Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda 1500 lei pt parcat pt locul vecinului (distribuit de ADP)

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#1
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008
Intamplarea seaca: intruna din seri am parcat-o pe locul unui vecin. Nu am mai facut-o inainte, chiar evit, pt ca nu vreau sa-mi pun vecinii in cap, dar in seara aia  :mellow: ... Daca o lasam unde ~ de obicei, locul vecinului ar fi ramas liber, dar blocat. Din celelalte trei laturi era blocat, daca o puneam si eu, nu mai avea cum sa intre. Am lasat-o cam 'expusa' aiurea pe un colt de trotuar vreo trei ore, dar mi-e era frica sa o las asa peste noapte. Pana la urma coborat pe la ora 11 si am bagat-o in locul respectiv.
Dimineata nu gasit nici macar stergatoarele ridicate asa ca 'bygone'.
Azi primesc recomandata prin posta. Ma gandeam ca o fi vreuna pt viteza -  radar, cand colo... vecinul chemase Politia Comunitara, la orele 1.00 in noaptea respectiva si ei au intocmit PV-ul: 'Susnumitul a fost depistat in timp ce a parcat auto cu nr... in locul 6 din fata blocului ... - loc distribuit legal de ADP sector 2, dlui..." Mai are alte mentiuni : "Susnumitul a parcat auto .. in nenumarate randuri" ; contravenientul declara ca " Nu este de fata la intocmirea PV". Se aplica amenda in valoare de  1500 lei [ si mai urmeaza faza cu 1/2 din valoarea amenzii daca se achita in 48 ore ].
Impotriva PV se poate face plangere in termen de 15 zile de la data comunicarii, acesta depunandu-se la judecatoria Sector 2 insotita de copia PV si de toate celelalte acte care pot dovedi nevinovatia contravenientului.[...] semnat agent constatator si martor = Vecinu'
Ei, cum procedez? Depun contestatie = 'plangere',  dar cum argumentez ?
Dau o declaratie ca nu am mai parcat pe locul respectiv, ca cer diminuarea amenzii  - macar, prin faptul ca am si eu cereri nenumarate ( unele de 3 ani vechime) la ADP 2 pt loc de parcare, dar neonorate de ADP(desi am doua proprietati in blocul respectiv, dar nu dat nimic extra-atentii la respectivii) , ca amenda e exagerat de mare fata de taxa la ADP ( pt 'distribuirea' unui loc este oficial de 88 lei / an ). De unde cuantumul de 1500 lei pt o abatere ?! Ce argumente sa mai aduc ? Cum sa prezint intampalrea intr-o lumina favorabila mie? Ce sanse am ? s dau la 0 intreaga poveste ? ... sau is naiv  sa cred ca reusesc?

Pe vecin nu gasit acasa ... maine-poimaine sper sa il~, ca e craciunul si vreau sa ii multumesc ca mi-a facut asa un cadou ... in buget. Astept si io pareri si sfaturi, nu neaprat planuri de razbunare, ci unele utile. Poate din propria experienta sau intamplari reale. Multam !

#2
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Mai, e cam aiurea, nu scrie si in baza la ce articol te-a amendat cu 1500 lei?
Eu zic sa platesti 750 ron in 48 de ore si sa contesti PV, vezi si tu ce iese!

#3
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008

 ThAce, on Dec 22 2008, 22:51, said:

Mai, e cam aiurea,
nu scrie si in baza la ce articol te-a amendat cu 1500 lei?
Ba da !   ... "incalcand prevederile HCGMB 124/2008, art. 21 lit.A,
fapta fiind sanctionata potrivit art. 22. lit. B cu amendade la 1500 la 2500 lei...

Quote

Eu zic sa platesti 750 ron in 48 de ore si sa contesti PV, vezi si tu ce iese!
Hmm, e vb si de banii astia destui, ii ' simt ' din bugetul de sarbatori
dar si de principiu. Cred ca e ceva de scuturat - demontat in treaba asta !

#4
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Tot ce poti invoca in vederea anularii pv ar putea fi semnalizarea deficitara (sau chiar lipsa) a parcarii inchiriate de catre ADP.
Diminuare nu ai cum sa ceri, ai luat 1500 lei adica minim.

LE Lasa-l pe vecin in pace, poti intra in alte belele, la fel de scumpe.

Edited by valeriu.b, 22 December 2008 - 22:26.


#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 neicusor, on Dec 22 2008, 21:32, said:

Intamplarea seaca: intruna din seri am parcat-o pe locul unui vecin. Nu am mai facut-o inainte, chiar evit, pt ca nu vreau sa-mi pun vecinii in cap, dar in seara aia  :mellow: ... Daca o lasam unde ~ de obicei, locul vecinului ar fi ramas liber, dar blocat. Din celelalte trei laturi era blocat, daca o puneam si eu, nu mai avea cum sa intre. Am lasat-o cam 'expusa' aiurea pe un colt de trotuar vreo trei ore, dar mi-e era frica sa o las asa peste noapte. Pana la urma coborat pe la ora 11 si am bagat-o in locul respectiv.
Dimineata nu gasit nici macar stergatoarele ridicate asa ca 'bygone'.
Azi primesc recomandata prin posta. Ma gandeam ca o fi vreuna pt viteza -  radar, cand colo... vecinul chemase Politia Comunitara, la orele 1.00 in noaptea respectiva si ei au intocmit PV-ul: 'Susnumitul a fost depistat in timp ce a parcat auto cu nr... in locul 6 din fata blocului ... - loc distribuit legal de ADP sector 2, dlui..." Mai are alte mentiuni : "Susnumitul a parcat auto .. in nenumarate randuri" ; contravenientul declara ca " Nu este de fata la intocmirea PV". Se aplica amenda in valoare de  1500 lei [ si mai urmeaza faza cu 1/2 din valoarea amenzii daca se achita in 48 ore ].
Impotriva PV se poate face plangere in termen de 15 zile de la data comunicarii, acesta depunandu-se la judecatoria Sector 2 insotita de copia PV si de toate celelalte acte care pot dovedi nevinovatia contravenientului.[...] semnat agent constatator si martor = Vecinu'
Ei, cum procedez? Depun contestatie = 'plangere',  dar cum argumentez ?
Dau o declaratie ca nu am mai parcat pe locul respectiv, ca cer diminuarea amenzii  - macar, prin faptul ca am si eu cereri nenumarate ( unele de 3 ani vechime) la ADP 2 pt loc de parcare, dar neonorate de ADP(desi am doua proprietati in blocul respectiv, dar nu dat nimic extra-atentii la respectivii) , ca amenda e exagerat de mare fata de taxa la ADP ( pt 'distribuirea' unui loc este oficial de 88 lei / an ). De unde cuantumul de 1500 lei pt o abatere ?! Ce argumente sa mai aduc ? Cum sa prezint intampalrea intr-o lumina favorabila mie? Ce sanse am ? s dau la 0 intreaga poveste ? ... sau is naiv  sa cred ca reusesc?

Pe vecin nu gasit acasa ... maine-poimaine sper sa il~, ca e craciunul si vreau sa ii multumesc ca mi-a facut asa un cadou ... in buget. Astept si io pareri si sfaturi, nu neaprat planuri de razbunare, ci unele utile. Poate din propria experienta sau intamplari reale. Multam !

neicusor draga, nu plati nimic deocamdata dar depune o contestatie....adica o hartie A4, scri mare contestatie, si incepi cu subsemnatul, nascut..., domiciliat,...cu Ci si CNP....contest procesul verbal de constatare a contraventiei seria...nr... prin care sunt amendat cu suma de 1500 potrivit HCGMb etc. in apararea mea aduc faptul ca ......

si uita-te bine la acel PV, comunitarii de obicei sunt mult mai prosti ca militienii si sigur vei gasi greseli de completare. cauta pe aici si vei gasi cauzele de nulitate absoluta ale unui PV si in contestatie scri si ce lucruri nu corespund cu OG 2/2001 plus iti cauti 1-2-3-4 martori care sa spuna ca doar in seara aia ai parcat acolo


dar eu recomand un cui bine ascutit si un bilet in geam cu o recomandare de un atelier de vopsitorie...asa ca o bucurie de craciun. doamne, jegosi mai sunt unii oameni...nu putea mosu sa zica la comunitar sa dea doar un avertisment, sau comunitaru sa tromboneasca la mos ca da amenda si de fapt sa dea avertisment???? macar acum de craciun

PS: contestatia o depui la judecatorie...in maxim 15 zile de la data de cand ai primit pv-ul

Edited by VipeR85, 22 December 2008 - 22:52.


#6
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Ce vecin cretin ai :death:  :death: ...putea sa vina  la usa si sa iti spuna sa eliberezi locul de parcare(daca stia a cui este masina dar presupun ca va stiti , ca vecini..).Daca spui ca nu ai mai parcat pe locul lui si el in PV  scrie ca ai parcat "in nenumarate randuri.." inseamna ca este un mincinos si un jeg de om--comunitarul nu avea de unde sa stie ca ai parcat sau nu asa de des ; poate erai venit in vizita la cineva, de ex.. si in cazul acesta subscriu la faza cu un cui(da' mai prin vara, sa nu bata la ochi :naughty: )
Gata ca m-am enervat destul cand am citit faza :angry: ...imi inchipui cum esti tu acum..Sper sa iasa cu bine si bafta!

Edited by bogdy68, 22 December 2008 - 22:54.


#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Si ce te face sa crezi ca nu va primi ulterior un borcan de muraturi in parbriz si 3 tarnacoape in capota?

@neicusor
Plateste jumatate din minim in 48 de ore si zi merci ca nu ai luat maximul. Personal si eu m-as oftica daca mi-as gasi locul de parcare ocupat la 1 noaptea si sincer as proceda la fel ca vecinul tau: as chema politia. Daca e parcare platita asta e, nu ai ce face. Data viitoare parchezi 300 de metrii mai incolo si nu-ti mai iei amenda, asta daca nu e prea mare comoditatea si cardul plin. :)

@bogdy68
Tu chiar stii toate masinile de la tine din bloc? E personal nu, ca nu stau ca tatele pe geam sa vad care ce masina are.

Pe de alta parte eu am 2 masini si un singur loc de parcare platit. Practic ma regasesc in ambele situatii: si a celor cu parcare platita si a celor fara. Daca nu e niciun loc "free" pe strada a doua masina o parchez si la 500 de metrii distanta de bloc dar nu parchez pe locurile platite. ;)

Edited by Night Elf, 22 December 2008 - 23:00.


#8
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
HG 124 din 2008 nu sanctioneaza decat prin amenzi, nu si prin avertismente sau mustrari.
Deci ori alba, ori neagra.

http://acteinterne.p...nexaH124_08.pdf

Edited by valeriu.b, 22 December 2008 - 22:58.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
vecinul ala trebuie impins pe scari sa ramina paralizat de la git in jos

pe de alta parte, sigur e 1500 de lei amenda? :huh: cred ca nici daca tai linia continua cu 300 la ora, in timp ce treci pe rosu, fara revizia facuta si cu instalatia electrica stricata amenda cumulata nu ajunge la 1500 de lei. sau ajunge? :huh:

#10
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008

 valeriu.b, on Dec 22 2008, 23:20, said:

Tot ce poti invoca in vederea anularii pv ar putea fi semnalizarea deficitara
(sau chiar lipsa) a parcarii inchiriate de catre ADP.
Diminuare nu ai cum sa ceri, ai luat 1500 lei adica minim.

LE Lasa-l pe vecin in pace, poti intra in alte belele, la fel de scumpe.

Tot caut si io textul ala de HCG a MB nr. 124/2008,
dar nu gasit decat asta! Nu pot folosi 'search' in cuprinsul documentului,
si are atatea trimiteri la 'acelasi text de lege mentionat anterior'
ca am facut entorsa la creier. Seamana aplatforma noului guvern:
daca mai intelegi cat de cat & din cand in cand , nu poti sa fii de acord !

Voi ati dibuit vreo sursa clara... sau refeRiri la obiect pe alte forumuri,
vazut unul stufos pe forumul hotnews.

@valeriu.b:  Da, si io cred ca nu cu vecinul treb sa rezolv problema.
O discutie serioasa si clara sper sa limpezeasca situatia, poate si s-o aplaneze.
Cu Politia Comunitara nu prea am ce rezolva. Poate cand ajung la Judecatorie !

Am fost azi pe la ei = PC Sector 2, cu speranta ca poate ma ajuta cu info si
ceva exemple practice de urmat, dar... au un program f. scurt. La 16.30 : PA !  
si nu avut cu cine vorbi in afara de un 'ofiter de serviciu ' la post, adica la poarta.
Iar maine, ca la bugetari inainte de sarbatori,  nu imi fac iluzii sa mai prind pe cineva
cu atributii si cat decat dispus sa ma ajute, .. dupa orele 14 !  Ar treb sa ma invoiesc
o juma de zi de la program si asta e cam wishful thinking !

#11
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Nu ai ce discuta nici cu reclamantul nici cu politia.
Eventual cu un avocat cu care sa gasesti motive de anulare al PV.
Dar fii constient ca daca vei cheltui cu 10 lei mai mult decat 750 lei, chiar daca obtii anularea PV, in realitate AI PIERDUT.

Edited by valeriu.b, 22 December 2008 - 23:09.


#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Night Elf, on Dec 22 2008, 22:55, said:

Si ce te face sa crezi ca nu va primi ulterior un borcan de muraturi in parbriz si 3 tarnacoape in capota?

@neicusor
Plateste jumatate din minim in 48 de ore si zi merci ca nu ai luat maximul. Personal si eu m-as oftica daca mi-as gasi locul de parcare ocupat la 1 noaptea si sincer as proceda la fel ca vecinul tau: as chema politia. Daca e parcare platita asta e, nu ai ce face. Data viitoare parchezi 300 de metrii mai incolo si nu-ti mai iei amenda, asta daca nu e prea mare comoditatea si cardul plin. :)

@bogdy68
Tu chiar stii toate masinile de la tine din bloc? E personal nu, ca nu stau ca tatele pe geam sa vad care ce masina are.

Pe de alta parte eu am 2 masini si un singur loc de parcare platit. Practic ma regasesc in ambele situatii: si a celor cu parcare platita si a celor fara. Daca nu e niciun loc "free" pe strada a doua masina o parchez si la 500 de metrii distanta de bloc dar nu parchez pe locurile platite. ;)
si daca ai fi in locul lui neicusor ce ai face? ai chema politia ca n-ai loc de parcare? si eu as parca pe locul vecinului daca pana la 23 noaptea nu a venit si locul e gol iar eu chiar nu am unde sa parchez.au fost situatii cand am parcat  si 100m mai departe de blocul meu, ca sa nu mai spun in viena ca am parcat la mai bine de juma de kilometru de unde stateam(acolo sa vedeti parcari pline) si au fost situatii cand am parcat si pe locul vecinului. si n-am luat amenzi.
m-a blocat omu o data(nu avea loc platit) si l-am blocat si eu, eu nu mi-am chemat colegii,dar el a chemat politia si si-a dat seama apoi ca a gresit blocandu-ma.

in fine, contesta amenda, macar treci de sarbatori tot cu banii in buzunar si vezi peste vreo 2-3 luni ce zice judecatorul si o platesti sau nu prin martie.

ps: nu-ti trebuie neaparat avocat....cauta ce ti-am spus og2/2001 si vezi acolo ce scrie, apoi cauta in PV si fa contestatia aia...cel putin castigi timp, si dupa rezolutia judecatorului oricum ai timp 48 ore sa platesti jumate daca nu o anuleaza

Edited by VipeR85, 22 December 2008 - 23:14.


#13
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
@VipeR85
Nu mai fa flame aiurea, reclamantul a avut tot dreptul sa faca ce a facut.
Ca legile sunt facute cu c.urul, e o alta poveste.

#14
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008

 Mosotti, on Dec 23 2008, 00:03, said:

pe de alta parte, sigur e 1500 de lei amenda?
:huh: cred ca nici daca tai linia continua cu 300 la ora,
in timp ce treci pe rosu, fara revizia facuta si cu instalatia electrica
stricata amenda cumulata nu ajunge la 1500 de lei. sau ajunge? :huh:

Stii ce ma mira ? cuantumul acestei amenzi: 1500 - 2500 lei !!
Nu se face vreo dimensionare in fct de gravitatea acestei infractiuni ?
sau fata de salariul minim / mediu pe economie?
daca nu iei salariul in max 48 de ore de la primirea amenzii, ce faci ?
ca daca amani nu mai achiti 1/2, daca achiti ramai cu burta goala
pentru restul lunii . Faceti si voi exercitiul masochist de a va pune
in papucii mei , acum - azi - cu 2 zile inainte de Craciun...

Ref. vecin, nu vreau sa il intalnesc singur pe casa scarii. :naughty:
Is destul de stapan pe mine, dar ma mai irita prostia si prostii.
Mai stii ce mostra de ~ sau atitudine nepotrivita mai afiseaza ?

#15
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Adevarul e ca si daca ti-o ridica, tot era mai ieftin.
Multumeste-i lu' Videanu.

#16
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008
La noi in zona e intradevar crancen in privinta parcarii.
Eu am in bloc doua proprietati, o singura masina, niciun loc de parcare
Pe chestia cu stilul si atitutdinea barbara a vecinilor cu masini
fata de noii mutati ( nu e cazul meu) sau mai linistiti (  :thumbup: )
am pierdut chiar si o chiriasa... care nu avea unde parca,
care a patit-o urat si rusinos de la babuinii de cartier si care
s-a saturat sa parcheze la urmatorul semafor pe strada mai importanta.
Pana acum vecinul care mi-a facut faza asta mai are 'victime'
si conflicte cu alti vecini. Acum ca si-a dat rabla pe dacie sedan nou
cred ca e mai inflamat ca nu-si gaseste locul liber.
Ei, ca putea sa sune la interfon si sa rezolve situatia - se si racorea
daca ma scula din somn , din pat la ora aia... dar el NU ! nu mers pe
varianta maiusoara si mai decenta, el si-a chemat tovarasii 'comuntari'

#17
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008
Multam pt input - mai pandesc si maine topicul !
pt ceva pareri si sfaturi . Poate chiar si legal advice !

Edited by neicusor, 22 December 2008 - 23:34.


#18
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 Night Elf, on Dec 22 2008, 22:55, said:

Si ce te face sa crezi ca nu va primi ulterior un borcan de muraturi in parbriz si 3 tarnacoape in capota?

@neicusor
Plateste jumatate din minim in 48 de ore si zi merci ca nu ai luat maximul. Personal si eu m-as oftica daca mi-as gasi locul de parcare ocupat la 1 noaptea si sincer as proceda la fel ca vecinul tau: as chema politia. Daca e parcare platita asta e, nu ai ce face. Data viitoare parchezi 300 de metrii mai incolo si nu-ti mai iei amenda, asta daca nu e prea mare comoditatea si cardul plin. :)

@bogdy68
Tu chiar stii toate masinile de la tine din bloc? E personal nu, ca nu stau ca tatele pe geam sa vad care ce masina are.

Pe de alta parte eu am 2 masini si un singur loc de parcare platit. Practic ma regasesc in ambele situatii: si a celor cu parcare platita si a celor fara. Daca nu e niciun loc "free" pe strada a doua masina o parchez si la 500 de metrii distanta de bloc dar nu parchez pe locurile platite. ;)
1-Desi nu stiu parcarea respectiva cate locuri are, dar sunt sigur ca mai mult de 30-35 locuri nu are(asta la un bloc de 10 etaje si cu 3-4 scari, basca ca sunt cu plata si cam se stiu proprietarii.).2-daca as locui niste ani in acel bloc, as invata cam cine are masina si fara sa stau ca babaciunile cu retina numai pe geam...

Edited by bogdy68, 22 December 2008 - 23:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate