Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

NU Euroins!

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!

Deschit acest topic pentru a trage un semnal de alarma pentru cei care vor sa incheie o pollita de asigurare si s-au gandit sa aleaga EUROINS!
Sa va povestesc patania mea:
Am inceput colaborarea cu  EUROINS in 2008, neavand nici o dauna, am zis sa continui colaborarea cu ei si in 2009, dandu-le increderea ca orice om cinstit care sunt.
Acum o luna am atins bara intr-un fier si am spart-o. Am mers la sediul EUROINS, am tratat cu un “domn” Bulgaru (maistru’ de ceremonii) care a deschis dosar de dauna, urmand ca in cateva zile sa imi dea raspuns despre calculatie (in contractul de CASCO au introdus un mic articol in care scrie ca la masinile mai vechi de 5 ani se platesc partile afectate si manopera iar proprietarul isi repara masina unde doreste). Problema este ca in acest caz inspectorul o face pe D-zeu si iti da asa o “pomana” cat sa ti inchida gura, in cazul meu 450ron, pentru: bara, carenaj, vopsit, manopera (masina este un VW Golf4 din 2001). La banii astia nu repari masina nici la cel mai ordinar service, ce sa mai vb de service autorizat! Bine inteles ca am refuzat aceasta “mila” si i-am spus ca vreau sa vad de unde a scos aceste preturi si de la ce service a luat pretul manoperei, bine-inteles ca nu mi-a aratat, dar mi-a sus ca poate mai adauga un 20%. Adica pe banii mei “domnul” incepea tziganeala cu mine. Prima de asigurare a fost 467Euro. De atunci tot astept o recalculare, si astept, si astept…
Am facut reclamatie la CSA si astepat raspuns, dar asta numai “asigurare” nu e!

Asa ca, ascultati sfatul unui om patit:  NU EUROINS!

Va stau la dispozitie cu orice este nevoie pentru a demonstra cele scrise mai sus!

Multumesc!

#2
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Eu vad asa lucrurile:

1. Articolul ala de tot rahatul cu vechimea de 5 ani era prezent cand ai semnat contractul, deci se presupune ca ti l-ai asumat.
2. Daca e dispus la negociere, atunci vino si tu cu argumente: tarife practicate, preturi la materiale etc.

#3
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
da, articolul era, dar problema este in valoarea evaluarii si promptitudinea raspunsurilor!
2. Daca e dispus la negociere, atunci vino si tu cu argumente: tarife practicate, preturi la materiale etc. - yeah rite!

cred ca mai bine mergeam si puneam pumnu' in gura, ca, cu politeturi nu a mers! :angry:

Edited by dem3ntor, 22 January 2009 - 12:00.


#4
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Poate nu ar fi rau daca ai scana contractul sa-si mai dea si altii cu parerea.

#5
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View Postvaleriu.b, on Jan 22 2009, 12:40, said:

Poate nu ar fi rau daca ai scana contractul sa-si mai dea si altii cu parerea.

Attached Files



#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
Era de asteptat de la o firma ca euroins. Casco asta care il ai la ei e cam degeaba. Gandeste-te ce probleme o sa ai daca Doamne fereste o sa ai o dauna mai importanta :).
Asadar bani platiti de pomana, parerea mea...
Du-te la alt asigurator nu o sa dai 460 de euro, poate o sa dai 600 dar macar stii ca ai CASCO.

#7
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Mama, ce golani!

#8
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Am reparat in vara masina pe CASCO Euroins (masina din 2000, deci mai veche de 5 ani). Valoarea reparatiei (in jur de 3000Eur) a fost platita de ei prin virament direct catre service. La fel, schimbarea butucelor de la usi (in urma unei tentative de furt) iarasi platita direct catre service. Nu-mi dau seama cum incearca sa te duca cu pluta. Mergi la ei si insista ca masina sa fie reparata intr-un service cu care au contract de decontare directa si te absolvesti de orice negocieri cu ei.

#9
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Articolul exista, contractul e semnat ceea ce presupune ca a fost citit anterior semnarii... tot ce poti face este sa-i ceri sa-ti prezinte calculatia. Ca sa te poti certa cu el, informeaza-te cate ore-manopera intra la demontat/remontat si vopsit bara si ce tarife sunt acceptate de asigurari (ora-manopera). Verifica daca in calculatie sunt trecute si alte materiale - diluant, carpe, filtre, smirghel, banda izolatoare, etc (ce-or mai folosi vopsitorii, ca nu-i domeniul meu.)
In principiu, cu 500 lei ar trebui sa te descurci, daca e numai bara nu si spoilerul sau bandoul. O bara aftermarket e pana-n 200 lei iar vopsitul, fara factura, vreo 250-300. (200 am platit eu acum o sapt pentru o aripa de Micra - suprafata mai mica).

Topicul e binevenit, ca ne mai trage de urechi cand semnam cate un contract sa-l citim inainte, si eu trebuie sa fac casco la Micra zilele astea, daca vad vreu-un articol dubios mai bine renunt decat sa constat mai incolo ca am platit degeaba asigurarea.

#10
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostDrug, on Jan 23 2009, 11:53, said:

Am reparat in vara masina pe CASCO Euroins (masina din 2000, deci mai veche de 5 ani). Valoarea reparatiei (in jur de 3000Eur) a fost platita de ei prin virament direct catre service. La fel, schimbarea butucelor de la usi (in urma unei tentative de furt) iarasi platita direct catre service. Nu-mi dau seama cum incearca sa te duca cu pluta. Mergi la ei si insista ca masina sa fie reparata intr-un service cu care au contract de decontare directa si te absolvesti de orice negocieri cu ei.
Pai situatia s-a mai schimbat din vara si pana acum.

Au avut cele mai mici preturi pe RCA si anul acesta incep sa dea afara din ce au incasat.Daca nu pun frana la despagubiri o sa intre in faliment.

#11
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
da, in contractul de anul trecut nu era acest paragraf, de aceea am crezut ca nu s-au schimbat conditiile (nici cel care mi-a incheiat polita nu s-a sinchisit sa o citeasca si sa ma informeze!). problema nu este paragraful si pretul la care calculeaza despagubirea!
oricum, pacaleala a fost luata, acu sper sa nu am vre-o dauna mai mare :|
CONCLUZIE: NU EUROINS!

Multumesc celor care au citit si care au dat sfaturi!

Respect!

#12
florinyxd

florinyxd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2008
uitati ce am patit ee cu euroinsul, si inca mai trag de ei. ma loveste unul cu o astra. eu am un BMW 316 din 2000, piele xenon, senzori.... m-a ajuns 7700 euro. merg la ei la sediul si le cer sa faca constatarea. o fac si dupa abia 3 sapt se completeaza dosarul. de aici incepe distractia. le-am cerut plata inainte de reparatie stii ce probleme sunt cu plata catre serviceuri, eu intentionand sa vand masina. dupa o luna de la depunerea cererii de despagubire si dupa multe insistente....rezulatul....
dupa 4 saptamani de asteptat si multe insistente....azi primesc un raspuns. asta dupa ce de dimineata am sunat la doamna Alina Bitiri (care mi-a raspuns vineri cam in sictir) si am amenintat ca ma duc la csa. suma maxima pe care v-o putem plati este de....60 milioane dintr-un total de 200 mil. i-am zis ca nu pot sa accept aceasta bataie de joc atata titmp cat numai piesele (valoare de catalog) fac 3500 euro si i-am sugerat sa-mi dea dauna totala ca tot ies mai mult (aproximativ 3000 euro). mi-a cerut un act din care sa reiasa anul fabricatiei (2000). merg la sediul euroins braila. acolo ii explic doamnei georgica toata povestea ea privindu-ma uimita. ne uitam impreuna in calculatia astora dupa nu stiu ce program (inax parca). acolo surprizaaaa..... hai sa vedeti preturi de piese (de invidiat - tot sa-ti accidentezi masina).
tampon toba 0,70 lei - 7000 lei veci (sapte mii) - pret real....22 euro adik 90 lei
aripa spate 4 mil real 20 mil
toba cu catalizator (cititi si uimiti-va) 2 mil pret real 62 mil
toba finala 5 mil (ca in piata la rusi) pret real 15 mil
usa spate 7 mil pret real 20 mil
senzor parcare 1,2 mil preat real 5 mil (la dezmembrari e 2,5 mil)
simgurul pret mai apropiat era bara spate 17 mil pret real 20 mil
manopera la indreptat usa fata, schimbat usa spate, schimbat aripa spate(cu demontat luneta), schimbat fusta spate, schimbat esapament (tot) = 4 mil. asaaaa
si uitati ce zice in normele CSA
art 47 - La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA.
si
art 50. (7) Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate.
deci sa-mi arate ei unde au gasit tampon de toba cu 7000 lei vechi sau toba cu catalizator cu 2 milioane vechi. ca uite asa rezolvam problema poluarii....

am uitat sa spun ca acel calcul de aproape 200 mil a fost facut cu programul facut si acceptat de societatile de asigurari. am inteles ca acolo preturile au un adaos de max 10 % deci de bun simt. euroinsul foloseste un rahat de program pe nume inax. un tampon de 7000 lei vechi nu gasesti nici la dacie.

#13
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Poti incerca sa-l dai in judecata pe vinovatul accidentului pe motiv ca nu esti multumit de despagubirea pe care ti-o ofera asiguratorul lui de raspundere civila.In foarte multe cazuri se castiga dar dupa multa alergatura prin tribunale!

#14
florinyxd

florinyxd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2008
deci am revenit....dupa multe certe cu ei am ajuns de unde am plecat. adika nu vor sa plateasca mai mult de 69 mil. si mi-a mai spus cocoana asta ca programul lor, inacs pe numele lui este autorizat. eu i-am spus ca un program, nu are cum sa fie persoana juridica autorizata asa cum spune la punctul 3 din art 50 ordinul 8/2008 din normele csa. se pare ca ei interpreteaza legea cum vor ei. si i-am cerut sa-mi aduca si mie una bucata tampon de toba la pretul de 0,07 lei ca pana la urma nu era 7000 lei vechi, era 700 lei vechi si daca mi-l aduce il mananc. 69 mil costa numai esapamentul. vopsitul cam 30 mil, manopera vreo 10 mil....deci sare lejer suta.... in seara asta sau maine vine avocata. si o pun pe ea sa sune. sa-i explice ei ce mi-au spus. le-am cerut harti a cu calculul pentru a putea merge cu masina mai departe vanzare sau reparatie cat de cat si colant pe ea.
deci eu intru aici Art. 37. - Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi de intarziere.
deci ce sa sper? sa dureze procesul vreo 2 ani? 365 zile X 0,1 zi penalitati (19,20 lei) = 7008 lei.... asta in cazul in care mai vin cu devizul facut de audatex. in cazul in care vin cu deviz de la BMW.... plus daune de nefolosinta.... oamenii vor sa-mi ia masina noua. si de retinut este faptul ca daunele se platesc la cursul de schimb de la data accidentului adica in ianuarie 2009 cand euro era vreo 4,2 lei.

#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ai gresit cerand bani in avans! Trebuia sa o bagi intr-un service cu decontare directa.Asta in cazul in care nu ai bani sa-ti platesti reparatia si sa recuperezi banii ulterior!

#16
florinyxd

florinyxd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2008
au crescut suma la 86 mil .

#17
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Ce gluma de asigurator , sper sa nu ma loveasca vreunu cu RCA la Euroins.

#18
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Eu am fost lovit de cineva cu asigurare facuta in franta, iar colaboratorii lor din romania erau EuroINS. Mi-am reparat masina pe banii mei (58 milioane), pentru ca a iesit ca asigurarea era expirata, apoi am mers la euroins si in 2 zile am primit toti banii, fara niciun fel de problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate