Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Test scoala de soferi .

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salut ,

Duminica ma intanlesc cu instructorul auto pentru prima data , am inteles ca se da un chestionar unde trebuie sa iau 16 puncate(parca) , altfel nu ma baga prin oras . (asa am inteles eu de la alti) . Eu nu stiam de asta si mi-am propus sa incep invatatul cu 2 luni inainte (adica cam de acum) . Maine ma duc sa imi cumpar cartea ... iar in 3 zile nu prea am timp .

-Este adevarat ? Se da acel chestionar inainte ? Daca da care este punctajul minim
-In caz ca il dau , ce ma sfatuiti sa invat mai bine , acum in astea 3 zile ?

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
In 3 zile poti invata fara probleme codul routier si poti face si 1000 de teste... Sooo pune-te pe treaba si nu mai cauta metode mai rapide pe net... :)

p.s. Serios... chiar nu e asa greu...

Bafta!

p.s.2 Dar de ce nu-i intrebi pe ei din ce te intreaba... si daca-ti raspund tot... vezi raspunsul de mai devreme... :)

#3
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

 Ravy, on Mar 4 2009, 17:24, said:

In 3 zile poti invata fara probleme codul routier si poti face si 1000 de teste... Sooo pune-te pe treaba si nu mai cauta metode mai rapide pe net... :)

p.s. Serios... chiar nu e asa greu...

Bafta!

p.s.2 Dar de ce nu-i intrebi pe ei din ce te intreaba... si daca-ti raspund tot... vezi raspunsul de mai devreme... :)

Aha , pai i-am intrebat si mi-au zis ca depinde si de scoala de soferi , iar astia care au dat au primit un chestionar ... destul de simplu . Am intrebat aici pentru ca uni zic ca da alti ca nu , ba 15 ba 16 puncte minim ... etc nu stiam pe cine sa cred .

Multumesc.

#4
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007

 aWp_viTal, on Mar 4 2009, 17:31, said:

Aha , pai i-am intrebat si mi-au zis ca depinde si de scoala de soferi , iar astia care au dat au primit un chestionar ... destul de simplu . Am intrebat aici pentru ca uni zic ca da alti ca nu , ba 15 ba 16 puncte minim ... etc nu stiam pe cine sa cred .

Multumesc.
Salut.Eu cand am facut scoala anul trecut mi-au dat un test si trebuia sa fac 10/13,dar toti care l-au dat l-au si luat, deci atunci nu era mare problema testul ala, poate s-a schimbat testarea asta acum, insa daca e ca anul trecut, nu-t face b multe pt testarea asta.
Trebuie sa stii chestii simple, cu prioritatile intr-o intersectie, iti da o diagrama deaia,cu benzi continue si ceva in genu asta.
Bafta

#5
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
nu stiu cine a zis asta....eu cand am inceput scoala de soferi(acum 2-3 luni) direct m-a bagat prima data prin oras sa conduc,m-a intrebat dk am mai condus,am zis da si a zis sa dau drumu sa vada de gresesc.dupa vreo ora de condus am oprit si mia explicat ce gresesc,nu mia dat nici un examen nimica....nu cred ca sa se fii schimbat asta....nu am nici un prieten sa imi zica ca leo dat asa examen inainte sa se apuce de condus.Asa ii cel putin in cluj,in alte orase habar nu am dar nu cred sa fie schimbat.

#6
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

 DeaD, on Mar 4 2009, 18:49, said:

nu stiu cine a zis asta....eu cand am inceput scoala de soferi(acum 2-3 luni) direct m-a bagat prima data prin oras sa conduc,m-a intrebat dk am mai condus,am zis da si a zis sa dau drumu sa vada de gresesc.dupa vreo ora de condus am oprit si mia explicat ce gresesc,nu mia dat nici un examen nimica....nu cred ca sa se fii schimbat asta....nu am nici un prieten sa imi zica ca leo dat asa examen inainte sa se apuce de condus.Asa ii cel putin in cluj,in alte orase habar nu am dar nu cred sa fie schimbat.

Ciudat , mi-a mai zis cineva acum ... cred ca difera de la scoala la scoala ....

#7
Loyd

Loyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 31.07.2008
Nu crezi ca poti face nici macar 15 sau 16? :w00t:

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Loyd, on Mar 5 2009, 11:15, said:

Nu crezi ca poti face nici macar 15 sau 16? :w00t:

inainte sa implinesc 18 ani, cand eram ferm convins ca stiu sa conduc de pe la 15 ani, faceam unele chestionare cu 26 si altele si cu 10-12.

deci nu te mira, mai ales daca sunt chestionare deschise.

cand am vazut ca de fapt teoretic nu stiu mare lucru (in afara de semne si prioritate), m-am apucat de invatat codul, si-am luat examenul din prima cu 26.

#9
Loyd

Loyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 31.07.2008

 spare-me, on Mar 5 2009, 11:18, said:

inainte sa implinesc 18 ani, cand eram ferm convins ca stiu sa conduc de pe la 15 ani, faceam unele chestionare cu 26 si altele si cu 10-12.
deci nu te mira, mai ales daca sunt chestionare deschise.
cand am vazut ca de fapt teoretic nu stiu mare lucru (in afara de semne si prioritate), m-am apucat de invatat codul, si-am luat examenul din prima cu 26.
Normal,e ceva logic,dar nu poti spune ca nu stii cateva semne pentru cultura ta generala.
El stiind ca incepe scoala de soferi putea sa se apuce de invata,nu sa caute medode rapide de invatat.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Loyd, on Mar 5 2009, 11:35, said:

Normal,e ceva logic,dar nu poti spune ca nu stii cateva semne pentru cultura ta generala.
El stiind ca incepe scoala de soferi putea sa se apuce de invata,nu sa caute medode rapide de invatat.

cu asta sunt perfect de acord.


totusi eu nu am dat un asemenea test.
stiu ca dadeam al cursurile de legislatie, la care am participat constiincios, si la sfarsit ne dadea mereu chestionar si, daca era cazul, zicea ca nu ne programeaza la examen pana nu facem 22.

n-a fost cazul, ca odata cu inceperea scolii de soferi m-am luat si de invatat si-am facut mereu peste 22...

#11
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

 aWp_viTal, on Mar 4 2009, 21:47, said:

Ciudat , mi-a mai zis cineva acum ... cred ca difera de la scoala la scoala ....


in cluj,am avut prieteni la cel putin 5-6 scoli de soferi si nici unu nu mia zis ca a dat examen....doar acela cu scoala de trebe sa iei 22(la unele 2 de 23 sau 2 de 24) ca sa mergi mai departe la politie...

Edited by DeaD, 05 March 2009 - 15:47.


#12
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Poate fi adevarat. asta difera de la scoala la scoala. singurul test primit de la instructor a fost dupa ce am terminat orele de condus si trebuia sa ma pregatesc de examen. a vrut sa vada daca mai trebuie sa trec pe la legislatie sau direct in sala de examen.

#13
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007

 Loyd, on Mar 5 2009, 11:35, said:

Normal,e ceva logic,dar nu poti spune ca nu stii cateva semne pentru cultura ta generala.
El stiind ca incepe scoala de soferi putea sa se apuce de invata,nu sa caute medode rapide de invatat.
si eu sunt de acord cu asta....

eu cand am dat de permis, n-am facut nimic legislatie la scoala, doar ore de condus, si condus...pe asta s-a axat cel mai mult instructorul....si in dimineata dinainte de examen, pe la ora 8 fara ceva, cum se dadea inainte, imi zice:"n-am mai facut legislatie cu tine, ca am vazut ca stii sa conduci, si presupun ca ai invatat si codul, nu?"

#14
mykeyboy

mykeyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 01.06.2006
ati citit legislatia?  :P  
Scrie ca inainte sa intrii in instructajul practic (sau cum se zice), trebuie sa termini cursurile de legislatie, adica sa treci "sala mica", dar nu cred ca sunt scoli de soferi care fac asa ceva, le fac simultan cursurile practice cu cele de legislatie, sa comprime timpul. Dar posibil ca fiecare au un test inainte de condus, pentru siguranta lor, sa aibe la mana o hartie ceva cu un test in caz de accident, sa dovedeasca faptul ca "ai fi" trecut prin cursurile de legislatie.
Eu am permisul de vro 4-5 luni, si ca test, nu am avut niciunul inainte de condus.


M-am uitat putin prin legislatie acum, dar nu gasesc, o sa caut mai in amanunt altadata. Tin minte de la cursurile de legislatie ca spuneau: mai intai psihologicul pe care daca il treci te baga la legislatie, apoi de la care mergi la practic, apoi....examenul :D

Edited by mykeyboy, 15 March 2009 - 22:18.


#15
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Intre timp ... am terminat cursurile , am primit un chestionar cu toti unde erau minim 18 puncate (chestionar asa de "chichi"..) . Iar acum am inceput condusul ...dar vineri trebuie sa facem minim 22 de puncte , azi cand am primit chestionarul cu minim 18 puncte ... am facut 20p... si asta dupa 4 zile de mers la cursuri cu putin invat acasa.... mai am inca 2 zile de conducere eco. + mecanica.

La inceput imi era frica de SALA , dar daca inveti... cat de cat nu ai probleme . Intr-o sapt... daca ma axez pe chestionare si vad unde si de ce am gresit ... merg la sigur la sala :D

Nu este asa nasol cum se zice ... ideea este ca nu se invata . Cu putina ambitie faci treaba buna ... (in general)

Acum chiar recomand treaba asta cu Cursul de legislatie .... Inveti foarte repede .

Edited by aWp_viTal, 20 March 2009 - 23:32.


#16
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
tu sa treci intai examenul, pe urma dai lectii :lol:

#17
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

 crst_g, on Mar 21 2009, 00:12, said:

tu sa treci intai examenul, pe urma dai lectii :lol:
Eh ... asa este , dar de cand am inceput sa fac 20-26(mai rar) am prins grai :D ... asta nu este nimic spectaculos , dar cand ma gandesc ca nu saream de 16p acum o sapt.... iar de cand cu , cursul fac minim 18/9 .... si mai am o luna de inv.

Sper sa ne vedem la jurnal de bord  :lol:

Edited by aWp_viTal, 21 March 2009 - 11:31.


#18
stelystely

stelystely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2009
Iti zic eu la sigur ce sa faci ! Si eu m-am apucat de scoala nici nu mai stiu exact...pe la sfarsitul lui ianuarie , inceputul lui februarie... In orice caz ... am dat miercuri sala si am luat cu 23 ... aveam 22 corecte si 2 gresite. Peorma am raspuns fara sa mai citesc. Si vineri am luat traseul. Maine ma duc sa-mi ridic permisul :D

Nu stiu ce cursuri faci tu , dar eu n-am facut nici un curs. Faceam singurel acasa. Mi-am cumparat cartea cu Intrebari si Teste pentru obtinerea permisului de conducere auto categoria B de la editura National (nu fac reclama) , pe care te sfatuiesc sa o iei si tu. Citesti regulamentul foarte bine , inveti toate semnele foarte bine , inveti foarte bine manevrele , stationare , oprire , depasire , trecerea la nivel cu calea ferata etc , faci toate intrebarile din carte si iti zic ca faci minim 22 de pcte la orice chestionar.

Important este sa inveti si mecanica. Eu am picat odata sala din cauza mecanicii si ecologiei.

Iti urez succes...Si cat mai multe emotii constructive ! Ai nevoie :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate