Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Problema cu apa la Dacia Sandero!

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007
Ma gandeam si eu azi vara impreuna cu parintii mei sa ne luam si noi o masina, sa intram in rand cu oamenii.
Sa fie frumoasa, cat de cat ceva dotari si sa nu fie scumpa intretinerea.Asa am ajuns la fermecatorul Sandero.
L-am luat, la inceput eram foarte bucuros, entuziasmat(fiind si prima mea masina) pt ca pot sa spun ca imi place(desi daca as fi avut banii mei nu cred ca mi-o luam dar atunci nu erau asa multe oferte pana in banii astia).Totul bine si frumos pana cam dupa 2 luni cand a plouat 2 zile in continuu si observ ca era uda bancheta din spate.Ma gandesc eu ca cine stie ce este...apoi...nu stiu ce am cautat in portbagaj si surpriza, plin de apa.Apoi verific si pe jos in fata banchetei si la fel, o balta de apa.
Ma duc la vestitul service Dacia sa reclam si sa cer remedierea problemei.
Imi fac poze ca sa trimita la uzina, ma trimit acasa si a2a zi ma suna sa ma duc ca au gasit solutia.Aceasta fiind schimbarea garniturii de la stopul de pe spate.Mi-au facut-o...am venit acasa(numai eu stiu cum m-am chinuit sa o usc) si cam 1 luna de zile nu a mai plouat, deci nu aveam de unde sa stiu daca s-a remediat problema.

Acum de o sapt a plouat din nou si normal ca iarasi a intrat apa.
Ma duc din nou la service(mai aveam si alte probleme la ea dar asta este cea mai grava).Imi fac din nou poze, si ma programeaza a2a zi pt remedierea celorlalte probleme.
Bun...ma duc acasa, i-au telefonul, fiind indrumat si de catre dealerul de la care am luat-o(f de treaba), si sun la Vocea Clientului.Incep sa ii insir problemele domnisoarei si sa ma plang ca ce mi se intampla.Ma asigura ea ca se vor rezolva toate problemele.
A2a zi, avand programare, ma duc la service.O parte din prob imi sunt rezolvate, dar cea mai importanta nu.Mi se schimba din nou garnitura dar tot degeaba si mi se mai fac niste poze la masina ca sa fie trimise la uzina pt a mai gasi alta solutie.
Eu ma duc acasa si urmatoarea zi ma suna schimbul 2 de la service.Ii spun si lui ce am facut in ziua precedenta si a zis ca ma suna el cand primesc raspuns de la uzina.Urmatoarea zi din nou ma suna tot schimbul 2 sa ma programeze la service.
Am refuzat sa ma mai duc(deoarece nu au gasit alta solutie) si i-am spus multe printre care si faptul ca o sa le duc masina inapoi si o sa cer sa mi-o schimbe sau sa imi dea banii inapoi.Acum sunt hotarat.Nu mai vreau Dacia, sau sa aud de ei.Vreau toti banii care i-am cheltuit pe masina inapoi.
Azi o sa sun din nou la Vocea Clientului si o sa le spun ce am hotarat si in functie de ce raspuns voi primii le voi spune ca ma duc la OPC si voi chema si Protv-ul pt ca azi iarasi a plouat, o sa ma duc sa verific si masina pt ca nu pot sta tot weekendul asa deoarece s-au anuntat ploi si sunt satul sa ma tot plimb cu ea la service si sa o repare la nimereala.
Am omis multe chestii sa spun, deoarece era foarte mult de scris dar sper ca ati inteles esentialul si va cer si eu ajutorul.
Ce sa fac si cum sa fac sa imi recuperez banii?Am sanse dat fiind faptul ca nu sunt capabili sa o repare si ma tot poarta asa aiurea?
Numai eu stiu ce dezamagit si trist sunt :confuzzled: .Sper sa rezolv cat mai repede.
Astept cat mai multe sfaturi pt ca mai tarziu as vrea sa sun din nou la Vocea Clientului si sa stiu ce sa ii spun exact.
Multumesc.

#2
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Imi pare rau de ce ai patit. Dar cu toate ca e o problema destul de grava nu vei mai recupera banii.

#3
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Banii inapoi nu o sa-i vezi numai din motivul asta, legea nu e de partea ta.
Tot ce poti face e ca, in momentul in care ti se preda masina reparata, sa torni o sticla de apa pe masina in dreptul zonei respective.
Daca iar apare apa, ii rogi sa faca poze si sa le trimita la Dacia intrucat e limpede ca ori nu au schimbat garnitura (inselaciune) ori cauza e alta (nepricepere).
Ameninti cu OPC (nu cu ProTV, astea sunt prostii, la cati bani baga Dacia in publicitate mascata sau nu, nu se uita nimeni la tine) pe motiv de nerespectare a conditiilor stipulate in contractul de garantie.
Nu receptionezi masina fara sa le verifici rezultatul interventiei, in cazul tau doar torni apa.
Succes!

#4
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Nu ai gasit la service un tinichigiu bun ca sa o mai aranjeze pe la lufturile caroseriei,asta e Dacia putin dai,putin face.Dupa ce ca sunt in kkt la vanzari mai dau si rebuturi la greu pe piata......eu as da un ultim telefon la VC si i-as ameninta cu o campanie negativa de imagine in presa si sa vezi cum te cauta baietii.....imediat te rezolva cu apa, basca mai te si premiaza cu ceva accesorii,la gusterii astia  tb sa ai sange pe instalatie  ca sa rezolve ceva.
Eu stiam ca daca un produs suporta in 6 luni suporta 3 interventii  pe acelasi motiv in service tb schimbat,deci punei sa consemneze orice interventie in cartea de service.

Edited by RamboX, 21 November 2008 - 08:46.


#5
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
@RamboX
1. E un caz izolat, nu e cazul sa generalizezi.
2. Acea lege nu mai e in vigoare de vreo 2 ani. Studiaza site-ul ANPC. Nu mai da sfaturi inutile altora.

#6
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Aceeasi problema am avut-o si eu, timp de 1 an si cateva luni, numai ca nu e vorba de o dacie ci de masina din avatar. Cand ploua mi se strangea apa in "oala" rotii de rezerva. Nu aveam nimic ud: nici mocheta din portbagaj, nici mocheta interioara(oala rotii de rezerva este destul de adanca) dar apa intra. Dupa cateva vizite la service unde am vazut ca nu prea se pricepeau sa ii dea de cap, nici macar sa izoleze problema am inceput sa incerc eu sa izolez macar locul pe unde se infiltreaza(chederele erau scoase din discutie, trebuia sa se ude mocheta portbagajului, matizul nu are garnituri la stopuri pentru ca "oala" lor este etansa, nu comunica cu interiorul) asa ca problema era dubioasa. Stiam doar ca apa intra prin partea stanga a masinii.

Care erau de fapt cauzele:
1. Un diblu al unuia dintre suruburile de fixare al stopului din stanga era fisurat. Cel care le-a montat in fabrica a strans ca neam-prostu iar diblul a cedat, s-a fisurat lungitudinal. Cum apa se scurge pe langa gura portbagajului direct pe suruburile de prindere a stopurilor, ea intra prin acel diblu si se scurgea usor-usor printre niste table, pe peretele extern al portbagajului direct in oala rotii de rezerva. La o verificare normala nu-ti puteai da seama ca acel diblu era fisurat, cand nu avea surub in el statea normal, cand surubul se strangea se "despica".

2. In oala stopului din stanga, exact la jumatatea sa se afla un por. Porul respectiv avea diametrul un pic mai mare decat un varf de scobitoare si era foarte greu vizibil. La matiz, din apa care se scurge pe langa gura portbagajului, o parte intra pe sub stop(cea mai mare parte) prin oala acestuia si apoi iese prin partea de jos a stopului. Stopul este inchis ermetic. La fel al trebui sa fie si oala, numai ca nimeni nu-si poate da seama cum a ajuns acel por acolo. Dupa ce a fost schimbat diblul si astupat porul cu un pic de mastic nu a mai intrat pic de apa in masina.
Problemele astea cu apa suint foarte spinoase, la service nu stiu decat sa schimbe garnituri/chedere, atat!

#7
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007
Multumesc pt raspunsuri.
@ valeriu.b Pe termen scurt daca golesc o sticla de apa nu intra.Doar cand ploua mai mult timp pt ca si data trecuta cand au schimbat garnitura au verificat-o cu pistolu de apa si nu a intrat.
Stiu si eu ca nu o sa mai primesc banii si regret foarte mult ca am luat Sandero, desi masina imi place f mult si din toti care si-au luat am vazut ca doar eu am fost marele ghinionist sa am problema asta.
O sa sun la VC sa incerc o amenintare cu OPC si mai vad eu.Problema este ca acuma au venit ploile si ma prinde weekendul asa si toata se umple de apa.

#8
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Cel mai bine te adresezi IN SCRIS si atasezi toate documentele pe care le-ai primit in urma interventiilor anterioare.
La telefon nu rezolvi nimic, rezolvarea e in service dar cu presiune pe Dacia.
Succes!

#9
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007
Pai ce documente?Mie mi-au scris si mi-au stampilat operatiunile facute ATENTIE la cererea mea...pt ca altfel imi dadeau carnetul inapoi fara nimic.
Oricum...acuma am sunat din nou si mi-a spus tipa de acolo ca in momentul acesta trimite o sesizare la departamentul tehnic si ma suna.Acum astept...

#10
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
Pacat , si este foarte naspa ca la o masina noua sa ai asemenea probleme ,indiferent ca este nationala sau straina.
Sper sa rezolvi cu ei . Bafta.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mare pacat sa patesti asa ceva la o masina noua insa am auzit si la case mai mari. Incearca sa mai schimbi service-ul poate gasesti unii mai priceputi. Eventual vezi daca gasesti o spalatorie pe langa service sau chiar la ei, bagi masina la spalat si le spui sa insiste in zona cu problema. Daca vezi ca intra apa te duci inapoi fara sa mai atepti ca pe ace sa ploua.

#12
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007

 filipxxx, on Nov 21 2008, 15:15, said:

Mare pacat sa patesti asa ceva la o masina noua insa am auzit si la case mai mari. Incearca sa mai schimbi service-ul poate gasesti unii mai priceputi. Eventual vezi daca gasesti o spalatorie pe langa service sau chiar la ei, bagi masina la spalat si le spui sa insiste in zona cu problema. Daca vezi ca intra apa te duci inapoi fara sa mai atepti ca pe ace sa ploua.
Pai au spalatorie acolo.si dupa ce mi-au schimbat garnitura au dat pe ea cu apa 1min, 2 dar nu a intrat.Cand am spalat-o alaltaieri a intrat...normal ca spalarea a durat 30 de min.Deci intra numai daca ploua sau este udata mai mult timp.

#13
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,155
  • Înscris: 15.10.2006

 Adryan_TheOne, on Nov 21 2008, 15:31, said:

Pai au spalatorie acolo.si dupa ce mi-au schimbat garnitura au dat pe ea cu apa 1min, 2 dar nu a intrat.Cand am spalat-o alaltaieri a intrat...normal ca spalarea a durat 30 de min.Deci intra numai daca ploua sau este udata mai mult timp.

Eu nu te prea inteleg: in loc sa stai in masina cand ai spalat-o si sa vezi pe unde intra apa, te tot plangi. Verifici, le spui pe unda intra si se rezolva mult mai usor si sigur.
Preferi sa te tot plimbi pe la service?

Asa sunt meseriasi asta pe la service:
- sa vezi cum e cand sustin ca ti-au schimbat filtrul de aer, desi nu e asa si pe urma ramai fara servodirectie in curbe  :death: (dupa oprirea motorului).
- sau ii intrebi dupa ce schimba ceva bucsaraie: trebuia facuta directia? raspunsul e NU, nici vorba ca sunt piese originale. Pui cauciucuri noi de firma si in 2000 de km sunt "rase" pe jumatate cele de pe fata  :cursing:

Intamplari patite personal cu masini de cateva ori mai scumpe ca a ta.

Edited by cipaul, 21 November 2008 - 15:56.


#14
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Daca masina sta in parcare pe toata durata ploii, intra apa in ea? fiindca eu banuiesc ca iti intra apa numai cand esti in miscare, adica pe dedesub! ...asta s-a verificat?
Aproximativ acelasi lucru am patit eu cu o Dacia Nova noua, intra apa in portbagaj si nu stiam de unde, dar cei de la service din Mioveni s-au prins imediat pe unde intra... bineinteles ca au desfacut totul pe acolo... era o imbinare sau ceva de genul, au bagat mastic acolo, au dat cu ceva pe dedesub si pe deasupra si gata!

Edited by rekul05, 21 November 2008 - 15:59.


#15
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007
Intra si cand sta in parcare...

#16
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

 Adryan_TheOne, on Nov 21 2008, 17:36, said:

Intra si cand sta in parcare...
Cred ca intra pe la geamul spate.
Nu este lipit cum trebuie, are cordonul de silicon/mastic intrerupt.
Am patit-o cu un mondeo.

#17
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

 RamboX, on Nov 21 2008, 08:44, said:

Nu ai gasit la service un tinichigiu bun ca sa o mai aranjeze pe la lufturile caroseriei,asta e Dacia putin dai,putin face.Dupa ce ca sunt in kkt la vanzari mai dau si rebuturi la greu pe piata......eu as da un ultim telefon la VC si i-as ameninta cu o campanie negativa de imagine in presa si sa vezi cum te cauta baietii.....imediat te rezolva cu apa, basca mai te si premiaza cu ceva accesorii,la gusterii astia  tb sa ai sange pe instalatie  ca sa rezolve ceva.
Eu stiam ca daca un produs suporta in 6 luni suporta 3 interventii  pe acelasi motiv in service tb schimbat,deci punei sa consemneze orice interventie in cartea de service.

ar fi culmea...

sugestia mea e sa faci poze si sa le trimiti la toate forumurile mari si sa ti pui pe masina scris mare o antireclama de genul :"conduc un jaf"

#18
Adryan_TheOne

Adryan_TheOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.02.2007
Nu stiu ce sa mai zic...Luni dimineata la 9 am din nou programare la service.Daca nu se rezolva (si parca stiu ca nu se va rezolva), o sa ma duc si la OPC sa vad ce spun si ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate