Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Violare de domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
Sa incepem cu inceputul...


Acum 8 ani , aproape 9 ( eu aveam vreo 7 ani  pe atunci ) mama lucra la o fabrica de legume si fructe din provincie. Acolo lucra si un electrician din alta localitate care s-a stabilit in localitatea unde lucra mama .Tatal meu a decedat cand eu aveam 2 ani , mama era singura si a zis ca poate e bine sa incerce o relatie . Cea mai proasta decizie desi cineva care il cunostea i-a spus mamei sa nu se incurce cu el ca este neserios si are patima bauturii.

El s-a mutat cu mama , la inceput era foarte respectuos , aducea de fiecare data cand venea flori si ciocolata , ma rog asta e mai putin important , dar in timp , el vazand ca mama e mai moale la inceput ,  a inceput sa se faca stapan pe apartament , ba ca tragea de clanta , daca nu i se dadea drumul dadea cu picioarele in usa se ducea la magazie si spargea usa ( ea fiind de lemn ). Mama vazand astea a mers la politie , respectivul a primit o amenda si ...cam atat .El nu se potolea si nu mai puteam scapa de el . Am vorbit cu mama spunandu-i ca nu mai suport , ea la randul ei a vorbit cu el si i-a spus  ca nu se mai poate , el cand se imbatata e foarte violent . El nu vroia in nici un fel sa plece pentru ca nu avea unde sta ( el fiind divortat si  partaj nu a facut ) . Mama a mai asteptat sa vada daca se potoleste , dupa spusele lui , dar nu s-a potolit , ba mai rau . Cand nu era baut spunea ca ii pare rau ca nu mai face , ca nu mai bea si tot asa.

Asa m-am chinuit eu multi ani si nu stiu ce este de facut . Credeti-ma este un stres enorm si nu stiu cum as putea scapa de el.La sectia de politie locala ii da numai avertismente si amenzi care nu prea le plateste .Mama cand ii spune de politie el spune ca nu-l interseaza . De aproape fiecare data cand vine baut face scandal , e foarte gelos ii spune "prietenii lui de pahar" ca mama ar umbla cu cineva el crede , desi nu e adevarat si vine si face scandal.

Va rog sa imi spuneti ce este de facut , niste sfaturi unde sa ma duc , politia din localitatea unde stau nu face nimic , eu sunt din judetul iasi la aproximativ 40 km am zis ca poate sa merg in iasi la politia de acolo , sediul central sa-i dea o interdictie ,ma rog nu stiu care sunt legile , cu vorba buna nu se poate.

Sper ca nu va rade nimeni care vede ca in alte topicuri .

O zi buna !

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Prima data trebuie sa obtineti o interdictie. Dupa care, daca continua sa va agaseze, lucrurile vor deveni nasoale pentru el.

#3
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
am vorbit azi cu mama si i-am spus de interdictie si ca sa mergem la politia locala , problema fiind ca la politia locala din localitatea unde stau eu nu se face mare lucru ii da numai avertismente + ca un politist de acolo fiind prieten bun cu el si ca ar baga bete in roate.I-am mai spus mamei ca poate se rezolva la politia din oras ceva . Va rog niste sfaturi :)

Ma gandeam sa pun telefonu prin niste carti in mobila sa filmez cand e agresiv si sa o prezint la politie ca dovada ,

Edited by BoYd, 21 September 2008 - 16:51.


#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
"BoYd" daca respectiva persoana are buletinu cu adresa pe apartamentul mamei tale,nu se considera viol de domiciliu,are voie sa intre si cu buldozeru,vorbesc serios.
  Daca are mutatia pe adresa apartamentului mamei tale,este recomandat sa faca proces de evacuare,motive pot fi diverse:consum execesiv de alcool,locuieste impasibil,nu contribuie la achitarea facilitatilor catre servicii,face scandal.
  Costul este de circa 300 RON,de avocat.
  Daca nu are mutatie,suna la 112 decate ori vine si forteaza domiciliu,daca politia de acolo nu ia masuri,faci un memoriu http://www.politiaro...stii.aspx?tip=2.

  "192 alin. (1) C. Pãtrunderea fãrã drept, în orice mod, într-o locuinþã, fãrã consimþãmântul persoanei care o foloseºte, constituie infracþiunea de violare de domiciliu"

  Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.  
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.

#5
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

View PostE_manuel1, on Sep 21 2008, 17:15, said:

"BoYd" daca respectiva persoana are buletinu cu adresa pe apartamentul mamei tale,nu se considera viol de domiciliu,are voie sa intre si cu buldozeru,vorbesc serios.
  Daca are mutatia pe adresa apartamentului mamei tale,este recomandat sa faca proces de evacuare,motive pot fi diverse:consum execesiv de alcool,locuieste impasibil,nu contribuie la achitarea facilitatilor catre servicii,face scandal.
  Costul este de circa 300 RON,de avocat.
  Daca nu are mutatie,suna la 112 decate ori vine si forteaza domiciliu,daca politia de acolo nu ia masuri,faci un memoriu http://www.politiaro...stii.aspx?tip=2.

  "192 alin. (1) C. Pãtrunderea fãrã drept, în orice mod, într-o locuinþã, fãrã consimþãmântul persoanei care o foloseºte, constituie infracþiunea de violare de domiciliu"

  Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.  
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.

Sa va spun mai detaliat ...

Respectivul este divortat , pe buletin este trecuta adresa unde locuia el cu sotia , nu are trecuta adresa unde stau pe buletinul lui , nu este nici-o legatura intre mama si el , nu sunt cununati , nu sunt rude , nu sunt absolut nimic , s-au cunoscut pur si simplu la locul de munca , el era divortat , nu avea unde sa se duca pt ca nu a facut partaj si a venit unde locuiesc eu cu mama. Gradul de nesimtire a unor oameni este ridicat , intra cu forta in casa  , daca nu i se raspunde bruscheaza clanta , nu stiu ce as mai putea face , cu vorba buna nu rezolvi nimic .

#6
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
Atunci sa schimbe yala mama ta si gata. Atata timp cat nu are buletin acolo sau mutatie inseamna ca nu locuieste legal acolo. De asta nu are politia ce sa faca. Este un simplu musafir pe care doar mama ta il poate da afara.

#7
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View PostBoYd, on Sep 21 2008, 17:46, said:

Sa va spun mai detaliat ...

Respectivul este divortat , pe buletin este trecuta adresa unde locuia el cu sotia , nu are trecuta adresa unde stau pe buletinul lui , nu este nici-o legatura intre mama si el , nu sunt cununati , nu sunt rude , nu sunt absolut nimic , s-au cunoscut pur si simplu la locul de munca , el era divortat , nu avea unde sa se duca pt ca nu a facut partaj si a venit unde locuiesc eu cu mama. Gradul de nesimtire a unor oameni este ridicat , intra cu forta in casa  , daca nu i se raspunde bruscheaza clanta , nu stiu ce as mai putea face , cu vorba buna nu rezolvi nimic .

Mai mult decat perfectul compus.Schimba yala,si decate ori forteaza intrarea in locuinta mamei tale,ori chiar intra in casa prin mijloace de inselare,fortat etc,apeleaza la 112 si spune-le ca mama ta este victima unui viol de domiciliu,inclusiv tu.
  Este recomandat ca mama ta sa faca o plingere la politia locala,fie ca are ori nu "pile" respectivu,si primeste un numar de inregistrare a acestei plingeri.
  Imi este imposibil sa cred ca politia de acolo nu face nimic atunci cand un nemernic iti violeaza propietatea.
  Adica aviatoru ala l-a impuscat pe respectivu si nu a facut o zi de "privare libertate" pentru ca i-a intrat ala in casa.
Insista in fata celor care sunt responsabili sa ia masuri,ca nu traim in jungla.
  Daca politia de acolo chiar nu are ce sa-i faca respectivului ca asa doreste el cand are chef sa intre la tine an casa,te indrum sa faci o mediatizare a cazului,cu plangerea an mana si numaru de inregistrare,la un ziar,ori care,au e-mail.
  Mai recomand sa nu scrie dupa "indrumarea" lui nenea de la militie cum ca "al iarta,nu are pretentii,ca i-a dat drumu in casa de buna voie,ca intre ei exista chestii inime si alte bazaconii.

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu cumva mama ta a tot facut reclamatii pe care le-a retras pe urma, de s-or fi saturat si militienii de atata ping-pong cu dosarele?
Altfel vorbind, da, e violare de domiciliu. Pe latura subiectiva, adica din punct de vedere al vinovatiei, va fi cam greu de probat. El va invoca faptul ca nu era prima data in 8 ani cand se certau si cand il dadea maica-ta afara si ca a crezut ca nici nu vorbeste serios cand ii zicea sa nu mai intre in casa. Daca insa ea schimba yala, asta e un semn clar de interzicere a accesului.

Speta nu prea e de Drept civil. :)

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nici eu nu-ti pot da alt sfat decat sa schimbi yala, sa apelati 112 daca incearca sa patrunda cu forta si o plangere la Parchet, sustinuta de martori, inregistrari audio-video.
Offtopic, mare atentie la tip, poate deveni violent! Sunt tot felul de bolnavi psihic, mai mult sau mai putin periculosi.

#10
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

View Postclara_spiele, on Sep 22 2008, 17:50, said:

Nici eu nu-ti pot da alt sfat decat sa schimbi yala, sa apelati 112 daca incearca sa patrunda cu forta si o plangere la Parchet, sustinuta de martori, inregistrari audio-video.
Offtopic, mare atentie la tip, poate deveni violent! Sunt tot felul de bolnavi psihic, mai mult sau mai putin periculosi.
da...in ultimul timp am observat ca a devenit foarte gelos , prietenii lui de pahar ii spuneau niste vorbe (aia ca sa rada de el ) si el chiar crede si vine cere socoteli si face scandal , numai cand este in stare de ebrietate foarte avansata ( nu are nimeni obligatia sa ii dea lui raspunsuri atata timp cat intre el si mama nu este nimic ). Nu de mult timp el si-a facut obiceiul sa puna mana pe cutit si dupa cateva secunde l-a pus inapoi si facea niste gesturi de om nebun , ( dadea din maini , etc ) e numai unu din efectele alcoolului .

Inca ceva ce am omis sa scriu in primul post , el cauta un pretext sa intre in casa, zice la usa sa i se dea drumul sa isi ia hainele . Bun , i se da drumul la usa si...nu isi ia hainele . Era un pretext ca nu are unde sta (pt ca este divortat si nu a facut partaj , deci el are dreptul acolo nu aici ). I se pun hainele la usa data viitoare , dar tot nu si le ia , le vede dar tot bate la usa  :cursing: Doamne ce oameni mai sunt pe lumea asta , azi am auzit ca a plecat in delegatie in tar la munca , deci am mai scapat oleaca de el vreo 1 luna de zile , ca dupa iar vine in localitate , dar daca mai face asa am sa aplic sfaturile de mai sus . :)

Edited by BoYd, 22 September 2008 - 19:10.


#11
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
De ce nu porti tu o discutie cu respectivu', astfel incat sa-l faci sa inteleaga ca nu are ce sa mai caute la voi in casa?

#12
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

View PostRules_suck, on Sep 23 2008, 23:47, said:

De ce nu porti tu o discutie cu respectivu', astfel incat sa-l faci sa inteleaga ca nu are ce sa mai caute la voi in casa?
nu ai cu cine discuta , nu intelege , deci cu vorba buna nu fac nimic :)

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Yala schimbata
Sunat la 112, nu cu minciuni (viol, samd)
Plangere (care nu se retrage)

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostBoYd, on Sep 24 2008, 15:56, said:

nu ai cu cine discuta , nu intelege , deci cu vorba buna nu fac nimic :)

poate n-ai sesizat ca discutie era scris inclinat...
se referea la alt tip de discutie

#15
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

View Postspare-me, on Sep 24 2008, 15:12, said:

poate n-ai sesizat ca discutie era scris inclinat...
se referea la alt tip de discutie
am vazut ca ai scris inclinat da eram grabit si nu am mai dat importanta :)

#16
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
De ce nu-l ignorati complet, nici macar sa nu-l mai bagati in seama, e cel mai dureros lucru nepasarea... poate asa va intelege.
Incercati si varianta asta

Edited by tomycta, 27 September 2008 - 11:20.


#17
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Posttomycta, on Sep 27 2008, 12:20, said:

De ce nu-l ignorati complet, nici macar sa nu-l mai bagati in seama, e cel mai dureros lucru nepasarea... poate asa va intelege.
Incercati si varianta asta

Tu chiar crezi ca cu un om beat merge chestia asta?

#18
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
Probabil ca daca nu reusiti sa va intelegeti cu el, ar trebui sa i arati mai direct ca nu e bine venit la voi, mai precis sa i arati cum e sa aiva o mana rupta , sau un picior rupt, sau un cap umflat . A nu se intelege ca instig la violenta, dar daca politia ("Siguranta si incredere"= vax) nu face nimic, singura solutie e sa l faci sa ocoleasca blocul in care stati cu 200 de metri .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate