Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexc89, on 12th October 2011, 12:37, said:

Salut, am rugamintea, daca vrea cineva sa posteze conditiile de emigrare in Norvegia, selectia care se face in aceasta privinta si cum e cand ajungi acolo (primesti ajutor in privinta unui job, a unei locuinte, cum e in canada de ex. ?). Multumesc.

Dar cum e in Canada ? Te asteapta canadienii cu casa si job ? Eventual si o sampanie de bun venit sau cum merg lucrurile in Canada ?

#1208
crysxy-z

crysxy-z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.09.2008
cati cauta de munca in norvegia !! eu vin cu un contract si tot am emotii  ,sper sa fie bine  dar sa vi la ghici !hm... dar nu inteleg de ce norvegia ??

#1209
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011
MERSII DRAGUTILOR, PENTRU   INFORMATII SI GLUME...HI HI HI!  TIN SA VA INFORMEZ CA NU ARE SOTUL ALERGIE NICI LA FRIG SI NICI LA PLOAIE.
SUNTETI DE MARE FOLOS ...O SA VA CAM  UMPLETII DE VORBITORI DE LIMBA ROMANA  PE ACOLO.
SI EU UNA .AM SI CETATENIE SLOVEANA ...ASTIA POATE NUS ASA DE RAU VAZUTII ! CUM SUNT ATAT DE PUTINI...SI  NU PREA II INTLNESTI.  :hypocrite: DE CIND SUNT IN SPANIA  MAM INTLNIT DOAR CU TURISTI SLOVENI.APROPO ..CUNOASTETI VREO UNU PE ACOLO?

#1210
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011

View Postalexc89, on 12th October 2011, 12:37, said:

Salut, am rugamintea, daca vrea cineva sa posteze conditiile de emigrare in Norvegia, selectia care se face in aceasta privinta si cum e cand ajungi acolo (primesti ajutor in privinta unui job, a unei locuinte, cum e in canada de ex. ?). Multumesc.

vii din Romania sau Moldova ?  daca vii din Romania, nu ai nevoie de viza si nici nu sunt programe de emigrare in cadrul carora sa te ajute cu un job si cazare ca in cazul Canadei. Sa ai la tine  pasaportul, poti sta fara sa faci nimic 3 luni de zile, daca esti in cautarea unui job, 6 luni. Si multe alte detalii in cadrul acestui topic...

#1211
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsilvialobe, on 12th October 2011, 23:40, said:

MERSII DRAGUTILOR, PENTRU   INFORMATII SI GLUME...HI HI HI!  TIN SA VA INFORMEZ CA NU ARE SOTUL ALERGIE NICI LA FRIG SI NICI LA PLOAIE.
SUNTETI DE MARE FOLOS ...O SA VA CAM  UMPLETII DE VORBITORI DE LIMBA ROMANA  PE ACOLO.SI EU UNA .AM SI CETATENIE SLOVEANA ...ASTIA POATE NUS ASA DE RAU VAZUTII ! CUM SUNT ATAT DE PUTINI...SI  NU PREA II INTLNESTI.  :hypocrite: DE CIND SUNT IN SPANIA  MAM INTLNIT DOAR CU TURISTI SLOVENI.APROPO ..CUNOASTETI VREO UNU PE ACOLO?

Ma rog...
Bine zici, vorbitori, ca ''scriitori''  :deadtongue:

Apropo, nu mai scrie cu tasta CapsLock apasata...

#1212
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008

View PostMembruAnonim, on 12th October 2011, 15:49, said:

Dar cum e in Canada ? Te asteapta canadienii cu casa si job ? Eventual si o sampanie de bun venit sau cum merg lucrurile in Canada ?

Da, te asteapta cu sampanie "Cristal" sau "Dom Perignon" la alegere. In plus mai primesti: "Viza vă permite să intrați în Canada ca imigrant. La sosire, intrați într-un program de ajutor oferit noilor veniți. Ajutorul vizează găsirea unei locuințe, ocuparea unui loc de muncă. Aveți acces gratuit la școală de limbă engleză / franceză."
La asta ma refeream, sampania pot sa mi-o aduc de acasa.

Edited by alexc89, 13 October 2011 - 10:26.


#1213
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postalexc89, on 13th October 2011, 11:22, said:

Da, te asteapta cu sampanie "Cristal" sau "Dom Perignon" la alegere. In plus mai primesti: "Viza vă permite să intrați în Canada ca imigrant. La sosire, intrați într-un program de ajutor oferit noilor veniți. Ajutorul vizează găsirea unei locuințe, ocuparea unui loc de muncă. Aveți acces gratuit la școală de limbă engleză / franceză."
La asta ma refeream, sampania pot sa mi-o aduc de acasa.

Uite o idee buna, via Canada, nu inteleg ce gaseste lumea la Norvegia asta, nu dau ajutor pentru gasirea unui loc de munca sau locuinta, scoala nu este gratuita, preturi cit casa, s.a.m.d. +++
Eu am auzit ca in Canada se intimpla destul de des sa ploua cu cirnati sau covrigi,depinde de noroc. Eu as prefera cirnati.

#1214
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Da, te asteapta cu sampanie "Cristal" sau "Dom Perignon" la alegere. In plus mai primesti: "Viza vă permite să intrați în Canada ca imigrant. La sosire, intrați într-un program de ajutor oferit noilor veniți. Ajutorul vizează găsirea unei locuințe, ocuparea unui loc de muncă. Aveți acces gratuit la școală de limbă engleză / franceză."
La asta ma refeream, sampania pot sa mi-o aduc de acasa.
Daca-mi arunc o privire peste forumurile de emigrare in Canada vad ca situatia e cu totul alta....poate chiar opusa la ceea ce ai mentionat tu acolo...iar acolo se discuta cazuri concrete/traite ...nu vise. Ca emigrant nu te va astepta nimeni cu covrigi in coada...

Quote

"Viza vă permite să intrați în Canada ca imigrant. La sosire, intrați într-un program de ajutor oferit noilor veniți. Ajutorul vizează găsirea unei locuințe, ocuparea unui loc de muncă. Aveți acces gratuit la școală de limbă engleză / franceză."

Textul asta de unde l-ai scos ??? De pe vre-un site oficial ???...nu de alta dar m-ai facut chiar curios...ca daca e asa...maine in dau demisia de la job si emigrez in Canada. :D:D

Quote

Eu am auzit ca in Canada se intimpla destul de des sa ploua cu cirnati sau covrigi,depinde de noroc. Eu as prefera cirnati.
...pai si atunci de ce naiba vreti toti Norvegia ?...nu e mai bine in Canada ????

Edited by tehnics, 13 October 2011 - 11:57.


#1215
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Posttehnics, on 13th October 2011, 12:55, said:

..pai si atunci de ce naiba vreti toti Norvegia ?...nu e mai bine in Canada ????

acelasi gind l-am exprimat si eu ........ :OK: Canada

#1216
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Ca-i Canada, ca-i Norvegia ... ce conteaza. Amestecati bilele si trageti-o pe-aia norocoasa.  "Du må følge trenden !"  In nord , oricum amandoua tari au foci.  :rolleyes:

#1217
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View PostLaurence, on 13th October 2011, 15:57, said:

Ca-i Canada, ca-i Norvegia ... ce conteaza. Amestecati bilele si trageti-o pe-aia norocoasa.  "Du må følge trenden !"  In nord , oricum amandoua tari au foci.  :rolleyes:

Tevatura mare.  Dupa ce am fost acuzati ca am mincat lebedele din Europa, acum ce vrei sa auzi, ca am terminat si focile.
Si totusi Canada .......

#1218
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Textul e de pe emigrarecanda.ro. Nu stiu sigur daca asa o fi acolo, am dat un exemplu de ce fel de informatie cautam despre Norvegia.

#1219
Romeo84

Romeo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2011
Buna ziua...am 27 de ani si ma pregatesc la sfarsitul lunii sa plec in norvegia impreuna cu un prieten,am citit subiectul in legatura cu norvegia in detaliu cap si coada si am inteles despre ce este vorba in mare sunt sigur oricum ca daca ajuns acolo e si mai dificil decat pare,rugamintea mea este daca ar fi cineva dintre voi care poate sa ne ajute sa ne gasim o locuinta sa o putem inchiria?Nu vrem ajutorul sa fie pe ochii frumosi totul contra cost pentru ca in ziua de azi stiti si voi cum e ...Va multumesc anticipat si rog cei care pot intradevar sa ne ajute sa imi lase un mesaj sau un raspuns pe forum.

#1220
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Si v-ati gandit ce ve-ti face cand o sa ajungeti aici ?
Locuinta depinde de zona. In zona mea eu nu stiu deocamdata pe nimeni care inchiriaza. Cel mai bine cauti pe www.finn.no si in functie de zona care doresti, ai sa gasesti anunturi. Pretul variaza de la 5000 de nok in sus, in functie de diferite criterii. Chiria nu include curentul electric.

Edited by tehnics, 14 October 2011 - 11:56.


#1221
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Plus, un depozit in banca cu chiria pe trei luni, garantie.

#1222
Romeo84

Romeo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2011

View Postnudaunume, on 14th October 2011, 13:23, said:

Plus, un depozit in banca cu chiria pe trei luni, garantie.

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile postate...stim de finn.no ,stim nav.no stim de depozite etc. problema nu este de banii dar cer ajutorul cuiva care are posibilitatea sau cunoaste pe cineva care da locuinte in chirie , sa nu mai trebuiasca sa stam prin hoteluri pana gasim si asa mai departe...Va multumesc.

#1223
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011

View PostRomeo84, on 14th October 2011, 12:10, said:

Buna ziua...am 27 de ani si ma pregatesc la sfarsitul lunii sa plec in norvegia impreuna cu un prieten,am citit subiectul in legatura cu norvegia in detaliu cap si coada si am inteles despre ce este vorba in mare sunt sigur oricum ca daca ajuns acolo e si mai dificil decat pare,rugamintea mea este daca ar fi cineva dintre voi care poate sa ne ajute sa ne gasim o locuinta sa o putem inchiria?Nu vrem ajutorul sa fie pe ochii frumosi totul contra cost pentru ca in ziua de azi stiti si voi cum e ...Va multumesc anticipat si rog cei care pot intradevar sa ne ajute sa imi lase un mesaj sau un raspuns pe forum.

in ce zona a norvegiei doriti sa veniti ? ca are peste 2000 km de la sud la nord...

#1224
Romeo84

Romeo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2011

View Postaserghie, on 15th October 2011, 02:25, said:

in ce zona a norvegiei doriti sa veniti ? ca are peste 2000 km de la sud la nord...
In stavanger o sa mergem ,daca este cineva de acolo sa putem sa luam legatura cu el.Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate