Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Canon EOS 1000D - 450D sau Nikon 80D

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
mtv_tommy

mtv_tommy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2008
Salut, sunt un incepator in acest domeniu si doresc sa trec la ceva semiprofesionist. Am in jur de 25-30 de milioane dar nu sunt sigur ce sa aleg.

Canon EOS 1000D = http://www.f64studio...id=412&pid=7979
Canon EOS   450D = http://www.f64studio...id=412&pid=7258
Nikon 80D             = http://www.f64studio...id=412&pid=6322

Am dat aceste linkuri ca exemplu de oferte(adica nu ma limitez la doar ofertele respective). Ma intereseaza in primu rand aparatul care este mai bun si desigur o sugestie pentru obiectiv.
As prefera, mai ales acuma la inceput, un obiectiv care sa poate fi folosit in cat mai multe situatii si sa dea rezultate bune.

Va multumesc :)

Edited by mtv_tommy, 22 October 2008 - 23:21.


#2
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
Intre cele 3 eu as alege Canon 450D (de fapt intentionez sa mi-l cumpar si eu in viitorul apropiat). Ca regula generala: obiectivele sint mai importante decit aparatul. Pentru inceput cred ca te vei putea descurca cu obiectivele de kit in mi toate situatiile, dar e bine sa te gindesti si la costul pe viitor al obiectivelor si sa il pui in balans cu costul aparatului.

#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nikon D80. din mult motive:

-obiective ieftine si bune gen 18-70, 18-135, ideale pentru un incepator
-constructie robusta, multe controale, ecran de status suplimentar, o placere in utilizare.
-sistem de comanda blitzuri externe incorporat, mi-a fost si imi este foarte util, macar si pentru joaca, nu stiu daca 450D are.
-la ce pret a ajuns nici nu merita lasat sa stea in magazin :D
-.......

plus ca e o jumatate de clasa peste 450D, care are ca si rival pe nikon D60, un model inferior lui D80. daca ar fi sa te iei dupa reviewuri o sa iei 450D, ca are noise mai mic la ISO1600 si 3200, dar incepatorii nu trag la asa iso ca nu au de ce, si iti scapa multe alte avantaje din cauza asta. daca tragi raw cu D80 o sa fi foarte multumit, nu stiu daca o sa vezi diferenta fata de 450D. din reviewuri D90 rupe tot, are tot ce are D80, cu noise de 450D, dar ala deja e la alti bani.

cumpara ce iti face tie cu ochiul si foloseste-l cu placere, calculele hartiei de multe ori nu fac doi lei grei in viata reala.

mult succes.

Edited by nicolaie, 23 October 2008 - 01:29.


#4
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postnicolaie, on Oct 23 2008, 02:26, said:

nikon D80. din mult motive:

-obiective ieftine si bune gen 18-70, 18-135, ideale pentru un incepator
-constructie robusta, multe controale, ecran de status suplimentar, o placere in utilizare.
-sistem de comanda blitzuri externe incorporat, mi-a fost si imi este foarte util, macar si pentru joaca, nu stiu daca 450D are.
-la ce pret a ajuns nici nu merita lasat sa stea in magazin :D
-.......

plus ca e o jumatate de clasa peste 450D, care are ca si rival pe nikon D60, un model inferior lui D80. daca ar fi sa te iei dupa reviewuri o sa iei 450D, ca are noise mai mic la ISO1600 si 3200, dar incepatorii nu trag la asa iso ca nu au de ce, si iti scapa multe alte avantaje din cauza asta. daca tragi raw cu D80 o sa fi foarte multumit, nu stiu daca o sa vezi diferenta fata de 450D. din reviewuri D90 rupe tot, are tot ce are D80, cu noise de 450D, dar ala deja e la alti bani.

cumpara ce iti face tie cu ochiul si foloseste-l cu placere, calculele hartiei de multe ori nu fac doi lei grei in viata reala.

mult succes.

Subscriu intrutotul la ce a spus @nicolaie!!!
As mai spune, ca inainte de a te hotara, pe foaie, care anume iti doresti din cele 3, dute in magazin si iale in mana, joacate un pic cu ele si ai sa vezi imediat cum o sa poti sa elimini pe unu sau pe altu numai dupa cum "iti pica" mai bine in mana.

Bafta in alegere!!!

#5
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Canon 1000D. La eMag e 1880 lei , pret in care e inclus si un card de 4 giga.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postrobertinoo, on Oct 23 2008, 18:59, said:

Canon 1000D. La eMag e 1880 lei , pret in care e inclus si un card de 4 giga.


canon 1000D nici macar nu e la nivelul lui 400D, are si unele componente imprumutate de la 350D !. mai bine un 400D daca se gaseste pe undeva. aa, am zis de vizorul excelent de pe D80 ?

#7
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007
Nikon D80 clar  :rolleyes:

Bafta in alegere!!!

#8
mtv_tommy

mtv_tommy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2008
Va multumesc mult tuturor pentru ajutor cred ca voi merge pe varianta Nikon D80 !

#9
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postmtv_tommy, on Oct 23 2008, 21:00, said:

Va multumesc mult tuturor pentru ajutor cred ca voi merge pe varianta Nikon D80 !

Cea mai inteleapta alegere, din cele 3 mentionate de tine!!!

#10
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005

View Postnicolaie, on Oct 23 2008, 02:26, said:

plus ca e o jumatate de clasa peste 450D, care are ca si rival pe nikon D60, un model inferior lui D80. daca ar fi sa te iei dupa reviewuri o sa iei 450D, ca are noise mai mic la ISO1600 si 3200, dar incepatorii nu trag la asa iso ca nu au de ce, si iti scapa multe alte avantaje din cauza asta. daca tragi raw cu D80 o sa fi foarte multumit, nu stiu daca o sa vezi diferenta fata de 450D. din reviewuri D90 rupe tot, are tot ce are D80, cu noise de 450D, dar ala deja e la alti bani.

Esti "putin" cam subiectiv, nu crezi ? :) D60 rival cu 450D ? Pe ce planeta ? :)
Personal nu asi recomanda D80, si in nici un caz cu 18-135kit. Am lucrat cu ambele cat sa imi formez o parere.

Daca vrei 450D dar diferenta de pret fata de 1000D este suficient de mare cat sa acopere optica mai buna mergi pe 1000D, dar nu kit-ul ala cu Tamron. Daca e mica atunci probabil vei prefera 450D.  Ca aparat budget/backup personal imi place de departe cel mai mult 1000D. Cei drept am criteri personale formate in ani, ce rar coincid cu foile de specificati sau review.

Edited by Dragos Jianu, 23 October 2008 - 21:48.


#11
mtv_tommy

mtv_tommy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2008

View PostDragos Jianu, on Oct 23 2008, 22:45, said:

Esti "putin" cam subiectiv, nu crezi ? :) D60 rival cu 450D ? Pe ce planeta ? :)
Personal nu asi recomanda D80, si in nici un caz cu 18-135kit. Am lucrat cu ambele cat sa imi formez o parere.

Daca vrei 450D dar diferenta de pret fata de 1000D este suficient de mare cat sa acopere optica mai buna mergi pe 1000D, dar nu kit-ul ala cu Tamron. Daca e mica atunci probabil vei prefera 450D.  Ca aparat budget/backup personal imi place de departe cel mai mult 1000D. Cei drept am criteri personale formate in ani, ce rar coincid cu foile de specificati sau review.

Cu siguranta tu ai avut  experienta in domeniu si ti-ai format niste pareri,preferinte in modul cum anumite aparatele functioneaza. Pe de alta parte eu sunt chiar la inceputul acestui drum. De aceea voi experimenta foarte mult la inceput pana imi voi forma si eu propria opinie. O sa ma orientez totusi dupa un obiectiv mai bun decat cel din kit.  :rolleyes:

#12
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostDragos Jianu, on Oct 23 2008, 22:45, said:

Esti "putin" cam subiectiv, nu crezi ? :) D60 rival cu 450D ? Pe ce planeta ? :)
Personal nu asi recomanda D80, si in nici un caz cu 18-135kit. Am lucrat cu ambele cat sa imi formez o parere.

Daca vrei 450D dar diferenta de pret fata de 1000D este suficient de mare cat sa acopere optica mai buna mergi pe 1000D, dar nu kit-ul ala cu Tamron. Daca e mica atunci probabil vei prefera 450D.  Ca aparat budget/backup personal imi place de departe cel mai mult 1000D. Cei drept am criteri personale formate in ani, ce rar coincid cu foile de specificati sau review.


la fel cum esti si tu de subiectiv sunt probabil si eu. la buget mic, pentru incepator, D80 plus 18-70 e tot ce trebuie. am zis ca 450D nu se compara cu D80 si tu sti ca asa e, daca ai pus mana pe amandoua, deci e clar ca singurul ramas e D60, care e undeva in zona tulbure D40, 1000D si 450D.

sigur, pagini se pot umple pe tema asta, hai sa ne rezumam la a face recomandari personale, fiecare din noi are experienta de lucru cu unul sau mai multe din modelele de mai sus, si clar ca fiecare isi apara partea. eu zic D80 pentru ca e o camera facuta sa fie tinuta in mana, la ochi, si folosita pentru poze, nu exceleaza la teste cu ziduri de caramida sau snururi multicolore in lumina putina, nu pentru asta a fost proiectat, iar eu ma bucur de D80 cu fiecare ocazie, la fel cum tu te bucuri de setupul tau canon.

ciao.

Edited by nicolaie, 24 October 2008 - 00:35.


#13
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nu se compara la constructie, weather sealing sa zicem (desi nu am idee), ecran suplimentar, si modul commander la blitz parca. Dar nu si la IQ, iar din pacate, asta cauta multe lume, nu sa fie solid sa sparga nuci cu el , lol.
Dar acum depinde ce cauta fiecare intr-un aparat. EU unul renunt la constructie ceva mai buna daca e sa am un IQ mai bun.
400D-ul ii era oarecum superior la IQ, dar mai mult tine de gust. Iar la ISO mare il bate, dar cu putin. Iar 450D are un IQ superior 400D-ului.
IQ = image quality.

Edited by Lucatas, 24 October 2008 - 00:52.


#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostLucatas, on Oct 24 2008, 01:50, said:

Nu se compara la constructie, weather sealing sa zicem (desi nu am idee), ecran suplimentar, si modul commander la blitz parca. Dar nu si la IQ, iar din pacate, asta cauta multe lume, nu sa fie solid sa sparga nuci cu el , lol.
Dar acum depinde ce cauta fiecare intr-un aparat. EU unul renunt la constructie ceva mai buna daca e sa am un IQ mai bun.
400D-ul ii era oarecum superior la IQ, dar mai mult tine de gust. Iar la ISO mare il bate, dar cu putin. Iar 450D are un IQ superior 400D-ului.
IQ = image quality.


D80 nu este weather sealed si nici nu are corp dur cu magneziu pe dedesubt, e un plastic pe alocuri chiar moale si permisiv. sunt insa prea multe compromisuri facute pentru a obtine un +0.5 la IQ de catre utilizatorii de canon 400D-450D, nu mai zic 1000D. 5 minute cu un D80 in mana si ai intelege ce vorbesc. are acel ceva care te face sa nu mai vrei sa il lasi din mana. eu am tinut in mana 400D, cred ca si 450D, sa ma ierte canonistii, dar cu asa vizor mic, grip slab, constructie, controale si ecran de status lipsa (fata de D80) nu as putea trai, indiferent de presupusul stop de iso in plus.

Da, tehnologia de prelucrare a imaginii din 450D ofera imagini mai curate, mai sharp fata de D80, care este o camera foarte veche dupa standardele pietii, dar eu prefer sa imi prelucrez singur imaginile, iar rezultatele obtinute incep sa ma multumeasca din ce in ce mai tare, semn ca imaginile finale sunt in mai mare parte vina mea. am vazut poze  slabe calitativ (IQ) facute de incepatori pe canon 400-450, si poze bune facute de initiati pe D80.

ramane la alegerea cumparatorului pana la urma, si cu pentax *istD sau canon D60 se pot obtine inca imagini foarte bune, fotografia digitala nu a fost inventata odata cu ultima generatie de procesoare expeed.

Edited by nicolaie, 24 October 2008 - 01:39.


#15
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Da Nicolae, stiu ce zici tu cand te referi la tinut in mana o camera. Cum si eu de exemplu cand am pus mana pe o camera din seria xxD de la Canon, 400D-ul apoi parea o jucarie. :)

#16
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
Pentru mine 1000D/450D au 3 mari atuuri : mici, ieftine, rezultate superbe.
Am lucrat cu placere si cu 400D. Nu m-a deranjat simplitatea deloc. Poate doar viewfinder-ul fiind obisnuit cu 5D, dar chiar si asa e adecvant pentru incadrare. Nu judec aparatele dupa numarul de butoane, functii sau greutate si in general nici nu le acord mare importanta in raport cu restul sistemului. Daca le judecam la kilogram sau la mangaiat 450D e rival cu D60, daca le judecam ca unelte cu un scop final definit atunci este peste D80. In mod cert am doza mea de "bias" dar fiind obisnuit cu aparate mari apreciez mult dimensiunile reduse si simplitatea, cuplate cu rezultate excelente.

Edited by Dragos Jianu, 24 October 2008 - 07:25.


#17
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007
am vazut rezultate bune la 450D pacat de plasticul ieftin, iar declansatorul e de toata jena!

#18
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007

View Postjacson, on Oct 25 2008, 20:04, said:

am vazut rezultate bune la 450D pacat de plasticul ieftin, iar declansatorul e de toata jena!
adica? de ce e de toata jena, declansatorul? si plasticul face un aparat bun sau prost?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate