Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#127
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

View PostVioleta80, on 28th November 2009, 13:24, said:

Vad ca nu mai ai aceleasi pareri despre domnul in chestiune.Chiar crezi ca primind o hartie galbena si data urmatorului interviu iti garanteaza plecarea? Asta e apa de ploaie iti zic eu. Si eu am hartia galbena si stii de ce?....Pentru ca a primit toata lumea una. Eu cred ca ce le-a  facut celor care nu au avut loc in sala a fost o mare bataie de joc,gandeste-te ca oamenii aia au venit din tara si poate erau acolo de la 5 de dimi ,si mai grav e ca aveau ca si tine si ca mine o mare speranta in mai bine. Daca nu apucai sa intri cred ca nu ii mai dadeai atata dreptate.Asta este inca da de cat de schimbatori sunt unii oameni.Pai sa va o dovaspun eu cum a decurs interviul...Domnul B a vorbit incontinuu despre cum o sa fie acolo dar nimeni nu ii dadea atentie,daca cineva intreba ceva era ironizat,si dupa 2 ore totii s-au bulucit ca niste animale sa ia un bilet,nefolositor ca oricum au intrat pe relatii si pe cunostinte oameni care aveau bilet pentru ora 9 seara,apoi am primit o foaie galbena si acum asteptam.Ce? Nu stim sigur...dar asteptam.Cam asta a fost marele interviu.Eu mi-am luat gandul, iati-l si tu.Parerea mea...


   De ce ar trebui sa continui sa-l ironizez sau critic pe Domnul B atata timp cat cu mine si cu prietenii mei care au fost in sala s-a purtat civilizat si omeneste. Singura mea problema cu acest om a fost faptul ca atunci cand i-am telefonat sa ma programez la interviu mi-a zis faza aceea cu limita de varsta. Daca am depasit aceasta problema, dc ar trebui sa il contest sau sa-l critic pe Domnul B? doar asa ca sa fac pe plac unora su altora care nu au fost capabili sa treaca interviul sau au ceva personal cu el ?
  Nu stiu despre ce intarziati vb tu, dar la ora interviului toata lumea care a fost prezenta a intrat. Eu vorbeam despre acei intarziati care au venit dupa inceperea interviului la 15-20 minute. Daca tu stii vreo persoana care a fost acolo de la 5 dimi, unde a fost la ora intrarii in sala ? La mine nu s-a pus problema neintrarii in sala deoarece am fost punctual.
   Daca anumite persoane in timpul interviului nu i-au dat atentie Domnului B atunci inseamna ca acele persoane nu erau interesate de acest program, cat despre ironii, sincer nu-mi aduc aminte asa ca nu te contrazic, dar in schimb tin minte ca la sfarsitul prezentarii participantii au fost rugati sa puna diferita intrebari despre nelamuriri, moment in care s-au si pus cateva intrebarii foarte bune la care Domnul B a raspuns la obiect si fara ironii.
  Acele bilete galbene reprezinta trecerea de prima faza a interviului, ceea ce nu toata lumea a facut-o, adica au fost si persoane care au plecat fara acele bilete galbene, doua dintre persoane fiind chiar prietenii mei.  
  Sincer nu cred ca vei rezista in Uk daca esti o fire atat de pesimista si neluptatoare, dar eu i-ti urez succes asa cum a avut eu.

Edited by mariusrizea, 28 November 2009 - 16:25.


#128
andrei-nicu

andrei-nicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2009
Daca tot a-ti zis ca la capsuni nu e de dus.... atunci la firme ar fi indicat sa te duci astfel incat sa castigi decent si sa poti sa te intorci acasa cu ceva banuti. Am citit cam tot despre HOPS dar nu prea am auzit pareri despre ce e cu adevarat acolo..... cum se petrece totul, conditii si de ce care sunt fermele la care se merita sa te duci......

#129
dany_skumpiku

dany_skumpiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua  
In Cluj o sa mai fie etapa de recrutare pt HOPS in 13 Ianuarie la Fac. Agronomie.
Am si eu o intrebare ... nu a fost nimeni plecat la haygrove?Visit My Website
Si interviul celor de la haygrove a fost tot la Fac Agronomie,am fost mai multi baieti din care am fost selectati toti .... am fost in 27 si am semnat contractul si am dori ceva info. de la cei care au mai fost.

#130
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

View Postdany_skumpiku, on 4th December 2009, 12:45, said:

Buna ziua  
In Cluj o sa mai fie etapa de recrutare pt HOPS in 13 Ianuarie la Fac. Agronomie.
Am si eu o intrebare ... nu a fost nimeni plecat la haygrove?Visit My Website
Si interviul celor de la haygrove a fost tot la Fac Agronomie,am fost mai multi baieti din care am fost selectati toti .... am fost in 27 si am semnat contractul si am dori ceva info. de la cei care au mai fost.


la ei am fost si eu la interviu, insa in Galati si din ce am inteles eu din prezentarea acelei Domnite frumoase, a fost ca, colaboreaza cu doar o singura ferma ce are 600 persoane iar culturile sunt in proportie de 75% de capsuni joase, restul fiind de alte fructe moi, iar plecarea este undeva in aprilie -mai. Mai multe nu stiu sa-ti spun despre ei.

Edited by mariusrizea, 04 December 2009 - 15:24.


#131
flory20f

flory20f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2009
Buna tuturor...eu sunt noua pe acest forum si am o intrebare..Am fost de curand la preselectie la bucuresti de acolo am fost selectati pentru urmatoarea faza in care depunem actele,toate bune si frumoase pana aici dar din pacate nu au mai fost locuri la ferma la care vroiam sa mergem(Hug Lowe,Anglia)..(plec impreuna cu iubitul meu) fiind ferma unde au mai mers prieteni de ai nostrii.Si asa am ajuns la o ferma despre care nu stim absolut nimic si as fii profund recunoscatore daca cei care au mai fost mi-ar putea raspunde,ferma se numeste Angus Porter este o ferma din Scotia.nu am putut afla nimic de ea si mie un pic teama...astept raspuns de la voi :worthy:

#132
razvanluca1983

razvanluca1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.11.2009
la ferma HOLBURG din anglia stiu ca se plateste cel mai bine spre exemplu la o ladita de capsuni iei cam 2,3 lire si conditiile de cazare sunt foarte bune in comparatie cu altele si eu o sa duc actele pe 3 ianuarie sa semnez contarctul trebuie sa le pui in cont 600 de lei sa iti faci asigurare de drum inca vreo 60 si sa iti iai biletul de avion din timp cu o luna ca sa il platesti mai ieftin

#133
flory20f

flory20f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2009

View Postrazvanluca1983, on 18th December 2009, 05:15, said:

la ferma HOLBURG din anglia stiu ca se plateste cel mai bine spre exemplu la o ladita de capsuni iei cam 2,3 lire si conditiile de cazare sunt foarte bune in comparatie cu altele si eu o sa duc actele pe 3 ianuarie sa semnez contarctul trebuie sa le pui in cont 600 de lei sa iti faci asigurare de drum inca vreo 60 si sa iti iai biletul de avion din timp cu o luna ca sa il platesti mai ieftin
Sincer nu am auzit de ferma asta si nu stiu ce sa zic dar in general fermele din anglia sunt bune...sper ca voi avea si eu noroc in Scotia ca tare imi este teama dar poate e lume care ar vrea sa imi raspunda daca stie ceva.am timp...ca eu am semnat contractul si plec abia peste 6 luni ca nu am prins locuri mai devreme.Asa e trebuie sa pui in cont 540 de lei si sa ii dai lui acolo cand semnezi contractul 50 de lei asigurare de repatriere iar biletul de avion il poti lua cu mai multe luni inainte depinde cand pleci...de la data cand iti da permisul de munca poti sa incepi sa iti rezervi...va urez mult succes..

#134
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

View Postflory20f, on 19th December 2009, 11:21, said:

Sincer nu am auzit de ferma asta si nu stiu ce sa zic dar in general fermele din anglia sunt bune...sper ca voi avea si eu noroc in Scotia ca tare imi este teama dar poate e lume care ar vrea sa imi raspunda daca stie ceva.am timp...ca eu am semnat contractul si plec abia peste 6 luni ca nu am prins locuri mai devreme.Asa e trebuie sa pui in cont 540 de lei si sa ii dai lui acolo cand semnezi contractul 50 de lei asigurare de repatriere iar biletul de avion il poti lua cu mai multe luni inainte depinde cand pleci...de la data cand iti da permisul de munca poti sa incepi sa iti rezervi...va urez mult succes..

De ce nu-i ceri domnului Barbacaru sa-ti dea 1 sau 2 contacte ale celor ce au fost la ferma aceia sau a celor ce urmeaza sa merga ca apoi sa-i intrebi pe ei. Eu i-am scris un mail pe tema asta si mi-a raspuns in 2 zile damdu-mi 3 numere de telefon ale celor ce urmaza sa mai mearga cu mine in perioada asta.

Edited by mariusrizea, 19 December 2009 - 16:07.


#135
flory20f

flory20f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.12.2009

View Postmariusrizea, on 20th December 2009, 00:06, said:

De ce nu-i ceri domnului Barbacaru sa-ti dea 1 sau 2 contacte ale celor ce au fost la ferma aceia sau a celor ce urmeaza sa merga ca apoi sa-i intrebi pe ei. Eu i-am scris un mail pe tema asta si mi-a raspuns in 2 zile damdu-mi 3 numere de telefon ale celor ce urmaza sa mai mearga cu mine in perioada asta.
Sincer nu prea stiu cum e lumea,crezi ca daca am nr lor de tel si sun e cineva dornic sa imi explice?Nu iti spun eu,macar aici pe forum e mai simplu ca intra si vorbeste cine vrea.Ai dreptate nici asta nu ma ajutat dar merg asa inchid ochii si vom vedea acolo ce va fi...ms oricum frumos pt idee..succes acolo unde mergi.

#136
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Eu zic totusi sa incerci, ca s-ar putea sa ai totusi surpriza placuta sa te ajute cei ce au mai fost acolo.

Indiferent ce decizi iti urez si eu mult noroc acolo.

#137
shobinstein

shobinstein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2010
stie careva pe ce data vor fi recrutari la Iasi !?

#138
denissa_andree

denissa_andree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2010
dar in craiova stie cineva cand se mai fac recrutari?

#139
LiviuTopala

LiviuTopala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2009

View Postdenissa_andree, on 3rd January 2010, 15:41, said:

dar in craiova stie cineva cand se mai fac recrutari?

Nu stiu nimic de Iasi sau Craiova, dar eu am inteles ca pe 13 Ianuarie se face inca un interviu la Bucuresti, dar nu stiu exact daca este sigura treaba asta... sursele au fost neoficiale (din zvon in zvon). Eu plec cu ei, am fost acceptat..stiu ca este undeva pe langa Londra dar a fost cineva la A L TOZER Ltd ? Stie careva care sunt castigurile medii care se castiga pe acolo (nr. Anglia) pe luna ? Se castiga mai bine pe langa capitala decat in celalalte zone?  Astept un raspuns de la cei care au mai fost.. Merci !

#140
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007

View Postshobinstein, on 2nd January 2010, 19:15, said:

stie careva pe ce data vor fi recrutari la Iasi !?
Pt. Iasi, prezentarea HOPS va fi in data de 15 ianuarie, Agronomie , amf. A2, ora 11

#141
masheracika

masheracika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2009
m-ar interesa in Craiova cand va fi . daca dispune cineva de informatie rog sa posteze.

#142
just4fun22

just4fun22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2010
Am vazut ca s-a discutat foarte mult pe tema muncii la ferme in UK, eu tocmai m-am intors din Anglia unde am lucrat 2 luni intr-o ferma de fructe moi (sub contract cu HOPS) dupa care am renuntat si am plecat sa lucrez inca 4 luni la negru in alt domeniu, si as avea si eu ceva de spus, si anume:

- in primul rand nu se castiga asa de multi bani precum se spune, media este de 1000 lire din care va trebui sa si mananci, platesti chiria caravanei si curentul + telefoanele acasa
- daca esti un gen de om ce ai conditii medii de trai acasa, acolo ti se va parea ca esti in epoca de piatra, caldura cu portia, deoarece curentul va trebui sa ti-l platesti, iar in acele 8 ore de munca nu-ti permiti sa lasi resoul in priza datorita costurilor, conditiile de gatit sunt foarte proaste(5 aragazuri + 5 cuptoare cu microunde la o medie de 200 persoane), dusurile sunt de genul celor de la strandurile populare, direct pe cimentul vopsit, ca sa arate bine, si separate de o folie impermeabila, si ca sa puna capac peste toate mai erau si supravegheate de o camera video rotativa
- imaginativa ca dupa 8 ore de munca asidua va intoarceti in ferma pe la ora 5 PM, unde va trebui sa asteptati inca 1 ora imbracat pentru a putea sa se incalzeasca camera sa te poti schimba, dupa care va trebui sa te duci sa faci un dus, pentru ca mai apoi sa mananci si sa-ti faci pachetul pt a2-a zi si totodata sa mai si incerci sa gasesti un loc liber la aragaz ca sa-ti poti gati.Din pacate nu-ti poti gati mancare pt mai multe zile deoarece frigiderele sunt foarte mici si in ele vor trebui sa incapa 4 oale, deoarece in caravana sunt 4 locuitori
- caravanele sunt foarte vechi(anii 90 cred) si sunt compartimentate in 2 dormitoare si 1 living, dormitoarele fiind cam de 4 m2, iar in acesti 4 m2 vor trebui sa convietuiasca 2 persoane ce vor trebui sa imparta acelasi pat si acelasi dulap, nemai punand la socoteala ca daca nimeresti una mai proasta risti ca atunci cand ploua sa te trezesti cu inundatie in ea
- daca esti mai iute de mana si la cules reusesti sa atingi suma de 70 lire/zi (dupa calculele tale) sa fii sigur ca dupa calculele lor aceasta suma li se va parea prea mare si o vor micsora
- cel mai mare inconvenient este acela ca acolo suntem tratati ca si niste sclavi, omenia este doar la suprafata

Dupa parerea mea aceasta munca este pentru acele persoane care provin dintr-o patura sociala joasa (acele sate uitate de Dumnezeu, din Moldova) unde se incalzesc 1 zi da si una nu, sau mananca coji de nuci incalzite pe soba, "fara intentia de a jigni pe cineva" dar asta este realitatea.
Din pacate eu a trebuit sa invat lectia asta pe propria piele, dar sper ca macar altii sa incerce sa invete din greselile altora si sa nu se lase dusi cu zaharelu ca acolo le va fi foarte bine si cald si va curge miere. Acolo este ca o jungla.

Toate bune

#143
deea2010

deea2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2010
buna vreau si eu sa plec merg sapt viitoare la interviu si as vrea sa-mi zici si mie nume de ferme daca stii mai bune asa ca sa stiu c sa aleg pentru k nu cunosc niciuna...plzzzz

#144
just4fun22

just4fun22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2010

View Postdeea2010, on 14th January 2010, 15:42, said:

buna vreau si eu sa plec merg sapt viitoare la interviu si as vrea sa-mi zici si mie nume de ferme daca stii mai bune asa ca sa stiu c sa aleg pentru k nu cunosc niciuna...plzzzz

Imi pare rau dar nu te pot ajuta, nu cunosc ferme care sa merite.In schimb pot sa-ti spun ca fermele din Scotia si Irlanda sunt cu mult sub cele din Anglia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate