Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Drepturi si obligatii ale politiei

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
Va rog sa-mi spuneti de unde pot face rost de "drepturile si obligatiile" politiei romane in special cele ale politiei rurale?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Încearcă pe adresa asta !
Dacă nu găsești ce-ți trebuie, mai vorbim pe aici.

#3
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
am "rasfoit" tot site'ul dar nimic interesant...pe mine m-ar interesa concret ce are voie si ce nu sa faca un politai de la tzara pt ca am niste "politisti texani" la mine la tara care, cred eu, ca fac foarte multe abuzuri si profita foarte mult de insigna lor

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mai concret, care este comportamentul care te deranjează?

#5
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
poi intr-un sat(comuna) sunt 2 agenti:agentul sef si ajutorul.Problema e la ajutor, care vrea sa ne arate cat de mare si tare este el mai ales in lipsa sefului.Intr-un sat mic vine si face tot felul de controale prin discotecii si alte baruri...ok un lucru absolut legal,dar sa fim seriosi lucru asta se intampla de 3-4 ori pe an intr-un oras mare,iar la noi in fiecare saptamana.In plus vine cu tot felul de amenintari:daca nu semnalizam(cu masina) sau stiu eu ce alte lucruri banale ne zice(zic eu pt un sat):tu nu sti sa faci...(lucrul respectiv),poate vrei sa te las fara permis!.Din cate am citit un agent de la Politia Rurala nu are voie sa acorde amenzi si sanctiuni rutiere doar daca are un ordin special semnat de seful IPJ din judetul respectiv.Si multe alte fapte prin care el inceaca sa ne demostreze autoritatea lui...dar in alte situatii ar veni cu noi peste tot:la fotbal,la un gratar sa nu mai vb k e prezent la orice chef...fie in uniforma fie nu...Si as fi foarte multumit daca as sti care sunt limitele lui si ce nu are voie sa faca sa ii demostrez k nu e el seful inspectoratului de politie din intreaga tara ci un simplu ajutor al politiei rurale

Edited by valentinyan, 26 February 2009 - 00:02.


#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Filmați-l când vine la un chef în uniformă. Puneți filmulețul pe Youtube. Trimiteți link-ul câtorva televiziuni și cotidiene naționale.

Asta dacă vreți să scăpați de el în 3 pași. :P

#7
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
:lol:  da...buna ideea, sa vedem cum se prezinta la urmatorul chef :D oricum am vazut k in ultima vreme multi agenti sunt iritati de camerele de filmat...Alte sugestii?:)

#8
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 valentinyan, on Feb 25 2009, 23:59, said:

poi intr-un sat(comuna) sunt 2 agenti:agentul sefnu suntem in texas. la un post de politie comunal exista un sef de post si un ajutor de sef de post. seful de post poate fi de la agent principal la subinspector iar ajutorul de sef de post poate fi de la agent la agent sef principal. nu fa confuzie intre agent sef si sef de post si ajutorul.Problema e la ajutor, care vrea sa ne arate cat de mare si tare este el mai ales in lipsa sefului.

Intr-un sat mic vine si face tot felul de controale prin discotecii si alte baruri...ok un lucru absolut legal,dar sa fim seriosi lucru asta se intampla de 3-4 ori pe an intr-un oras mare,iar la noi in fiecare saptamana.de unde stii ca de 3-4 ori pe an? mai ales daca stai la sat? intre noi fie vorba, in ultima saptamana am avut 2 razii in baruri discoteci cluburi si vineri mai avem inca una....oare e gata anul?

In plus vine cu tot felul de amenintari: daca nu semnalizam(cu masina) sau stiu eu ce alte lucruri banaledefineste aceste lucruri banale te rog...sunt cumva anumite "chestii" prevazute in codul rutier sau in legea 61/91 si carora tu le acorzi o importanta infim de mica? ne zice(zic eu pt un satde unde stii ce e banal pt un sat si ce nu? daca nu semnalizezi poti face accident si la sat si la oras.):tu nu sti sa faci...(lucrul respectiv),poate vrei sa te las fara permis!.
Din cate am citit un agent de la Politia Rurala nu are voie sa acorde amenzi si sanctiuni rutiere doar daca are un ordin special semnat de seful IPJ din judetul respectiv.hai nu zau? ti-a soptit tie o pasarica, nu? politia rurala face orice de la rutiera pana la criminalistica, trecand pe la ordine publica anchete, dosare penale si alte cele.
Si multe alte fapte prin care el inceaca sa ne demostreze autoritatea lui...dar in alte situatii ar veni cu noi peste tot:la fotbal,la un gratar sa nu mai vb k e prezent la orice chefmare lucru e sa nu-i spuneti ca faceti chef sau sa nu-l invitati....fie in uniforma fie nu...hmmm...aici in sfrasit parca s-ar intrevedea un abuz. depinde de ce vine la voi la chef in uniforma si ce face acolo. daca vine sa bea si sa se distreze, un simplu telefon la 112 spunand ca respectivul e beat in timpul serviciului rezolva problema. Daca vine in uniforma ca e vb despre deranjarea linistii publice, sau un scandal, etc...iti inteleg frustrarea
Si as fi foarte multumit daca as sti care sunt limitele lui si ce nu are voie sa faca sa ii demostrez k nu e el seful inspectoratului de politie din intreaga tara ci un simplu ajutor al politiei ruralesa inteleg ca seful de post ar avea voie sa faca ce face "asta micu"??? pt cultura ta generala vezi ac e pe net legea 360 si legea 218 care te lamuresc cu ce se ocupa politia.

esti cumva certat cu legea de nu-ti place ca respectivul agent aplica chiar si cele mai neinsemnate articole din lege(neinsemnate potrivit parerii tale) sau la chefuri esti gelos ca are mai multe femei ca tine?
ps: nu incerca cu bataia, s-ar putea sa regreti amarnic. ori un glont prost nimerit ori ceva puscarie. ce trebuie facut ti-am spsu mai sus...citeste cu atentie legile alea 2 si suna la 112 cand e beat in uniforma la chef....ma mir ca il mai primiti in grupul vostru daca tot il blamezi atata.

Edited by VipeR85, 26 February 2009 - 00:39.


#9
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
Draga Viper :) ,
in primul rand nu locuiesc la sat...imi petrec vacantele si weekend'urile acolo.In al 2-lea rand pana acum cativa ani(pana sa vina individul)in satul respectiv nu s-a facut nici un control asemanator,iar in orasul in care locuiesc razii se fac si s-au facut doar la baluri si foare rar in zile obisnuite.Legat de partea cu amenzi si sanctiuni rutiere:1)"Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 republicat :
Art.109. - (1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României de catre politistii de frontiera. Asadar nu este specificat nicaieri politistul rural."
2)Ca atare, retineti faptul ca, amenzile de circulatie aplicate de Politia Rutiera , daca nu se demonstreaza ca a existat un ordin special semnat de seful IJP, sunt anulabile in fata instantei de judecata, tocmai pentru ca sunt aplicate de politisti care conform legii nu au in atributii constatarea unor asemenea situatii, si care nu pot sa aiba calitatea de agenti constatatori.(sursa:jurnalulbtd.ro)
La chefuri nu vine invitat...rar cand vine fara uniforma,insa de multe ori vine in unifoma si cu motivul k a auzit galagie si sa fim atenti sa NU faca vreun vecin reclamatie...legat de femei pot sa te asigur k nu se pune problema...nici eu nu duc lipsa si nici el nu e  apreciat,in plus cred k are si logodnica.Iar legat de seful de post:nu am nimic nici cu unul nici cu celalat doar ca ajutorul profita tot timpul de absenta sefului si isi arata talentele,insa daca in prezenta sefului este un om foarte corect si binevoitor:)

#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
După cum vorbește, VipeR85 pare un polițist rural bun la toate, care face orice de la rutieră până la criminalistică. ;) De ce naiba nu mai aduce din ăștia și la București că e mare nevoie, și îi trimitem noi pe incompetenții de aici la țară, unde nu e atâta nevoie de rutieră sau criminalistică???

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 valentinyan, on Feb 26 2009, 00:58, said:

Draga Viper :) ,
in primul rand nu locuiesc la sat...imi petrec vacantele si weekend'urile acolo.In al 2-lea rand pana acum cativa ani(pana sa vina individul)in satul respectiv nu s-a facut nici un control asemanator,iar in orasul in care locuiesc razii se fac si s-au facut doar la baluri si foare rar in zile obisnuite.Legat de partea cu amenzi si sanctiuni rutiere:1)"Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 republicat :
Art.109. - (1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României de catre politistii de frontiera. Asadar nu este specificat nicaieri politistul rural."
2)Ca atare, retineti faptul ca, amenzile de circulatie aplicate de Politia Rutiera , daca nu se demonstreaza ca a existat un ordin special semnat de seful IJP, sunt anulabile in fata instantei de judecata, tocmai pentru ca sunt aplicate de politisti care conform legii nu au in atributii constatarea unor asemenea situatii, si care nu pot sa aiba calitatea de agenti constatatori.(sursa:jurnalulbtd.ro)
La chefuri nu vine invitat...rar cand vine fara uniforma,insa de multe ori vine in unifoma si cu motivul k a auzit galagie si sa fim atenti sa NU faca vreun vecin reclamatie...legat de femei pot sa te asigur k nu se pune problema...nici eu nu duc lipsa si nici el nu e  apreciat,in plus cred k are si logodnica.Iar legat de seful de post:nu am nimic nici cu unul nici cu celalat doar ca ajutorul profita tot timpul de absenta sefului si isi arata talentele,insa daca in prezenta sefului este un om foarte corect si binevoitor:)


si tu crezi sursa aia? tu nu vrei sa intelegi ca cei care fac parte din politia rurala sunt si agenti de ordine publica sunt si agenti de rutiera sunt si criminalisti sunt si judiciaristi(adica organe de cercetare penala)...politia rurala e ca si o politie municipala doar ca nu are decat 2-6 oameni care fac treaba a 100 de oameni, ceea ce e echitabil avand in vedere populaia orasului comparativ cu cea a unei comune.
ca sa fi agent de ordine publca la oras iti tebuie doar scoala terminata. ca sa fi agent de circulatie, agent la politia rurala sau judiciarist, iti trebuie in plus o aprobare de la procurorul general al romaniei sa faci cercetare penala. adica sa lucrezi cu dosare penale.

in OUG 195/2002 am gasit asta : Art. 2. - Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie rutiera se fac de catre politisti specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane, care au obligatia de a lua masurile legale In cazul In care constata Incalcari ale normelor privind circulatia pe drumurile publice. ---> adica politia rutiera si politia rurala

in regulamentul de aplicare a oug 195/2002 la art.109 am gasit cu totul altceva decat ceea ce ai scris tu mai sus, rezulta ca sursa  ta de inspiratie pute rau de tot.

revenind...v-ati obisnuit sa nu va controleze nimeni si tipati ca politia nu face nimic. acum cand sunt controale petse controale iar nu va convine ca sunt politistii zelosi. orasul tau o fi ceva nemaiintalnit pana acum de se fac razii la baluri...poate ca pun vreo 2 politisti sa supravegheze balul pt a preveni incidente neplacute si tu confunzi chestia asta cu o razie. o razie se face de catre politie+jandarmi+mascati si legitimata toata lumea iar cei suspecti verificati sumar.

pana acum eu am inteles ca te deranjeaza omu ca isi face treaba. ai prefera atunci cand nu semnalizezi schimbarea directiei de mers sa iti dea o amenda, decat sa-ti spuna sa ai grija ca te va amenda data viitoare? sau ai prefera la o discoteca sateasca de sambata seara sa vina niste "pieteni" din satul invecinat si sa ti-o iei in freza ca te-ai uitat lung la fata unuia din ei si apoi sa te intrebi ce face politia noaptea?
ceea ce face el se cheama "prevenire"...singura problema ramane venitul lui la chefuri in uniforma si mai ales ce face dupa ce vine la un chef. daca vine numa sa-ti spuna sa lasi muzica mai incet ca poate gaina vecinului vrea sa doarma nu vad de ce te oftici...si apropo, proprietarul casei/apartamentului/terenului unde se tine cheful daca nu vrea sa-l invite inauntru nu o face si vb cu el de la poarta deci politistul nu mai intra la chef, ca daca intra si nu are acceptul proprietarului e violare de domiciliu.




 inside_spy, on Feb 26 2009, 01:09, said:

După cum vorbește, VipeR85 pare un polițist rural bun la toate, care face orice de la rutieră până la criminalistică. ;) De ce naiba nu mai aduce din ăștia și la București că e mare nevoie, și îi trimitem noi pe incompetenții de aici la țară, unde nu e atâta nevoie de rutieră sau criminalistică???
dupa cum vorbesc par un agent de ordine publica de la municipiu...sa fi tu sanatoasa ca un politist de la tara face mult mai multa munca decat mine. pentru ca eu fac doar ordine publica, seful de post si ajutorul lui trebuie sa faca si ordine publica, si circulatie, si sa ancheteze hotu, si sa preleve urme de la locul faptei...ceea ce ma gandesc eu ca il face mai destept ca mine. poate nu mai istet dar sigur mai destept. eu de exemplu nu stiu sa prelevez urme criminalistice de la locul faptei...pentru simplu motiv ca nu asta e treaba mea.

una spun alta intelegi tu....si poate esti buna sa-mi explici de ce la tara nu e atata nevoie de rutiera sau de criminalistica? in afara de faptul ca nu se intampla atat de multe ca la oras........dar revin, comparand orasul cu satul, numarul de locuitori, si faptele comise, vei fi surprinsa sa afli ca de ex: intr-un oras sunt 30% din totalul infractiunilor talharii iar la sat tot 30%, desi la oras au fost 110 talharii si la sat doar 3.
si cine crede ca "incompetentii" de la oras sunt trimisi la tzara ca "pedeapsa" se inseala amarnic sau are o gandire puerila. ca sa fi politist la tara iti trebuie putin mai multa minte, si sa nu uitam de aprobarea de la procurorul general al romaniei.

#12
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
ok...dak esti politist cu siguranta cunosti legile si toate cele mult mai bine dacat mine...dar totusi sa revenim la tema initiala...de unde pot face rost de toate aceste drepturi si obligatii ale politiei rurale.Un cod(penal nush...de aia intreb) sau chiar si un link

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu există o astfel de sursă de documentare.
Dacă te deranjează comportamentul agentului, îl poți reclama...
Șefilor lui pentru fapte mai puțin grave, sau parchetului, pentru infracțiuni.
Din ce am înțeles de la tine, tinărul agent încearcă să se impună în comună, lucru deloc de aruncat!
Dacă verifică modul de comportament al șoferilor pe drum, dacă au băut, sau nu respectă regulile de circulație, dacă face controale săptămânale în discotecă, baruri, sau în alte astfel de locuri, este de lăudat și vrea să nu aibă probleme în comuna în care lucrează!
Dacă te deranjează acest mod de comportament, pot trage o concluzie potrivit căreia, ori simpatizezi cu anarhiștii, ori ai probleme dese cu justiția...
Altfel, nu cred că, prin ceea ce face, agentul își depășește atribuțiile sau comite vreo infracțiune!


#14
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
@valentinyan:
Drepturile și obligațiile polițiștilor le găsești în Legea privind organizarea și funcționarea Poliției nr. 218/2002  http://www.legestart...-(MjExMjI-).htm Probabil că de la publicare au apărut unele modificări, dar nu de esență.
Special despre atribuțiunile polițiștilor din mediul rural nu am găsit nimic. Probabil că acestea se reglementează exclusiv prin dispoziții interne și prin fișa postului. În principiu, dacă prin lege i se acordă dreptul de a face anumite activități, nu poate fi sancționat chiar dacă normele interne prevăd o specializare a muncii. Reglementări specifice privind competența sunt puține. Un exemplu este Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002 aprobat prin HG nr. 1391/2006, care prevede că îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulația pe drumurile publice și luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către polițiștii rutieri din cadrul Poliției Române. Polițiștii rutieri sunt definiți ca fiind ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române. Pentru că m-am lovit cândva de o chestiune de genul acesta, am aflat că sunt nominalizați ca polițiști rutieri toți polițiștii de la serviciile de Poliție Rutieră, dar și cei din structurile de ordine publică. Aici intră și cei de la posturile comunale de poliție.
Cu privire la controalele prin baruri și discoteci, bănuiesc că asta ar fi treaba celor de la Economic, dar nu cred că există vreo prevedere care să le acorde exclusivitate. Probabil că polițistul de la post are dreptul să facă tot ce are dreptul polițistul de la serviciul specializat.
Dacă tot nu ești lămurit, pune pe hârtie tot ce te nemulțumește și trimite hârtia la șefii polițistului în cauză. Se vor face verificări. Poate rezulta că faptele polițistului ar putea fi infracțiuni și atunci plângerea se înaintează procurorului, că faptele sunt abateri disciplinare - caz în care se aplică sancțiuni - ori că polițistul își face treaba corect și atunci cei care vor primi plângerea vor râde de tine. Poate îl vor premia pe băiatul acela zelos. În orice caz, tu te vei alege cu un răspuns scris în care, dacă ai noroc, se vor invoca și temeiurile legale pe care nu am știut noi să ți le spunem. Astfel, îți vor răspunde ei la întrebări.
Personal, din ce ai relatat, nu îmi face impresia că polițistul sare calul. Sau, mă rog, poate că e enervant, dar omul își face treaba (poate mai puțin în partea cu chefurile, la care nu am înțeles dacă vine să bea ori să calmeze spiritele).  Dacă  tot nu îți place, evită-l, condu cu atenție, nu face scandaluri și poartă actele la tine când ești la volan. Dacă îți vezi de treabă, nu are ce să-ți facă.

Edited by Dhaukos, 27 February 2009 - 00:10.


#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cu privire la controalele prin baruri și discoteci, bănuiesc că asta ar fi treaba celor de la Economic, dar nu cred că există vreo prevedere care să le acorde exclusivitate. Probabil că polițistul de la post are dreptul să facă tot ce are dreptul polițistul de la serviciul specializat.

Ăia de la Economic lucrează de obicei DOAR ziua, iar agentul (din spusele de pe aici) nu cred că a făcut vreun control economic, privind încasările, calitatea produselor sau a serviciilor, ci un control pe linie de ordine publică!

Dacă tot nu ești lămurit, pune pe hârtie tot ce te nemulțumește și trimite hârtia la șefii polițistului în cauză. Se vor face verificări. Poate rezulta că faptele polițistului ar putea fi infracțiuni și atunci plângerea se înaintează procurorului, că faptele sunt abateri disciplinare - caz în care se aplică sancțiuni - ori că polițistul își face treaba corect și atunci cei care vor primi plângerea vor râde de tine. Poate îl vor premia pe băiatul acela zelos. În orice caz, tu te vei alege cu un răspuns scris în care, dacă ai noroc, se vor invoca și temeiurile legale pe care nu am știut noi să ți le spunem. Astfel, îți vor răspunde ei la întrebări.

Plus, dacă îl bate gândul să facă și o plângere penală împotriva agentului, soluționată cu NUP, o poate poți cu o plângere, eventual și cu o condamnare pentru denunț calomnios!

Personal, din ce ai relatat, nu îmi face impresia că polițistul sare calul. Sau, mă rog, poate că e enervant, dar omul își face treaba (poate mai puțin în partea cu chefurile, la care nu am înțeles dacă vine să bea ori să calmeze spiritele).  Dacă  tot nu îți place, evită-l condu cu atenție, nu face scandaluri și poartă actele la tine când ești la volan. Dacă îți vezi de treabă, nu are ce să-ți facă.

Așa este, însă tânărul vine de la oraș unde se pierde repede în mulțime și unde la adăpostul ei își poate face relativ ușor de cap, într-o comună, unde fiind lume mai puțină, este luat la rost (întrebări) de un agent poate puțin mai zelos... dar destul de deranjant pentru băiatul de la oraș, care a mai găsit ceva resurse să își verse năduful pe aici...

#16
valentinyan

valentinyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2009
Eu pana acum nu am avut nici o problema directa cu dansul...dar au avut multi prieteni si vecini.Intentia mea a fost de a fi la curent cu legea pentru ca in anumite situatii sunt sigur k imi vor fi de folos si agentul respectiv nu va putea sa faq tot ce ii pofteste inimioara lui:) Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor ;)

#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 valentinyan, on Feb 27 2009, 18:29, said:

Eu pana acum nu am avut nici o problema directa cu dansul...dar au avut multi prieteni si vecini.Intentia mea a fost de a fi la curent cu legea pentru ca in anumite situatii sunt sigur k imi vor fi de folos si agentul respectiv nu va putea sa faq tot ce ii pofteste inimioara lui:) Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor ;)
daca esti atent, putin mai sus ti-am dat si link-urile catre legea 218 si legea 360. trebuie sa dai doar un clik pe ele

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 valentinyan, on Feb 27 2009, 18:29, said:

Eu pana acum nu am avut nici o problema directa cu dansul...dar au avut multi prieteni si vecini.Intentia mea a fost de a fi la curent cu legea pentru ca in anumite situatii sunt sigur k imi vor fi de folos si agentul respectiv nu va putea sa faq tot ce ii pofteste inimioara lui:) Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor ;)




De regulă, agentul nu va face chiar tot ce îi poftește inima pentru că, într-o comună este mai greu... cu atâția ochi ațintiți asupra lui...
Însă, dacă vrei să nu ai probleme cu el, fă în așa fel încât să nu te prea întâlnești cu el, sau... fii corect...


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate