Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DANEMARCA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#127
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

 turbo trabannt, on Dec 16 2008, 20:10, said:

pai si eu ce ziceam. se scoala greu laponia aia .

e de la frig cica sau de la faptul ca virilii au crapat odata cu erik cel rosu. ceva e expirat in danemarca  :rolleyes:
ce zic io, ce pricepi tu  :P ..oricum, nu e adevarat..e diferenta enorma de mentalitate, in rest, din cite-am auzit de la romani..nu fac fatza danezelor  :lol:

#128
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 allyn1985, on Dec 16 2008, 16:24, said:

ce va atrage la tarile nordice?
faptul ca se intuneca la 12 ziua(Suedia) si ca ploua cu spume(DK)?

Nu se intuneca la 12 ci pe la 14 (unde locuiesc eu) iar la ora 15 e deja bezna (in a doua jumatate a lui decembrie). Evident depinde la ce latitudine esti...
Mai sus de 66 N e noapte polara.

Ce spui tu se refera la perioada de iarna.
Vara e cu totul altceva, soare si lumina pana spre ora 24 apoi putin semiintuneric si de la 3 dimineata iarasi soare!

Oricum cu intunericul iernii te obisnuiesti! Important e sa ai lumina si soare in suflet ;)

#129
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

 Bogdan R, on Dec 18 2008, 22:40, said:

Oricum cu intunericul iernii te obisnuiesti! Important e sa ai lumina si soare in suflet ;)
oh, bogdane..eternul optimist  :rolleyes: ..cind 8 luni pe ani e gri si ploua, iar celelalte 3.."caniculare" de ete soare-nu e soare, la niste zgircite de 24 grd..se duce dracu orice soare si lumina din vreun suflet..  <_<

sa nu uit, perioada oct-martie, aproape ca nu stiu ce-i aia lumina zilei..ma trezesc pe intuneric si ajung acasa pe intuneric..si am job 8-16  :wacko:

Edited by enkelt, 19 December 2008 - 02:20.


#130
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 enkelt, on Dec 13 2008, 19:40, said:

in timp ce danezul isi poleieste reputatia internationala de "fericit", la TV au dat-o-n spiritul sarbatorilor si se-ndura sa spuna adevarul de cite sute de familii traiesc in saracie crunta..copii care maninca numai spaghete fierte si se-mbraca de la crucea rosie... -_-

Revin cu o nedumerire legata de cele de mai sus: cam cat este ajutorul social pentru familiile sarace, fara venituri?
Imi vine destul de greu sa cred ca exista saracie crunta in Danemarca...
In Danemarca exista venitul minim garantat prin lege, nu?
Sa facem o mica analiza:
Din cate stiu in Danemarca protectia sociala este mai bine pusa la punct decat in Finlanda (care e cea mai austera nordica din acest punct de vedere).
Dar...in Finlanda familiile cu venituri foarte mici sau fara venituri sunt ajutate astfel: se considera pentru fiecare membru adult al familiei un necesar de 355 euro lunar (417 euro daca e celibatar) si pentru fiecare copil un necesar de 292 euro lunar daca e peste 10 ani sau de 263 euro lunar daca e sub 10 ani
(mai amanuntit se poate vedea aici, dar e in finlandeza: http://www.stm.fi/Re...85/passthru.pdf ).

Cand se calculeaza indemnizatia pentru o familie saraca prima data se aduna costul chiriei, al utilitatilor si al transportului apoi se face necesarul financiar  pentru intreaga luna. Estimativ, o familie formata din 2 adulti si 2 copii ar putea avea deci dreptul la o suma formata din 600-700-800 euro (chirie, transport, utilitati) plus inca 1200-1300 euro pentru traiul curent, deci un total de aproape 2000 euro.
Sa imi fie cu iertare, cu 1200 euro pentru traiul curent familia si copiii respectivi ar putea trai si manca nu doar suficient ci bine...cu exceptia cazurilor in care parintii sunt mari amatori de alcool, tigari sau droguri...

Ce spun televiziunile (in Danemarca, in Romania, peste tot in lume...) e de multe ori gargara si manipulare

Edited by Bogdan R, 20 December 2008 - 14:14.


#131
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
in primul rind, danemarca e plina de familii..divortate. deci majoritatea care au probleme sint parintii singuri cu copii (la fi-miu in clasa, din 22 elevi, doar 3 au ambii parinti). cele care au copiii sint mamele(sint si tati, dar extrem de putini), care de obicei nu au un copil, ci 2-3-4. ajutorul social este de 7.000kr/luna (sa zicem 1.000 euro). poti lua ajutor pt. plata chiriei (si nimic mai mult) care depinde doar de nr. de mp, nu de chirie sau nr. de chiriasi. oricum, nu primesti mai mult de 2.000 kr. deci se face un total de 9.000 kr, zicem 10.200(ca primesti, indiferent de venit, situatie materiala, etc, ca. 1.200/luna pt. copii) Si acum sa vedem: chiria cea mai ieftina este de 3.500(cu el, caldura, tv si ce mai pun astia mereu, te duce lejer la 5.000-5.500..si asta cind pleci de la chiria infima de 3.500 kr !!).din banii ramasi, tre' sa maninci (min 3 persoane), sa te-mbraci, sa platesti transport, telefon, tv/radio (pretul intrat in chirie este pentru cablul comun! ), sa cumperi alte necesitati pt. casa (care nu se maninca  :P ). cum crezi ca traiesc oamenii aia?..iti spun io: e vai de viata lor! vad copii cu pantaloni rupti si scurti pina la glezne, pantofi 2 numere mai mari, ca sa le ajunga si anii urmatori..ehe..nimeni nu stie ce se ascunde in spatele asa-zisei bunastari daneze  :puke:

#132
ASHRAE

ASHRAE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.11.2008

 enkelt, on Dec 20 2008, 16:34, said:

in primul rind, danemarca e plina de familii..divortate. deci majoritatea care au probleme sint parintii singuri cu copii (la fi-miu in clasa, din 22 elevi, doar 3 au ambii parinti).
Sari in schema si cu o statistica.

#133
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
Va urez Sarbatori Fericite si ne vedem la..anul  :OK:

#134
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
hah... au ridicat si astia restrictiile pt. romani si bulgari... :)

#135
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Noroc cu criza economica!  :D

#136
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

 gtk, on Jan 3 2009, 07:11, said:

hah... au ridicat si astia restrictiile pt. romani si bulgari... :)

asa..si am reaparut..greu de gasit timp..despre ce restrictii vorbesti gtk?

#137
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 enkelt, on Dec 20 2008, 16:34, said:

cum crezi ca traiesc oamenii aia?..iti spun io: e vai de viata lor! vad copii cu pantaloni rupti si scurti pina la glezne, pantofi 2 numere mai mari, ca sa le ajunga si anii urmatori..ehe..nimeni nu stie ce se ascunde in spatele asa-zisei bunastari daneze  :puke:

Te rog, da-ne mai multe detalii despre viata din Danemarca: obiceiuri, cum (nu) functioneaza protectia sociala, etc.

#138
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Am prmit o bursa pt Universitatea din Copenhaga si voi ajunge acolo prin ianuarie-februarie. Universitatea nu are camine, deci ar cam trebui sa ma uit de chirie. Din cate am vazut eu pana acum, cel mai mic pret ar fi cam 1400 dkk pt o camera intr-un apartament de 3. Voi cam ce preturi stiti si cam la ce sa ma astept cand vine vorba de mancare si transport?

#139
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 enkelt, on Jan 27 2009, 23:38, said:

asa..si am reaparut..greu de gasit timp..despre ce restrictii vorbesti gtk?
oh, sorry! nu am mai trecut de ceva vreme pe aici... e vorba de restrictiile de pe piata muncii aplicate de unele state UE romaniei si bulgariei pe o perioda de pana la 7 ani... danemarca se pare ca le-a ridicat, alaturi de spania si portugalia... adica romanii isi pot cauta de lucru si se pot angaja ca si danezii, fara alte formalitati specifice sau restrictii (care erau in vigoare pana la 1 ian 2009)

#140
diablul

diablul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.02.2007
Stie cineva un portal (in engleza) cu joburi din Danemarca?

#141
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Am gasit un site interesant: http://alex.danemarc...n=social&chkt=1

Quote

În Danemarca, tendința este că din ce în ce mai multe persoane trăiesc singure, foarte mulți copii sunt crescuți de către un singur părinte și foarte mulți adolescenți locuiesc cu părinții.
Experții consideră că nucleul familiei tradiționale cu doi părinți și 2-3 copii a devenit piesă de muzeu. Natura vieții familiale s-a schimbat semnificativ în ultimii 30 de ani. Cuplul care nu se căsătorește este acum acceptat din punct de vedere social, mai mult ca niciodată. Este chiar foarte normal ca o femeie să facă copii cu mai mulți bărbați.
Este imposibil de stabilit dacă copiii crescuți în afara unei familii tipice sunt mai nefericiți, dar se pune întrebarea: Ce fel de familii vor crea acești copii? Ce vor face?
Un copil din 12 trăiește experiența despărțirii părinților săi, înainte ca acesta să împlinească 5 ani, dacă ei sunt căsătoriți. Acest raport devine 1:2 dacă părinții săi coabitează. Căsătoria nu este doar o bucată de hârtie.
Copiii suferă imens dacă nu primesc echilibrul ambilor părinți în perioada creșterii lor. Copiii cu ambii părinți nu sunt predispuși să ia droguri, sunt mai capabili la școală și au probabilitate bună să obțină o slujbă.

Crește procentul bărbaților de peste 30 de ani care trăiesc cu părinții, față de acum câțiva ani.
Sistemul taxelor din Danemarca nu încurajează căsătoria, cel mai bine este să faci copii și să trăiești singur, ceea ce este imoral. Statul nu ajută cuplurile căsătorite, ci doar pe mamele singure - le dă indemnizație mai mare și le ajută să-și găsească locuință. Mentalitatea face ca părinții să nu fie interesați de progeniturile lor după ce au împlinit o anumită vârstă, de aceea educația copiilor primită în familie este deficitară.
Divorțul se obține foarte ușor (îl numesc divorț politic ) ceea ce a determinat schimbări radicale în familie. Prin taxe, statul încurajează femeile să aibă mulți copii, dar să nu fie căsătorite. Un rol important îl are și feminismul prin lozincile referitoare la protecția copilului și la faptul că bărbații sunt violenți. Rolul tatălui în familie este minimizat complet .


#142
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

Quote

Statul nu ajută cuplurile căsătorite, ci doar pe mamele singure - le dă indemnizație mai mare și le ajută să-și găsească locuință.

Asta mi se pare cam o exagerare - percepția mea a fost mai degrabă că sistemul de impozitare și deduceri e ciudat gîndit ...  :rolleyes:

#143
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Pai da-ne niste exemple concrete.

#144
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 enkelt, on Nov 29 2008, 23:34, said:

janteloven este la ordinea zilei si aveti absolut perfecta dreptate in ceea ce-ati scris..traiesc aici de peste 18 ani (nu-i mai numar ca ma ia groaza  :confuzzled: )..este o tara, dupa parerea mea, de oameni total necivilizati, inculti care se cred arieni..exact ca-n vorba aia cu prostul fudul..totusi ii admir pt. ca au grija de "imaginea lor exterioara"...dau impresia de civilizati, democrati si in general..oameni care duc un trai fara griji..galusca asta un inghitit-o multi, din pacate. Fiind o limba vorbita doar in tara asta, daneza nu e cunoscuta si m-apuca dracii cind le aud comentariile batjocoritoare, cind sint in concedii in alte tari (deh, uneori e bine sa stii daneza, dar sa nu arati a danez  :naughty: )


”Clima-i nasoala”

De ce nu te duci la capsuni unde ti-e locu? SAu unde vrei tu

”Sunt necivilizati”

Se vede din limbajul tau cat esti de civilizat. Ce naiba mai stai acolo?? Du-te mai in alte tari si nu te mai plange, [ ...text editat ]


”se cred arieni”

Si ce sunt ?


Voi faceti anti-propaganda sau ce? Se vede de la o posta ca sunteti ROMÂNI, neam  [ ...text editat ] de imigranti ce n-are ce cauta acolo.

Nu e de voi.


Marea parte o tot trageti cu clima: credeti ca tuturor le e neprielnica aceasta clima? Clar ca nu e locul vostru acolo.

Edited by Bogdan R, 25 May 2009 - 06:24.
Atentie la limbaj! Fara atacuri la persoana! Daca se repeta vei primi suspend!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate