Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde se poate face asigurare medicala pentru persoane fara serviciu?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
buna,

Vreau sa fac pentru cineva o asigurare medicala. Persoana nu are serviciu, nu are firma, nu e PFA.
Pe siteul CASMB nu am gasit nimic de genul asta.
Am intrat la medsana/ medlife & co si acolo au doar pachete corporate.

Asta face sa nu am inca raspuns la intrebarea:
Unde se poate face asigurare medicala pentru persoanele fara serviciu?

astept cu interes raspunsurile voastre!

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Costa cam 200 ron si se face la Casa Judeteana de asigurari. Probabil ii vor mai trebui niste hartii cum ca nu are venituri. Dupa aceea trebuie sa o plateasca anual.

#3
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postpu101, on Oct 7 2008, 12:23, said:

buna,

Vreau sa fac pentru cineva o asigurare medicala. Persoana nu are serviciu, nu are firma, nu e PFA.
Pe siteul CASMB nu am gasit nimic de genul asta.
Am intrat la medsana/ medlife & co si acolo au doar pachete corporate.

Asta face sa nu am inca raspuns la intrebarea:
Unde se poate face asigurare medicala pentru persoanele fara serviciu?

astept cu interes raspunsurile voastre!


Art. 211. – (1) Sunt asiguraþi, potrivit prezentei legi, toþi cetãþenii români cu domiciliul în þarã, precum ºi cetãþenii strãini ºi apatrizii care au solicitat ºi obþinut prelungirea dreptului de ºedere temporarã sau au domiciliul în România ºi fac dovada plãþii contribuþiei la fond, în condiþiile prezentei legi. În aceastã calitate, persoana în cauzã încheie un contract de asigurare cu casele de asigurãri de sãnãtate, direct sau prin angajator, al cãrui model se stabileºte prin ordin al preºedintelui CNAS cu avizul consiliului de administraþie.

Art. 212. – (1) Calitatea de asigurat se dovedeºte cu un document justificativ - adeverinþã sau carnet de asigurat - eliberat prin grija casei de asigurãri la care este înscris asiguratul. Dupã implementarea dispoziþiilor titlului IX din prezenta lege, aceste documente justificative vor fi înlocuite cu cardul electronic de asigurat, care se suportã din fond.
(2) Metodologia ºi modalitãþile de gestionare ºi de distribuire ale cardului de asigurat se stabilesc de cãtre CNAS.
(3) Emiterea cardului electronic de asigurat se face numai prin sistemul informatic unic integrat al sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate.

Deci este necesar ca persoana care doreste sa-si faca asigurare medicala trebuie sa se prezinte personal pe raza judetului la unul dintre sediile CNSAS.
Atentie,asigurarea este pentru teritoriu Roman una,iar daca persoana merge in strainatate si sta 20 de zile,aici se face o alta asigurare medicala valabila tarii vizitate si pe perioada dorita.

#4
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Fiind persoana fara venituri, trebuie sa mearga la CAS nu CNSAS. Nu cred ca vrea sa-si plateasca asigurarea la consiliul national pentru studierea arhivelor securitatii. CAS-ul este in cadrul DSP-ului adica directiei de sanatate publica din raza judetului. Cei de acolo iti vor spune  ce acte trebuie sa prezinti. Apoi va trebui probabil sa stai la o coada interminabila. Si tanti de acolo iti face un tabel unde iti scrie cat ai de platit in fiecare luna, cam in jur de 25 de lei. Poti plati desigur si anual daca vrei si te tine buzunarul. Contributia e 6,5% din salariul minim pe economie si se plateste si retroactiv asigurarea in caz ca n-ai mai contribuit inainte( 6 luni retroactiv dupa noua lege 264 din 2007 care modifica legea reformei in domeniul sanatatii nr. 95/2006 care prevedea 5 ani retroactiv).

Edited by bogdan78, 08 October 2008 - 08:31.


#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
bogdan78, CNAS= Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Nu am vazut in topic nicaieri CNSAS.

pu101, cred ca faci confuzie intre asigurarile sociale de sanatate ("oferite" de stat) si sistemul de "asigurari" medicale din domeniul privat. Pentru prima categorie ti-au dat E_manuel1 si bogdan78 raspuns. Daca doresti servicii din a doua categorie, le poti contracta si pentru persoane fizice la Medicover (cred ca sunt singurii care ofera pentru persoane fizice) insa trebuie sa iei in calcul faptul ca suma pe care o vei/o va plati va fi substantial mai mare fata de cea achitata la CAS si nu sunt incluse toate serviciile medicale de care persoana respectiva ar putea avea nevoie. Sfanta este asigurarea la stat care iti permite accesul (asa cum e el) inclusiv la servicii indisponibile in sistemul privat (operatii, spre exemplu).

Edited by jay333, 08 October 2008 - 08:31.


#6
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

Deci este necesar ca persoana care doreste sa-si faca asigurare medicala trebuie sa se prezinte personal pe raza judetului la unul dintre sediile CNSAS.

Aici era CNSAS. Pentru asigurarile medicale private s-a discutat aici.

#7
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
super, multumesc pentru raspunsuri !

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbogdan78, on Oct 8 2008, 09:35, said:

Aici era CNSAS. Pentru asigurarile medicale private s-a discutat aici.
Asa e, mea culpa. Stiu unde s-a discutat despre asigurarile private.

#9
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View Postbogdan78, on Oct 8 2008, 08:12, said:

Contributia e 6,5% din salariul minim pe economie si se plateste si retroactiv asigurarea in caz ca n-ai mai contribuit inainte( 6 luni retroactiv dupa noua lege 264 din 2007 care modifica legea reformei in domeniul sanatatii nr. 95/2006 care prevedea 5 ani retroactiv).

Trebuie punctat acest lucru pentru ca daca suni la casa de asigurari judeteana.... scarbele inca  spun ca trebuie platit pe 5 ani retroactiv!

#10
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View Postgcontra, on 26th January 2009, 17:33, said:

Trebuie punctat acest lucru pentru ca daca suni la casa de asigurari judeteana.... scarbele inca  spun ca trebuie platit pe 5 ani retroactiv!
Am sunat astazi la casa nationala si mi s-a spus ca este 5,5% din salariul minim brut pe economie, retroactiv pe 6 luni. Adica cam 300 lei pe an. Acte necesare copie de pe buletin si adeverinta de la finante ca nu realizeaza venituri.

Edited by gcontra, 03 July 2009 - 09:13.


#11
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Am auzit zilele astea pe la radio vorbeau de un nou nivel de 8,35% din salariu minim, e ceva cert din punctul asta de vedere? Stiu ca a fost 6,5 % apoi 5,5% dar acum?! Am citit si cate ceva despre asigurarile private, sunt inutile pentru omul obisnuit, ca sa-ti faci asa ceva trebuie sa fii sanatos tun si sa ai venituri mult peste medie iar daca te imbolnavesti de vreo boala mai grava, pa! Tot la stat ajungi! Ideal ar fi ca statul sa deconteze macar partial servicii din spitale private, in limita contributiei la stat iar pentru restul fie iti faci asigurare privata fie platesti cash. Poate asa ar parea si spitale private care sa se aventureze si in chestii mai complexe, s-ar crea concurenta.

Edited by dradis, 06 September 2010 - 15:35.


#12
asigura-ieftin

asigura-ieftin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2010
Eu stiu ca tot la nivelul de 5,5% au ramas (momentan). Cat despre parerea ta referitor la asigurarile private, permite-mi sa te contrazic: eu sunt un om obisnuit si dupa ce am patit prin spitalele de stat, am constatat ca o asigurare privata de sanatate nu mai e un moft. Iti pot spune ca am un venit mediu si ca mi-e groaza de ce am vazut la stat. In plus, sunt asiguratori care au semnat contrate cu CASMB, iar pacientul beneficiaza in spitalul privat de spitalizare continua pentru afectiuni chirurgicale, medicale si obstetricale; spitalizare de zi pentru afectiuni non-chirurgicale, chirurgicale si genito-mamare si consultatiile de neurologie, endocrinologie si ORL, etc.

Eu personal nu consider un lucru rau concurenta intre sistemul medical de stat si cel privat.Poate asa se ai imbunatatesc si conditiile in spitalul romanesc de stat.

#13
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
S-a mai discutat. Conform legii trebuie platita contributia pe ultimii 5 ani la nivelul salariului minim pe economie (adica 5,5% sau 6,5% in functie de an)+penalitati care sunt destul de mari, suma practic triplandu-se pentru anii cei mai din urma...

Practic unele case de asigurari accepta si plata pe 6 luni (probabil ca au ajuns la concluzia ca este mai bine sa primeasca ceva bani decat sa nu primeasca nimic)

Edited by cucur, 09 November 2010 - 12:03.


#14
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Am niste rude care s-au intors acum din strainatate si vreau sa stiu cat trebuie sa plateasca la casa judeteana de asigurari de sanatate, retroactiv pe sase lui sau pe cinci ani? Ieri la TVRInfo spuneau ca oe sase luni o suma ceva in jur de 280 lei. Eu stiu ca am sunat la casa cu ceva timp in urma si ziceau ca retroactiv pe cinci ani!? Care e varianta adevarata?
Later Edit:
Am sunat la casa si mi-au zis ca in functie de cat au lucrat! Dupa cum imi zicea acritura de la telefon daca n-au avut venituri in ultimii cinci ani platesc vreo 300 lei. Pe urma i-am dat si un exemplu ipotetic; sa zicem ca eu nu lucrez de patru ani, cat platesc?! Cica platesc retroactiv pe patru ani!? Nu mai inteleg nimic.

Edited by costables, 03 November 2011 - 10:27.


#15
Radioproductie

Radioproductie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.11.2010
Daca am venituri dupa drepturi de autor sau conventie civila sunt asigurat sau trebuie sa merg sa platesc personal?

#16
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Eu de la inceputul lui Octombrie nu mai platesc asigurare medicala dar si acum daca introduc CNP-ul pe SIUI imi zice "Persoana selectatã este asiguratã"

#17
Radioproductie

Radioproductie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.11.2010

View Postcostables, on 28th February 2012, 17:48, said:

Eu de la inceputul lui Octombrie nu mai platesc asigurare medicala dar si acum daca introduc CNP-ul pe SIUI imi zice "Persoana selectatã este asiguratã"

Cum fac si eu chestia asta?

View PostRadioproductie, on 28th February 2012, 20:35, said:

Cum fac si eu chestia asta?

M-am prins.Si eu cica sunt asigurat :thumbup: Oare e pe bune chestia aia?

#18
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostRadioproductie, on 28th February 2012, 20:38, said:

Cum fac si eu chestia asta?
M-am prins.Si eu cica sunt asigurat :thumbup: Oare e pe bune chestia aia?
Nu esti asigurat si iti indica ca esti? Mie asa imi indica si stau si ma intreb daca nu cumva este o frauda la care iau parte fara sa stiu. Repet de la inceputul lui Octombrie nu mai platesc, sunt deja cinci luni!

Edited by costables, 10 March 2012 - 18:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate