Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Primul SLR: Canon 30D, 450D sau 1000D ? sau nu...?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mess0804

mess0804

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.10.2006
Inca nu stiu daca "merit" un SLR ... dar ma pasioneaza fotografia (chiar am inceput sa imi petrec timpul liber cu un teanc de carti despre fotografie de la biblioteca)
Cu biata mea sapuniera nu reusesc sa fac mare lucru (cateodata ma enervez tare sa vad ca nici macar subiectul nu e focusat bine... asa ca vreau sa-mi cumpar ceva. Primul lucru dupa care m-am uitat ar fi un bridge de la Fuji... insa se pare ca lumea n-are o parere grozava despre ele si apoi daca imi place tare pozatul si vreu si mai mult?
Asa ca am inceput sa serch-uiesc SLR-uri
Cam cele mentionate in titlu ar fi in bugetul meu si is pe aproape la pret (toate cu obiectivul de kit)

Canon 30D - GBP 399
30D

Canon 450D - GBP 452 (-50cashback) = 400
Canon 450D

Canon 1000D - GBP 375 (-30cashback) = 345
Canon 1000D


Ce parere aveti?

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
Daca esti pasionat si stii in ce te bagi, as zice 30D. E mai vechiut, insa iti faci foarte bine treaba cu el.
Dupa care, sa te gandesti ce faci cu obiectivele :)

Nu uita sa le incerci personal; adica 30D-ul si 450D-ul, as sta departe de 1000D.

#3
mess0804

mess0804

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.10.2006
Am uitat sa precizez ca nu prea am cum sa le incerc personal, e mai complicat aici cu magazinele... si nici n-am pus mana in viata mea pe un SLR (n-am cunostinte care sa aiba unul) asa ca nu as sti la ce sa ma astept...

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
Nu te grabi. Studiaza bine problema, incearca totusi sa te familiarizezi cu (D)SLR-urile, sa stii in ce te bagi...
Apoi, arunca-te cu capul inainte :)

#5
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu te-as sfatui sa alegi intre 30D si 450D. Personal as alege 30D (chiar am unul) pentru robustetea si ergonomia extraordinara (dupa parerea mea). Amandoua sunt foarte bune, poti sa-l iei pe oricare pana la urma, poate cel mai bine e sa-l iei pe cel care-ti place tie mai mult. O vizita la un magazin n-ar strica, probabil ca n-o sa mai gasesti 30D, dar poti incerca un 40D, sunt aproape identice pe dinafara (30D are ecranul LCD putin mai mic si n-are Live View)

#6
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nici 450D nu-i rau deloc. Ba chiar a "muscat" din 40D.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Si eu as zice tot 30D, e alta clasa.

#8
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
In functie de bani, ori 30D ori 1000D. Ia in calcul si un obiectiv decent, macar un 50 f/1.8

#9
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
la SLR-uri problema o sa fie la obiective, mult mai mult decat la corp.
vad ca dai preturile in £, gasesti pe ebay variante bune de sh.
altfle nu recomand deloc piata din UK, ia-ti ce poti din Europa zona € sau comanda-ti din State, chiar daca platesti vama o sa iesi mai ieftin.

ca si corp, nu stiu pt ce te intereseaza, 30D e foarte rapid, e bun pt fotografie de sport, e mult mai mare decat 450D, mai greu, etc... E adevarat ca e alta clasa, insa nu stiu daca pt tine merita. Daca o sa vrei sa renunti la el s-ar putea sa fie mai greu de vandut decat un 450D. Pe segmentul ala s-a ajuns acum la 50D asa ca nu stiu daca intr-un an de zile il mai poti vinde. Daca nu te intereseaza aspectul asta si vorbim strict de aparatul propriu zis, atunci dupa parerea mea ia-ti 30D

succes

#10
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
primul meu DSLR a fost si este 30D, un aparat superb. am trecut de la s5600 la el si nu am am intampinat nicio problema in familiarizarea cu noul body.

deci sfatul meu este 30D.

#11
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
:P eu de la 5600 am trecut la 300d. sugestia mea ... body ieftin si restu banilor in obiective ... body-u oricum il schimbi daca simti nevoia. cu obiectivele ramai

#12
dj_stv

dj_stv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2006
Atat 30D cat si 450D sunt doua aparate foarte bune, dar depinde pentru ce ai nevoie de ele. Daca vrei ceva mai "light", iti recomand 450D, care din punctul meu de vedere este un aparat complet si care usureaza foarte mult tranzitia de la point&shoot la DSLR. L-am testat cam o saptamana si am fost foarte multumit de el: autonomie de cel putin 900-1000 de poze cu o singura baterie, granulatie scazuta la valorile ISO mai mari, rezolutie mare, greutate reduse, display mare, LiveView si multe altele. Totodata, 30D-ul iti ofera inca o treapta de sensibilitate a senzorului, fps superior, constructie rigida, calitatea imaginii superioara si altele.

Pana la urma, orice ai alege intre cele doua, nu gresesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate