Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Litiaza biliara (pietre la fiere)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare. Am si eu pe mama mea care sufera de mai multe afectiuni, ieri a fost sa-si faca analizele pentru a se duce sa-si ia tratamentul de la medic. Glicemie - 240. Colesterol 270, Trigliceride 300. Azi am fost la medicul de familie alarmati de rezultatele prea mari ale analizelor. Medicul i-a facut cateva teste printre care si un ecograf, aici a gasit-o cu o piatra la fiere de diametru 2.5 cm.


Ce vreau sa va intreb eu este daca trebuie neaparat o interventie chirulgicala ?, pentru ca domana doctor ne-a zis ca aceste valori mari ale analizelor provin de la aceasta piatra si trebuie neaparat operata.

Precizez ca mama sufera si de inima si are probleme si cu diabetul.

  Va multumesc !

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Glicemia e cu diabetul. Daca nu mancase in seara dinaintea testarii ar trebui reevaluat tratamentul, nu e buna glicemia asa mare pe tratament.

Profilul lipidic influenteaza capacitatea organismului de a "fabrica" pietre, asta nu inseamna ca daca ii va scadea colesterolul va scapa de piatra deja existenta. Depinde piatra cat e de mare, daca e mica e riscul sa migreze din vezicula biliara si atunci operatie de urgenta. Daca e de dimensiuni mari e mai mica sansa sa migreze, dar tot sta cu frica de o colecistita (inflamatia, infectia colecistului).

Daca se simte bine si nu are contraindicatii de interventie chirurgicala ar trebui sa se opereze "la rece", adica operatie programata, fara graba. Chirurgul hotaraste daca se preteaza pentru interventie laparoscopica (spitalizare scurta, recuperare rapida). Se poate totusi sa nu faca niciodata colecistita, chiar si dupa operatie ramane un sindrom postcolecistectomie cu balonari, dar nu merita stresul ca in orice moment (mai ales intr-o calatorie sau de sarbatori) sa se acutizeze si sa fie operata in urgenta unde apuca.

#3
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Multumesc maltese  pentru raspuns. Intradevar nici noi nu vrem o operatie asa "in graba". Intrebarea mea erea insa daca aceste rezultate ale analizelor, in special colesterolul si trigliceridele se datoreaza acestei "pietre" de 2.5cm pe care am depistat-o la fiere.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu, e invers, anomaliile metabolismului lipidic au determinat formarea de piatra

#5
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Bun si raspunsul care ar fi? Daca eliminam aceasta piatra, avem sanse ca analizele sa revina cat de cat la valori mai normale?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai daca eliminati piatra prin operatie si anomaliile metabolice nu sunt corectate (tratament medicamentos si regim alimentar) sunt mari sanse ca piatra sa se refaca (asta daca nu se scoate "fierea" cu totul la operatie...ca daca se scoate sunt sanse ca ficatul sa intre in suferinta)

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 anknic, on Mar 20 2009, 09:10, said:

pai daca eliminati piatra prin operatie si anomaliile metabolice nu sunt corectate (tratament medicamentos si regim alimentar) sunt mari sanse ca piatra sa se refaca (asta daca nu se scoate "fierea" cu totul la operatie...ca daca se scoate sunt sanse ca ficatul sa intre in suferinta)
Tot timpul se scoate fierea, de asta se numeste colecistectomie. Spun din practica, teoretic s-ar putea extrage daca ar avea anumite dimensiuni etc, dar vezicula biliara din cauza litiazei sufera modificari si nu e buna de lasat pe loc. Ficatul sufera din cauza litiazei, se numeste colestaza.

Sindromul postcolecistectomie (dupa operatie) se datoreaza evacuarii continue de bila in intestin. In mod normal bila e stocata in vezicula biliara si este evacuata in intestin dupa aportul alimentar. Daca nu este vezicula biliara atunci toata bila fabricata de ficat este eliberata in intestin continuu, si daca intestinul e gol are efect iritant.

#8
miihai

miihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2006
salut! piatra nu se va reface caci  colecistectomia(asa se numeste operatia pentru litiaza veziculara)...dupa cum spune si numele inseamna scoaterea colecistului. nici un procedeu actual nu presupune doar scoaterea pietrei. astfel piatra nu are cum sa se mai refaca. operatia trebuie facuta caci atata timp cat va sta in colecist va reprezenta un risc latent de colecistita acuta litiazica.
conduita trebuie sa fie urmatoarea: 1. colecistectomie urmata de un tratament hipolipemiant(medicamente care corecteaza distribuita si metablismul lipidelor.
avand in vedere ca exista boli asociate operatia trebuie sa se faca cat mai repede pana nu se adauga si o suferinta in plus din partea colecistului.
cu respect!

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
practic soacrei mele i-au scos numai piatra...dar deoarece nu a respectat sub nicio forma indicatiile medicului chirurg (prieten bun cu mine) de a tine tratament si regim dupa operatie...dupa 1 an i s-a scos colecistul cu totul deoarece a mai produs inca o piatra...si la fel de practic soacra-mea nu a respectat regimul (medicamentos si alimentar) nici dupa aceea si acum are probleme cu pancreasul si ficatul. acum insa a inceput sa ia medicamente si sa tina regim alimentar deoarece chirurgul i-a explicat ca ficatul si pancreasul nu pot fi scoase decat la autopsie...

#10
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Bunica mea (73 ani) tocmai a trecut printr-o operatie (deschisa) de colecistectomie. Doctorii au zis ca o tin 3 saptamani in spital.
Am cateva intrebari pt cei care se pricep:
1. de ce are nevoie de 3 sapt de spitalizare, cand pe net am vazut ca se recomanda 10-15 zile, si eventual poate fi externata si dupa 1 saptamana ? Poate sa boleasca si acasa in pat, pt. ca este foarte greu pt mine si mama mea daca sta atat in spital, mai ales ca mai avem o persoana paralizata de ingrijit acasa.

2. Ce sanse are sa isi revina complet si in cat timp si care sunt complicatiile post (tratament permanent/lunga durata etc.) avand in vedere si varsta ?

3. Medicii au zis ca va fi ok dupa recuperare, insa pe Wikipedia am vazut urmatorul paragraf care m-a scos din pepeni:

Quote

Bile is crucial to fat digestion, and after removal of a gallbladder, normal digestion can be adversely affected.
...
As many as twenty percent of patients develop chronic diarrhea. The cause is unclear and the condition may last for many years.
A significant proportion of the population, between 5-40%, develop a condition called postcholecystectomy syndrome, or PCS. Symptom include gastrointestinal distress and persistent pain in the upper right abdomen. The cause is uncertain.
E pe bune ? M-au ingrijorat foarte rau chestiile bolduite de mine mai sus si sper sa nu fie pe bune, intrucat wikipedia e editata de toti nebunii.

PS: Mentionez ca starea ei de sanatate - in rest - este general buna. Analizele au iesit bine (pt varsta ei).

Edited by qudatheo, 25 July 2009 - 02:10.


#11
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu sunt niste tulburari care sa puna viata in pericol si nici nu afecteaza serios calitatea vietii, colecistita (colecistul cu pietre inflamat si infectat) putea pune viata in pericol prin compliatiile si evolutia sa. Din doua rele... In general nu se da nici un tratament pe termen lung, doar trebuie educata din nou in privinta obiceiurilor alimentare, gen mese mici si repetate, evitarea meselor abundente si grase..etc

E mai bine sa ramana in spital sub supraveghere medicala, a facut tulburari de ritm ( la inima, evident) sau alte probleme dupa operatie?

Edited by maltese, 25 July 2009 - 09:05.


#12
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 maltese, on 25th July 2009, 09:04, said:

Nu sunt niste tulburari care sa puna viata in pericol si nici nu afecteaza serios calitatea vietii, colecistita (colecistul cu pietre inflamat si infectat) putea pune viata in pericol prin compliatiile si evolutia sa. Din doua rele... In general nu se da nici un tratament pe termen lung, doar trebuie educata din nou in privinta obiceiurilor alimentare, gen mese mici si repetate, evitarea meselor abundente si grase..etc

E mai bine sa ramana in spital sub supraveghere medicala, a facut tulburari de ritm ( la inima, evident) sau alte probleme dupa operatie?
Deocamdata nu, e ok. Asa a zis doctorita. Insa de abia au trecut 12 ore.  :crying:

PS: Oricum, nu stiu de ce s-a intamplat asta, pt ca ea oricum a mancat mereu echilibrat: nici mult, nici gras. Colesterolul este in limite, glicemia la fel. Cu calcemia sta mai prost, insa (zice-se) asta e oarecum normal pt o femeie de varsta ei.

Edited by qudatheo, 25 July 2009 - 09:55.


#13
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Ma gandesc si eu sa merg sa scot colecistul. Am un pietroi care tot a crescut pana la 3 cm in prezent. Din ce am inteles unica solutie ar fi scoaterea cat mai curand a fierii. Am fost pe la medicul chirurg si mi-a zis ca o scoate laparoscopic. Mi-e cam frica de urmarile operatiei, greturi, dureri etc.
Din ce am inteles sa o scot in clinica privata m-ar costa peste 1000 euro, bani pe care oricum nu-i am. Ma intreb cam cat ar fi atentia in sistemul de stat daca merg cu trimitere de la medicul de familie?

#14
miti72

miti72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2011
Am gasit pe net urmatoarea reteta:
200 ml zeama de lamaie
200 ml ulei de masline extravirgin.
se pun 4 pahare cu cate 50 ml de zeama de lamaie si 50 ml ulei.Vor rezulta 4 pahare de 100 ml de lichid. Uleiul se va ridica sus, tocmai bine pentru a nu avea greturi deoarece ultima oara in gura va ramane gustul de lamaie. Dupa amiaza la ora 17 se incepe tratamentul. Se sta pe partea dreapta cu o sursa de caldura in hipocondrul drept adica sub coaste care poate fi flacon cu apa calda, perna electrica, pietre fierbinti, etc. La ora 17 se bea primul pahar, la ora 17,30 al doilea,la ora 18 al treilea,la ora 18,30 al patrulea,dar nu ne sculam deloc din pat pana la ora 19. Ne uitam la TV, citim, facem orice culcati pe partea dreapta cu caldura pe ficat si fiere. In ziua respectiva,sa nu mancam nimic greu cu carne, doar supe usoare, lapte,branza degresata, fara ou, prajeli si alte minunatii grele. Dupa ora 17 ne sculam si timp de o ora nu mancam nimic. Apoi daca ne e foame mancam ceva usor, compot, ructe, etc. Se doarme bine de obicei si primul scaun si al doilea de dimineata il facem optional intr/o olita sau un vas sa il spalam cu apa si sa aruncam apoi usor in WC ce se ridica deasupra. Veti vedea sedimente de pietre,nisip,bucati de bila,fiere verde,galbena,alba,portocalie sau chiar si de culoare neagra la fundul vasului. Sunt sedimente de la fiere si intestinul gros care ne fac viata amara si dureroasa. Se poate repeta dupa 3 saptamani apoi pauza un an sau mai mult chiar in functie de cum va simtiti metoda nu e invaziva, doar ca a doua zi si a treeia zi esti mai slabit un pic ca dupa o interventie fortata asupra unui organ care nu voia sa fie deranjat.Sa nu va obositi vreo 2 zile, e recomandat de facut sambata, pentru a te reface duminica acasa. Dar merita, deoarece te vei simti dupa aceea minunat.Bafta!!!!!!!!!!

PS. Conditia este sa nu ai pietre mari care sa inceapa sa migreze si sa blocheze iesirea din colecist
Daca aveti pietre mari nu faceti acest tratament. Intrebati medicul curant.

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da, da, jucați-vă, că numa' așa puteți da colțu'.

cum mama naibii aveți încredere în tot felul de idioțenii, da' în doctor nu, n-o să înțeleg niciodată.

#16
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 miti72, on 5th January 2012, 19:49, said:

Am gasit pe net urmatoarea reteta:
200 ml zeama de lamaie
200 ml ulei de masline extravirgin.
se pun 4 pahare cu cate 50 ml de zeama de lamaie si 50 ml ulei.Vor rezulta 4 pahare de 100 ml de lichid. Uleiul se va ridica sus, tocmai bine pentru a nu avea greturi deoarece ultima oara in gura va ramane gustul de lamaie. Dupa amiaza la ora 17 se incepe tratamentul. Se sta pe partea dreapta cu o sursa de caldura in hipocondrul drept adica sub coaste care poate fi flacon cu apa calda, perna electrica, pietre fierbinti, etc. La ora 17 se bea primul pahar, la ora 17,30 al doilea,la ora 18 al treilea,la ora 18,30 al patrulea,dar nu ne sculam deloc din pat pana la ora 19. Ne uitam la TV, citim, facem orice culcati pe partea dreapta cu caldura pe ficat si fiere. In ziua respectiva,sa nu mancam nimic greu cu carne, doar supe usoare, lapte,branza degresata, fara ou, prajeli si alte minunatii grele. Dupa ora 17 ne sculam si timp de o ora nu mancam nimic. Apoi daca ne e foame mancam ceva usor, compot, ructe, etc. Se doarme bine de obicei si primul scaun si al doilea de dimineata il facem optional intr/o olita sau un vas sa il spalam cu apa si sa aruncam apoi usor in WC ce se ridica deasupra. Veti vedea sedimente de pietre,nisip,bucati de bila,fiere verde,galbena,alba,portocalie sau chiar si de culoare neagra la fundul vasului. Sunt sedimente de la fiere si intestinul gros care ne fac viata amara si dureroasa. Se poate repeta dupa 3 saptamani apoi pauza un an sau mai mult chiar in functie de cum va simtiti metoda nu e invaziva, doar ca a doua zi si a treeia zi esti mai slabit un pic ca dupa o interventie fortata asupra unui organ care nu voia sa fie deranjat.Sa nu va obositi vreo 2 zile, e recomandat de facut sambata, pentru a te reface duminica acasa. Dar merita, deoarece te vei simti dupa aceea minunat.Bafta!!!!!!!!!!

PS. Conditia este sa nu ai pietre mari care sa inceapa sa migreze si sa blocheze iesirea din colecist
Daca aveti pietre mari nu faceti acest tratament. Intrebati medicul curant.
maica-mea a facut icter mecanic din cauza pietrelor de la fiere....si nici nu erau mari...chiar mici de tot

#17
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Scaunul de culoare galben poate fi un semn de litiaza biliara ?

Edited by TupaC, 22 January 2012 - 13:40.


#18
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
Si eu ma confrunt cu probleme la vezica biliara.Am vazut la TV  o emisiune despre acest subiect  in care se vorbea despre litiaza biliara si dischinezie biliara.Era recomandat in cazul litiazei biliare operatia la paroscop(operatie usoara) pentru a evita alte complicatii.Pietrele care se formeaza in vezica biliara pot urca pe canalele(cu un diametru de 7 mm) ce duc bila către intestin si pot aparea blocaje.In astefel de situatii cica pietrele mici sunt periculoase.In urma complicatiilor poate aparea o infectie periculoasa,poate afecta ficatul chiar si pancreasul.
Va doresc multa sanatate.

Edited by Lysergide, 23 January 2012 - 18:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate