Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CE APARAT CUMPAR DE 2000 rON

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
Sunt dispus sa dau pe un aparat foto 2000 Ron (poate si un 300 Ron peste aceasta suma). Ce ma sfatuiti sa-mi iau?
Mentionez ca n-am pretentii de mare expert si pina mai ieri am folosit un canon A 95, iar la viata mea am utilizat celebrele aparate rusesti FED sau d'alde Zenit (cred, nu mai stiu sigur ca au trecut 15 ani de atunci). Multumesc

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
Un DSLR entry-level; in ordine invers lexicografica: Pentax, Nikon, Canon. Dupa care (trecand peste chestiute de genul acumulator de rezerva si geanta) urmeaza sa-ti faci - in timp - un kit (adica sa cumperi obiective, accesorii) pe masura necesitatilor.
Studiaza bine variantele disponibile, avantajele si dezavantajele fiecaruia (de ex. K200D are buffer mic si e o idee mai incet decat alte aparate, insa are stabilizare cu orice obiectiv si diverse functii avansate, Nikon-urile sub D80 nu ofera autofocus cu obiective fara motor inclus samd). Oricum toate aparatele sunt bune, important e sa alegi sistemul care ti se potriveste mai bine.
Ah, sa nu alegi doar dupa review-uri (care nu-s intotdeauna chiar corecte ;) ) si liste de specificatii; incearca sa pui mana pe aparate sa vezi ce si cum.

#3
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
Canon 450 D? Pe forumuri umbla vorba ca nu prea face cei 800$....

#4
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Klawses, on Nov 9 2008, 11:56, said:

Canon 450 D? Pe forumuri umbla vorba ca nu prea face cei 800$....
In gama lui e foarte bun si mai mult decit iti trebuie deocamdata. Desigur, un utilizator care stie ce vrea de la un DSLR, se poate gindi si la un SH, gen Canon 40D, Pentax K10D sau Nikon D80.
Pe forumuri si asa cum s-a mai zis, si in reviewuri umbla multe vorbe. Alege-ti intii obiectivele/lentilele.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
K20D a ajuns la 799 USD la BH, body only, dar cu ghift card de 100 USD din care-ti iei kit sau altceva.
Free shiping in state, apoi rogi un prieten/ vecin/ binevoitor, sa-l aduca, trimita, etc...
La alte magazine si mai putin....

Edited by loock, 09 November 2008 - 13:29.


#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 loock, on Nov 9 2008, 13:29, said:

K20D a ajuns la 799 USD la BH, body only, dar cu ghift card de 100 USD din care-ti iei kit sau altceva.
Free shiping in state, apoi rogi un prieten/ vecin/ binevoitor, sa-l aduca, trimita, etc...
La alte magazine si mai putin....
Si pentru Canon sunt rebate-uri mari in State (inclusiv pentru obiective), iar 40D tocmai a scazut la pret, ca si 50D.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Stai putin - ce spuneam eu despre K20D la BH este fara rebate ;) - deci mult mai sigur.

#8
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Daca am avea toti cate un prieten/ vecin/ binevoitor in state ... dar din pacate nu avem

#9
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
Problema e ca n-am cunostinte in state, asa ca varianta asta e exclusa. prin urmare trebuie sa ma uit pe magazinele virtuale si sa caut ceva la 2000-2300 RON.
Prin urmare:
canon 450D e undeva la 2300 Ron. 40D si NikonD80 se duc peste 2500. Se justifica diferenta (si vad ca e diferenta de 5-7 mil)

#10
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Klawses, on Nov 9 2008, 19:02, said:

Daca vrei nou si n-ai experienta cu SLR, nestiind ce anume din caracteristici sa cerni, atunci te sfatuiesc sa-ti iei 450D.

#11
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
Ok, am primul sfat concret: canon 450 D . Am gasit o oferta undeva la 2330 Ron: Aparat foto digital Canon EOS 450D + obiectiv EF 18-55mm IS, 12.2MP +card 4 Gb.
Intrebare nr 2: la banii astia (sau sensibil apropiat ca valoare), mai am vreo alta optiune?

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
Pentax K200D, kit cu 18-55 II. Mai ieftin dar fara card si fara incarcator+acumulatori.
Nikon... hmm... oare cat o fi un D80?

#13
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Salut,
Eu zic asa; la ora actuala cam orice DSLR face fata nevoilor unui incepator (adica body), cele doua nume consacrate Canon si Nikon sunt fara indoiala o alegere buna, nici ceilalti Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung si Sony nu sunt de lepadat.
1. Intereseaza-te ce garantie primesti la ce cumperi
2. vezi ce lentile sunt disponibile si verifica calitatea lor
3. Mergi la un magazin unde poti sa le probezi

Eu as alege in functie de calitatea obiectivelor, alegi un sistem si poate in viitor o sa cumperi si alte lentile decat cele din kit (sau poate schimbi sistemul :lol: ).
http://www.dpreview.com/lensreviews/
http://www.cameralab...s_reviews.shtml
http://www.slrgear.c...views/index.php
:photo:

Ai intrebat daca la 2330 mai ai si alte optiuni, desigur. Sunt destul de multe pana la banii astia.

#14
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Sau ia-ti un double kit. Dupa ce te inveti cu jucaria, vinzi camera si-ti iei una mai buna, dar ramai cu obiectivele. D40 + 18-55 + 55-200. Asta imi vine in minte, dar mai sunt si alte optiuni.

#15
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 Klawses, on Nov 9 2008, 11:26, said:

Sunt dispus sa dau pe un aparat foto 2000 Ron (poate si un 300 Ron peste aceasta suma). Ce ma sfatuiti sa-mi iau?
Mentionez ca n-am pretentii de mare expert si pina mai ieri am folosit un canon A 95, iar la viata mea am utilizat celebrele aparate rusesti FED sau d'alde Zenit (cred, nu mai stiu sigur ca au trecut 15 ani de atunci). Multumesc

Eventual http://focus94.ro/sh...tail.php?id=497 / http://www.fotopedia...it-18-55-mm-ii/
sau la 2400 lei cu doua obiective (sa nu-ti mai cauti ulterior altceva) foarte bune pentru un incepator dar nu numai : http://focus94.ro/sh...tail.php?id=530 / http://www.fotopedia...0-200mm-f4-5-6/
...
Are stabilizare cu orice obiectiv montat, 11 punte de focalizare , izolare la intemperii (weather-sealed) - doar body , LCD amplasat superior, buton RAW , DOF preview, masoara si confirma focalizarea cu orice obiectiv montat, foloseste baterii/acumulatori AA/R6 ieftini si usor de gasit (NiMH, LiIon, Alcaline), vizor mare pentru o camera cu pentaoglinda, etc. ... si-n plus sunt cu GARANIE de 2 ANI aici in tara.

Obiectivul / obiectivele au montura metalica, inel de focalizare, parasolar , filet filtru de 52mm (ambele) . Cum sunt dpdv optic, vezi pe recenzii online.

Dar desigur sunt si alte variante.

#16
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
In banii astia recomand si eu, cu caldura, ceva pe sistem K (pentax). Are o serie de mari avantaje pentru un amator (sistem SR in body, compatibilitate exemplara cu obiective pe baioneta K, si cu obiective manuale M42 - via adaptor, constructie robusta). Un alt avantaj demn de luat in seama e pretul.

Sunt niste aparate minunate pentru a invata / experimenta pe ele.

#17
Nightwind

Nightwind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.05.2007
As mai arunca o idee pe langa ce s-a spus: avand in vedere ca daca te orientezi spre DSLR trebuie sa ai in vedere ca investesti intr-un sistem, iar daca te tii de foto vei vedea mai tarziu ce inseamna asta, vezi mai intai daca vreunul din prietenii tai are DSLR sau acces in cercuri foto. E un avantaj sa poti schimba obiective cu altii, in multe situatii, in loc sa scoti mii de lei din buzunar pentru obiective potrivite mai tarziu.

Daca ai sansa sa te invarti printre Pentaxisti, ia ceva pe sistem K (K20D).
Daca mergi printre Canonisti, nu gresesti cu EOS-ul (450D, 40D).

Si sa nu uitam de Olympus, sau Fuji.
Sper ca te-am confuzionat cum se cuvine.

#18
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Dar daca esti incepator si vrei "sa vezi" cum e cu D-SLR o alegere buna este si un SH. Azi produsele evolueaza ata de rapid incit unii schimba aparatele inainte de a iesi din garantie.
La jumatate pret (fata de pretul initial) gasesti 350D d40 d50 chiar si la kit cu ob.(nu ca as avea si eu unul de vanzare...) apoi dupa ce te inveti cu ele poti decide daca merita sa investesti intr-un sistem
UN aparat SH cu maxim 10000 declansari, inrijit va mai duce mult si bine iar daca e sa vb de calitatea imaginii nu cred ca sunt diferente semnificative de ex intre un 350D de 8Mp si un 40D de 10Mp daca aparatele sunt setate corespunzator.(eu am si - si , si pana cand nu fac crop, nu se vede nici o diferenta)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate