Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Biblioteca Pentru Toti

- - - - -
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Jurnalul National va lansa incepand cu miercuri 18 martie 2009 editie speciala ce va include o carte din colectia " Biblioteca Pentru Toti" .
Proiectul este similar celor de la Adevarul, pretul unei carti fiind deasemenea de 10.99 lei , insa acest proiect se vrea unul care promoveaza valorile nationale. Directorul de marketing, Marius Tudosei, spune ca proiectul a fost initiat cu ani in urma, insa abea acuma a fost concretizat. Tot el spune ca aceasta colectie poate cuprinde un numar de peste 200 de titluri, daca romanii se arata interesati "- Jurnalul National nu are intentia de a oferi un numar fix de volume. Proiectul poate continua foarte multi ani, ceea ce ma face sa cred ca fiecare dintre voi va descoperi in colectie titlurile care i-au marcat viata si pe care le considera "

primele titluri anuntate:

Cel mai iubit dintre pământeni vol 1- Marin Preda (18 martie)
Cel mai iubit dintre pământeni vol 2 - Marin Preda (25 martie)
Cel mai iubit dintre pământeni vol 3 - Marin Preda (1 aprilie)
Mircea Eliade ? Maitreyi (8 aprilie)
Cella Serghi - Pânza de păianjen (15 aprilie)
Mateiu Caragiale - Craii de Curtea Veche (22 aprilie)
Enigma Otiliei vol 1- George Călinescu (29 aprilie)
Enigma Otiliei vol 2 - George Călinescu (6 mai)
Fănuș Neagu - Îngerul a strigat (13 mai)

mai multe detalii puteti gasi aici (unde deasemenea domnul Tudosei raspunde la intrebarile puse de romani)

Astept pareri in legatura cu acest proiect ce va incepe de maine intr-o saptamana

Edited by [ady], 10 March 2009 - 19:19.


#2
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Fiind una dintre cele mai bune carti din literatura noastra, si fiind prima carte a colectie BpT , cei de la jurnalul national au luat un interviu fiului scriitorului romanului "Cel mai Iubit dintre Pamanteni" .
Acest interviu se poate citi aici:
"Fără Marin Preda am fi fost mai distanți și mai indiferenți. Mai puțin atenți cu ceilalți și probabil mult mai egoiști”

#3
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
pretul pare decent asa ca o sa fiu si eu tentat sa cumpar cateva carti (cele care ma vor interesa)  :naughty:

#4
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Bine ca nu se dau in aceeasi zi cu "Adevarul" ca ar fi fost coada la chioscuri de 1 km, nu ca acum nu ar fi...

#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Cei de la JN au promis ca vor distribui la aproape toate chioscurile (iar cele care nu primesc, o fac pentru ca asa vor ei)
De ex. In zona mea sunt vreo 10 chioscuri de ziare, dar doar unul primeste Adevarul, si nu primeste mai mult de 10-20 de exemplare, si la ora 6.30 se strang batraneii si fac coada si taclale, chiar daca cartile ajung dupa 8.
Tu ca elev,student sau muncitor, n-ai nici o sansa...

Pe cand, daca vor primi toate cele 10 chioscuri, sunt sanse mai mari sa prinzi...si cozi mai mici (teoretic). Asta in conditiile in care un chiosc primeste mai mult de 5 exemplare :)

Pentru cei care fac comparatie intre Adevarul si JN, o mica remarca din partea unui delegat JN:
"Dublurile sunt aproape imposibile datorita sistemului de achizitie a drepturilor de autor. Daca achizitionezi drepturile pentru un titlu, contractul te asigura ca pentru o perioada de timp (de la 6 luni la cativa ani, in functie de tipul contractului) nimeni nu mai are dreptul de a publica titlul respectiv.
sunt convins ca fiecare titlu din colectia de la Jurnalul national a mai fost editat macar o data in decursul istoriei. Cu toate acestea, Jurnalul propune o colectie coerenta, cu "cap si coada" - carti care arata la fel, fac parte dintr-o colectie unitara ca imagine. Imi veti spune ca nu e neaparat important, dar imi permit sa va contrazic: este important sa existe, in orice colectie, o astfel de unitate.
Calculul pe care il faceti e posibil sa fie corect: decat doua volume a cate 228 de pagini, mai bine unul cu 335. Din pacate, insa, cartile extrem de groase intampina dificultati in a fi inserate pe ziar din cauza dimensiunilor (devin prea groase). Evident, vom avea si volume care vor avea atat de multe pagini, insa nu vom putea face asta mereu. In plus, la numarul de pagini ale unui roman in cazul proiectului Jurnalul se mai adauga un insemnat numar de pagini destinat aparatului critic: prefata, tabel cronologic.... Lucruri pe care nu le veti gasi in alte proiecte - acolo unde deschizi cartea si gasesti capitolul unu al romanului...
(oricum, am stabilit ca nu vom avea in proiect carti sub 228 de pagini).
Veti avea multe astfel de surprize cu proiectul Jurnalului.
Supracoperta este una dintre ele. Coperta propriu zisa este cartonata, din hartie texturata, cu folio aur (nu pretindem ca e aur, asa se cheama tehnologia tipografica de imprimare), intr-o combinatie de rosu si negru pe cotor. Este maniera clasica de prezentare a unei carti.
Supracoperta, pe de alta parte, este in full policromie si va fi ilustrata cu reproduceri dupa picturi celebre (ca sa evitam intrebarea: DA, cumparam drepturile de utilizare pentru aceste reproduceri). Intentia noastra este aceea de a avea pe supracoperta cat mai multi pictori romani, insa stim cu totii ca acest lucru nu va fi intotdeauna posibil. De exemplu, la Maitreyi nu cred ca vom gasi o pictura romaneasca reprezentativa pentru roman...
Am ales varianta coperta + supracoperta tocmai pentru a putea oferi cititorilor posibilitatea a doua varianta in care isi pastreaza cartile (cu sau fara supracoperta)."

Edited by [ady], 17 March 2009 - 19:34.


#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Astazi a aparut primul numar. Eu l-am achiziotionat, si dupa cum spuneam mai sus, cu cozile a fost ceva mai bine, ba mai mult, la ora 2 la unul din magazine mai erau inca carti expuse in raft.
Supracoperta e frumoasa, coperta propriu-zisa e si ea ok, dar parca putin inferioara celeia de la Adevarul.
Colac peste pupaza, cred ca amandoua sunt foarte bune, concurenta fiind acerba.

La cat mai multe carti :)

#7
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
Am cumparat primul volum... si am dat urmatorul mail celor de la Jurnalul: (la adresa [email protected] - poate sunt si altele)

"
Va rog tineti cont de urmatoarele: (le-am vazut adaugate ca si comentariu intr-un articol de pe site)

1. Scrisul aurit de pe coperta se sterge extrem de usor! La Adevarul e chiar rezistent! La voi dupa o ora de citit eram numai 'aur' pe degete si cartea arata jalnic! Luati masuri! (confirm! - aveti grija)

2. Mai inserati cate o pagina-doua intre cronologie, prefata si roman... e penibil cum incepe in cazul de fata, primul capitol direct dupa prefata. Penibil! (corect - total neprofesionista aranjarea aceasta - o pagina doua sunt esentiale, introduse astfel, mai ales ca fontul e destul de mic... trebuie o organizare! la sfarsit si inceput de asemenea sunt necesare astfel de pagini)

3. Hartia ar trebui sa fie mai de calitate. Parca e de ziar si se va ingalbeni prea repede! (stiu problemele legate de cost, dar as fi extrem de dezamagit sa vad ca ar arata aiurea cartile in cativa ani - veti pierde enorm atunci, ca ramaneti in memoria colectiva ca profitori)

4. Mesajul cu 'claude garamond' este penibil. Ce sens avea acolo. E un biet font arhicunoscut. (care mi se pare ok ca-l folositi, inclusiv marimea)

5. Atat timp cat nu dati o justificare detaliata si mai ales morala pentru folosirea titulaturii "Biblioteca pentru toti", voi considera ca ati FURAT de fapt. Doar pentru ca Tuca a inregistrat la OSIM numele nu ii da anumite drepturi morale, mai ales ca cei de la Minerva inca scot aceasta colectie! Si mai ales fata de cititori si colectionari.

6. CRESTETI TIRAJUL!!! Mai ales in provincie. Nu aveti decat de castigat, asa veti ramane in sufletul oamenilor, nu manipulandu-i in a se abona.

as adauga:

7. Pastrati PE TOATA DURATA COLECTIEI acelasi format, aceleasi culori si aceiasi idee. Nu va luati dupa unii nemultumiti!

8. Semnul de carte NU e neaparat necesar. Nu va luati dupa aceiasi nemultumiti! :)

9. Publicati lista completa, iar daca nu e posibil, din motive de marketing - sunt sigur, macar sper ca veti avea bunul simt ca toate titlurile colectiei sa fie la nivelul asteptarilor, adica opere cu adevarat esentiale! Nu cum au facut cei de la Adevarul, introducand si Burada/Corbul intre 'marii clasici ai literaturii universale'. Nu va bateti joc de cititori! Ii veti pierde pe parcurs. Eu si multi nu se aboneaza pentru ca nu au o oarecare siguranta.

10. Un CUPRINS ar prinde bine... fie el si succint, mai ales ca nu aveti semn de carte!

11. Monitorizati atent tipografia, am observat la unele carti defecte de copertare si lipire. Ar fi foarte aiurea sa cada, sa se dezlipeasca sau sa se rupa paginile dupa folosire, de exemplu.

12. Daca nu aveti lista completa definitiva deja (dar cred ca o aveti), faceti un sondaj sa vedeti ce titluri ar dori cititorii sa apara in viitor in colectie; in masura posibilitatilor poate le includeti! Asa as zice ei ca veti putea arata RESPECT fata de cititori, si chiar lucrati pentru ei. Fara manipulari totusi.

"

Ce parere aveti? Sunteti/nu sunteti de acord cu ce am scris? Ce ati adauga?
Va rog INSISTATI si voi daca aveti ceva de reprosat/comunicat celor de la Jurnalul, in legatura cu aceasta colectie. UN MAIL, UN TELEFON, ORICE! Poate asa suntem 'auziti' si putem schimba ceva.
Lectura placuta!

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Ce mic e Tuca asta! S-a repezit repede sa inregistreze BpT la OSIM. Daca chiar e iubitor de carte, ar fi trebuit sa aiba mai mult respect. (acest comentariu se bazeaza pe faptele citite in mesajul de mai sus).

Nu auzisem de initiativa Jurnalul, si la primul mesaj parea interesanta (chiar daca am deja toate cartile anuntate, in diverse colectii si diferiti ani de aparitie), dar dupa ce am ajuns cu lectura la mailul tau catre redactie cred ca m-am razgindit.

Nici Adevarul nu e lipsita de hibe, dar BpT pare ceva amatoristic fata de Adevarul, din ce citesc mai sus.

#9
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
@bana_bogdan

1.Coperta JN mi se pare mai sanatoasa ca la adevarul (Probabil ca "piele ecologica", cu care sunt imbracate cartile de la adevarul, suna mai bine)
2.Am frecat cu degetul destul de bine scrisul cu "aur" de  pe coperti si. la mine cel putin, nu s`a luat aproape deloc.
3.O pagina alba intre tabel cronologic si restul ar fi suficient
4.Cartea mea a fost legata perfect, nu stiu cate ai vazut tu.
5.Un semn de carte e foarte bine venit, la astfel de editie; chair daca poti folosi supracoperta ca inlocuitor, daca nu prea ai timp de citit, se distruge foarte repede odata cu prea multa folosinta.
6.Intre hartia de la adevarul si JN nu prea exista diferenta vizibila ochiului (parerea mea! )
7. Garamond mi se pare, totusi, un pic mai special ca times new roman (adevarul), dar tot nu scuza mesajul. Insa ei lauda acolo mai multe.
8. La unele carti chiar nu ai de ce sa pui cuprins.
9. Sondajul probabil deja il fac , prin intermediul sitului bibliotecapentrutoti.ro, unde poti trimite propunerea (eu deja am facut`o pe a mea: Radu Tudoran Toate panzele sus  :P )
10.Lista completa e irelevanta de pe acum. Totdeauna vor aparea modificari.. Sa zicem ca cele 25 de titluri prezentate de adevarul au fost mai bune decat cele 9 ale JN
11.Jn are atuuri mari prin tabelul cronologic si prefata (daca ar fi facuta de fiecare data de un mare om literar, tot respectul) - cititorii stiu de ce.
12.Daca se respecta si sunt oameni seriosi ( eu cred ca sunt) fii sigur ca vor suplimenta tirajul.

Cartile isi merita toti banii, probabil ca editurile si librariile au primit o mica lovitura sub centura. Concurenta e bine venita, cu rele cu bune. (Deja adevarul a scazut pretul, sper ca nu si calitatea)

Edited by umbbra, 20 March 2009 - 23:30.


#10
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
Ca idee...
In ziarul care a insotit primul volum, pe langa cele 9 volume deja anuntate:

Cel mai iubit dintre pământeni - Marin Preda (3 vol)
Mircea Eliade - Maitreyi
Cella Serghi - Pânza de păianjen
Mateiu Caragiale - Craii de Curtea Veche
Enigma Otiliei - George Călinescu (2 vol)
Fănuș Neagu - Îngerul a strigat

...mai apareau afisate si:

Ionel Teodoreanu - La Medeleni (3 vol)
Nicolae Filimon - Ciocoii vechi si noi
Mihail Sebastian - Accidentul

Are cineva mai multe detalii sau acces la o lista mai extinsa? :)


@umbbra: Multumesc mult pentru comentarii.

#11
cehash

cehash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 03.11.2005
total de acord cu ce s a spus mai sus de bana_bogdan, abancor

colectia jurnalul pare amatoristica...
parca vor sa castige bani indiferent cum...
pacat..

#12
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Se pot comanda cărțile din colecția jurnalul pe internet? Eu nu am găsit link. Aș dori să cumpăr toată colecția. La Adevărul am facut abonament pentru cărți, sper să și vină că banii mi i-au luat de pe card.

#13
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
http://shop.jurnalul.ro/ , dar momentan nu merge....

#14
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
O noua lista a aprut pe jurnalul.ro, la http://www.jurnalul....ste-501953.html :

1.    Cel mai iubit dintre pământeni - Marin Preda
2.    Maitreyi - Mircea Eliade
3.    Pânza de păianjen - Cella Serghi
4.    Lorelei - Ionel Teodoreanu
5.    Craii de Curtea Veche - Mateiu Caragiale
6.    Enigma Otiliei - George Călinescu
7.    Îngerul a strigat - Fănuș Neagu
8.    Adam și Eva - Liviu Rebreanu
9.    Donna Alba - Gib Mihăescu
10.    Adela - Garabet Ibrăileanu
11.    Nuntă în cer - Mircea Eliade
12.    Dulce ca mierea e glonțul patriei - Petru Popescu
13.    La Medeleni - Ionel Teodoreanu
14.    Rusoaica - Gib Mihăescu
15.    Accidentul - Mihail Sebastian

E destul de diferita fata de ce s-a anuntat pana acum... :)
Sa ne mai asteptam la schimbari?

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
"Pentru că timpul nu mai are răbdare, vă dezvăluim pe ce titluri și autori puteți conta în săptămânile ce vor urma:"

cred ca astea sunt patute-n cuie :)

#16
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Site-ul oficial Biblioteca pentru Toti

puteti trimite si voi propriile voastre titluri, si cine stie, poate vor aparea

#17
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
Eu chiar insist sa trimiteti comentarii si propuneri! :)
Poate asa vom avea intr-adevar o colectie de valoare.

#18
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
o "colectie de literatura" .... oare pot sugera si Noica?
As vrea "De caelo" de Noica
Ma voi gandi si la alte propuneri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate