Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schema amplificator de mica putere

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007
salut! ai facut amplificatorul? si eu vreau sa fac unul, tutorialul e foarte explicit, pana la un punct(nu inteleg unii termeni tehnici <_< )
am si eu unele nelamuriri ^_^

Edited by mister_rf, 10 February 2008 - 22:15.


#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...si care sunt acestea?

#21
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007
1.schema de pe site este impartita in doua: alimentarea si amplificatorul propriuzis si nu inteleg cum se leaga.
2.nu stiu ce simbolizeaza ||||(dintre care prima si a treia sunt putin mai lungi si in dreptul lor scrie 9V. nu cred ca e semnul de la baterie, caci alimentarea vine pe alta parte->prima schema de pe site)
3.eu stiam ca un dispozitiv ca asta e alimentat de o baterie de 9V, pe cand cel de pe site are 2
4.care sunt componentele, mai precis. pe site spune unele de cate doua ori

ms :)

#22
2_shae

2_shae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2007

View Postliwiu11evo, on Feb 11 2008, 18:31, said:

1.schema de pe site este impartita in doua: alimentarea si amplificatorul propriuzis si nu inteleg cum se leaga.
2.nu stiu ce simbolizeaza ||||(dintre care prima si a treia sunt putin mai lungi si in dreptul lor scrie 9V. nu cred ca e semnul de la baterie, caci alimentarea vine pe alta parte->prima schema de pe site)
3.eu stiam ca un dispozitiv ca asta e alimentat de o baterie de 9V, pe cand cel de pe site are 2
4.care sunt componentele, mai precis. pe site spune unele de cate doua ori

ms :)
pai sati zic maine(marti)ma duc sa vad unde gasesc piesele si sper sal construiesc. Nici eu nu prea inteleg schema dar cred k daca am piesele in fata o voi putea face.Poate o prelucreaza cineva si o pune cu explicatii ca e un aparat folositor si necunoscut publicului larg.
  
Revin maine cu un reply daca am gasit piesele siti zic de unde leam luat liviu.

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Alimentarea se face de la doua baterii de 9V. Simbolul de baterie este pentru un singur element, daca se doreste reprezentarea unei tensiuni mai mari se  deseneaza mai multe elemente.

Pe site se discuta despre doua canale: stanga si dreapta, de aici si numarul dublu de componente.
http://tangentsoft.n...tangent-sch.pdf
Circuitul integrat se alimenteza din doua borne comune pentru ambele canale.
schema finala:

Attached File  amplif_casti.jpg   37.14K   248 downloads

#24
2_shae

2_shae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2007
am gasit toate piesele, este o strada in sectorul 2 pe linia tramvaiului 16 intre statia de la obor si statia unde se intalneste cu 282, acolo sunt multe magazine cu electronice si au si ampu

toate piesele(si cele extra) m-au costat 22lei fara placa de baza(5lei)

#25
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Post2_shae, on Feb 13 2008, 09:08, said:

am gasit toate piesele, este o strada in sectorul 2 pe linia tramvaiului 16 intre statia de la obor si statia unde se intalneste cu 282, acolo sunt multe magazine cu electronice si au si ampu

toate piesele(si cele extra) m-au costat 22lei fara placa de baza(5lei)

eu sunt din craiova si aici sunt doar cateva magazine de electronica si nu stiu daca se gasesc toate componentele.
2_shae, te rog, spune-mi si mie dupa care schema ai luat componentele. dupa cea din linkul postat ? spune-mi si mie componentele(si caracteristicile) ca sa stiu si eu ce sa cer  :P  poimaine cel tarziu trebuie sa cumpar componentele ca sa-l asamblez in weekend.

ai asamablat circuitul? cum faci cablajul. iti propun cateva metode: http://www.niqro.lx.ro/cablaj0.htm
sau http://www.niqro.lx.ro/cablaj.htm mie mi s-a parut mai usoara metoda 2(din al doilea link). pentru alte dispozitive electronice, http://www.niqro.lx.ro are multe scheme.

pentru cine stie sa-mi raspunda: http://www.adelaida....09413737067a0f4
sau
http://www.adelaida....09413737067a0f4
sunt bune sa inlocuiasca partea din circuit care se ocupa de amplificare? ma gandesc ca ar fi mai putin de munca  :D

inca ceva: de unde luati fratilor litza? ce caracteristici trebuie sa aiba(grosime, etc.)? am vazut ca o rola nu e chiar asa de ieftina  

un model de amplificator: http://www.evilfire.com/black/
ms ^_^

Edited by liwiu11evo, 13 February 2008 - 22:09.


#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ai grija cu amplificatoarele alea cu TDA2003 si asemenea, or sa arda castile sau urechile... care cedeaza primele.

#27
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postliwiu11evo, on Feb 13 2008, 22:06, said:

inca ceva: de unde luati fratilor litza? ce caracteristici trebuie sa aiba(grosime, etc.)? am vazut ca o rola nu e chiar asa de ieftina
Te referi la firele necesare pentru realizarea conexiunilor sau la sarma de Cu emailat necesara pentru bobine si transformatoare? Firele de conexiune se pot recupera din cablurile UTP sau alte conductoare multifilare sau uneori se gasesc de vanzare si la metru...

Variante de amplificator de casti se pot realiza folosind si alte circuite integrate sau amplificatoare audio.
Un exemplu aici, sunt necesare doua module cate unul pe fiecare canal:
http://kitsrus.com/pdf/k17.pdf
http://josepino.com/...ifier_lm386.jpc

Avantajul este folosirea unei singure baterii de 9V...

#28
2_shae

2_shae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2007

View Postmister_rf, on Feb 14 2008, 04:00, said:

Avantajul este folosirea unei singure baterii de 9V...
lam terminat si la calculator deasupra la 25% din voulm cedeaza castile de la putere si apar distorsiuni aiurea( la surse mai slabe gen mp3 sau mobil la 100%nu exista distorsiuni)

oricum si al meu este cu o singura baterie de 9V dar iam pus  si alimentare de la transformator..pentru ca am impresia ca este mai puternica amplificarea...bateria se termina in timp si asa ampu nu mai asigura acelasi sunet.



@liviu schema e din pdfu asta: http://tangentsoft.n...tangent-sch.pdf
nam folosit programe cand am facut cablaju mau ajutat si pozele cu ampu terminat ca sami dau seama cum vin pe partea cealalta a placii
amplifu tau din link vad ca e o varianta imbunatatita la ce am facut eu, dar sunt foarte multumit de al meu deocamdata asa ca nu ma tenteaza schimbari:P

mister_rf are dreptate si eu am luat cablurile de la niste utp  care mia ramas dupa ce am facut instalatia de net in casa.
dar amplificatoru ala din pdf e la 12V cuplat vad
si intrebarea mea e LM386 e mai bun ca OPA 2134?

#29
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
LM386 nu este neaparat mai bun  dar se gaseste probabil mai usor.
Ideea este ca sa se adapteze un circuit disponibil si consumul acestuia sa fie mic pentru ca ai alimentarea de la baterii...
Performantele amplificatorului folosit nu se vor modifica vizibil utilizand circuite diverse, avand ca  sarcina o pereche de casti.

#30
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postmister_rf, on Feb 14 2008, 04:00, said:

Te referi la firele necesare pentru realizarea conexiunilor sau la sarma de Cu emailat necesara pentru bobine si transformatoare? Firele de conexiune se pot recupera din cablurile UTP sau alte conductoare multifilare sau uneori se gasesc de vanzare si la metru...

Variante de amplificator de casti se pot realiza folosind si alte circuite integrate sau amplificatoare audio.
Un exemplu aici, sunt necesare doua module cate unul pe fiecare canal:
http://kitsrus.com/pdf/k17.pdf
http://josepino.com/...ifier_lm386.jpc

Avantajul este folosirea unei singure baterii de 9V...

ma intereseaza firele pentru bobina. am gasit pe metrafo(pe site) dar nu la ce dimensiuni imi trebuie si la un pret mare.
buna ideea cu LM386. am vazut ca e si mai ieftin decat OPA2134. si se gaseste mai usor(sper) pentru ca maine am sa ma duc sa caut componente iar in weekend am sa-l asamblez si o sa revin cu pareri(pozitive sper)

inca sunt in cautare de litza. am un incarcator de Nokia ACP-7E. ams a-l desfac sa vad daca am ce-mi trebuie in el.


Offtopic: ce pot face cu un cd-rom? ma refer la motorase si alte chestii din el. mai sunt bune la ceva(ce as putea construi cu ele?)

Edited by liwiu11evo, 14 February 2008 - 16:14.


#31
2_shae

2_shae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2007

View Postliwiu11evo, on Feb 14 2008, 15:58, said:

buna ideea cu LM386.

sa imi zici cum tia iesit dupa cel termini

View Postliwiu11evo, on Feb 14 2008, 15:58, said:

am vazut ca e si mai ieftin decat OPA2134. si se gaseste mai usor

adevaru e ca lam cautat ceva prin bucuresti pana sal gasesc

View Postliwiu11evo, on Feb 14 2008, 15:58, said:

am un incarcator de Nokia ACP-7E. ams a-l desfac sa vad daca am ce-mi trebuie in el.

ma incarcatoru de nokia scoate maxim 5volti..din cunostintele mele.

View Postliwiu11evo, on Feb 14 2008, 15:58, said:

Offtopic: ce pot face cu un cd-rom? ma refer la motorase si alte chestii din el. mai sunt bune la ceva(ce as putea construi cu ele?)
asta vreau sa stiu si eu:))

app...acum ca lam terminat...am vazut pe aici solutii mult prea complicate la orga de lumini...as vrea sai pun si eu vre-o 2 3 leduri care sa se aprinda dupa basi...

eu am conectat 2 leduri la jackul de iesire si are putere sa le aprinda...dar nu se aprind dupa basi:)) sau dupa medii...sau inalte macar:)) nu stiu dupa ce se aprind.....ma rog...exista ceva care il pot face tot in cutia cu ampu(lam pus intro cutie de str8 deci mai am ceva loc) care sa imi aprinda ledurile dupa muzica?

#32
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Post2_shae, on Feb 15 2008, 09:52, said:

sa imi zici cum tia iesit dupa cel termini



adevaru e ca lam cautat ceva prin bucuresti pana sal gasesc



ma incarcatoru de nokia scoate maxim 5volti..din cunostintele mele.
am fost sa caut astazi componente si am luat tot mai putin integratul. dar ma duc si maine  :D am sa notez toate integratele care au fost folosite pt Cmoy si am sa vad de care gasesc.
pe incarcatorul de nokia scrie asa: Output 3,7V 355mA/1.2VA pe mine litza ma interesa :D

dar mi-a venit o idee: lita de la bobinele ceasurilor chinezesti(de masa, de perete, ca acelasi mecanism au), e buna?
daca litza e prea mica, merge sa o prelungesc?

Edited by liwiu11evo, 15 February 2008 - 16:08.


#33
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Ca sa obtii fire de conexiune poti cumpara cablu de telefon (6 fire multifilare parca ) si scoti de acolo .Cam 0.25RON metrul .Gasesti la magazinele de electrice . Eventul poti sa demolezi un cablu de mouse ( nu cred ca nu ai un mouse vechi prin casa ).

Q: "Offtopic: ce pot face cu un cd-rom? ma refer la motorase si alte chestii din el. mai sunt bune la ceva(ce as putea construi cu ele?)"

A:  Eu am procedat asa :  am scos mufa de casti (stereo mini jack)  potentiometrul de volum (Alps 10K) si  circuitul integrat responsabil de amplificare (capsula SOIC 8 pini) .Am dat iama in cateva CD-R-uri  si am gasit operationale de buna calitate , ba chiar circuite specializate de amplificatoare de casti  , cu mult mai bune ca performante decat banalul LM386 .Singurele probleme care raman sunt :  sa scoti integratul ( aplici mult fludor pe toti pinii si ii incalzesti pe rand ) si eventul sa ii faci un adaptor care sa se potriveasa  cu un soclu DIP8 (treaba de jumate de ora max , deci mai rapid decat sa colinzi toate magazinele ) si sa ii cauti datashetul integratului pe net ..

Edited by Dexter Dude, 15 February 2008 - 18:19.


#34
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View PostDexter Dude, on Feb 15 2008, 18:15, said:

Ca sa obtii fire de conexiune poti cumpara cablu de telefon (6 fire multifilare parca ) si scoti de acolo .Cam 0.25RON metrul .Gasesti la magazinele de electrice . Eventul poti sa demolezi un cablu de mouse ( nu cred ca nu ai un mouse vechi prin casa ).

Q: "Offtopic: ce pot face cu un cd-rom? ma refer la motorase si alte chestii din el. mai sunt bune la ceva(ce as putea construi cu ele?)"

A:  Eu am procedat asa :  am scos mufa de casti (stereo mini jack)  potentiometrul de volum (Alps 10K) si  circuitul integrat responsabil de amplificare (capsula SOIC 8 pini) .Am dat iama in cateva CD-R-uri  si am gasit operationale de buna calitate , ba chiar circuite specializate de amplificatoare de casti  , cu mult mai bune ca performante decat banalul LM386 .Singurele probleme care raman sunt :  sa scoti integratul ( aplici mult fludor pe toti pinii si ii incalzesti pe rand ) si eventul sa ii faci un adaptor care sa se potriveasa  cu un soclu DIP8 (treaba de jumate de ora max , deci mai rapid decat sa colinzi toate magazinele ) si sa ii cauti datashetul integratului pe net ..

APA3541 este integratul de pe placuta de la cdrom. are 4 pini. acum caut o schema pt el si datasheetul :rolleyes:

#35
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  APA3541.pdf   110.61K   145 downloads

#36
liwiu11evo

liwiu11evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.12.2007

View Postbit 61, on Feb 16 2008, 08:11, said:

ms ^_^

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate