Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Workshop "Revolutions", editia a III-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Editia a 3-a a workshopului nostru din Alba Iulia urmeaza sa indeplineasca dorintele si cererile primite pe parcursul celor doua workshopuri de pana acum.
Prin urmare, nivelul declarat al cursului va fi cel avansat, tematica despre nunti, iar ca invitat de onoare pe Doru Iacovescu

Pentru ca tentativa din aprilie s-a lovit se pare de problema calendaristica, am zis ok. Acum hai sa anuntam din vreme si sa spunem discutiei libere, constructive:

1. Data (weekendul)  12-13 decembrie 2009, cum vi se pare? Asta e propunerea noastra, avem liber la cazare, nu e nici langa 1 dec (Unirea) nici 6 dec (Mos Nicolae). Este si timp sa fie terminate toate proiectele din toamna, speram sa avem si vreme frumoasa.
2. Structura workshopului. Vom incepe sambata dimineata cu teorie despre cum trebuie sa arate o filmare de nunta, sustinut de exemple din portofoliul meu si al lui Doru. Cursul va fi avansat, adica nu mai stam sa detaliem ce e aia un racord, punctul de alb sau cum se face manual focusul. Apoi in dupa-masa aceleiasi zile, iesim deja la produs. Exersam incadraturi, situatii des intalnite la o nunta. Seara, la masa, deja avem o baza solida de discutie :)
Duminica analizam toata ziua materialele rezultate, dialog liber, raspundem la intrebari. Doru trage HD, deci o buna parte din curs va fi despre acest format, cine doreste sa treaca la el sunt convins ca are o mie una intrebari. Pe tot parcursul acestui sezon vom izola diverse situatii "demonstrative" si le vom aduce sa le vizualizam si analizam pe proiector. La fel puteti face si voi, stiti ca schimbul de experienta este de multe ori extrem de util. Orice imagine vazuta de la altcineva poate sa fie o sursa de inspiratie, mai ales cand vorbesti pe marginea ei si poti cere detalii autorului ei.
3. Pret. Am incercat sa facem o oferta "de criza" cu un pachet ce include tot, inclusiv cazare si masa. Detalii pe PM (private message).
4. Numar de cursanti : min 10, max 20. Deci cine doreste sigur, se poate initia deja faza de preinscriere.

In rest orice orice propuneri sau intrebari aveti, ascultam.

P.S. Flame-uri sau troll-uri vor fi sterse fara avertizare, deci nu va obositi.

Edited by GunX, 30 April 2009 - 14:10.


#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
De ce nu faceti si un workshop on-line?
Personal, as vrea sa invat (omul cat traieste invata), dar nu ma pot deplasa. Si cred ca multii altii sunt situatia mea.

Succes cu workshopul

#3
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostGady_paul, on May 1 2009, 12:52, said:

De ce nu faceti si un workshop on-line?
Personal, as vrea sa invat (omul cat traieste invata), dar nu ma pot deplasa. Si cred ca multii altii sunt situatia mea.

Succes cu workshopul

Ideea nu ar fi rea dar .....
dupa cum spunea GunX se va lucra HD ... greu de facut streaming pe HD
multe demonstratii/discutii vor fi la locurile de filmare (parc, biserica/restaurant....)
multe discutii se poarta in pauze, acolo au loc de fapt adevaratele schimburi de experiente intre particpinati
si sa nu uitam de faptul ca acest KNOWHOW  e pe bani. Nu ar fi greu sa facem un site de streaming cu parola la care sa aibe acces doar persoana care a platit taxa de participare, dar nu avem nici o garantie ca la om acasa nu sunt alti 10 privitori sau streamingul nu este inregistrat apoi vandut pe piata libera....
a da,... si mai e si diploma inmanata personal pe baza de buletin participantului.

Deci raspunsul este NU

Cat despre multi altii nu se pot deplasa,... majotitatea participantilor de la editiile trecute au fost, culmea, de la mare distanta fata de Alba Iuia: Constanta, Galati, Bacau, Botosani. NU am avut nici un participant din judetele limitrofe HD MS CJ, nici macar de la mine din oras (intr-un fel ma bucur pentru acest lucru, concurenta)!!!
Cazare si masa in conditii ff bune la preturi studentesti

#4
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postglido, on May 2 2009, 07:49, said:

Cazare si masa in conditii ff bune la preturi studentesti
Foarte de acord!
Am fost si deja ma gandesc la un *reloaded*...nu de alta, dar mi-a placut mult *atmosfera* de acolo.
In decembrie mi se pare ok si sunt convins ca subiectul HD va fi la moda.
:coolspeak:

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Poate ma insel eu, dar credeam ca niste cuvinte ca "Doru Iocovescu" ar trebui sa faca lumea sa tresalte, nu "decembrie" sau "HD" ?

Sau poatea nu-l cunoastea toata lumea? Ok, mai zicem odata. Videoclipuri cu munca lui aici : http://www.filmarinu.../portofoliu.htm

Deci o asemenea persoana e dispusa sa vina si sa predea un curs despre nunta, sa povesteasca cum face si in ce fel obtine ceea ce vedeti acolo, e gata sa raspunda la intrebari si sa-si divulge o mare parte din meserie, iar noi vorbim despre locatie...

Daca sunt alte lucruri care va fac sa aveti retineri, va rog sa le spuneti. De aia exista acest topic.

Edited by GunX, 04 May 2009 - 08:28.


#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostGunX, on May 3 2009, 12:33, said:

...si in ce fel obtine ceea ce vedeti acolo...
Pentru mine raspunsul este simplu:talentul.Plus muuulta munca!Il cunosc pe D.I. de pe forum,de peste 2 ani,i-am admirat si apreciat clipurile din start.La un workshop nu inveti cum sa devii talentat,eventual iti finisezi talentul cu tehnici si cunostinte noi.
Prezenta lui ca vedeta acolo, ne va face sa ne comparam cu studentii de la actorie care il idolatrizeaza pe Florin Piersic in piesele de teatru, insa nu reusesc niciodata sa se identifice cu el.Sunt destui care sar din tipar,insa si aici ne reintoarcem tot la talent.
La un clip/filmare/material/documentar reusit,te bazezi doar pe tine,nu pe relatii si cunostinte,ca in alte meserii/functii.
:peacefingers:

Edited by nirosbog, 03 May 2009 - 22:20.


#7
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Hmm!Pai ia sa vedem :talent cred ca este cate putin pe la fiecare dintre noi,si spun asta ca apoape toti care am fost pe la editiile trecute avem ceva ani de experienta in spate si nu cred ca am rezistat atata doar pentru ca suntem noi baieti simpatici sau nu ducem lipsa de concurenta,deci in concluzie sa zicem ca stim ce facem,si o parte chiar bine.Dar cand ti se ofera o sansa de a cunoaste un personaj ca DORU IACOVESCU si mai ales cand acesta este dispus sa iti impartaseasca din experienta si modul sau de lucru,iar despre Gun x nu trebuie sa mai spun nimic,caci stiti ce poate,cred ca am putea face un efort material si sa profitam de lucrul acesta.Pana la urma 300 de euro nu e o avere,cat despre distanta ce sa mai zic (eu fac 1000 de kilometri dus intors),iar la editia de anul trecut imi nascuse nevasta de 2 saptamani si tot m-am dus si in plus se merita chiar si pentru ospitalitaea cu care esti primit la Alba Iulia ,si aici se face vinovat Glido care a fost o gazda mai mult decat perfecta.Asa ca oameni buni mai ganditi-va si hai sa ne strangem,si sa vedem ce o sa iasa,dupa aceea vedem daca s-a meritat.Eu zic ca da!!
Concluzia: ma inscriu de pe acum,nu de alta da se vor ocupa locurile !!!Ia sa vedem cine mai vine???
STIMA!!

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Pentru cine nu stie despre ce este vorba, pun linkurile de la primele doua editii.

http://forum.softped...howtopic=309435
http://forum.softped...howtopic=437631


Si anul acesta, se elibereaza diplome!

#9
eutu

eutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2006
Salut! Doru aici. M am gandit sa detaliem un pic programul workshopului.
Intelegerea si exercitiul filmatului pe modul Manual.
Cateva chestii despre lumina, culoare, compozitie, unghiulatie, miscari de aparat.
Filmarea cu 1, 2 sau mai multe camere; avantaje, dezavantaje.
Montaj
Filmarea si montajul unui subiect simplu


Astept cu mare interes sugestiile voastre!
Toate bune!
Doru Iacovescu

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Tematica cursului de nunta va include momentele esentiale ale unei nuntii.
Unde aplicam o metodologie profesionala sigura, unde ne permitem sa fim creativi. Introducerea si incheierea in maniera profesionala. Insertii artistice. Artificii de editare.

1. Starea civila. Ce facem la inceput, pana sa intre mirii? Cum folosim avantajul luminii naturale. Cum trebuie sa arate inceputul unui capitol din punct de vedere tehnic, ce nu trebuie sa lipseasca. Schimb de experienta, idei provenite de la ce fac altii. Cum se filmeaza corect momentul DA-urilor, la o camera. Dar la doua? Iesirea, modalitati si variante.

2. Pe acasa. Maniere de abordare a unui stil adapatat special de la caz la caz. In functie de nunta si client, ce facem aici. Avem traditii, lucram clasic, sau folosim momentul pentru cateva scene mai de exceptie, unde ne putem exersa imaginatia. Daca mergem la salon, la coafor, la machiaj, acolo ce se poate face. Diverse tipuri de cadre. Numitorul comun in editarea lor.

3. Biserica. Introducerea de locatie cat mai artistica. Surprinderea simbolurilor si importanta lor. Cadre pentru "plombe" ulterioare in cazul unei gafe in timpul slujbei, imposibil de taiat din cauza partii audio. Slujba, tipuri de filmare si editare, cum aflam cat de religiosi sunt miri si cum privesc ei acest ritual si cum ne adaptam. Contra-planurile preot-miri. Tehnica filmarii in lumina slaba. Iesirea, moment esential deosebit de important, cum organizam captarea unuia din punctele culminante ale evenimentului intr-un mod cat mai "exploziv".

4. Restaurant. Planificarea duratelor de filmare. Impartirea in momente esentiale (vals, furat, tort, buchet, voal etc) si "umplutura" cu dans. Perioada de filmat meseni care nu prea au populat ringul. Momentele dedicate mirilor, parintilor, nasilor si socrilor de tip "animal planet" (filmare pe focala lunga, trepied, cand oamenii stau pe loc la masa si habar nu au ca sunt filmati). Tratarea ritualului de furat mireasa, tehnici, schimb de experienta. Tipuri de cadre, incadrari si unghiulatii la tort, buchet, jartiera. Avantajele unei distante fixe la obiceiuri ca voalul.
Tehnici de filmare dans. Captarea de detalii cu sansa mare de gafe care se pot incerca, pentru ca si daca nu ies, se pot taia fara probleme.
Cadre de clip, macro-uri, scene "aranjate" din plictiseala unei petreceri "cuminti".

5. Diverse idei extra-nunta: Invitatii video. Marturii foto-video. Interviuri. Surprize pentru miri, urari din partea invitatilor facute fara stirea lor. Sesiune de logodna, scene filmate cu ocazia cursurilor de dans, poevestea noastra cu extrase din actiunile zilnice (filmari la birou, acasa, in timpul liber) pentru proiectie la nunta ca moment special.

6. Prezentare. Forma si ambalajul nuntii. HD sau non-HD.

O sa aveti ocazia sa vedeti la Doru si cea mai buna metoda de a prelua cadre "steady-cam" cand filmeaza singur la o camera si rapiditatea/disponibilitatea camerei este esentiala.
Daca se tine va fi un curs de exceptie :)

Rog pe cei sigur interesati sa trimita pe PM date complete de contact (nume, telefon). Cand se strang minim 10, demaram procedura de inscriere.

Edited by GunX, 22 May 2009 - 00:05.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postglido, on May 2 2009, 06:49, said:

Ideea nu ar fi rea dar .....
dupa cum spunea GunX se va lucra HD ... greu de facut streaming pe HD
multe demonstratii/discutii vor fi la locurile de filmare (parc, biserica/restaurant....)
multe discutii se poarta in pauze, acolo au loc de fapt adevaratele schimburi de experiente intre particpinati
si sa nu uitam de faptul ca acest KNOWHOW  e pe bani. Nu ar fi greu sa facem un site de streaming cu parola la care sa aibe acces doar persoana care a platit taxa de participare, dar nu avem nici o garantie ca la om acasa nu sunt alti 10 privitori sau streamingul nu este inregistrat apoi vandut pe piata libera....
a da,... si mai e si diploma inmanata personal pe baza de buletin participantului.

Deci raspunsul este NU

Cat despre multi altii nu se pot deplasa,... majotitatea participantilor de la editiile trecute au fost, culmea, de la mare distanta fata de Alba Iuia: Constanta, Galati, Bacau, Botosani. NU am avut nici un participant din judetele limitrofe HD MS CJ, nici macar de la mine din oras (intr-un fel ma bucur pentru acest lucru, concurenta)!!!
Cazare si masa in conditii ff bune la preturi studentesti


Salut. Ce diploma se inmaneaza? Vreau sa ma inscriu si eu, desi sunt mic incerc sa ies din tiparele in care ma aflu:P Cui ma adresez pentru inscriere? Se da acont ceva inainte? daca da cum?

#12
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postxkos, on May 23 2009, 15:45, said:

Salut. Ce diploma se inmaneaza? Vreau sa ma inscriu si eu, desi sunt mic incerc sa ies din tiparele in care ma aflu:P Cui ma adresez pentru inscriere? Se da acont ceva inainte? daca da cum?
Diploma este tot acela care se da deja de 2 ani....

inscriere aici cu un DA si pe privat la GunX sau la mine cu datele personale

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postglido, on May 24 2009, 19:11, said:

Diploma este tot acela care se da deja de 2 ani....

inscriere aici cu un DA si pe privat la GunX sau la mine cu datele personale


Ok:p DA!! vreau, cu conditia sa fie in perioada mentionata mai sus, la jumatatea lunii Decembrie!

#14
Nuntamea

Nuntamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.05.2008
Eu sunt din Oradea si ma puteti include si pe mine la acest curs.
Eu zic ca locatia si pretul mi se par acceptabile.
In fond omu vrea sa arate si altora modul lui de lucru si sa ne arate din experienta lui si noua.
Am vazut un material facut de el aici la Oradea,daca el va citi acest post sigur isi va da seama despre ce e vorba....
Deci ma inscriu,voi irmari ce se intampla si mergem inainte....

Am uitat sa va spun,eu vin cu propria masian si oriunde se va organiza cursul voi veni fara a ezita.
Nu am fost la primele 2 cursuri si pot spune ca regret enorm dar asta e.....
Deci va puteti baza pe mine....si voi urmari sa vad ce se intampla...

#15
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Not BAD! adica deja 5 pers care si-au exprimat dorinta de a participa .... (5 cu cei care s-au inscris la mine pe PM)

Edited by glido, 29 June 2009 - 21:19.


#16
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Buna seara. As vrea sa ma inscriu si eu la acest curs impreuna cu un prieten de al meu. Eu sunt din Judetul COvasna iar prietenul meu de la Timisoara. Deci DA vrem sa mergem la acest curs.

#17
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Imi place ! In ritmul acesta in august inchidem lista. Nu uitati locuri LIMITATE

Edited by GunX, 01 July 2009 - 15:29.


#18
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Si la mine s-au mai pre-inscris 4-5 persoane pe privat.
Toti cei care doresc, trimiteti va rog date personale si mai ales date de contact (nume, telefon, adresa de email) pe PM la glido pentru ca va putea contacta cand incepem sa facem lista finala.
Deja ase pare ca s-a trecut de 10 persoane, limita inferioara de la care cursul va avea loc la modul sigur. Inainte de a trece la faza urmatoare (avans bla bla) trebuie sa facem o centralizare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate