Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Canon S1 IS vs Fuji S5500 vs kodak dx6490 vs KM z2

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Stiu ca mai exista un topic asemanator, dar acesta se vrea altfel.

Treaba sta in felul urmator.  Aveam planuri sa-mi schimb camera la vara, si de vreo doua luni tot citesc review-uri si incerc sa ma interesez.  Se pare ca va trebui sa ma hotarasc cat mai repede, deoarece o cunostinta e prin sua  si ar putea sa o aduca. Acum depinde si de ce preturi intalneste, ca n-are timp de hoinarit prin magazine, dar problema ramane ce camera sa aleg...?

     Camerele ce mi-au facut cu ochiul sunt cele din titlu: Canon S1 IS, Fuji S5500, kodak dx6490 si Konica Minolta Z2, dar marea problema este ca fiecare are cate un mare dezavantaj fata de alta.  As vrea sa aud parerea celor ce cunosc intr-adevar unul din modele de mai sus.
      Voi scrie fiecare model si detaliile care ma nemultumesc, dar si plusurile fiecarei camere. Astept pareri.

Canon S1 IS

In prezent am un Canon A60 si m-ar fi atras tot un Canon.  Nu mi-a placut la S1 IS faptul ca nu are AF - asistant lamp. Consider ca i-ar fi trebuit si posibilitatea de a atasa un blitz extern.

ce m-a atras : stabilizatorul de imagine,
                       ecranul mobil (cam mic, pana si A510 il are mai mare)

O nelamurire:  Macro  10 cm ???  Si cu A60-ul ma apropii mai mult...

Fuji S5500

mi-a placut:    stocheaza  .raw !
                      
m-a speriat:   memoria Xd
                      EVF inutilizabil  (intunecos)  si nici lcd-ul nu e prea mare...
                      n-are talpa pt. blitz

kodak dx6490

P-asta nu prea o cunosc, de curand am inceput sa ma uit dupa ea, astept pareri de la voi. Mi-a placut ecranul mare.

Konica Minolta Z series.
Z3 are stabilizator de imagine, dar nu ma mai atrage deloc deoarece am observat un noise foarte ridicat. Plus ca : plasticul pare atat de "cheap" si nu are AF- asistant lamp. Cam multe minusuri.

Z2 - nu are stabilizator de imagine, si nu am reusit sa o compar ca noise fata de S1 IS.   Imi place faptul ca are talpa pentru blitz, si  din cate am inteles EVF-ul este foarte reusit.  Oricum, nu prea mi-am facut o idee despre ea (calitate, lentile , etc)


Ce alte modele mi-ati sugera? dar incerc sa ma incadrez in aproxiamtiv 450 usd. Nu am mentionat Panasonic deoarece sunt mai scumpe.

Despre calitatea lentilelor aveti ceva de reprosat unui model anume?

A.. si inca ceva. In majoritatea review-rilor, aproape toate modelele aveau trecut ceva de genu' : " Poor low light focusing"  :(   In photomagzine la reviews de asemenea.  Acum.. eu as fi curios cat de greu focalizeaza fiecare in-door, la lumina becului , si sa imi dau seama mai bine as avea nevoie de o comparatie cu A60-ul. In mintea mea le-am pus o bila neagra pe seama asta, mai ales celor ce nu aveau  AF-assistant lamp.

Astept opinii, sper ca nu am spus prea multe aberatii sau formulari aiurea ca-s obosit mort, 10x anticipat, dati cu parul!

Edited by ///M_phtoM, 05 April 2005 - 23:34.


#2
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
Despre S1 IS: macro la 10 cm. Am mai spus-o, e nasol, dar asta e. Nu are mod macro. La 10 cm nu poti vorbi despre asa ceva. La 380mm(zoom maxim), poti focaliza la 90cm. Deci nici aici nu faci mare branza.
LCD-ul este mic, dar cred ca te poti obisnui cu asta.
La low-light te poti adapta focalizind manual.

#3
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Exista niste lentile pentru macro, imbunatatesc destul de mult distanta. M-am jucat cu asa ceva pe un HP 945 (care are 13 cm dist. minima)
Cu zoom maxim e destul de normal sa aiba 90 de cm...

#4
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
@yyan, focalizarea manuala cum se face?
  La A60-ul meu nu este prea utilizabila..  Apas de doua ori pe butonul de macro, apoi focalizez  din doua taste, si imi afiseaza pe ecran distanta. Trebuie sa intuiesc eu rezultatul, ca Lcd-ul este de 1,5 si toate obiectele par sharp...   Nu este precisa deloc, este mai mult asa... de vrajeala.

Edited by ///M_phtoM, 06 April 2005 - 13:42.


#5
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
E un buton de MF. Il apesi si iti mareste regiunea unde vrei sa focalizezi pt a vedea mai bine cand este in focus. Focalizarea o faci din taste, iti arata o bara cu distanta. Nu e tocmai usor si comod de folosit.

#6
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
ce este punctul de deasupra insemnului PowerShot S1 IS ?   [ http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_s1-review/camera-front.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
ce nu-mi place la FUJI S5500:
- ISO 400 zgomotos;
- manual focus f incomod de utilizat (pt macro are un range de 1-2 cm in care lucreaza si ai aceeashi problema - sharp pe lcd, soft pe pc);
- viewfinderul electronic - inutilizabil (nu din cauza ca-i intunecat, ci pt faptul ca arata ca o matrice de puncte - desi rezolutzia este la fel ca pe lcd - nu potzi realiza unde focusezi; este bun numai pentru landscape unde te intereseaza incadrarea mai mult);
- lcdul mic - bun pentru baterii, rau ca te minte in privintza imaginilor cu DOF ingust;
- nu am decat pana in F9;
- partea de movie lucreaza excelent - asta e un lucru care ma enerveaza (in loc sa imbunatatzeasca parte de foto, s-au gasit sa ...  :cursing: )

#8
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Lea-m avut pe toate in mana. De fapt am avut un S5000 de la Fuji. Raman la parerea mea ca Z2 este cea mai buna alegere.
Ce are bun:
- talpa de blitz;
- cel mai puternic blitz incorporat si destul de ridicat fata de axa lentilelor (= mai putini ochi rosii)
- EVF foarte bun (de fapt este LCD-ul reflectat). La Z1 vizam numai pe EVF.
- calitatea buna a imaginilor si controale manuale full
- suportul de memorie ieftin
- modul film foarte bun (pentru cine intereseaza)
- cel mai rapid focus pe lumina buna
- LCD foarte bun si bine protejat de zgarieturi (60fps - zici ca te uiti pe un geam. Totul se misca in timp real.)

Ce ii poti reprosa:
- nu are stabilizare;
- wide cam mare (38mm, dar asta e la toate. Se rezolva cu un convertor de wide care te mai costa 100E si care te duce la 28mm);

De lampa de focus asist, nu stiu daca vreun model long zoom are asa ceva, dar oricum nu prea ar fi folositoare. Parca Fuji avea, nu mai tin minte.

#9
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
fuji are focus assist

f curios sa vad evf ul de la Z2; si fuji are lcdul proiectat in evf, dar mie nu imi place deloc; pare mai zgomotos si pierd detalii

#10
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Cate ceva despre Kodak, pe asta il folosesc.

Iti recomand modelul Kodak DX7590, un urmas a lui DX6490, identic ca forma si dimensiuni.

Mie mi-a placut la el in primul rand ergonomia, foarte bine se tine in mana, are controale intuitive si bine gandite.

Are o constructie deosebit de robusta (a tinut la zeci de "agresiuni" fizice, inclusiv caderi de la inaltime), l-am purtat peste tot si niciodata nu mi-a facut figuri. Finisarea este super-ok, plasticul folosit fiind unul de calitate.

Nu este deosebit de rapid la focalizare, dar este foarte precis, are un sistem dual-beam care lucreaza excelent la lumina slaba, fara assist lamp.

In plus, alte delicii: un ecran enorm, un acumulator foarte performant, un zoom 10x excelent  (optica Schneider), un EVF bun, etc.

Imaginile sunt clare, luminoase si foarte bine balansate dpdv al culorii. Mie-mi plac culorile mai vii si Kodak-ul le poate furniza, cu setari din camera.

Pretul este iarasi un atuu.

-----------------------------

Despre Konica-Minolta, pe care le vindem de cateva luni si m-am jucat mai mult cu ele, pot sa-ti spun ca imi place doar A200 si (eventual) Z5, restul (Z10, Z20, Z3) avand in primul rand o constructie mai firava (plastic mai prost) si un aspect de "lucru ieftin".

#11
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
m-ar atrage kodak-ul (indeplineste cerinele) dar cam depaseste bugetul, (si eu ma uit la preturile de afara nu de aici...)   Nu prea imi place la el acumulatorul. Daca raman fara nu pot sa ma bag in primul magazin si sa iau niste alcaline.   As trece cu vederea acest lucru (ce atatea pretentii...)  dar am inteles ca trebuie sa iau si dock pentru a incarca acumulatorul  :cursing:  ( more money)  

Am observat pe bhphotovideo.com  S1 IS la 310$. asta e bine! Acum depinde cat e prin magazinele din .us...

Inca sunt foarte nehotarat ce camera sa aleg...

#12
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Acumulatorul este unul deosebit de bun. Inca nu mi s-a intamplat sa se termine in timpul unui week-end intreg de pozat.

Dockingul, de cele mai multe ori, se livreaza cu aparatul, in acelasi pret. Nu este insa absolut necesar, sunt incarcatoare care p;ot alimenta direct aparatul pentru reincarcarea acumulatorului.

#13
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
grea alegere...

#14
sorin1027

sorin1027

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2005

///M_phtoM, on Apr 6 2005, 00:25, said:

    

Fuji S5500

mi-a placut:    stocheaza  .raw !
                     
m-a speriat:   memoria Xd
                      EVF inutilizabil  (intunecos)  si nici lcd-ul nu e prea mare...
                      n-are talpa pt. blitz




<{POST_SNAPBACK}>


Nu te speria de memoria Xd.  E foarte rapida, mica, gasesti 512 MB pe la 3 mil.
Apropo de fuji S5500, cea mai mare problema este vignetting-ul din colturi la zoom maxim.  LCD-ul e micut dar e foarte clar si imaginea se misca bine.  EVF nu e intunecos, dar imaginea e pixelata.  Zgomotul e deranjant doar la ISO 400.  Mod macro doar de la 10 cm.  Bateriile tin extraordinar.  Pozele ies in general sharp, iar culorile naturale.  Da-mi mailul tau daca vrei sa-ti trimit niste poze, sa te convingi de ce poate.

Edited by sorin1027, 08 April 2005 - 23:15.


#15
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
ti-am dat un pm cu mailul meu.

#16
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
S1...pai asa cum zici si tu, sunt avantaje si dezavantaje, totul e sa te hatorasti asupra destinatiei camerei.alegerea a fost destul de grea si pt mine, cealalta optiune fiind G5 la vreamea aceea, dar am optat pt zoom si image stabilization care sunt intr-adevar excelente.nu stiu dc as mai face aceeasi alegere acum, cu atat mai mult cu cat cealalta optiune ar fi G6...sa nu ma intelegi gresit, nu sunt dezamagit, S1 e o camera excelenta,doar ca parca as face o schimbare.
ce nu-mi place:
-AF asist lamp care chiar face dificila focusarea in conditii de lumina slaba, in special dc ai si ceva zoom.(prin comparatie, fuji sta bine la capitolul asta),dar pe mine nu m-a deranjat prea tare deoarece nu l-am prea folosit in astfel de conditii(am cam lipsit de la chefuri:))
-lipsa raw
-un anumit freeze al lcd in anumite momente care de multe ori m-a facut sa pierd subiectul din cadru, lucru care insa se poate corecta oarecum cu un firmware update.
-3.2 MP mi se pare totusi cam putin, mai ales dc atunci cand vine vorba de cropuri

din pacate nu am inca o galerie sa te pot trimite la niste poze, dar dc vrei gasim o cale....
m-am jucat si cu un fuji si ce nu mi-a placut pe langa defectele arhicunoscute(iso,lipsa IS,etc) e faptul ca modificarile de expunere nu se regasesc si pe lcd, lucru destul de folositor la S1 mai ales pt un incepator.
despre z-turi nu-ti pot spune decat ca aspectul lasa mult de dorit.in afara de plastic si design(observatie personala), mai sunt si urechile de la strap care sunt din metal si mobile si zdrancane la fiecare miscare a aparatului.pe total mi-a dat impresia de jucarie.nu contest calitatea imaginilor.

#17
tendogz

tendogz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.02.2005
mai uita-te si la panasonic fz3 fz4 fz5
eu am avut fz3 si am fost foarte multumit

nu are suport de blitz extern, dar are stabilizator, focus assist, sd card, wide e 35mm equiv macro ok

un macro si un 420mm equiv

nasol: zgomot la iso > 100

Attached Files


Edited by tendogz, 10 April 2005 - 22:46.


#18
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
M-am gandit si la Panasonic, dar sunt scumpe.

Pt. posesorii de S1 IS:   viewfinder-ul e ok? Utilizabil, in conditii mai naspa? Refresh-ul ok?  
                                  Ce alte dezavantaje are? Ce nu va place ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate