desi asemanarea dintre gadgeturi e izbitoare totusi e vb de 2 persoane total diferite (adica diferit de pers din primul post)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate