Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Paw-Paw (Asimina triloba)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Am citit cate ceva despre paw-paw si am vazut ca poate avea sanse de crestere si la noi. Chiar sunt cativa care au experimentat cultura acestui fructifer si declara ca e ok.

Ce stiti despre Paw-Paw? E vreun posesor printre noi?

Edited by dino2, 14 April 2009 - 09:14.


#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ma omori :)

am citit si eu...florile miros urat...

#3
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 anknic, on Apr 14 2009, 15:41, said:

ma omori :)

am citit si eu...florile miros urat...

... da, dar fructul are o aroma de banana amestecata cu ananas ... ce zici?

Maine ii/il am. Nu m-am edificat inca daca trebuie doi pentru polenizare, care oricum se face greu pt ca albinele nu sunt atrase de mirosul florilor. Pe unele site-uri am citit ca florile contin si parti masculine si feminine si se polenizeaza singure, dintr-o floare rezultand mai multe fructe, pe altele am citit ca trebuie neaparat doua plante pentru a fructifica si este esential ca cele dou plante sa nu fie "rude" (obtinute din aceeasi planta mama). Mai caut.

#4
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
I-am luat astazi. Sunt soiuri diferite: Prima si Sunflower.

Deocamdata sunt doua betisoare de 20 cm inaltime cu cativa mugurasi. Maine ii plantez. Sper sa le gasesc un loc in curte care sa le placa. Acum (~2-3 ani) le trebuie umbra, apoi tot restul vietii soare din plin.

#5
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
Exista un arbore de paw-paw marisor pe aleea de la intrarea in Gradina Botanica din Bucuresti.
@dino2: De unde ai cumparat plantele? Prin magazinele de pe la noi rar gasesti ceva exotic si care s-ar putea adapta climatului din jurul Bucurestiului.

#6
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 wefarmer, on Apr 28 2009, 16:54, said:

Exista un arbore de paw-paw marisor pe aleea de la intrarea in Gradina Botanica din Bucuresti.
@dino2: De unde ai cumparat plantele? Prin magazinele de pe la noi rar gasesti ceva exotic si care s-ar putea adapta climatului din jurul Bucurestiului.

Am tot cautat pe net si din articol in articol, din link in link, am gasit cate ceva. Ai pm, ca altfel e reclama.

#7
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008
dino2,daca esti amabil,poti sa dai cu pm-ul si-n mine?Cred ca le-ar place si prin Timisoara!
Cu multumiri!

#8
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Cei doi paw-paw ...... in rosii:

Prima
Attached File  Prima.jpg   334K   290 downloads

Sunflower
Attached File  Sunflower.jpg   248.64K   220 downloads

#9
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
cum se comporta paw-pa pe gerul asta?

Edited by hapylica, 26 January 2010 - 16:47.


#10
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Tot ce pot sa spun e ca nu i-am imbracat cu nimic si afara au fost si sub -21. Sunt 80% sub zapada si poate asta sa-i ajute cumva.
Vedem la primavara daca au rezistat.

#11
mnedelcu

mnedelcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2010

 dino2, on 27th January 2010, 15:47, said:

Tot ce pot sa spun e ca nu i-am imbracat cu nimic si afara au fost si sub -21. Sunt 80% sub zapada si poate asta sa-i ajute cumva.
Vedem la primavara daca au rezistat.
...vor rezista,nu te teme deloc.Ai mei au 4 ani si au rezistat afara la -20C fara nici o problema.Inca nu au fructificat nimica,ii mai las cam inca doi ani si-am sa renunt la ei ptr niste smochini,ca ceilalti sint de toata frumusetea,in al 3-lea lor an de viata,am recoltat anul trecut in jur de 10-15 kg de smochine albe si negre....

#12
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
foarte tare! merci de info.

ai tai au facut macar flori?

#13
ovytz

ovytz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2010

 dino2, on 14th April 2009, 15:38, said:

... da, dar fructul are o aroma de banana amestecata cu ananas ... ce zici?

Maine ii/il am. Nu m-am edificat inca daca trebuie doi pentru polenizare, care oricum se face greu pt ca albinele nu sunt atrase de mirosul florilor. Pe unele site-uri am citit ca florile contin si parti masculine si feminine si se polenizeaza singure, dintr-o floare rezultand mai multe fructe, pe altele am citit ca trebuie neaparat doua plante pentru a fructifica si este esential ca cele dou plante sa nu fie "rude" (obtinute din aceeasi planta mama). Mai caut.


...din cate am citit eu la nemti, sortimentele Prima 1216 si Sunflower sunt autofertile. sunt productive si au fructul mare. in special Prima 1216. oricum, cand sunt mai multe plante de soi diferit la un loc productivitatea este mai mare si mai sigura.

Edited by diorama, 03 February 2010 - 15:37.
Nu mai folosi punctele de suspensie in exces. Punctul e sfant!


#14
Gxgeorge27

Gxgeorge27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2010
Am tot studiat cele doua fotografii postate si vreau sa va spun ca am un copac de 1m cu frunzele asemanatoare cu cele din poze, doar ca eu l-am obtinut din seminte de guava.

#15
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Atunci nu e kaki! :lol:

Si ciresul seamana cu visinul  intr-o faza de dezoltare, dar nu sunt tot una!

#16
Gxgeorge27

Gxgeorge27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2010

 melcu79, on 4th February 2010, 11:01, said:

Atunci nu e kaki! :lol:

Si ciresul seamana cu visinul  intr-o faza de dezoltare, dar nu sunt tot una!

Asa este, ai dreptate. Oricum ii voi face o poza copacului meu si va voi arata cum arata.

#17
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 mnedelcu, on 28th January 2010, 18:43, said:

...vor rezista,nu te teme deloc.Ai mei au 4 ani si au rezistat afara la -20C fara nici o problema.Inca nu au fructificat nimica,ii mai las cam inca doi ani si-am sa renunt la ei ptr niste smochini,ca ceilalti sint de toata frumusetea,in al 3-lea lor an de viata,am recoltat anul trecut in jur de 10-15 kg de smochine albe si negre....

Ai avut dreptate din toti ciudatii pe care ii am eu in curte astia au rezistat cel mai bine. Au dat deja niste frunze sanatoase si toti mugurii pe care ii au inceput sa plezneasca. Le merge foarte bine. Am avut ceva griji cu ei pentru ca erau foarte firavi in toamna si iarna chiar a fost geroasa, dar au rezistat perfect si fara a fi protejati.

#18
Catalin_S

Catalin_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.04.2009

 dino2, on 28th April 2010, 15:02, said:

Ai avut dreptate din toti ciudatii pe care ii am eu in curte astia au rezistat cel mai bine. Au dat deja niste frunze sanatoase si toti mugurii pe care ii au inceput sa plezneasca. Le merge foarte bine. Am avut ceva griji cu ei pentru ca erau foarte firavi in toamna si iarna chiar a fost geroasa, dar au rezistat perfect si fara a fi protejati.
Felicitari pt. reusita...Daca se poate pune ceva poze... La prima vedere s-ar parea ca pomisorilor paw-paw li se potrivesc condtiile climatice de la noi. Nu stiu insa de ce nu este cultivat pe scara mai larga la noi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate