Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Hobby-uri ale radioamatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Bicicleta Tramvaiele Trenurile

- bicla - scurt istoric - prima oara am pedalat la varsta de 12 ani cu o bicicleta romanian pegasus cu coarne si cu sa lunga , la varsta de 14 mi sa imanat primul pegas normal , la 16 ani mi sa imprumutat ukraine , si in final la 17 ani am luat primul bmx4020 SE - bicla ce a durat pana la varsta de 21 si de la 21 pana la 24 am avut al doilea bmx4021 normal si in final MTB extreme pentru oameni solizi (mai mare de 100kg - 150kg] .
recordul meu , la vasta de 19 ani am dat inconjur , bcuuresti colibasi - colibasi - dobreni - heresti - budesti - negoiesti - negoiesti - vasilati - tanganu - cernica - bucuresti
la 20 de ani am pus mana pe o experienta de circulatie la distanta , am executat la distanta cursuri de bicicleta pentru rezistenta la pedalat si in trafic cu viteze superioare .
la mai bine de 2 luni jumatate de antrenamente extreme - bucuresti corbeaanca - bucuresti centrua cap caoada cu trecere intre mogosoaia mezesc continuand spre chitila , bucuresti urziceni , bucuresti ploietsi centru de plasamant { depanare pc} tur retur in aceeasi zi , urmand astea plsu traseul de baza dimineata si seara , uniri barbu vacarescu - grivitei - eroilor - constitutiei - la data de 3 august am decis cu 1 persoana de varsta mai mare sa ajungem pana la techirghiol , nu sa contat timp sau problema ci experienta in realitate . LA ora 00:00 sa dat startul oficial plecand cu 7 biciclisti facandu-ne atmosfera spre piata iancului , si de aici a fost pasul spre pirma mea expeditie pe 2 roti spre mare .
Drumul a fost foarte interesant , spun si acum , deoarece am avut 56 popasuri , am mers in tipurile bune , voinieste , ras , si sprint , viteza medie a drumului a fost de 15.7km/h , am mers din prima 38km dupa care am mancat si de aici am mers pana la popasul 2 langa lehliu , si ultimul de distanta la km 114 langa o benzinarie si dupa cea crapat ziua la 5 fara 25 sa terminat cu distanta lunga scazandu-ne calitatea de mers. de aici a inceput problemele tipice , picioare blegi , crampe musculare , si cerinta dulciurilor in prostie ..  cel mai comic a fost ca am prins canlcula in meers si nu am prins  friptura in aer pentru ca pe bicla se simtea super si daca aveai 18km/h in zona dealurilor dobrogeri spre medgidia ..
finalul si cel mai greu a fost de la valul lui traian spre constanta ca drumul  vine din panta in groapa in panta , facand aprox 1 ora si 47 min tragand de noi .. dupa care cand am vazut constanta , cei 8km pana la iesire nici nu i-am simtit ..
asa am mers sprit pana la techirghiol unde ne astepta "tabara" sa ne felicite in aceasta aventura .
durata finala cu tot cu popasuri 18:47:36

ultimul si cel mai comic traseu a fost facut intre bucuresti oltenita tur retur si asta sa lasat cu cele mai multe faze comice si la final neplacte , mergand cu viteza super nu bagam de seama ca eu am slabit butucul , si la intoarcere mergea din ce in ce mai greu , exact , in fatza la danubiana am pierdut si ultimile bile din spate si vazand ca incepe sa intepeneasca am oprit bicla si am cautat cateva bile pe unde presunpuneam , am lasat bicla si m-am depasrat maxim 2 km si am dat de 4 , am venit am pus binele , am fugit spre casa ca sa o repar , si cand sa ajung spre casa , exact la tineretului , am ramas fara ax  , in fine , acasa am reparat tot si cand sa plec , lighenasul de bile sa spart .. mai plimbate dane!


tamvaiele  - de la varta de 19 ani placarea mea este ca sa merg si sa stau langa tramvaie , ador cat de inguste sunt si cum merg .. asta e "tacaneala mea"
cel mai mul am mers la varta mica , foarte des de la big berceni la gara de nord cu 34 si ma intorceam cu 12 prin apaca spre dr istrate .. asa era drumul meu ce il faceam zilnic pe vremuri sa mai vad si eu cum mai "merge trambhaiu" pe linie si ce mai apare nou

treurile :
plcerea mea a aparut la varsta de 17 ani cand am fost prima oara la bucureti oltenita , dupa ce am gustat evident ca 3 luni la zile am mers naveta cu un tren  si dupa 20 min asteptam returul din oltenita inapoi spre titan sud - obor
bucuresti constanta - drumul acesta a fost facut de mine in foarte multe exemplare , norocul mi-a suras cand de la scoala generala sa dat trimiotere pentru distriburirea de matricole uitate la transfer , avand si asigurat transportul , e placerea am avuto realitate , cautand si cunoscand cu oacazia asta constanta si managalia .
e spre 21 de ani am pus piciorul in prag si am ajuns la sugeamiar teava  unde am dat mana cu moldoveni mei din familie si unde am maincat ca pe vremuri macarea mea preferata  ciroba de burecius si mancarea de rata cu sos in terci .. iubirile mele ..
deci tin sa spun ca trenul a fost cea mai mare distractie , nu uit cand il calaream prin ruta ploietsi buzau faurei tanadrei litoral . asta era fixa mea , ascultam europa pe 103.6 , pro fm de buzau , pro fm ploiesti , si foarte des sky spre faurei - litoral .. vremuri

#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata si ceva materiale :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yl3rkeJffkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hu5MawktnjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AtB6unxXn5k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzGkZWZ8l8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/71da3Vf2vQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mc0An4kuZWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 08 February 2009 - 00:29.


#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Db0TWYUVS3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qlgt_b-5zyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n6ekfBlEMZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1qx2iER03is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2MA39I0ELYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 08 February 2009 - 01:39.


#4
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Nu ma consider neaparat radioamator dar  imi plac radiourile sa receptionez posturi de la distanta. Hobby-uri ar fi pescuitul care-i un sport
foarte distractiv si tot cu ocazia aia iau si aparatul de radio .

Edited by Shieu, 17 August 2009 - 09:38.


#5
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Mdea, uite un mod de a ne cunoaste mai bine si de a afla despre alte hobbyuri pe care fiecare le avem in afara de receptzii, radioamatorism, etc.

Din punctul meu de vedere ar fi 2 grupe mari: hobby-urile vechi (de care poate acum nu ma mai ocup atat de mult) si cele din categoria "recente" (daca 10-15 ani se poate numi "recent")
Din prima grupa s-ar putea mentziona astronomia (de care, din pacate, m-am cam lasat), chimia (cu care am terminat-o, oficial, acum 10 ani, cand m-am lasat de facultate deoarece o consideram inutila) si geologia, de care inca ma simt intr-un fel atras. Colectzia de "bolovani" nu doar ca exista dar am inca grija de ei...

O sa ma refer mai bine la pasiunile de care chiar ma ocup si in prezent.
- Rolele poate mai mult decat un hobby, daca ar fi dupa mine as iesi zilnic in Herastrau pe role. De ce? Greu de spus de ce, poate... d-aia. E singurul raspuns pe care pot sa-l dau. Ma dau cu rolele de mai bine de 10 ani, mai exact din vara, celebra vara, a lui 1998. Am inceput pur si simplu, mi-a placut si asta e. E miscare, e sport, e fun, etc. In domeniul asta am fost si voi ramane fan al firmei Roces, cu asta am inceput si cu asta merg mai departe. Poate fiindca sunt, la ora actuala, cei mai buni din punctul meu de vedere. Cel putin modelele de role de "aggressive" (de care folosesc eu) mi se par cele mai bune la ce am eu nevoie (nefiind, totusi, interesat foarte mult de rampe).
- Muzica rock, heavy metal si nu numai, sunt rocker din 1990 si n-am nici un motiv sa ma linistesc. Desi am 35 de ani ascult aceleasi "traforaje" pe care le ascultam si acum 10 ani. Colectzia de muzica (nu mi-e rusine sa vorbesc despre ea) numara peste 2500 de albume, adica peste 200GB de muzica.

Si cam asta ar fi despre hobby-urile unuia care este activ in Citizen Band din 1996, cu peste 90 de tzari confirmate la DX, si radioamator cu acte in regula (clasa a 3-a, ca nu m-a interesat sa dau de o clasa mai sus) din 1998.

Nu ma simt atras de Internet, asta nu reprezinta neaparat un hobby, ci, poate mai degraba, un rau necesar :) .

#6
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Rock-ul imi place si mie dar cand am fost ultima data la un concert Iris romania un destept isi zbatea capu de i sarea matreata pe mine  :deadtongue:

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
vedeti ca se poate si discuta ceva interesant !? .. super

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hobbiuri vechi ale mele .. creare de ammplificare 50-75w , si boxele aferente puterii
Attached File  18092007046.jpg   449.6K   24 downloads
Attached File  18092007047.jpg   293.31K   16 downloads
Attached File  18092007048.jpg   284.93K   9 downloads

din ale amintiririi .. transformator pentru statie de 23cm pe 28cm si inalt de 25 , boxe simulate in magazin pe 90w reali , cutii incheiate cu coltare , cutii bagate sub presiune de subwoofer .. sigurate sarite de la consum ridicat , cablu pocnit in priza ..
evident amplificatorul functioneaza acu in aceeasi parametrii in zona videle , multa lume din sat il cunoaste pe cel ce i-am facut prin faptul ca zgomotul si muzica se aude mai ales seara aproape 4km ..

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Attached File  P1120318.JPG   463.78K   29 downloads

asta e ultima mea statie ce am realizato dupa schema nemteasca nu cea de la adelaida .. am modificato cum am putut sa nu se mai incinga bdw83/84

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate