Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Scara interioara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
Salut, sunt in faza in care tot desenez niste schite pentru un viitor proiect si am ceva probleme in a dimensiona scara interioara. Inaltimea dintre parter si etaj este de 2,80m. Scara va avea 16 trepte, inaltimea unei trepte va fi de 17,5 cm iar adancimea de 28cm. Am atasat 2 schite pe care le-am facut in wold tocmai ptr a putea fi modificate in cazul in care nu le-am desenat corect. Ceea ce va rog este sa ma ajutati in a dimensiona corect portiunea in care scara se roteste cu 90 grade, adica in acel patrat de 110 / 110 deoarece nu reusesc deloc sa-mi dau seama daca pot incadra 5 sau 4 trepte astfel incat scara sa nu fie incomoda. 28 de cm sunt suficienti pentru o treapta? Sper sa nu ma indrumati catre cine stie ce program de arhitectura ca nu am timp deloc sa stau sa ma chinui sa-l invat. Va multumesc pentru ajutor.

Attached Files



#2
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 cristi_an2000, on Sep 26 2008, 01:18, said:

Salut, sunt in faza in care tot desenez niste schite pentru un viitor proiect si am ceva probleme in a dimensiona scara interioara. Inaltimea dintre parter si etaj este de 2,80m. Scara va avea 16 trepte, inaltimea unei trepte va fi de 17,5 cm iar adancimea de 28cm. Am atasat 2 schite pe care le-am facut in wold tocmai ptr a putea fi modificate in cazul in care nu le-am desenat corect. Ceea ce va rog este sa ma ajutati in a dimensiona corect portiunea in care scara se roteste cu 90 grade, adica in acel patrat de 110 / 110 deoarece nu reusesc deloc sa-mi dau seama daca pot incadra 5 sau 4 trepte astfel incat scara sa nu fie incomoda. 28 de cm sunt suficienti pentru o treapta? Sper sa nu ma indrumati catre cine stie ce program de arhitectura ca nu am timp deloc sa stau sa ma chinui sa-l invat. Va multumesc pentru ajutor.
Dimensiunile treptei sunt ok. In privinta intoarcerii la 90 de grade cea mai buna solutie e cu balansarea treptelor. In principiu pentru o scara comoda treptele trebuie sa aiba aceeasi dimensiune pe linia pasului. La o scara comoda linia pasului e la 55cm de balustrada interioara, adica in cazul tau exact pe centrul scarii. In exemplul de mai jos ai o varianta de scara balansata pe dimensiunile dorite (linia rosie e linia pasului - nu conteaza daca sensul e invers).
Attached File  scara01.jpg   85.3K   1332 downloads

#3
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
Multumesc pentru raspuns si pentru schita. Nu prea am reusit eu sa inteleg cum ai pus cotele acelea dar sunt multumit ca ai facut acea schita care sper ca ma va ajuta f mult.

#4
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
De ce ti tu neaparat sa faci scara balansata? Este cea mai incomoda si cu cele mai mari sanse de accidente. Gandestete cand o sa ai 60 de ani cat o sa iti placa sa urci pe trepte alea curbe :).
Mai bine o faci dreapta cu 1 sau 2 rampe, creste putin lungimea scarii dar e mult mai comoda.

#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Exact. Scara drepata, normala, mi se pare cea mai buna idee. Da, cea balansata ocupa mai putin spatiu, dar vorba lui relu, mai tarziu s-ar putea sa regreti. Mie arhitectul mi-a zis de la inceput "Sa nu ceri scara daia balansata, ca eu nu fac asa ceva!" :lol: . Oricum nu aveam de gand, dar va zic ca idee, sa intelegeti :)

Edited by CristiALF, 26 September 2008 - 12:38.


#6
cristi_an2000

cristi_an2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.12.2006
Salut, intr-adevar ar fi fost mult mai usor de facut o scara dreapta, dar nu-mi permite spatiul. Crede-ma ca scara am tot sucito si am tot invartito, dar nu am reusit sa-i gasesc alta pozitie. Un timp am tot oscilat sa o fac in doua pante si s-o pun in locul toaletei de la parter, dar nu reuseam apoi sa-i gasesc loc acesteia. Asa ca intr-un final am ales sa fac scara balansata pentru ca efectiv nu i-am gasit alt loc. Daca ma puteti ajuta cu alte idei sau sugestii v-as fi recunoscator.

Attached Files



#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 CristiALF, on Sep 26 2008, 13:36, said:

Exact. Scara drepata, normala, mi se pare cea mai buna idee. Da, cea balansata ocupa mai putin spatiu, dar vorba lui relu, mai tarziu s-ar putea sa regreti. Mie arhitectul mi-a zis de la inceput "Sa nu ceri scara daia balansata, ca eu nu fac asa ceva!" :lol: . Oricum nu aveam de gand, dar va zic ca idee, sa intelegeti :)
pai daca nu o sa poti sa urci o scara balansata crezi ca vei putea urca o scara normala? mai bine iti pui lift!

#8
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 cristi_an2000, on Sep 26 2008, 13:50, said:

Salut, intr-adevar ar fi fost mult mai usor de facut o scara dreapta, dar nu-mi permite spatiul. Crede-ma ca scara am tot sucito si am tot invartito, dar nu am reusit sa-i gasesc alta pozitie. Un timp am tot oscilat sa o fac in doua pante si s-o pun in locul toaletei de la parter, dar nu reuseam apoi sa-i gasesc loc acesteia. Asa ca intr-un final am ales sa fac scara balansata pentru ca efectiv nu i-am gasit alt loc. Daca ma puteti ajuta cu alte idei sau sugestii v-as fi recunoscator.


eu una as renunta la terasa (care de fapt e un portic acces) de 4 mp si as face perete cu Nevada sau cu ferestre sau numai zidarie simpla ptr lumina naturala si as muta terasa spre living sa am iesire din living pe terasa  la care am o suprafata  de terasa mai mare.
ca si varianta la scara as merge pe un numar de trepte de obicei 7-8 dupa care urmeaza podest intermediar iar apoi un alt numar si tot asa.
iar daca ai o latime de 1.20 sau 1.10 m iti iese 2 randuri de scari.

#9
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
Salut,

am si eu o problema legata de scarile de interior. sunt la faza de proiectare si a aparut o problema la scara interioara.
eu ma gandisem la o scara fara podest, balansata. schita ar fi asa  : Attached File  273.JPG   28.99K   923 downloads
arhitectul nu prea vrea sa auda de scara balansata si ma tot ia cu scara cu podest care ar arata cam asa : Attached File  355.JPG   25.66K   852 downloads
imi zice ca cea propusa de mine este mica, ca nu se prea poate face, ca chestii trestii. Eu am gasit-o in multe proiecte si in plus am gasit-o in archicad, nu am inventat eu un nou model de scara.

Rugamintea mea ar fi daca puteti sa-mi ziceti daca varianta mea este realizabila sau daca ati construit modelul propus de mine.

Multumesc,



P.S. :
normal ca si eu as vrea scara cu podest dar problema cea mai mare este ca suprafata construita va creste cu vreo 9-10mp/nivel. asta implica costuri mai mari si cu proiectarea si cu executia. am un buget limitat si orice majorare imi da peste cap toate calculele mele.

#10
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am scara balansata. Primele trepte sunt normale, iar restul balansate. E cat de cat dificil de proiectat (dar daca arhitectul spune ca nu o face schimba-l) si nu prea simplu de executat, dar nici o filozofie asa mare, daca ai un tamplar bun se face repede cofragul. Nu ai nici o treaba cu urcatul, nu faptul ca e balansata e problema, daca respecti inaltimea treptelor si latimea acolo unde trebuie e ok. Castigul de spatiu este evident. Nu pare bine realizata schita, de ex treapta 7 e prea lata in raport cu celelalte. Ia legatura cu un arhitect care sa stie sa o faca. Daca nici o scara balansata nu face....
Plus ca sunt gresite cotele, vezi ca iesi cu scara cu 8 centimetri peste placa de la etaj. Plus ca e putin cam inalta treapta pentru locuinta. Parerea mea...

Attached Files


Edited by valioglu, 12 October 2009 - 19:05.


#11
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 valioglu, on 12th October 2009, 19:49, said:

Eu am scara balansata.......

multumesc pt. raspuns.

schitele sunt facute de mine la repezeala. le-am facut ca sa va arat ce as vrea, nu am stat sa calculez latimea treptelor si alte cote. sunt scari standard din archicad.

Edited by corrnel, 12 October 2009 - 19:27.


#12
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 valioglu, on 12th October 2009, 19:49, said:

[...] vezi ca iesi cu scara cu 8 centimetri peste placa de la etaj. [...]
Acest lucru de unde rezultă?  :scratchchin:

#13
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Conform schitei sunt 16 trepte avand fiecare cate o inaltime de 0.18 m. 16x0,18=2,88, nu 2,80 m cum e mentionat pe plan si probabil e cota placii de la etaj.
Am observat ca si in planul scarii cu podest 15x0,19 m face 2,85 nu 2,80 m. Posibil sa fi luat in considerare sapa la etaj de 5 cm, dar si aici e discutabil pentru ca in acest caz finisajul scarii va avea aceeasi grosime cu parchetul (sau ceea ce se va pune peste sapa). Atentie la calculul si executia treptelor, pentru ca o diferenta de 2 cm se va simti.

#14
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010

 valioglu, on 13th October 2009, 01:04, said:

Conform schitei sunt 16 trepte avand fiecare cate o inaltime de 0.18 m. 16x0,18=2,88, nu 2,80 m cum e mentionat pe plan si probabil e cota placii de la etaj.
Am observat ca si in planul scarii cu podest 15x0,19 m face 2,85 nu 2,80 m. Posibil sa fi luat in considerare sapa la etaj de 5 cm, dar si aici e discutabil pentru ca in acest caz finisajul scarii va avea aceeasi grosime cu parchetul (sau ceea ce se va pune peste sapa). Atentie la calculul si executia treptelor, pentru ca o diferenta de 2 cm se va simti.
mai este valabila problema ?
v-as recomanda o scara cu trepte de lemn de fag, pe structura de rezistenta metalica, brandul ARKE.
cu aceste scari veti avea trepte cu aceeasi inaltime, se monteaza la final, intr-o singura zi.
mai multe detalii va pot da daca va intereseaza.

Attached Files



#15
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
de acest model de scara ce spuneti? este ok?
ce modificari  sa fac?
planul este de la etaj, iar sensul sagetii este de la parter spre etaj, in dresing se intra ca urcand o treapta.

Attached Files



#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu. Nu e ok. Porcaria aia cu o treapta la 45 de grade pleaca de la polonezi cred. Oricum, nu e bine la tine. Cum adica 15 trepte de 17 ? Pai ce la tine e 255 cota etajului ? Ia scade matale parchet + sapa + placa, adica vreo 20 de cm din aia 255 si vezi la cat ajungi. La 235 ? Pai ce e casa de pitici ? De asemenea, cum intri in dressingul ala ? Faci placa acolo cu 17 cm mai jos ? Asta din moment ce intrarea e de pe penultima treapta. Daca desenele sunt facute de tine, e de inteles, dar daca ti le-a facut un "proiectant" e grav. Posted Image

#17
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
inginere, pune-ti casca alba ca te confunda lumea cu palmasii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate