Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Primul SLR, ce sa aleg (D40, D60, D80) si ce obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Salutare,

M-am hotarat sa achizitionez si eu un SLR si inca nu m-am hotarat in ce directie sa merg (ce sa cumpar) si as aprecia mult si sfatul vostru.
Trebuie sa spun din start ca sunt incepator si pana acum am mai imprumutat un D200 si m-am jucat cu el si la asta se rezuma experienta mea.

Alternativele ar fi:
A. Body
- D40 : este destul de ieftin dar nu sunt sigur ca este cea mai buna alegere
- D60 : este clar mai bun decat D40-ul, un efort financiar mai mare dar suportabil
- D80 : asta e ce mi-as dori, diferentele fata de D40 si D60 sunt mari dar efortul financiar este destul de mare, as face aceasta alegere numai daca intr-adevar merita diferenta

B. Obiectiv
Alegerea este aici intre obiectivul de kit si un obiectiv Nikon 18-105 (care din cate am observat este inclus in kit la D80).

Ce parere aveti? Ce imi recomandati?

#2
ngttrr

ngttrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.05.2006

View PostAresGod, on Oct 22 2008, 09:22, said:

Salutare,

M-am hotarat sa achizitionez si eu un SLR si inca nu m-am hotarat in ce directie sa merg (ce sa cumpar) si as aprecia mult si sfatul vostru.
Trebuie sa spun din start ca sunt incepator si pana acum am mai imprumutat un D200 si m-am jucat cu el si la asta se rezuma experienta mea.

Alternativele ar fi:
A. Body
- D40 : este destul de ieftin dar nu sunt sigur ca este cea mai buna alegere
- D60 : este clar mai bun decat D40-ul, un efort financiar mai mare dar suportabil
- D80 : asta e ce mi-as dori, diferentele fata de D40 si D60 sunt mari dar efortul financiar este destul de mare, as face aceasta alegere numai daca intr-adevar merita diferenta

B. Obiectiv
Alegerea este aici intre obiectivul de kit si un obiectiv Nikon 18-105 (care din cate am observat este inclus in kit la D80).

Ce parere aveti? Ce imi recomandati?

Totul se rezuma la bani.... Daca esti pasionat de fotografie merita investitia intr-un D80 sau daca este posibil D90 doar din prisma faptului ca aceste camere au motor intern de focus deci vei putea folosii si obiective mai vechi, mai luminoase de exemplu un 50 cu 1,8 sau 1,4.
Calitatea imaginii la D40 este foarte buna, poate chiar mai buna decat la D80 sau D60 asta in lumina slaba unde vei folosi un ISO mai ridicat. Diferenta de 4 MP nu cred ca este cava ce ar trebui sa conteze in alegerea aparatului foto, rezolutia mai inalta te poate ajuta in cazul unor cropuri mai drastice sau in cazul imprimarii pe A1 sau A2. Cu 6 MP poti printa linistit cel putin pe A3.
D60 din punctul meu de vedere nu merita fata de D40, curatarea senzorului, meniul care se misca in functie cum tii aparatul, 4 MP nu sunt suficiente ca sa merite banii in plus.
Obiectivele de fapt sunt cele care sunt cu adevarat importante... Kitul de baza 18-55 nu este un obiectiv rau, iar pentru pretul pe care i-l are merita fiecare banut, dar are limitarile sale... raportul calitati/pret insa este in favoarea lui.
Ai pomenit de 18-105 care cred ca este destul de ok dar inca nu exista foarte multe opinii despre el. Ce merita sa iei in calcul ar fi 18-70 second care este la 6-700 in stare foarte buna. Daca banii sunt o problema cred ca merita sa te gandesti si la el. Ce-ti recomand daca mergi pe un D80 este si un fix de 50, foarte luminos si sharp, vei ramane surprins ce poate on obiectiv de 300 lei. Pe D40/D60 vei putea folosi 50-ul doar facand focus manual, nu este un capat de lume, se poate face fara probleme dar ia un pic de timp pana te obisnuiesti cu asata. acum 10 ani multi dintre noi faceam focus manual pe zenith si practica si nu ne plangeam....
Bafta multa!

Gandete-te si la un blit extern, conteaza enorm....

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Trebuie sa iti faci calculul asa,o sa ai neaparata nevoie de:

Body
Obiectiv
Blitz
Geanta
Card memorie

In functie de cat te poti intinde cu bugetul poti face si alegerea.

#4
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Multumesc pentru raspuns.

Intr-adevar, la tipul de poze pe care le voi face eu nu prea conteaza diferenta de 4MP intre D40 si celalalte doua.

Financiar vorbind ar insemna un D40 acum, un D60 acum cu un efort sau un D80 peste ceva timp (si asteptarea ma omoara).

La obiectiv mai exista alternativa sa merg initial pe obiectivul de kit (18 - 55) si apoi sa iau altul mai bun.

Acum 2 saptamani m-am jucat cu un D200 si mi-a placut mult ce a iesit desi nu e nimic extraordinar (aici, aicisau aici).


La calcul oricum pun pe langa body si obiectiv urmatoarele: blitz, card, card reader si geanta.

In cazul in care merg pe obiectivul de kit pentru inceput ma uitam ca la D40 si la D60 este acelasi obiectiv deci diferenta ar fi data doar de body.

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Mi se pare foarte mare diferenta intre cat costa un D40 sau un D60 si D80,nu zic ca nu este meritata dar pentru un incepator care nu face bani cu aparatul diferenta este foarte mare,iti poti lua din ea restul de accesorii si inca un obiectiv.

Edited by catalinmariescu, 22 October 2008 - 09:40.


#6
ngttrr

ngttrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.05.2006
Daca banii sunt o problema sfatul meu e sa mergi pe D40 cu obiectivul din kit + 55-200 VR si/sau un blitz SB400/600. Daca mai ai rabdare ulterior va aparea un 50 cu 1.4 cu motor intern de focus undeva in decembrie deci vei avea si pe el autofocus.
Ceea ce scoti cu D200 scoti si cu D40-ul binenteles cu niste limitari. La D40 ai zgomot de imagine mai bun decat D200 dar rezolutie mai mica. D40 nu-i asa de rapid ca D200 dar e mult mai usor. Nu vei avea bracketing dar poti trage raw-uri si le faci ulterior. Blitzul de pe D40 nu-l poti folosi ca un comander pentru mai multe blitzuri dar este mai puternic decat cel de pe D200. Ai 3 puncte de focus fata de 11 dar oricum vei folosi cu precadere punctul central.

#7
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Revin cu o intrebare suplimentara: de unde e mai bine sa il iau? f64, digiland sau din alta parte?

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
f64,sunt vechi pe piata si sunt seriosi.

#9
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
daca nu te-ai decis pe ce marca sa mergi eu zic sa te uiti si la pentax, pe bursa foto am vazut la 1600 ron pentax k10d sh, cu cateva mi de declansari la care mai adaugi un obiectiv 50-200, obiective de kit despre care multa lume spune ca sunt superioare din punct  de vedere calitativ celorlalte obiective kit de la canikon, despre k10d daca faci sapaturi pe net o sa vezi ca e la acelasi nivel cu 80d, uni ar zice chiar superior, ofera cateva facilitati inexistente la d80 dar si limitarile impuse de oferta mai mica de obiective, dar ai stabilizare in corp si suporta toate obiectivele cu montura baioneta K, deci ai acces la obiective bune sh la bani putini dar cu focalizare manuala.

#10
sydal

sydal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2008
daca te hotarasti pentru nikon d40 kit+55-200 vr nikon + diverse po ti sa trimiti un sms la 0745114785. Pe motiv de upgrade, vreau sa schimb kit-ul pe care l-am cumparat de max 3 luni de la F64 si Digiland (sunt toate impecabile si in garantie)

#11
emilav

emilav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.10.2008
Eu am nikon D40 si sunt foarte multumit, dar deja ma uit la obiective cu VR. Folosesc SB400.

Daca poti gasi un kit cu obiectiv mai bun go 4 it. D40 e un body foarte bun si, zic eu, obiectivele sunt mai importante.

#12
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Voi astia cu d40-uri si d60-uri n-aveti voi nevoie de un grip sa va completati kitul  ? :D

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
acumulatorul aparatului face fotografii de ordinul sutelor. daca nu faci fotografii in mod "profesional" maxim cu un acumulator de rezerva (in jurul a 70ron) iti faci treaba fara probleme. acumulatorii sunt pe litiu, poti sa-i incarci peste fara sa le reduci durata de viata si nu se descarca de la sine cand sunt nefolositi.

pt initiatorul topicului: D40 e un aparat foarte bun cu care sa cresti, l-am avut pana nu de mult si stiu ce zic. daca esti stramtorat la bani sa sti ca nu-i o alegere rea. totusi ia-ti gandul de la 50mm F/1.4 AF-s, caci varianta fara motor de focalizare e peste 900ron, cea cu motor va fi mai scumpa. daca vrei un 50mm ia in considerare de pe acuma un D80 cu motor de focusare in body si vei putea folosi 50mm F/1.8 care costa vreo 350ron. sau poti folosi 50mm F/1.8 pe D40 cu focusare manuala cum zicea cineva mai sus, ca n-a murit nimeni invartind de inel. D60 nu stiu. D80 isi merita banii, este mai complex, totusi eu cred ca pt inceput e ok si D40 pe care poti sa-l vinzi cand simti ca nu te mai incape. :)

#14
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Alegerea a fost pana la urma un D60 cu obiectivul de kit 18-55.
Am mai luat un obiectiv 55-200 cu VR si cateva filtre.
Urmeaza un SB600 si inca o baterie si neaparat o memorie mai rapida si mai buna.

D60 este bun, diferenta nu a fost mare fata de D40 (am beneficiat de o reducere, la pretul de D60 kit am luat si geanta nikon, trepied si memorie + card reader).

Sincer: as fi preferat acum sa mai astept pana puteam lua un D80 :)

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
felicitari de achizitie. daca asteptai inca vreo cativa ani iti luai un full-frame... lasa ca nu-i deloc rau nici asta. obisnuieste-te cu ideia, tot timpul o sa mai fie ceva de cumparat, upgradat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate