Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Program antrenament, pt. slabit, fara pierdere de masa musculara.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

Poll: Program antrenament, pt. slabit, fara pierdere de masa musculara. (11 member(s) have cast votes)

Este bun programul de mai jos?(avand in vedere strict scopul lui?)

  1. Da (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  2. Nu (7 votes [63.64%])

    Percentage of vote: 63.64%

  3. Cu anumite completari(strict referitor la antrenament, nu alimentatie samd.) (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

Vote Guests cannot vote

#1
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
Programul de mai jos ar avea menirea de a inlatura surplusul de kg al unui barbat(nu foarte multe, spre ex.10-15kg peste inaltime), evident, fara pierderea masei musculare, deci ar avea ca scop un fizic mai mult atletic, decat unul ''plin de muschi'' (in ideea ca anumiti oameni pot avea 20kg peste inaltime, ele constand insa mai mult in masa musculara, nu grasime; insa programul de mai jos nu se refera la acest caz, ci mai mult la cazul constitutiei atletice).
Este buna propunerea? Ar mai trebui ceva completari? Si aici ma refer exclusiv la cele ce tin de antrenament, de exercitii etc., nu de alimentatie, life-style, desigur ca si alea sunt importante, insa aia e alta discutie, deci in principiu daca sunt prea multe zile cu prea multe exercitii si cum ar trebui optimizat in cazul asta.
In zilele in care nu sunt trecute specificatiile antrenamentului(nr. de exercitii, nr. de serii, nr. de repetari, se folosesc de obicei cele din zilele anterioare).
Ar mai fi intrebarile:
- s-ar putea exclude o zi din program, prin includerea exercitiilor aferente ei in alte zile? Mie mi se pare ca sambata, exercitiile sunt aceleasi de miercuri, insa nu e o parere batuta in cuie.
- avand in vedere ca e un program oarecum aglomerat, ar mai fi pozitive si alte activitati sportive inafara lui?(desigur, activitati care sa nu solicite f mult fizicul).                            

Asadar, programul este(pe scurt):
(Rog raspunsuri pertinente, multumesc anticipat)

LUNI
Pectorali - 2 ex 4 s 8 repetari       *(ex=nr. de exercitii, s=nr. serii)
Umeri - 3 ex 6 s 10 repetari
Triceps- 1 ex 5 s 10 repetari

MARTI
Spate- 2 ex - 6 s 15 repetari
Biceps- 3 ex - 6 s 15 repetari
Abdomen- 2 ex - 3s 10 repetari

MIERCURI

Cvadricepsi -
Femurali -
Gambe -
Lombari - genoflexiuni , aplecari cu gantera , ridicari pe varfuri , sarituri cu coarda

JOI
Pectorali
Umeri
Tricepsi

VINERI
Spate
Bicepsi
Abdomen

SAMBATA

Cvadricepsi
Femurali
Gambe
Lombari

Edited by DayDreamer, 01 February 2009 - 13:32.


#2
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
luni
Pectorali - 2 ex 4 s 8 repetari *(ex=nr. de exercitii, s=nr. serii)
Umeri - 3 ex 6 s 10 repetari
Triceps- 1 ex 5 s 10 repetari

miercuri
Spate- 2 ex - 6 s 15 repetari
Biceps- 3 ex - 6 s 15 repetari
Abdomen- 2 ex - 3s 10 repetari

vineri
Cvadricepsi -
Femurali -
Gambe -
Lombari - genoflexiuni , aplecari cu gantera , ridicari pe varfuri , sarituri cu coarda


marti si joi alergare 30 minute-50 minute, pas alergator pe menancate cu minim 3 ore inainte!!

#3
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 adi185, on Feb 1 2009, 13:55, said:

luni
Pectorali - 2 ex 4 s 8 repetari *(ex=nr. de exercitii, s=nr. serii)
Umeri - 3 ex 6 s 10 repetari
Triceps- 1 ex 5 s 10 repetari

miercuri
Spate- 2 ex - 6 s 15 repetari
Biceps- 3 ex - 6 s 15 repetari
Abdomen- 2 ex - 3s 10 repetari

vineri
Cvadricepsi -
Femurali -
Gambe -
Lombari - genoflexiuni , aplecari cu gantera , ridicari pe varfuri , sarituri cu coarda


marti si joi alergare 30 minute-50 minute, pas alergator pe menancate cu minim 3 ore inainte!!

OK, e o varianta buna, multumesc, ce-i drept ar face bine si alergarea, eu am omis sa pun problema mai devreme. Totusi, daca s-ar mari numarul de zile de fitness(parca sunt putine 3 :) ) de la 3 la 5 sau chiar 6, dupa programul din postul initial si pe langa astea ar mai fi 2 zile cu alergare, ca cele descrise de tine(chiar daca una s-ar suprapune cu una de sala spre ex.)...nu ar fi ok? Si inca ceva, la alergare cu minim 3 ore inainte de masa te refereai, presupun, deci sa zicem ca mananci dimineata, mai mananci si pe la 1-2, faci alergarea pe la 4(e dificil dpdvd al timpului dimineata), urmand sa iei cina la7. e ok asa :) ?

P.S. Stil de viata oarecum sedentar din cauza conjuncturii,deci munca de birou, mers cu masina etc  :rolleyes:

Edited by DayDreamer, 01 February 2009 - 16:36.


#4
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008
Nu mi se pare prea stralucit programul acela. Daca vrei sa slabesti trebuie neaparat sa faci sport, sa alergi, sa "pedalezi" dar si sa ti un regim. Ce ai propus tu acolo  in afara de  MARTI - (si asta fara abdomen) MIE mi se pare cam prost realizat. Sa faci cate 10 repetari pe serie mi se pare foarte putin. Acuma e clar ca depinde si cu ce aparat lucrezi. Iara, programul de luni 8 repetari pe serie, e putin frate, tu vrei sa slabesti nu sa pui masa musculara. De la 12 in sus mi s-ar parea ok.
Si programul este destul de incarcat, nu uita ca si odihna este foarte importanta, fiecare grupa de muschi are nevoie de timp sa se regenereze.

pararea mea personala,nimic altceva, oricum eu cred ca fiecare isi alege programul care il prinde cel mai bine , deci nu exista un program ideal care sa-l faci 1 luna apoi arati ca fat-frumos.

#5
switch23

switch23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.08.2008

 klaw_godly, on Feb 3 2009, 14:02, said:

Nu mi se pare prea stralucit programul acela. Daca vrei sa slabesti trebuie neaparat sa faci sport, sa alergi, sa "pedalezi" dar si sa ti un regim. Ce ai propus tu acolo  in afara de  MARTI - (si asta fara abdomen) MIE mi se pare cam prost realizat. Sa faci cate 10 repetari pe serie mi se pare foarte putin. Acuma e clar ca depinde si cu ce aparat lucrezi. Iara, programul de luni 8 repetari pe serie, e putin frate, tu vrei sa slabesti nu sa pui masa musculara. De la 12 in sus mi s-ar parea ok.
Si programul este destul de incarcat, nu uita ca si odihna este foarte importanta, fiecare grupa de muschi are nevoie de timp sa se regenereze.

pararea mea personala,nimic altceva, oricum eu cred ca fiecare isi alege programul care il prinde cel mai bine , deci nu exista un program ideal care sa-l faci 1 luna apoi arati ca fat-frumos.
vezi ca nu e bine sa antrenezi de doua ori pe saptamana grupele mari...si daca vrei sa slabesti trebuie sa faci cardio

#6
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 DayDreamer, on Feb 1 2009, 16:11, said:

OK, e o varianta buna, multumesc, ce-i drept ar face bine si alergarea, eu am omis sa pun problema mai devreme. Totusi, daca s-ar mari numarul de zile de fitness(parca sunt putine 3 :) ) de la 3 la 5 sau chiar 6, dupa programul din postul initial si pe langa astea ar mai fi 2 zile cu alergare, ca cele descrise de tine(chiar daca una s-ar suprapune cu una de sala spre ex.)...nu ar fi ok? Si inca ceva, la alergare cu minim 3 ore inainte de masa te refereai, presupun, deci sa zicem ca mananci dimineata, mai mananci si pe la 1-2, faci alergarea pe la 4(e dificil dpdvd al timpului dimineata), urmand sa iei cina la7. e ok asa :) ?

P.S. Stil de viata oarecum sedentar din cauza conjuncturii,deci munca de birou, mers cu masina etc  :rolleyes:


e bun asta cu 3 zile.....doar ca eu prefer brate si umeri in prima zi....apoi piept ,spate.....si a 3-a zi abdomen si picioare.....e obositor mai mult de 3 zile....eu fac o jumatate de ora de inot [500-800 metri] dupa fiecare antrenament,am bazin la sala......este EXTENUANT.....dar ma ajuta la slabit......
la mine abia acum dupa 6 luni de sala parca se vede ceva ......ambitie si alimentatie sanatoasa fratilor....... :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate