Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Tenerife

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1016 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Anul asta am o excursie free in Tenerife. De fapt 7 nopti cazare in Regency Resorts pt 2 persoane. Acum intrebarile firesti:
1. Cand e perioada optima de mers
2. Care curse sunt mai ieftine
3. Alte sfaturi??

Multam

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Chiar nu a incercat nimeni? Voi pleca in August.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
A.. si noi tot in August insa cautam oferta :)

#4
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Nu cred ca se pune problema de perioada optima, deoarece Insula Tenerife e considerata insula primaverii eterne :)
Am fost acolo in mai si am avut parte de temperaturi de 24-25 grade Celsius, umezeala cam mare, dar in general foarte placut. Prin august va arde soarele mai tare, dar si apa oceanului va fi mai calda...Pentru mai multe informatii despre insula: http://www.canaries-...m/UK/index.html

Noi (sotia si cu mine) am fost in nordul insulei, din pacate prea multe de vazut prin zona aceea, nu sunt :( Mai ales ca nu avem carnet de conducere, nu am putut inchiria masina acolo si am folosit autobuzul pentru a merge la Puerto de la Cruz (2 ore dus-intors). Aici e destul de ok, statiune, plaja (atentie la termenul de "playa"!!! puteti gasi "playa" si sa fiti dezamagiti, vazand ca sunt numai bolovani pe acolo si nisip deloc), Loro Parque (a must see!). Daca ar fi sa aleg zona, as alege partea de sud vest. Playa de las Americas, Los Cristianos...Acolo e "distractia", plajele cele mai cautate, Aqualand. Daca nu se poate totusi, si aveti carnet de conducere, inchiriati masina! Am vazut la 200 euro/1 sapt. masini bunicele...Asa puteti merge oriunde pe insula, pe autostrada se circula bine :)

Deoarece am cumparat biletul din Germania, a avut inclus si biletul de avion dus-intors..."Condor" stiu sigur ca fac curse regulate zilnice Muenchen(Stutgart) - Tenerife si retur. De altundeva din Linz parca se mai poate pleca.

Din pacate o saptamana nu ajunge sa vezi toate locurile interesante de acolo :(

Distractie maxima! :)

Edited by MadMax, 21 June 2005 - 10:09.


#5
Zerank

Zerank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2005

MadMax, on Jun 21 2005, 10:08, said:

nu avem carnet de conducere, nu am putut inchiria masina
Oricum nu a-ti fi putut inchiria vreo masina deoarece v-ar fi cerut permis spaniol.

#6
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Se poate...Uite ce scrie pe site-ul la care am dat link-ul mai sus:

" Theoretically you require an International Drivers licence to rent a car in the Canary islands. However, in practice you can make a rental with a standard valid driving license."

Dar cum nu am fost in situatia sa inchiriez o masina de acolo, nu pot sa bag mana in foc ca asa este cum scriu ei pe site.

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Eu in unul din apartamentele astea voi sta
http://www.regencyre...com/clubeng.htm
E la Playa de las Americas

#8
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Fericitilor! :) Aveti distractia la picioarele voastre...sunt si terenuri de golf pe acolo

#9
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001

Zerank, on Jun 21 2005, 10:27, said:

Oricum nu a-ti fi putut inchiria vreo masina deoarece v-ar fi cerut permis spaniol.

<{POST_SNAPBACK}>


Se cere doar permis EU si daca ai ceva experienta se accepta si cel romanesc. Eu am vazut si permis romanesc refuzat si acceptat deci depinde de om.

#10
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

morogan, on Jan 11 2005, 08:20, said:

Anul asta am o excursie free in Tenerife. De fapt 7 nopti cazare in Regency Resorts pt 2 persoane. Acum intrebarile firesti:
1. Cand e perioada optima de mers
2. Care curse sunt mai ieftine
3. Alte sfaturi??

Multam

<{POST_SNAPBACK}>


Ai ales bine !
La care din complexe stai . Regency Heights ? Eu le stiu pe tipele de la rezervari de acolo si sunt super amabile iar conditiile sunt bune.
Ca si variante ai KLM in primul rand(cam 480 Euro). 2 escale (Amsterdam si Madrid). Ideal ar fi sa aterizezi pe Tenerife Sud (ca e la 20 km de complexul Regency). Daca ajungi pe Tenerife Nord, e la 75 km. Ti se poate asigura transfer insa. De pe TFS te costa vreo 50-60 euro/masina/sens iar de pe TFN te duce pe la vreo 90 Euro/masina/sens .
Ca si vreme .. stai linistit .. ca si de revelion ai 17-20 grade acolo... deci in August e ok :)

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Regency Club probabil. Mai mult inca nu stiu, rezervarea va fi dupa achizitia biletelor de avion.
In final am gasit transport via Buterfly tours, charter, cu Europa Air, fara escala!
Aterizarea pe Reina Sofia

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Unde gasesc o ofera de Tenerife buna calitate/pret ?

#13
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Charter-ul pentru Tenerife este organizat de Kara Travel.  Au numai hoteluri in oferta. Daca vrei apartamente iti sugerez varianta aleasa de morogan.
Mai este un charter pentru Palma de Mallorca organizat de Ont.

#14
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

Courage, on Jun 26 2005, 23:25, said:

Unde gasesc o ofera de Tenerife buna calitate/pret ?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca stii pe cineva in Germania care poate face rezervare de acolo, arunca o privire aici:
http://www.last-minute.de/


PS: Daca merge careva in Tenerife, imi cumpara niste condimente de acolo? :D

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In Tenerife care e moneda de plata?

EURO, USD ?
Exste destul de civilizat sa platesti cu cardul ?
Cu ATM-urile cum stau si ce moneda iese din ele ?

Also, ce stiti de COSTA ADEJE?
Mi-a fost recomandat "Hotel H10 Gran Tenerife"

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
morogan tu te-ai uitat la vreme ?
Eu am taiat de pe lista Tenerife

http://romanian.wund...?query=tenerife

Vreau caldura !
Plaja !

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu sunt in ceata total..
Se pare ca in Tenerife asa sunt temperaturile tot anul, sau mai bine zis in perioada calda a anului...

Stiu din experienta ca faceam baie iarna in Egipt la 20 de grade, era ok, insa la limita...

#18
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Tocmai m-am intors din Tenerife.
  Voi incerca sa va povestesc ce si cum.
  Pe scurt: vacanta ideala! Ca sa va dati seama cat de mult mi-a placut, mi-am luat un apartament acolo!!!  :coolspeak:  Lifetime!
  Un lucru extrem de important, e vorba de Tenerife Sud. Diferentele climatice sunt uriase. In N ploua mereu, in sud de 2-3 ori pe an, iar temperatura e 25-28C ziua si 24 noaptea. Tot Anul!
  Acum detaliat:
  Am zburat cu Futura International, cursa charter. Zbor Ok, avionul cu echipaj spaniol, un 737-800. Am avut inclusa o masa, suc si cafea. Bagajele in limita a 20kg/pers dar am constatat la intoarcere ca nu conta, depasind cu circa 3kg, pretul afisat: 6e/kg.
  Am aterizat la 11 ora locala . Am fost asteptati de un autocar, in ciuda faptului ca eram doar 2 persoane catre aceeasi destinatie (Regency resorts club)
Primul soc: Autostrada! Au o infrastructura impresionanta, practic toata insula fiind strabatuta de autostrada

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate