Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

ciuperca Kefir?

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#1
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Stie cineva unde as putea gasi ciuperca pt. kefir?

#2
greengrin

greengrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.02.2005
la mine. de fapt am avut eu si am dat-o unor colege de munca pentru ca mi-a fost lene sa am grija zilnic de ea dar ele inca o mai au.

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
vreu si eu un pui, se poate?

#4
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
În primul rând Kefirul este o băutura lactat acida ce se obține din granule de Kefir care fermentează lactoza din lapte (zaharul din lapte) cu formare de acid lactic dioxid de carbon și alcool , acesta băutura minunata se obține prin dubla fermentare în prima faza fermentare lactică iar apoi la temperaturi mai scăzute alcoolica
Vreau sa va aduc la cunoștința despre faptul ca acesta băutura nu se obține din ciuperca de Kefir termen greșit ci din granule de Kefir care repezita o aglomerare de4 cazeina care are în interior și la suprafața eu microorganisme specifice care conduc la obținerea acestei minunate băuturi
Lapte inoculat cu granule de Kefir   poate să reprime creșterea de agenți  patogeni la nivel intestinal  ca de exemplu Salmonella sau Shigella , acesta datorându-se complexității moleculei granulei de Kefir precum și a modului de acțiune al microorganismelor care formează granula de Kefir.
Kefirul se bucură de o tradiție bogată în  protecția  sănătății. Înainte de  URSS,  se întrebuința în spitale și sanatorii pentru o varietate de boli incluzând dereglări de  metabolism, arteroscleroză și boli alergice. El era folosit și pentru tratamentul   tuberculozei, a cancer, și a dereglărilor  gastrointestinale  când nici un tratament medical modern nu era disponibil. Consumul de Kefir  avea de asemenea să fie asociată cu longevitatea din Caucaz fapt demonstrat de savanții.
Savanții  au observat beneficiile digestive ale aportului de Kefir asupra sănătății și longevității și al sănătății datorita componentelor sale antioxidante, anticancerigene și bacteriostatice
Echipele de cercetare diverse din toata  lumea a încurajat rezultatele aduse de Kefir asupra sănătății . Cel mai multe metode de cercetare  au fost executate   în vitro atât pe animale cat și pe subiecți umani .
Studiile recente asupra consumului de Kefir  au arătat și demonstrat proprietățile antitumorale și antimutagenice  acest lucru datorându-se substanțelor existente în granula de Kefir (imidazolinei)  



Va stau la dispozitie cu orice informatie legata despre acest produs mai putin procurarea lui care ma intereseaza si pe mine

#5
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Si pe mine m-ar interesa sa prepar acasa iaurt/kefir din lapte dar nu stiu cum se procedeaza.Am incercat sa amestec cu diverse iaurturi dar nu a iesit nimic :( .Ma intereseaza in special ca produsul finit sa aiba bacteriile acelea benefice pentru stomac ..bifidus,lactobacillus etc..cum s-or mai numi ..

#6
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
Din  păcate în comerț nu se găsesc acele granule de Kefir va recomand sa  folosești în amestec iaurt probiotic care are înscris pe eticheta culturi de Bifidobacteri ,Lactococi,Streptococi lactici etc. și de asemenea și alte culturi lactice, cu cât sunt mai multe cu atât va  apropiați mai mult de Kefirul adevărat numai ca nu v-ți  găsi în nici una drojdii specifice așa ca va recomand sa cumpărați și Kefir care are capacul de aluminiu termosudat de pe pahar balonat deoarece acesta are în compoziție drojdii care  fermentează lactoza și conduce la CO2 și alcool 0,1-0,5%
Laptele de preferabil e bine sa fie lapte pasteurizat și omogenizat și sa aibă un conținut de grăsime de 3.3% ca sa obtineți   Kefir ceva mai apropiat de cel adevărat
după ce ați obținut toate astea amestecați laptele, iaurturile și Kefirul  și le distribuiți în recipiente pe care la închideți și-l mențineți la temperatura de 20-24 C timp de 24 oare după care la puneți la răcoare sau în frigider încă 24   pentru fermentarea alcoolica asta daca aveți  în compoziție drojdii de la Kefirul cumpărat de dumneavoastră
Este necesar ca recipientele sa fie bine spălate și sterilizate deoarece în caz contrar se dezvolta micoorganisme patogene de alterare care dau gust neplăcut și fermentează (E. Coli)
Menționez ca acest produse se folosește cu succes și la tratarea cancerului de colon prin faptul ca reduce pH-ul  și favorizează flora de fermentație în detrimentul unei flore de putrefacție care cauzeză diferite afecțiuni și probleme de tranzit intestinal

#7
dominic7d3

dominic7d3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2007
Va stau la dispozitie cu orice informatie legata despre acest produs mai putin procurarea lui care ma intereseaza si pe mine

Daca stii mai multe... ma intereseaza tot, legat de efecte terapeutice, modul de ingrijire, consum, combinatii posibile si de evitat... Eu am ciuperca, am primit-o de curand si curand voi putea sa cedez din ea, cand se va inmulti.

Cele bune!
Dominic

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Dacă vrea cineva ciupercuțe, să-mi dea un PM.

#9
Sabovici

Sabovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2007

 mufă, on Jan 26 2007, 22:44, said:

Dacă vrea cineva ciupercuțe, să-mi dea un PM.
Salut,
Sunt nou pe acest forum, mi-m facut id ptr ca ma intereseaza foarte mult subiectul despre Kefir pentru ca eu imi fac lucrarea de diploma pe acest produs lacatat si pana in momentul de fata nu am putut face rost de granule (maiele) de nicaieri, am doar niste resturi de culturi starter liofilizate care numa prea ajuta!
Rugamintea mea este daca mai are cineva granule de Khefir sa imi trimita una doua din care sa imi pot face studiile comparative!
Va rog mult, daca cititi acest mesaj si aveti vre-un raspuns pentru mine sa imi scrieti aici pe forum!
Cu multumiri,
Sabovici :peacefingers:

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok, hai sa urcam cautarile la urmatorul nivel. Cine are kefir caucasian? Ala care il ambaleaza Milli, verde cu alb la cutie de baut e genial. Mi se pare ca e facut in Ungaria.

#11
meg

meg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2007

 Sabovici, on Feb 21 2007, 18:00, said:

Salut,
Sunt nou pe acest forum, mi-m facut id ptr ca ma intereseaza foarte mult subiectul despre Kefir pentru ca eu imi fac lucrarea de diploma pe acest produs lacatat si pana in momentul de fata nu am putut face rost de granule (maiele) de nicaieri, am doar niste resturi de culturi starter liofilizate care numa prea ajuta!
Rugamintea mea este daca mai are cineva granule de Khefir sa imi trimita una doua din care sa imi pot face studiile comparative!
Va rog mult, daca cititi acest mesaj si aveti vre-un raspuns pentru mine sa imi scrieti aici pe forum!
Cu multumiri,
Sabovici :peacefingers:
:console: Hi Sabovici
Eu pot sä-ti dau citeva informatii despre Candida Kefir ,dar le am scrise pe 4 pagini tip Word .Attached File  Granule_Kefir.doc   500K   616 downloads
Am si ciuperci de Kefir, una de lapte si una de apä.
Informatiile le -am adunat si tradus in limba romana, din internet de pe paginile din Austria ,Germania,Franta si Anglia.
Daca vre uitete pe paginile acestea ! www.kefir.at ,   www.wellnes-drinks.de/html/kefir www , www.natura.evonet.ro ,
http://nature.de/art.../milchkefir.htm , www.bioelectricbook.com/kefirhtml , www.kombuchapilz.de/milchkefirbezug.htm , http://hypatia.club.fr/kefirL.html .

#12
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 flowrent, on Nov 16 2006, 23:08, said:

Si pe mine m-ar interesa sa prepar acasa iaurt/kefir din lapte dar nu stiu cum se procedeaza.Am incercat sa amestec cu diverse iaurturi dar nu a iesit nimic :( .Ma intereseaza in special ca produsul finit sa aiba bacteriile acelea benefice pentru stomac ..bifidus,lactobacillus etc..cum s-or mai numi ..
Cauta in comert ca sigur o sa gasesti chefir, bafta .

#13
otto.toxic

otto.toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2007
Este impropriu folosirea termenului de "ciuperca" legat de kefir doearce kefirul este o bautura lactat acida obtinuta printr-un proces de dubla fermentare lactica si alcoolica

#14
spx2

spx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.02.2007
am avut si eu o ciuperca de kefir acum cativa ani,
ii puneam lapte si peste ceva timp,iesea un fel de iaurt pe
care-l numeam kefir.
luam si strecuram ciuperca cu tot cu acel iaurt si separam
iaurtul apoi puneam ciuperca la loc si adaugam lapte.
pana la urma sa inteleg ca acel iaurt era sau nu kefir ?
unii aici zic ca se fac unele confuzii.
pana la urma
ce e kefir si ce nu ?
de la granulele acelea despre care se vorbeste aici nu se
dezvolta o ciuperca ?

#15
otto.toxic

otto.toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2007
Produsul obtinut de "spx2" se numeste kefir nu iaurt deoarece s-a adaugat in lapte granule de kefir nu ciuperca
iaurtul se obtine din culturi lactice de iaurt
laptele batut si sana se obtin din alte culturi lactice
Fiecare produs lactat (lapte fermentat) se obtine din culturi specifice de aici este si diferenta dintre aceste produse

#16
miagligor

miagligor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2007
As dori sa stiu exact reteta de preparare cantitatile necesare pt ca eu am granule de kefir si sint interesata sa aflu cit mai multe despre efectele ei curative. Deasemenea as dori sa aflu daca ,consumul acesteia poate fi asociat cu cel al algei galodium pe care de putina vreme am primit-o si o folosesc cu multa placere.
As dori sa stiu in mod special ce efect are asupra colonului iritabil?

#17
petrepetre

petrepetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2007

 Sabovici, on Feb 21 2007, 20:00, said:

Rugamintea mea este daca mai are cineva granule de Khefir sa imi trimita una doua din care sa imi pot face studiile comparative!
Va rog mult, daca cititi acest mesaj si aveti vre-un raspuns pentru mine sa imi scrieti aici pe forum!
Cu multumiri,
Sabovici :peacefingers:

Am ciuperca Kefir. S-a dezvoltat in cateva luni de cand il am si nu consum atat de mult kefir.
Deci cine vrea, sa spuna.

#18
naturasiculoare

naturasiculoare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2007

 bobocul, on Feb 2 2005, 15:32, said:

Stie cineva unde as putea gasi ciuperca pt. kefir?


Am eu ciuperca de kefir.
Ti-o pot pune la dispozitie.
Cine mi-a dat-o, mi-a spus ca este ciuperca caucaziana, dar - de fapt - este la fel ca si ciuperca tibetana oe care am cultivat-o in urma cu doi ani.
Este foarte important faptul ca nu este voie sa viznzi ciuperca de kefir ci numai sa o daruiesti.
Va aparea un artico saptamana viitoare referitor la acest aspect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate