Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#235
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Excelent al doilea post al lui Mind Freak din pagina 4   :clapping: . Cine vrea poate sa citeasca cu incredere cartile enumerate de el acolo precum si in cel de-al treilea lui post.
Mind Freak, nu sunt sigur ca le-am descoperit eu insumi pe toate asa ca, please  :worthy: , ajuta-ma sa fiu sigur de asta dandu-mi-le mura in gura (titlul si autorul, ca sa nu scap vre-una). :arigato:

Edited by DxN, 16 January 2008 - 21:20.


#236
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Revin cu adaugiri dragi inimii mele:
Clasici:
- Arthur Hailey: Aeroportul
Aventuri:
- Henryk Sienkiewicz: ciclul ce cuprinde: Prin foc si sabie, Potopul, Pan Wolodyjowski
- James Fenimore Cooper: ciclul din care face parte Ultimul mohican
- majoritatea cartilor din vechea colectie "Delfin"
SF:
- David Brin: Postasul

Edited by DxN, 17 January 2008 - 10:24.


#237
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
Daca sunteti pasionati de memorialistica:
Convorbiri cu Octavian Paler
Daca nu:
Barbatul cu cele trei morti ale sale
Enciclopedia lucrurilor care ma sacaie zilnic
Jurnalul meu la palat

#238
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Dat-mi va rog 2-3 exemple de carti scrise de psihologi care sa fie interesante si nu foarte complicate. Orice exemplu e bine venit.

#239
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostHoudin, on Jan 21 2008, 17:00, said:

Dat-mi va rog 2-3 exemple de carti scrise de psihologi care sa fie interesante si nu foarte complicate. Orice exemplu e bine venit.


Carti de psihologie? Ce fel de psihologie?
Poti sa incerci "Cartea Gesturilor" si "Arta de a fi egoist".

#240
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

View PostBebeluska, on Jan 21 2008, 18:44, said:

Carti de psihologie? Ce fel de psihologie?
Poti sa incerci "Cartea Gesturilor" si "Arta de a fi egoist".
Orice carte ce tine de psihologie . In primul rand sa fie interesanta si nu foarte lunga.
l.e. Cred ca incep prin a citi "Cartea gesturilor" lui Peter Collet si apoi iau si altele.

Edited by Houdin, 21 January 2008 - 19:07.


#241
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View PostHoudin, on Jan 21 2008, 17:00, said:

Dat-mi va rog 2-3 exemple de carti scrise de psihologi care sa fie interesante si nu foarte complicate. Orice exemplu e bine venit.
Pt initiere / familiarizare incearca
Descifrarea comportamentului uman - Hans Eysenck, Michael Eysenck
Psihologia - Gillian Butler, Freda McManus

Edited by sexterminator, 21 January 2008 - 19:17.


#242
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

View Postsexterminator, on Jan 21 2008, 19:15, said:

Pt initiere / familiarizare incearca
Descifrarea comportamentului uman - Hans Eysenck, Michael Eysenck
Psihologia - Gillian Butler, Freda McManus
Nu am gasit niciuna dintre astea in librarie asa ca m-am limitat la " Cartea gesturilor europene" scrisa de psihologul Peter Collet. Revin dupa ce o lecturez.

#243
steppenwolfhesse

steppenwolfhesse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2008
....

mai am loc, oare???, sa spun de Faust, de Suferintele tanarului Werther de Goethe...
versuri de Goethe
Nichita Stanescu, Lucian Blaga (lirica si dramaturgie), Bacovia!, Poe, Byron...
Camil Petrescu...   Ion Barbu, Hermann Hesse, Lenau...
si desigur (, indraznesc sa spun,) EMINESCU

nu i/am scris in nici o ordine... nu ii pun intr/o ierarhie, pentru ca, pentru mine, sunt importanti toti pentru curentul si miscarea literara a timpurilor lor...

si nu doar acestia....

#244
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Ultima carte buna citita - Nigel Wiliams , Crimele din Wimbleon.
O recomand tuturor celor care doresc sa se deconecteze la maxim. E o satira f reusita a vietii domestice cotidiene pe care o traim majoriatea dintre noi. Aparuta la Ed Humaniatas, colectia Rasul lumii. Eu una am devenit fan al acestei colectii, cred ca am cumparat mare parte din titlurile aparute sub aceasta colectie.

#245
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
Ryu Murakami = Albastru nemarginit aproape transparent una din putinele carti care mi-a intors stomacul pe dos. Sex, droguri, perversiune, visare.

#246
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Poststeppenwolfhesse, on Feb 1 2008, 10:14, said:

....

mai am loc, oare???, sa spun de Faust, de Suferintele tanarului Werther de Goethe...
versuri de Goethe
Nichita Stanescu, Lucian Blaga (lirica si dramaturgie), Bacovia!, Poe, Byron...
Camil Petrescu...   Ion Barbu, Hermann Hesse, Lenau...
si desigur (, indraznesc sa spun,) EMINESCU

nu i/am scris in nici o ordine... nu ii pun intr/o ierarhie, pentru ca, pentru mine, sunt importanti toti pentru curentul si miscarea literara a timpurilor lor...

si nu doar acestia....
Intradevar, Suferintele tanarului Werther de Goethe, merita sa fie citita. Iti ofera o cu totul alta perspectiva, cel putin fata de sinucidere. E super buna.


Eu as recomanda de Camil Petrescu "Jocul ielelor" care e o piesa de teatru foarte buna, parerea mea. Mi-a placut foarte mult ideea si sfarsitul piesei.
Arata o realitate...cruda...un om nobil nu poate supravietui realitatii, un om care cauta valorile absolute, absolutul. Ideea piesei e asa, care se leaga de titlu. Un om care vede noaptea niste iele dansand ajunge sa inebuneasca. Aceasta e situatia personajului, dar ielele sunt inlocuite de ideea de absolut. Super piesa.

Edited by caroline_hi, 28 February 2008 - 22:10.


#247
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Oh, as putea scrie atat de multe aici.. Sunt atatea carti care MERITA CU ADEVARAT sa fie citite, care au o influenta exclusiv pozitiva asupra noastra, asupra sensibilitatii noastre.. Initial, nu eram o cititoare infocata.. Daca prindeam o carte care nu ma incanta, dura chiar si saptamani intregi pana ii dadeam de capat! Dar au existat numeroase carti care mi-au starnit apetitul pentru lectura..
Spunand acestea, recomand cu toata tragerea de inima MIRCEA ELIADE - "Nunta in cer".. E un roman romantic, un roman sensibil.. Un roman adresat tuturor categoriilor de varsta si nu foarte greu de inteles.. Spre deosebire de alte romane, acesta face apel atat la ratiune, dar mai ales la sensibilitate!
Pentru amatori.. Sunt prezentate doua povesti de dragoste incredibile, diferite initial, dar care, pe parcursul romanului, evidentiaza diferenta si totodata asemanarea dintre personajele feminine ale celor doua povesti. Cu alte cuvinte, este vorba despre aceeasi femeie, dar prezentata in ipostaze diferite. Cele doua personaje masculine se intalnesc si, dintr-o vorba in alta, ajung sa-si povesteasca istorisirile in ale dragostei.. Din punctul meu de vedere, este un roman armonios realizat. Vi-l recomand tuturor celor carora va plac romanele romantice! Va garantez ca nu veti regreta o secunda din timpul necesar citirii acestuia. Succes!

#248
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
"dincolo de bine, dincoace de rău; despre iubire" - alice năstase, aurora liiceanu; nemira, 2007. o carte pentru suflet, pentru nopți vesele și zile triste; o carte despre iubire.

#249
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008
Dostoievski - Crima si pedeapsa
Drama psihologica si infernul in care te inneci dupa o fapta necugetata.Regretele,remuscarile,frica si actiuni care arunca suspiciuni asupra ta.Merita citita.

#250
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
As recomanda Fascinatia pacatului al unui scriitor polonez mai putin cunoscut, Stefan Zeromski, candidat la Premiul Nobel.Din pacate nu stiu versiune mai noua decat cea din 1998 de la SaeculumI.O. /Vestala.O carte care surprinde modificari surpinzatoare ale comportamentului uman si actiunea subversiva a raului.

#251
adycnst

adycnst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.04.2006
"ecuatia care n-a putut fi rezolvata" - Mario Livio; "Ce au in comun muzica lu Johan Sebastian Bach, fortele naturii, cubul Rubik si alegerea partenerului de viata? Toate acestea sunt caracterizate prin simetrii...." restul va las pe voi!

#252
TheCub

TheCub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2008
Recomand "Tunelul" de Ernesto Sabato

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate