Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

macro cu obiectiv intors

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
salut. am incercat sa realizez niste fotografii macro folosind tehnica obiectivului intors. deci in fata obiectivului camerei am pus un alt obiectiv de pe un SLR "montat" (ca l-am tinut cu mina) invers. imaginea e clara. doar ca am intimpinat unele probleme: imaginea nu e completa ci e rotunda (din cauza marginilor obiectivului intors) si deci mica; nu mi s-a parut ca e mai mare decit in mod normal(facuta fara obiectivul inversat);
va rog sa-mi spuneti ce setari trebuie sa fac pentru un macro bine realizat.
va multumesc.

Edited by nickserr, 08 October 2008 - 08:40.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Foloseste doar obiectivul tau.Scoate-l de pe aparat, intoarce-l si fa asa.Clarul il faci apropiindu-te sau departandu-te de subiect.

#3
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
am uitat sa mentionez ca obiectivul meu de pe camera nu poate fi scos din motiv ca nu am o camera slr.

#4
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postnickserr, on Oct 8 2008, 10:32, said:

am uitat sa mentionez ca obiectivul meu de pe camera nu poate fi scos din motiv ca nu am o camera slr.
:coolspeak:
Atunci lasa experimentele astea fara sansa de reusita si achizitioneaza o lentila close up pe filet; daca ai 52mm, am eu o solutie.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnickserr, on Oct 8 2008, 10:32, said:

am uitat sa mentionez ca obiectivul meu de pe camera nu poate fi scos din motiv ca nu am o camera slr.
Daca nu e DSLR ci probabil P&S atunci nu are mod macro? Dece vrei sa te chinui neaparat cu obiectivul intors?

#6
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Pai modul macro la p&s e mai mult close-up :)

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Ca sa nu-ti mai apara marginile negre, fa zoom la maxim pe aparat apoi ataseaza obiectivul 2.

#8
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008

View Postflorinel, on Oct 10 2008, 12:16, said:

Ca sa nu-ti mai apara marginile negre, fa zoom la maxim pe aparat apoi ataseaza obiectivul 2.
Merci pt sfat. e super. merge.:) acum am observat insa ca trebuie sa stau cit mai imobil ca sa nu iasa imaginea miscata. exista vreo solutie pt asta?

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Teoretic lumina mai multa pentru timp de expunere cat mai scurt.

#10
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
trepied  pt aparat si o solutie sa nu ti cu mana al 2-lea obiectiv. :D

#11
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Am incercat si eu cand aveam o compacta cu un obiectiv de zenit( 58mm parca) a fost un experiment interesant dar fara prea mari realizari din cauza multor impedimente dintre care cel mai mare era dof-ul foarte foarte mic . Totusi nu te descurajez  cu multa straduinta poti reusi ceva .
Atasez si doua poze din experimentul meu

Attached Files



#12
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
@nikserr

E foarte dificil sa tii obiectivul in mana. Incearca sa aliniezi cumva aparatul de fotografiat si obiectivul cu ajutorul unui suport. Apropii/departezi subiectul  pana cand este in focus. Asa cum spunea si Jay o sa ai o mare problema cu lumina, incearca sa folosesti o sursa alternativa. Incearca sa setezi camera pe self timer ca sa nu o misti cand declansezi.
Ca idee, daca aparatul tau are filet pentru filtre poti gasi foarte usor un inel de reductie si un inel dedicat pentru a monta obiectivul invers.

Pun si eu o tentativa, de fapt singura incercare de macro facuta cu obiectiv intors(cam extrem ce e drept):
-cateva cristale de zahar (intra doar unul singur in cadru)
-un bec de 200W
-Tamron 28-200+Canon 18-55 (pentru a le uni am folosit accesoriile de mai sus)

rezulta:

Attached Files


Edited by C1audiu, 22 November 2008 - 21:27.


#13
flashcrow2000

flashcrow2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006
in afara de solutia asta cu obiectivul invers, mai e o posibilitate, dar trebuie sa ai rabdare si ceva bafta :). Am avut un tele Tokina vechi, pe montura Canon EF (Canon pe film) cu mecanica stricata, asa ca l-am desfacut. Spre surprinderea mea, lentila frontala era fixata pe un cilindru de metal care avea EXACT 52 mm diametru. Am facut rost de doua capace de obiective de 52 mm, le-am decupat capacul ca sa ramana doar filetul, le-am lipit si ... mi-am facut propria lentila macro. Se potriveste pe orice obiectiv cu montura de 52 (in cazul meu un Canon 50mm f1.8 si un Helios 58 f2 manual) si rezultatul arata ceva de genul:
[ http://farm4.static.flickr.com/3188/3027597050_b0559cf6c7_m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu obtii aceeasi apropiere ca la un obiectiv invers, e adevarat, dar ies pozele mult mai luminoase, si poti sa faci pozele lejer din mana. Nu e nici o constructie la fel de grea si incomoda ca un obiectiv montat invers, dar trebuie sa fii dispus sa desfaci un obiectiv existent.

LE: Si aici se pastreaza DOF-ul ingust, dar pe mine nu ma deranjeaza

Edited by flashcrow2000, 24 November 2008 - 18:16.


#14
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
He-he, nice!

Asta imi aminteste de solutia macro a lui Ribozom, obtinuta in momentul in care a ramas cu jumatate de obiectiv dupa ce a incercat un zoom la un nikkor 70-210 - push-pull :lol:

#15
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
unde pot gasi un inel adaptor care sa faca trecerea de la 55mm la M52mm?

#16
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Cu asa ceva a incercat cineva?

Attached Files



#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Mi-am incercat mana (sau norocul) pe Nikkor 135/2,8 cu un Pentacon 50/1,8 si mi-a iesit ce vedeti. Foarte greu sa obtii ceva macar acceptabil fara lumina buna.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate